• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Hvala ljepo, ako baš moram onda radije koristim patent klješta ili rolcange.
Tu je osovina oko 25, neznam kolko bu batič od 2 kg od pomoči ako je zahrđalo
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Nije mi jasno kako ljudi dozvole da tu bilo šta zarđa. Pa tu je litar ipo ulja, koliko treba da se zapusti da toliko zapekne.?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Čini mi se da na taj ležaj i bolcn, ne dolazi ulje, nit su ti dijelovi potopljeni u ulje !:(nerd):
I vidi se na slici da je zatvoreni ležaj, i da je to prilično suho ! Pitanje je da li je ta slika ista kao što je opisano ? Ako netko vidi da tu kaplje ulje, onda ja neznam ?
 

sindbad

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
39
Nije to u ulju potopljeno. Zamasti se malo od gibanja ručice. Mislim da je najveći problem što se bolcn od trenja raširi i onda se ne može izbit.
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Mislim da je to potopljeno u ulju, čemu bi onda služila manžeta koja ide preko i O ring...
Kad pokrenem kosu onda se manžeta napuhne ko balon pa pretpostavljam da je to od ulja...
 

Munjabr

Novi član
Tu od
29 Ruj 2014
Poruka
12
Pozdrav svima.

Nadam se da sam pogodio u koju temu pisati.

Imam Gorenje Muta sa LA300 motorom i kupio sam elektroniku za nju pa me zanima da li mi netko može pojasnit njeno spajanje, gdje koju žicu spojiti i da li se stare platine i kondenzator odspoje ili ostaje spojeno.

Nadam se da će se netko smilovati jer oni koji su je imali ili je imaju znaju kakav je to prgav i problematičan stroj! :(doh):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Koliko ja znam, treba odspojiti onu žicu koja ide na platine, te ju prespojiti na onu jedinu stopicu na elektroničkom modulu. Pazi na to da modul ima dobru vezu s masom, preko jednog od vijaka koji ga drže.
Platine možeš ostaviti, no bit će bez funkcije.
 

sindbad

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
39
Elektronika ide na pleh kućišta motora. Iznad bobine. Ide na dva šarafa od kojih jedan ima spoj s masom. Nakon toga spojiš žicu s bobine na elektroniku običnom stopicom.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Nije to u ulju potopljeno. Zamasti se malo od gibanja ručice. Mislim da je najveći problem što se bolcn od trenja raširi i onda se ne može izbit.

Ne može se bolcn proširiti od trenja ! Zato jer je u ležaju gdje radi. Može sa samo istrošiti ako ležaj blokira pa se onda okreće unutar unutarnjeg prstena ležaja. Proširiti se može ako ga se pokušava ne adekvatno izbiti (bez potrebnog alata, neravnomjernim udaranjem čekićem). Na da se izbiti, zato jer na njega dolazi vlaga pa malo zarđavi, i drugi razlog je da taj ležaj vjerojatno nikad nije bio mijenjan pa je blokirao i onda zapekao bolcn.:mad::
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Prije lupanja, potopi to u naftu na nekoliko dana. Može i u vodu, no treba onda nakon toga brzo izbiti i osušiti, da ne zahrđa još više.
 

Munjabr

Novi član
Tu od
29 Ruj 2014
Poruka
12
Ništa dečki što se elektronike tiče,napravio sam kako ste napisali i uopće nema iskre!
A sa starim platinama ima iskru,mokra je svijećica,al neće upaliti!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Nisi ti prvi koji je imal takve probleme.
Malo prokopaj, pa da vidiš na koji način je problem bil riješen.

Čiji modul si kupil? ChB ili koji drugi?
Nazovi firmu Česi i pitaj ima li kakve razlike među zavojnicama i modulima.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Prije lupanja, potopi to u naftu na nekoliko dana. Može i u vodu, no treba onda nakon toga brzo izbiti i osušiti, da ne zahrđa još više.
Coca cola, ocat, uka ulje ..... iz raja izašlo za takve poduhvate :icon_wink:
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Čini mi se da na taj ležaj i bolcn, ne dolazi ulje, nit su ti dijelovi potopljeni u ulje !:(nerd):
I vidi se na slici da je zatvoreni ležaj, i da je to prilično suho ! Pitanje je da li je ta slika ista kao što je opisano ? Ako netko vidi da tu kaplje ulje, onda ja neznam ?

Ja kako god pogledam skicu iz kataloga ne vidim da je ta strana gdje su ležajevi nekim zaptivkama odvojena od ostatka kučišta. :/
Dođe mi sad da rasturim svoju i slikam kako je šta. :D
Sina je to rasturao i rekao da je baš zbog stajanja napolju i nedostatka ulja kod njega zapeklo. A što je na slikama suvo, pa lakše je obrisati krpom ako ima masnoće prije nego počneš raditi. Vidiš gdje je šta, a predmet na kome radiš ne bježi iz ruku. :D
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
U katalogu nema ulja, masti a ni ruzine.:icon_eyes:
Što čekaš sa slikama ? Nemoj samo obećavati !:icon_super:
 

sindbad

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
39
Znači ja sam zalijevao naftom, wdom, uljem, ispirao i ništa se nije promijenilo. Bolcn je običan 24mm cilindar koji ulazi između dva ležaja i u istog promjera rupu u ručici kose. Ležajeve u rupi u kučištu (reduktoru) kose drže dva g osigurača (segera) i to je to. Nema ni traga ruzine niti kakve oksidacije. Kako sam lupao s malo manjim promjerom recimo 22mm malo je krenulo van iz donjeg ležaja (znači prema dolje) ali dalje ne ide. Ne da neide nego se malo i odkrhnuo po vrhu bolcn od lupanja. Kako se bolcn inače drži unutra a da ne ispadne kad ga ništa ne drži odozgo ni meni nije jasno. Valjda ide na knap. Inače koliko znam ima još jedna vrsta bolcna koja se ugrađivala u ovaj mehanizam a koji s gornje strane na sebi ima kanal za seger odozgo koji ga ipak drži da ne ispadne. Nisam još riješio. Slikao bih ali mi je to sve skupa daleko.

Tko je to raskopao zna koliko teško ide. Bilo ulja u reduktoru ili ne.

Ništa dečki što se elektronike tiče,napravio sam kako ste napisali i uopće nema iskre!
A sa starim platinama ima iskru,mokra je svijećica,al neće upaliti!

Ima li struje uopće s elektronikom. Ako držiš kabel od svjećice blizu mase kad povučeš konop ili starter trebalo bi baciti iskru. Ili primi rukom žice od kabela i drži rukom masu. Trebala bi te stresti struja kad magnet na zamašnjaku prođe preko bobine kad se povuče konopac. Vidi jesu li magneti na bobini možda previše udaljeni od magneta na zamašnjaku. Treba biti minimalno a da ne struže. Mislim da ovo mora biti do elektronike jer je prije davalo iskru s istom bobinom, kabelom, lulom i svjećicom ali platinama a sad ne. Imam ja sličan problem isto sam uzeo elektronik od Česija i radilo je jedno vrijeme i onda je prestalo davat iskru. Onda sam kupio i bobinu od Česija i to je radilo lijepo jedno vrijeme pa je prestalo. Onda sam vratio stari elektronik Rudi Čajavec i staru bobinu pa je proradilo. Sad pali (ne svaki put) sa starom kombinacijom. Kod mene struje ima ali očito nije dovoljno jaka da baci pravu iskru bez obzira na svjećicu. Mijenjao sam sve. Novi kabel, nova bobina, nova svjećica, novi elektronik i sve kombinacije istih komponenata i opet zeza. Prodao sam nakon toga Česijev elektronik i čovjeku kojem sam prodao radi bez problema. Sad ti reci što je problem.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Očito masa između bloka motora, oklopa zamašnjaka i modula paljenja. Ne vidim drugi razlog.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Ima li struje uopće s elektronikom. Ako držiš kabel od svjećice blizu mase kad povučeš konop ili starter trebalo bi baciti iskru. Ili primi rukom žice od kabela i drži rukom masu. Trebala bi te stresti struja kad magnet na zamašnjaku prođe preko bobine kad se povuče konopac. Vidi jesu li magneti na bobini možda previše udaljeni od magneta na zamašnjaku. Treba biti minimalno a da ne struže. Mislim da ovo mora biti do elektronike jer je prije davalo iskru s istom bobinom, kabelom, lulom i svjećicom ali platinama a sad ne. Imam ja sličan problem isto sam uzeo elektronik od Česija i radilo je jedno vrijeme i onda je prestalo davat iskru. Onda sam kupio i bobinu od Česija i to je radilo lijepo jedno vrijeme pa je prestalo. Onda sam vratio stari elektronik Rudi Čajavec i staru bobinu pa je proradilo. Sad pali (ne svaki put) sa starom kombinacijom. Kod mene struje ima ali očito nije dovoljno jaka da baci pravu iskru bez obzira na svjećicu. Mijenjao sam sve. Novi kabel, nova bobina, nova svjećica, novi elektronik i sve kombinacije istih komponenata i opet zeza. Prodao sam nakon toga Česijev elektronik i čovjeku kojem sam prodao radi bez problema. Sad ti reci što je problem.

i ja sam imao takav problem kao i ti Sinbade i onda zamjenio sami magnet i radilo je neko vrijeme i opet pocelo zaje... onda sam odlucio zamjeniti motor i stavil sam dizela,jer sam vec negdje na ovom forumu procitao da ti motori prek noci razmisljaju kak da zaje... covjeka ujutro da neupale. ;-)
 

Najnoviji postovi

Na vrh