• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Građevinski radovi

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,593
Decki koji je standard debljine lima za krov? Moram prekriti jednu kucicu,iso bi sa imitacijom crjepa. Te uzeti obicni ili filcani?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,958
Standard?
Što to ne ovisi o onome ispod lima. Je li podaskano "daska do daske" ili "na svaki metar".
Iako mislim da tu ne možeš birati.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,593
Trenutno su letve. Ali sve su mi opcije u igri tako da nije ni dascanje iskljuceno
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,958
Moram zamijeniti salonitne ploče, jedno 40 kvadrata, na jednoj šupi. Ići ću sa daskanjem (taman kubik) i onda gore krovni lim kakvog nađem
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Decki koji je standard debljine lima za krov? Moram prekriti jednu kucicu,iso bi sa imitacijom crjepa. Te uzeti obicni ili filcani?
Limovi su obično debljine 0,5 ili 0,55 ili 0,6 mm. Kod iizrade oblika crijepa dolazi lokalno do istezanja lima kaj ima za poljedicu stanjivanje lima na tom mjestu. Moja preporuka je 0,6 mm.

Osobno sam uvijek za daskanje po roženicama a onda slijedi vodoneprousna ali paropropusna folija, kontra letve (u smjeru roženica) i letve u koje se vijači lim. U tom slučaju filc nije potreban, a ako se sljeme izvede adekvatnim detaljem, dobije se ventilirano krovište, kaj je jako korisno ako je ispod stambeni prostor.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,958
Ovo što si opisao o letvanju, folijama....vrijedi za zatvorene prostore koji se ne griju ili nemaju neki drugi izvor topline
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako je ispod stambeni prostor, podrtazumijeva se da jo dodatna izolacija vunom najmanje u debljini roženic. I to je onda to kaj si ti napisal.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
ak ti je šupa tj neko skladište i prozračno je onda samo letve i obični lim.
ak je zatvoreno onda filcani lim.
ak daskaš stavljaš foliju kontra letve i letve isto može lim bez filca...

kondenzat se obično javlja ako prostorije nisu prozračne i ako u njima skladištiš nešto vlažno ili je unutra stoka il neka druga živina....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zbog termo fasade trebam izmjestiti vertikale žljebova i spojiti ih ponovno u betonske cijevi DN 20 cm.

Betonske cijevi su ukopane u smjeru žute linije. Zeleno je označena debljina nove termo fasade, a crveno novi položaj vertikale žlijeba.


PVC cijev kao veza između vertikale žlijeba u betonske kanalizacijske cijevi za oborinsku vodu se nije pokazala kao najsretnije rješenje. Ako se malo nečim zakači, plastika puca.

Ima li neko kvalitetnije, ne preskupo rješenje?
Može li se nečim izraditi dovoljno velika rupa kroz kamen, beton i podlogu do betonske cijevi ili je bolje da izrežem i odštemam dio potreban za ubacivanje nove cijevi?
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,366
Imaš krune fi 120 već od 150 kuna. To ti je dovoljna rupa za cijev. Imaš čisti posel,bez krpanja pločnika poslije. Zabušiš za dobinu krune,poštemaš van ak je deblji beton i ponoviš postupak. Za cijev uzmi crvenu,tzv ukc cijev. Ona je puno čvšća od sive. Traži ukc fi 110 sn 3 ili još bolje sn 4 Screenshot_20220801-151128.png
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imal sam ideju da napravim samo rupu fi 120 tak da mi onda ostane samo zatvaranje kamenom postojeće. Ne znam do kud ide betonska cijev u koju bum moral spojiti koljeno nastavljeno s 250 ili 500 mm cijevi. Kad je sve otvoreno, onda se to komotno odradi, a ovak bi moral ispod izdubsti podlogu od betona i zemlju. Dvojim kaj mi je bolje.
U svakom slučaju hvala za prijedloge :ppozdrav:, posebno za narančaste (crvene) cijevi. Gledal sam malo i u ponudi su SN4. Vjerujem da su bolje ili barem jednake SN3.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Što veći SN broj cijev je čvršća. Broj je opterečenje koje trpi u KN/m2....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Odluka je pala, Naručil sam krunu 120. Ako bu problema sa spajanjem ispod, a vjerujem da nebu, osim kaj bu malo mesta, još uvijek stignem razrezat veći otvor. Tih 140 kn me nebu spasilo.

@Deda Marek,
još jemput fala. :ppozdrav:

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,731
@iwanho, a zakaj ne postaviš na dnu samo dva koljena (u S) i spojiš se na postojeće cijevi?
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,366
ZJ,ulaz bu mu u fasadi i onda nema pristup u slučaju nečega.
Iwanho,zbuši rupu i betonom zblindiraj stranu od starog ulaza da spriječiš povrat. Okomicu odreži koso u smjeru odvodnje
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,731
Pa fasada nejde valjda do pločnika, valja bu ovaj cokl ostal?
Kak god, ja ne bi bušil novu rupu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Cokl od kamena se oblači s 10 cm xps-a, a iznad cokla ide EPS 15 cm. Fasader mi je rekel da vertikalu treba izmjestiti toliko da od sadašnje fasade do vertikale (ne do centra) bude 20 cm. Dakle rupa u beton mora biti na mjestu koje sam crveno označil na drugoj sliki. Od stare instalacije mogu eventualno iskoristiti koljeno koje ulazi u betosku cijev (bar mislim da je tak napravljeno). Ali ako narančaste SN 4 cijevi imaju deblju stijenku onda je oitanje jel se mogu dobtro spojiti s starim običnim sivim.
Najbolj bi mi pasalo kad bi mogel u betonsku cijev spojiti novu PVC SN4, a da stara ostane. Onda do izrade fasade, koja je planirana poslije Sesveta (ak bu loše vrieme možda i na proljeće), mogu koristiti stari sistem, a kod izrade fasade samo prespojim i zatvorim staru rupu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,731
Ja bi onda radije otkopal malo pločnika i unutra napravil skretanje.
Naime, bojim se da se pri bušenju stare cijevi ne bi dogodilo to da cijev pukne i onda podlijeva temelj.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,366
Ak sam dobro shvatil,horizontala je betonska. Nema velike mogućnosti da pukne jer je obložena zemljom i nema se kam širiti . Isto tak ne vidim potrebu za koljenom ako na strani starog ulaza napravi betonsku blindu i kinetu prema izlazu. Pretpostavljam da je betunska cijev u pad,pa nema razloga da voda be otječe. Tak da bi ja raskapanje ostavil kao zadnju,zlu netrebalo,opciju
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da imam evidentirano kak je to pred 35 let bilo napravljeno, sad bi sve bilo lakše. Ovak bum videl kad na mjestu gde bu nova cijev, malo potkopam ispod betoma u dubinu do betonske cijevi. Najvjerojatnije postojeća PVC cijev ima na donjoj strani koljeno i ulazi u betonsku cijev, a betonska cijev nije zatvorena betonskom blindom. Betonske cijevi imaju dosta velik pad, a do šahta je oko 3 m. Nema straha od povrata vode.

@ZJ,
nema bušenja stare plastike. Kaj se tiče razbijanja i otkapanja pločnika, to je, kak veli @Deda Marek, zadnja opcija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh