• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,230
odvojil sam motor od mijenjača i raspalo se kvačilo. ima par lamelica i dvije čelične ploče. dali netko zna kako se te ploče okreču ili ima sliku i katalog i radionički. lamele su u ulju.

View attachment 59816
jel to ima plastične lamele? pošto si napisao da su u ulju...može slika koji je to točno model...hvala...
imam problem sa kuplungom...mijenjali lamele ali sam stavio obične jer su takve bile stare...ali čini se i stare kad je netko slagao moguće da je zeznuo...da bi morale biti plastične...lamele mi je pojelo jer je došlo ulje na njih i nije dobro radila muta...
gdje se može kupiti set lamela? našao sam neki katalog...i čini mi se da po kataloškim brojevima nisu sve 3 lamele iste...al nznm gdje nabaviti...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,230
Ima.netko mozda katalog muta gorenje univerzal? Zanima me dio s lamelama...slaze majstor ali mu nesto bas i neide...pa bi htel nekaj pogledati...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
Imam, pošljem ti...ali nastavi pisati veliko slovo na početku rečenice ;)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Pa kao to da nema niti jednoga prekopalnika od Mute u ovim temama o Muti, ili ih je napravljena neka mala serija. Evo pojavio se je jedan sa Acme motorom 327 cm3. Dosta je ružan ali šta fali ako radi. :LOL:
IMG_20230521_141153[1].jpg
IMG_20230521_141205[1].jpg
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
gubi snagu u radu ili kad nije opterečen? koliki malčer je u pitanju? 80cm? Na mojoj Muti malčer 80cm i motor 9ks nije bila optimalna kombinacija jer je nekada uskoro ugasnio ako je bila trava preduga :)
Malčer tj. roto kosa sa fi 80 cm. Gubi snagu kad je priključena roto kosa,trava i nije bila toliko velika. Inače prije toga na 15-ak dana sam vidio da malo gubi snagu i sa roto plugom,s kojim inače nije nikad gubio snagu. Ova kosa mi je novi priključak-prošle godine sam je nabavio,ali ne vjerujem da je to loša kombinacija jer isti motokultivator je lako gurao obarčalnik za sijeno koji je (pretpostavljam) zahtjevniji u pogledu imanja snage od roto kose,osim toga vidio sam brojne slike Mute sa istom roto kosom od fi 80 cm,to je orginalna roto kosa za Mutu samo što trebaju biti veći kotači a ne manji,kod mene su veći . Mislim da je nick Puknuti u pravu i da treba neki temeljitiji servis,jer Muta nije temeljito servisirana nikad,ja jesam mijenajo ulja, nadosipao,čistio zračni filter ,mijenjao sajle,ali ja sam zaista laik što se tiče servisiranja poljoprivredne mehanitzacije. Kad nema priključka ide super u trećoj brzini isto ide ,treba pomalo i trčat za njim.
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
Malčer tj. roto kosa sa fi 80 cm. Gubi snagu kad je priključena roto kosa,trava i nije bila toliko velika. Inače prije toga na 15-ak dana sam vidio da malo gubi snagu i sa roto plugom,s kojim inače nije nikad gubio snagu. Ova kosa mi je novi priključak-prošle godine sam je nabavio,ali ne vjerujem da je to loša kombinacija jer isti motokultivator je lako gurao obarčalnik za sijeno koji je (pretpostavljam) zahtjevniji u pogledu imanja snage od roto kose,osim toga vidio sam brojne slike Mute sa istom roto kosom od fi 80 cm,to je orginalna roto kosa za Mutu samo što trebaju biti veći kotači a ne manji,kod mene su veći . Mislim da je nick Puknuti u pravu i da treba neki temeljitiji servis,jer Muta nije temeljito servisirana nikad,ja jesam mijenajo ulja, nadosipao,čistio zračni filter ,mijenjao sajle,ali ja sam zaista laik što se tiče servisiranja poljoprivredne mehanitzacije. Kad nema priključka ide super u trećoj brzini isto ide ,treba pomalo i trčat za njim.
I kakve snage motor je u pitanju? Prije zamjene motora na mom Muta maestral imao sam acme 8ks benzinac i ta motor je nekada gubio snagu sa rationicnom plugom u tvrdoj zemlji. Nakon zamjene motor sa Subaru 9ks, rotionicni plug ide lagano, ali malcer 80cm i u travi iznad 20cm, nije bilo moguče kositi sa 2. brzinom, nego obavezno prvom. Malčer i snežna freza su največi potrošaci snage... obračalnik vrlo lagan :) Ja imam sljedeče priključke: bezprstna kosa 115cm, roto plug, snežna freza 60cm, malčer 60cm, obračalnik, freza 60cm, livadna drljača 140cm i samokolnica.
Možda je i motor u pitanju u tvom primjeru...ali ne isplati se raditi generalnu na starom, nego je zamjena sa novim jeftiniji :)
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Motor od Mute Acme...mislim(da ne idem sad gledat u pojatu 99% je tako) da ima 327 kubika i da mu je snaga 8 konja. Roto plug po mom iskustvu ali i ljudi koji se zaista razumiju u strojeve nije baš za oranje ledine nego,tako kažu,najbolje preorat jednom traktorom pa onda kasnije roto plugom ide bez problema. Nisam znao da je roto kosa tako teška tj. teža od obračelnika i od roto pluga ali evo više vas tako kaže pa sad vjerujem da je tako. Drago mi je ako je tako znači da mojoj Muti nije neki veći kvar nego očito treba servis kako kaže nick Puknuti. Od priključaka ja imam obarčanik(koji mi je najbitniji-super što kažeš da nije zahtjevan previše),frezu za zemlju,roto plug,roto kosu i ralicu za snijeg.
Ne vjerujem da je motor u pitanju jer pali dosta solidno i bez roto kose (sad zadnji put kad se "gušio" sa roto kosom) sam ide brzo i u trećoj,moraš takoreć trčati za njim. Što se tiče motora za zamjenu i sam sam nekako izvukao zaključak da bi taj Subaru motor (još i Yanmar čini mi se dobar) bi bio najbolja zamjena. Što se tiče zamjene motora,mnogi u tome nisu uspjeli tj. nisu zadovoljni ,to mi nije nitko rekao ali nepobitno se vuče taj zaključak jer su brojni oglasi gdje prodaju Mute sa novim motorima po takoreć istoj cijeni kao kao i da ga nisu mijenjali a što znači da nisu zadovoljni promjenom. Drago mi je da si zadovoljan svojim Subaru motorom, a to što kosi prvom a ne drugom to je skroz ok,bilo bi i nelogično da veliku ili gustu travu kosi jako brzo tj. u drugoj brzini.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
I kakve snage motor je u pitanju? Prije zamjene motora na mom Muta maestral imao sam acme 8ks benzinac i ta motor je nekada gubio snagu sa rationicnom plugom u tvrdoj zemlji. Nakon zamjene motor sa Subaru 9ks, rotionicni plug ide lagano, ali malcer 80cm i u travi iznad 20cm, nije bilo moguče kositi sa 2. brzinom, nego obavezno prvom. Malčer i snežna freza su največi potrošaci snage... obračalnik vrlo lagan :) Ja imam sljedeče priključke: bezprstna kosa 115cm, roto plug, snežna freza 60cm, malčer 60cm, obračalnik, freza 60cm, livadna drljača 140cm i samokolnica.
Možda je i motor u pitanju u tvom primjeru...ali ne isplati se raditi generalnu na starom, nego je zamjena sa novim jeftiniji :)
Da li je taj tvoj motor Subaru EX27 ? i da li si imao prilikom montaže dodatnih radnji tj. prilagođavanja motora ostalom tijelu motokultivatora,evo sad čitam maloprije na forumu da je neki tip ugrađivao Loncin sa 270 kubika i jako slične snage a da je imao dosta problema za prilagodbom jer je taj loncin motor veći pa mora i raspon kotača povećavat,te je nešto nosio tokariti i sl.
Evo na ovoj stranici je to...

Znači taj Subaru ti je dobar samo što je malo slab za roto kosu...
Razmišljam ako,kaže majstor da mi je motor slab iako se to nimalo ne čini sem samo s roto kosom, da zamjenim ali nekako mislim da taj Loncin i ne bi bio najbolje rješenje nego baš Subaru..a razmišljam da je bolje ipak staviti benzinski motor umjesto benzinskog a ne eksperimentirati za dizelskim umjesto benzinca. Previše se prodaje Muta sa tek zamjenjenim motorima a to skoro sigurno znači da vlasnici nisu zadovoljni izvršenom zamjenom,pa mi je drago čuti da si zadovoljan sa zamjenom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
Problem sa zamjenom je samo na modelima Specijal, koji ima 4,00-12" kotače, jer se ne može suziti, zato kaj je motor preblizu kotačima. Da su kotači samo za col manji (znači, 4,00-10"), to ne bi smetalo.
Stari LA300 je bil "tanki" z desne strane, pa mu kotači nisu zapinjali kad se suzi.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Kod mene su ti veći kotači. Znate li koji modeli motora mogu za veće kotače, i da li uopće ima motora koji se mogu uspješno bez prepravki staviti na Mutu s većim kotačima?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,844
Na MUTU sam nakalemio dizel motor KAMA. Jedino sam morao odrezati jedan lim gdje dolazi sajla gasa!
IMG_20210915_155046.jpg
Još moram srediti sajlu gasa i kvačila!
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Da li je na Muti prije bio benzinski motor ili dizel (koliko sam vidio većina motora za Mutu originalno su benzinci) ? Pitam se ima li neki zamjenski motor da se lako prebaci na Mutu bez prepravki ? To ako je samo sa tim limom, zaista nije puno, ali ako bude teškoća sa sajlama ili sa nečim još, onda to svakako nije jednostavno ugrađivanje novog motora.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
Ako je problem sa ugrađivanjem zamjenskih motora. Pomaknite kotače 10 cm nazad i odmah odradite ubrzanje ili redukciju, ovisi za šta vam više treba Muta.
Barem to na njima nije neki problem.
Dvoredni lanac i lančanici od npr. Lade.....
A mogu i lanci i lančanici od nekog berača da budete sigurni...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Motor je Acme ALN 330 WB (327 cm3), karburator Gozette PH 25. Inače taj motor je na prekopalniku sa prethodnih slika, Problem je slijedeći da je ovaj oring postao NE ring i gdje ga nabaviti (u Tunguziji).:mad:
IMG_20230526_142556[1].jpg
I pušta goriva na ovom ventiliću za ispuštanje mix goriva + aqva+ smeće.o_O
Njega bi i nekako zablokirao ali onaj ....
IMG_20230526_142609[1].jpg
@Le Champa

To je onaj motor što si montirao prošle godine ili ?:rolleyes:
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Možda mogu pomoći sa oringom ali tek u ponedjeljak kad završim druženje sa trimerom na vikendici i dođem doma pa javim ako nađem.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,844
,...,.
To je onaj motor što si montirao prošle godine ili ?:rolleyes:
Da to je taj i nikad završen!
A nekad smo imali takvu gumu raznog fifija i ljepilo se kak veli Puknuti!
 

Najnoviji postovi

Na vrh