• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Mi smo to napravili od komada kardana od traktora. Dvije plocice debljine pola centimetra,probusili rupe za zasarafiti na kotac i na getribu i zavarili cijevi od kardana na to,jer sam htio da mogu mjenjati kotace,da mogu kositi,frezati i voziti se prikolicom.
 

Pocetnik03

Novi član
Tu od
9 Svi 2019
Poruka
4
Pozdrav svima,

Od neki dan vlasnik sam Muta kombi stare dvije godine, sa kineskim dezel motorom od 10ks. Ovo je moj prvi susret sa motokultivatorima pa imam neka pitanja:
1. Ova verzija mute ima 2 brzine naprijed i 2 nazad. Na jednoj rucki se prebacuje smjer, na drugoj ukljucuje pogon, a na trecoj se mijenjaju brzine. Kada su rucke okrenute na frezu naprijed je brza, nazad je sporija brzina. Izmedju imaju dva lera. Sada me to buni, ta dva lera, da li je to normalno? Negdje sam procitao da muta kombi ima i u verziji sa 3 brzine pa pretpostavljam da imaju utori za 3 brzine.
2. Da li je normalno da kada se ubaci u brzinu cuje neki zvonki zvuk iz mjenjaca/kvacila?
3. Pri prvom paljenju kvacilo nije odvajalo. MTK je dugo stajao, nije radio, u 2 godine par puta je samo koristen. Zategao sam sajlu i poceo je odvajati. Da li sada tu moze biti nekih problema sa lamelom?
4. Jasno mi je gdje se na motoru mijenja i sipa motorno ulje. Jasno mi je i za ulje u mjenjacu. Nije mi jasan cep za ulje (ne vidim ni ispust) izmedju motora i mjenjaca. Je li to neko ulje za kvacilo? Da li se ono mijenja i kako? Koja vrsta ulja tu ide?

Hvala u naprijed
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Znači imaš ler-1.-ler-2.?
Ima li transportnu (3. brzinu)?
Ima li diferencijal?
Kad je lijeva ručica (naprijed-natrag) u položaju prema motoru, na koju stranu ide?
Kuplung je suhi, konusni i nema ulja (osim kroz semering na getribi :))
 

Pocetnik03

Novi član
Tu od
9 Svi 2019
Poruka
4
Ne. 1 - ler - ler - 2.
Koliko sam skontao nema transportne brzine. Imaju ove dvije. S tim da je ova druga jako brza, skoro moram trcati za njim.
Cini mi se da kada je lijeva rucica naprijed ka motoru da ide naprijed.
Ovo za kuplung mi onda nije jasno. Kakav cep za ulje ima i ulje u njemu? To je dio koji se nalazi izmedju motora i mjenjaca. Od istog materijala kao i motor. Nesto sto je na radilici.
Koliko znam nema diferencijal, mada nisam ni suguran da znam sta je:)
I onaj zvonki zvuk da li je normalan kad je u brzini?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Čudno... Izgleda da nemaš 2. brzine. Trebalo bi otvoriti getribu i vidjeti kaj se događa unutra. Moram pogledati slike kak to izgleda iznutra da se prisjetim.
Zvukova ne bi smjelo biti, osim ak je netko ugradil lamelasti kuplung. On zvoni (i na mojem).
 

Pocetnik03

Novi član
Tu od
9 Svi 2019
Poruka
4
Ovo je taj motor. Desno se vidi crni cep od filtera ulja. Na toj istoj strani se nalazi cep za sipanje ulja u motor i saraf za ispust. Mene buni kakav je ovo lijevo cep? Za sta je to ulje. U lje u njemu je zuto.
 

Prilozi

  • KIPOR-dizel-motor-8KS-za-motokultivatore_slika_O_36166741.jpg
    KIPOR-dizel-motor-8KS-za-motokultivatore_slika_O_36166741.jpg
    112.9 KB · Pregleda: 31

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
Većina motora ima ima dva čepa za nadoljevanje i ispuštanje ulja, pošto motor može biti montiran u različitim položajima i raznim primjenama (tako da je omogućen pristup čepovima).

PS. Pošto si početnik mogao si se i predstaviti za početni početak !
 

Pocetnik03

Novi član
Tu od
9 Svi 2019
Poruka
4
Izvinjavam se. Davorin iz Banjaluke. Poljoprivrednik rekreativac. 4 duluma kruske crnice, 400 kvadrata baste i 6 duluma kosenja, ukljucujuci i vocnjak.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

davorinjo

Član
Tu od
24 Ožu 2014
Poruka
31
Dobra večer, imam molbu. Jel ima tko sliku freze od mute gdje je vidljiv raspored noževa, rastavio sam ju radi kvalitetnijeg brušenja istih i sad sam zapeo na sastavljanju. Trazim po netu al sve slike su sa gornje strane.
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Pomoći ne mogu ali ipak je to mala škola za druge radove. Prije rasklapanja nečeg uvijek poslikati situaciju pa i u toku rada poslikati pa će biti lakše vraćati djelove na pravo mjesto.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Imaš dva moguća načina. Budem slikal pa postavim onaj koji je meni bolji jer nema bočnih cukanja.
Na žalost, Muta ima tvornički malo čudan raspored.
 

honda

Član
Tu od
28 Ruj 2014
Poruka
56
Stavio sam novi motor na mutu od 9ks.
20939 IMG_20190627_192812.jpg



Sta vi mislite o ovim masinama koliko su dobri jasam tek kupio i stavio
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Nije važno kaj mi mislimo, već jesi li ti zadovoljan.
Loncin je ime kojega se ne srame zalijepili na motor, a vrti se puno bezimenih.
 
Posljednje uređivanje:

honda

Član
Tu od
28 Ruj 2014
Poruka
56
Nisam jos radio sa njim tek sam ga stavio radi tiho ima 4000okretaja u minuti do daske i zanima me kad sam ga stavljo na na izlazu radilice konusna nema za stift ako razumijete sta mislim jasam ga stavio valjda nece biti problema
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
Wery interesantno, nema utor za (štift?), ako razumijete, "šta mislim jesam ga stavio"? :rolleyes:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Misliš na kajlu?
Gotovo ni jedan novi motor nema više kajl nut na radilici. Važno je samo dobro pritegnuti onaj šaraf M8 na radilici.
A ni (novije) šalice kuplunga ga nemaju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ako se konusi podudaraju kak treba nema potrebe za kajlom
 

honda

Član
Tu od
28 Ruj 2014
Poruka
56
Na muti kad stisnem blokadu i dalje mogu skrecati a prije je radila jel to kvar ili pomozite
 

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
Moguče da je sajla malo zacvikala, jer radi na principu da se aktivira diferencijal prema sebi, a kad se otpusti ručica onda se deaktivira diff i onda je jednodijelni pogon.
 
Na vrh