• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
To si mogao odmah napisati a ne početi od kraja. Zanimljivost je sa izrazom (radio sam generaku ili još bolje rađena je generalka) to je uobičajena floskulama. Na tom motoru se promijenjrne karike na več istrošenog cilindru. Glavnu diznu nisam dirao , valjda zato jer je glavna a da je pomoćna onda da! Prolijevanje kod čoka može biti i od visokog nivoa u šalici karburatora ili zbog slabe kompresije pa ne uspijeva usisati smjesu i onda kod pokušaja paljenja u 26 povlačenja.
A si provjeravao zračnost usisni ventil - vođica ventila, kako će usisati smjesu ako falšira u usisnoj grani?
 
Posljednje uređivanje:

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,909
.....Prolijevanje kod čoka može biti i od visokog nivoa u šalici karburatora ili zbog slabe kompresije pa ne uspijeva usisati smjesu i onda kod pokušaja paljenja ..
Da ga je*eš, al ovo mi nije jasno!
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Mogao sam, ali počeo sam pisati nakon što ju nisam uspio dobiti da radi, a da je radila taj dan 3 sata pa se nisam osvrtao na početak. Diznu nisam dirao jer kako sam napisao puhnem kroz nju ili povucem (naravno dok nema goriva) i nije blokirana, probao i na kompresoru i cuje se fino kako vuce zrak, dao sam mu i vrlo malo goriva u časicu i posaugao je kompresor bez problema (iako mu to nije zdravo, bio je na dugoj cjevcici pa nije doslo do njega). Da je blokirana ili prigušena glavna ne bi curilo na polugici čoka, ili možda i bi, ako ne rasprši u maglicu gorivo i onda ne može povući kapljice, pa ide niz kanal i izlazi na polugici čoka .
Ali opet kako je radio 3 sata jučer ako je glavna dizna zacepljena, a svjecica crna od bogate smjese.
Plovak uvijek prvo provjerim, i kada sam čistio provjerio sam da dihta (nede zrak kada se plovak podigne). Tamo gdje ide lulica goriva uvijek ima goriva. Nisam obraćao pažnju na to, ali skinuti ću čašicu dok maknem dovod goriva i ispraznim iz tog dijela gdje se spaja dovod goriva, da vidim točno koliko goriva ima u čašici kod skidanja...

Ako upali upali u 3-5 puta. Jedno vrijeme kod podešavanje je palio bez čoka na prvu. Pa se ugasi kada mu dam gasa. Opet potegne opet upali od prve. Kako sam štelao, u jednom trenutku je prestao paliti na prvu, pa onda čisti svječicu (crna ili mokra) i opet kresne na prvu..Na kraju primi odradi sekundu dvije i ugasi se. Tu sam stao.

Sječam se da sam jedan ventil uopće nije imao lufta, mislim usisni, dok je ispušni imao jako jako malo lufta, a taj sam i mijenjao. Zazore sam podesio po manual-u, morao sam brusiti vrh ventila.
Da je tu problem prije dvije godine ne bi mogao upaliti motor nakon odrađenih poslova.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Isprika što dižem ovu temu iz mrtvila, nakon poduže stanke.

Vezano uz kotače na maestralu, nama je u ponedjeljak rečeno da 12" kotači idu uz roto kosu, a 10" uz frezu. Mi smo se dogovorili da dok još zet kupi i priključak frezu, budemo prvo napravili probu, frezali s ovim kotačima od 12", a na temelju nekakvog vražjeg dosadašnjeg iskustva onda donijeli odluku: da li bude kupovao još i kotače od 10" ili ne.
Razmišljamo i radi bočnog nagiba terena koji bude kosio, radije dokupiti još jedan par kotača 12" pa proširiti kosilicu na duple kotače i tako dobiti sigurnost i stabilnost, protiv prevrtanja. Otom potom.

Za sad smo "i previše naopaki", jer evo po snijegu mi kupujemo novu kosilicu, istovremeno ja razmišljam o izradi "hladne komore" u goricama, pa gdje toga još ima. ;) 🙃 još samo da krenemo eskimima prodavati hladnjake :hahah:
Zanima me što se tiče korištenja duplih kotača za košnju na stranama tj. za stabilnost motokultivatora,u tekstu gore planira se koristiti 10 cola i 12 cola za duple kotače istovremeno. Zapravo, ne čini se logičnim da bi se mogli koristiti kotači od 10 i od 12 cola istovremeno na motokultivatoru a radi dodatne stabilnosto stroja. Ne razumijem se u to,ali različita veličina kotača bi uzrokovala da jedan kotač ne leži na zemlji jer je ovaj drugi veći, pa se čini da bi to izazvala čak i dodatnu nestabilnost. Rekao bih da se za duple kotače mogu koristi ISKLJUČIVO kotači iste veličine (isto cola svi). Zanima me mišljenje forumaša i iskusnijih znalaca ?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,909
A od kuda si zaključio da će na struju biti "leve 10, a desne 12" :unsure:
Jedino dok se montiraju!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,756
Zanima me što se tiče korištenja duplih kotača za košnju na stranama tj. za stabilnost motokultivatora,u tekstu gore planira se koristiti 10 cola i 12 cola za duple kotače istovremeno. Zapravo, ne čini se logičnim da bi se mogli koristiti kotači od 10 i od 12 cola istovremeno na motokultivatoru a radi dodatne stabilnosto stroja. Ne razumijem se u to,ali različita veličina kotača bi uzrokovala da jedan kotač ne leži na zemlji jer je ovaj drugi veći, pa se čini da bi to izazvala čak i dodatnu nestabilnost. Rekao bih da se za duple kotače mogu koristi ISKLJUČIVO kotači iste veličine (isto cola svi). Zanima me mišljenje forumaša i iskusnijih znalaca ?
Krivo čitaš i krivo razumiješ, nošta takvo ja nisam napisao. Čitaj ponovo, pa skuži: ili veči ili manji, a oba dvije vrste zajedno nikad. Ti to vrtiš u svojoj glavi i čitaš kako misliš, a ne kako ja pišem 😈😏
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
A od kuda si zaključio da će na struju biti "leve 10, a desne 12" :unsure:
Jedino dok se montiraju!
Pomislio sam da misli staviti po jedan 12 cola i po jedan 10 cola sa svake strane. Dobro uglavnom to, naravno, ne može.

Krivo čitaš i krivo razumiješ, nošta takvo ja nisam napisao. Čitaj ponovo, pa skuži: ili veči ili manji, a oba dvije vrste zajedno nikad. Ti to vrtiš u svojoj glavi i čitaš kako misliš, a ne kako ja pišem 😈😏
Da, u pravu si. Brzo sam i krivo pročitao,
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,909
Pa nisi baš krivo zaključio! 😛
Za ovo imam dvije dimenzije kotača
IMG_20230925_160605.jpg
Jedna guma 4x12, a druga 6x12
Nikako da se odlučim koju zamijeniti. 'oš kupiti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,672
Pomislio sam da misli staviti po jedan 12 cola i po jedan 10 cola sa svake strane. Dobro uglavnom to, naravno, ne može.
Može. 4.00-12 skupa s 5,00-10.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Može. 4.00-12 skupa s 5,00-10.
Eto vidiš...to sam i pomislio da možda ima neka fora sa tim kotačima a za koju ja ne znam. Može li se na muta Maestral roto kosa priključak staviti ako su kotači 5,00 - 10 ?

Inače hvala na ponudama ,ali nije mi to prioritet košenje strmina i dupli kotači nego pitam ako bi morao nabavljati 10 cola kotače (radi roto kose) mogu li se iskoristiti u paru sa ovim od 12 cola za npr. košenje strana.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,756
Prvo treba shvatiti da manji promjer kotača rezultira manjom brzinom, veči promjer večom brzinom, pa birati prema potrebnoj brzini za rad za frezanje ili za košnju.

I ne zanima me sad zaključak "opravdanja" kao znam ja to, mislio sam na to, jer pitanja i stavovi dokazuju nešto drugo. Ne biti brzoplet, jer i mali strojčeki jako kažnjavaju brzoplete...
(Moj nekadašnji kolega s posla je završio pod frezom u vožnji rikverc, sredila mu noge, pa je i on "od posljedica otišao" ubrzo.) Nema lako ćemo, znam, mislio sam, jer sve je jasno. Pamet u glavu, škola života je opaka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,672
Eto vidiš...to sam i pomislio da možda ima neka fora sa tim kotačima a za koju ja ne znam.
Fora ti nije brzina, već horizontalni položaj kose. Za roto kosu idu manji kotači, zato da ista stoji horizontalno, tj, da ne visi naprijed.
Ista stvar je za strižnu kosu. Ponekad su zgodniji manji kotači, jer kosa manje nabira blato...
Za frezanje mogu 12", jer je freza dosta daleko, pa uzdužni nagib motora nije prevelik...

Ovo pišem za Maestrala (Kosora), koji ima dovoljno brzina u oba smjera (za razliku od Specijala/Univerzal).

Uglavnom, strižnu kosu i frezu pogonim s 4,00-12" kotačima...jer manjih nemam.
Zapravo imam 6,00-6" (to bi bilo kao 4,00-10"), ali ne pašu flanđe kotača i nemre se suziti.
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Provjeri plovak i iglicu koja zatvara gorivo, tebi karb prelijeva.
Kraj tjedna, početak radova na polju, ako uspijem složiti mutu da proradi.
Skinuo sam karburator, provjerio glavnu diznu (sve čisto),opet provjerio i diznu minimuma (isto sve čisto).
Onda sam sklopio karb i natočio bengu iz bočice kroz otvor za dovod goriva, kada se benga pojavila u ovom dijelu gdje se montira crijevo goriva sam stao. Višak sam uklonio maramicom. I onda otvorio karb. Od ruba donjeg dijela karburatora razina benzina je 22-23mm. Dno fregazera je na 52mm. Stavio sam ga u vagu, tak da je potpuno ravan kod mjerenja. Slijede slike karba. Da li se po tome može zaključiti da li plovak radi ili ne ? Da ne radi bilo bi goriva do vrha, ali nisam siguran da nije i ova razina goriva previsoka ?
Po manualu za LA300 kaže da mora biti 10-12mm ispod vrha ruba lončica, ali taj karb iz manual-a ne izgleda kao moj. Samo kaj je moj karb od IPM-a Type 22 kao sa ovog linka https://www.tenej.com/images/stories/virtuemart/product/420-00-00.jpg. Još mi ostaje oprati filter zraka i izvaditi višak ulja, pa ću isprobati. Ako sam stavio previše ulja, i u par navrata došao na malo veći kut s motkultivatorom, na rubu polja. kod košnje je ulje moglo doći do mrežice(ulošci kako se već taj dio zove) i samim tim otežati prolazak zraka, efekt začepljenog filtera, to mi je tek sada palo na pamet. Iako ako pol cm viška ulja to napravi onda sam zbilja pehista.
Ako i tada bude problema ostaje poštelati plovak da bude manje goriva, ako to ne pomogne nema druge nego drugi motor.
Što mislite može li to malo ulja napraviti ovakav problem ?
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    32.8 KB · Pregleda: 14
  • karb2.JPG
    karb2.JPG
    34.1 KB · Pregleda: 14
  • plovak1.JPG
    plovak1.JPG
    22.4 KB · Pregleda: 13
  • plovak2.JPG
    plovak2.JPG
    20.1 KB · Pregleda: 14
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Očistio sam i filter, bilo je malo blata na dnu, ulošci su bili zauljeni. Ulja sam ipak stavio malo previše. Po čašici od jogurta od 2 deci ostalo je otprilike 25% znači pola deci nakon što sam nalio do unutarnje oznake (taman da je došlo do ruba teksta ). Ostaje još probati ..
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Izgleda da je filter bio problem. Uspio sam ga upaliti nakon 5 minuta čačkanja.
Od početka ništa, opet je malo kapalo na polugici čoka, ali je to vjerojatno što sam čok dao, a poluga gasa premalo otvorena. Primio je jednom kratko pa se ugasio.
Otvorio sam svjećicu, ovog puta nije bila mokra, napredak :) Opet probao s čokom i malo otvorio šaraf za smjesu, sada je primio malo duže pa se ugasio, otvorio još malo šaraf za smjesu i pritegao šaraf polugice leptira i tada je primio za pravo. Još sam ga malo morao otvoriti da počne mirno raditi. Odradio je 3 sata s roto plugom, bio je ugašen 10-15 minuta radi goriva, nakon doljevanja upalio je od prve. Valjda će sada raditi kako treba.
Ne bi se nikada sjetio filtera zraka i da taj višak ulja napravi takav proble.
Hvala svima na pomoći.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
A takvi su svi ovakvi koji rade "rađene je generalka" Btv. sama ta floskula se koristi baš tako "kao floskula" i još malo više od toga. A da pri tome sami akteri takvih floskula ili ne znaju što to znači ili su onako malo proračunani pa ću ja malo nasrati svega i svačega samo kako bi iskamčali da im netko riješi njihov problem kojeg su sami prouzrokovali. :coffee:
 

Najnoviji postovi

Na vrh