• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gradnja farme !

  • Temu pokrenuo Sesva
  • Datum prvog posta

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jel se uopče više može nekaj napraviti doma po vlastitoj želji i u vlastitoj režiji u svom dvorištu koliko mogučnosti i prostor dopuštaju??
Mislim isključivo na mini farmu za tov bikova, dio rešetka, a dio dubok stelja na strojno čiščenje.
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Nedaleko u jednoj firrmi su radili štalu za tov,strojno čišćenje bez ikakvih dozvola i sličnog.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Pa za izgradnju objekta treba dozvola, a ako ima neki postojeći objekat može se unutra urediti za šta ti treba..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma nije problem lokacijska i građevinska, bitno samo da nema nikakvog specijalnog projekta, pa to je obično tovilište, netreba nitko nikog učiti kak to mora izgledati i kak to mora biti, ljudi nisu glupi, tovi se več desetlječima.
U mom slučaju proširenja starih tovilišta, ništa novo posebno.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Pa sad kod legalizacije starih objekata, te izgrađene objekte za stoku kod mene samo iz vana su radili nacrte, unutra ništa, dok kod kuća i unutarnje sve dimenzije se rade.. Sad možda kod izgradnje novoga je drugačija procedura.. Dok oni što su gradili staje uz pomoć EU fondova oni su morali imati detaljne nacrte svega, al to zbog svega da se vidi gdje je otišao novac i ukoliko ne bi nešto štimalo po nacrtu, možeš zaboraviti na taj novac iz EU fondova..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Šanana, nema veze. Dozvole nema bez projekta.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma več sam se ja raspitavao za nadogradnju i proširenje postoječeg objekta, svi su mi rekli da je nešto drugačija procedura.
3 zida več postoje i krov je gore, znaći treba 4 zid i novo krovište, sve je u dimenzijama starih temelja, s tim da je cisterna za gnojnicu več godiama nova napravljena, a stoji prazna, čeka daljnju gradnju.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Jel se uopče više može nekaj napraviti doma po vlastitoj želji i u vlastitoj režiji u svom dvorištu koliko mogučnosti i prostor dopuštaju??
Mislim isključivo na mini farmu za tov bikova, dio rešetka, a dio dubok stelja na strojno čiščenje.

ako kaj gradiš, samo nedaj nikakvim projektantima da crtaju kak oni oču, moru po svojem ono kaj ide po zakonu, a debljine zidov i stupe i te sitnice, a sve drugo nek crta onak ka ti očeš, jer ovi kaj crtaju nemaju pojima o radu na u staji i gde se kaj more olakšati
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma projekt je gotov u mojoj glavi več odnegda, treba samo napraviti, kaj ima meni kakov projektant toplu vodi izmišljati...cccc :)

Da delam kaj novo na otvorenom prostoru, onda je druga stvar, a za nekakvi 60-80 kvadrata mi toga netreba.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
te sve izgradnje po raznoraznim elaboratima i pravilima uz astronomske cijene izvođača radova su pretijerale cijenu objekta,jedino tamo gdje su pojedinci željeli neku svemirsku tehnologiju,zašto to toliko treba komplicirati,mi smo napravili jednu klasičnu nazovimo ju šupicu,stane 7-8 odraslih,izgradnja i materijal je došao 22 tisuće kunića,da sam stavio rešetke i proširio hranidbeno mjesto sa nekim sitnicama došao bih do 45 tisuća maksimalno,to sada pomnožiti sa 3-4 to je jako daleko od nekih poznatih marki.Pitanje za nekog tko je upoznat sa propisima.normalno da se uzima u obzir legalna izgradnja,ja si želim napraviti štalu,materijal,Bilogorski hrast,cigla puna i minimalna količina betona,ne želim tražiti ništa od eu sranja,znaći samo da projektant napravi projekt kakav je u mojoj glavi,dali se takav objekt može napraviti u home made izvedbi,ono susjedi i rodbina,ima svega od tesara do vodoinstalatera
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E o tom ja pričam.
Pa meni projektant odnese 80% materijala i onda gde je tu računica, a papirologiji nikad kraja.
S tim da je komplet drvo i pokrov doma, treba samo cigla i cementa i tovilište gotovo za tjedan dana.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Dečki nemre legalno.
Izgradnju treba izvoditi registrirana firma/obrt, treba nadzorni inženjer, nema gradnje od onoga čega imaš itd.

Nitko ne želi da vi (mi) gradimo jeftine objekte, uz pomoć besplatnog (ja tebi - ti meni) susjedskog rada, jer od toga država nema koristi (jer se ne plati porez, to mog raditi službeno nezaposleni, a država bi rado smanjila broj nezaposlenih...), a niti bankari nebudu nikaj zaradili. Zato se to zabranjuje.

Nebi štel da ispade loš savjet. Napravi kaj misliš kak znaš. Ak bu (ikad) trebalo, buš zrušil...i napravil opet ;)
 

Slavonac

Novi član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
1
Ima li netko cjenik opreme za tovilište svinja (silosi, transporter hrane, hranilice, pojilice, pod, ventilacija, grijanje)? Na internetu ne uspjevam naći niti Agrico niti Big Dutchman cjenike, a za ostale proizvođače nisam čuo.

Također, da li je dovoljno 0.72 m2 prostora po tovljeniku do max 120 kg (zakonski minimum 0.65 m2)?
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
503
Znači ovako planiramo da bi sad krenuli u adaptiranje farme vjerovatno bi prekinuli tov junadi i išli bi na krave za početak 10 kom + pomladak vlastita junad u tovu a na jesen bi gradili štalu za 50 kom bikova za zadrgu sad bi pauzirali malo sa tovom dok ne napravimo drugu štalu.
Mene sad interesira pošto mi fali nešto novaca za adaptiranje objekta i kupnju junica kako najlakše doči do kredita, več smo se raspitivali da bi išli preko županije ali moram bit u sustavu PDV-a a ak sad idem u sustav PDV-a onda mogu krediti dobiti tek nakon 6 mj a to mi predugo jer krave planiram selit u štalu oko 6 mj .
Imam još jedan problem a taj je da mi postojeća štala nije legalizirana niti ima građevinsku.
E sad da vas pitam kak bi bilo najlakše dobit neki kredit fali mi još oko 200000 kn za kupnju junica i adaptiranje objekta.
Dali netko zna preko koje banke bi najlakše ti išo imam nešto da dam pod hipoteku jedna nekretnina i nešto vlastite zemlje,razmišljal sam o tome da bi išao za kredit preko mljekare što mislite kolko je to isplativo.
Kamte mi nebi smjele bti veče od nekiš 8-10 % to je maksimum i da je rok otplate oko 10 godina.
Kakva je situacija sa Hbor-om ima li netko sa njima iskustva ili i tu mora biti objekat 1/1.
Mljeko bi predavo tu jednoj privatnoj mljkeari Veroniki plaćaju 0.28 kn MM I 0.35 kn bjelančevine mislim da je to neka dobra cijena što vi o tome mislite ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Moreš jedino s nekim nenamjenskim kreditom.
Za bilo kakvu gradnju trebaš sve dozvole a tek onda možeš dići namjenski kredit i mora ti graditi obrtnik.
Zakaj jednostavno nejdete na najjeftiniju varijantu s drvenom konstrukcijom i postavljanjem stupova na babice, bez temelja?
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
503
Kod mene je stvar da je objekt gotov sve je izgrađeno samo treba metalne pregrade stavit (boksove) i mljkeovod insatalirati i to je to nema nikakve gradnje farme samo adaptiranje postojeće..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Sudeći po veličini investicije, imal sam osjećaj da je to nekaj više.
Kaj se nemre prejti jeftinije s rabljenom opremom i susjedskom pomoći?
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
503
Nemrem na sve strani kak sam računal to je oko 200000 kn.
Krave koje su jedamput ili dvaput oteljene kod nas sam našel 12000 kn kom ja ih trebam 10,onda trebam mljekaru zbetonirat vodu i plin spojit to je najmanje 10000 kn,Laktofriz i mljekovod rabljeni oko 20000 kn i onda si moram promjenit jedan dio mehanizacije znači strojevi za zelenu liniju komplet osim rolo balirke nju imam a ovo ostalo je prikraju i tu su ti ostali troškovi i to ti je tu oko 200000 sve skupa.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Ovak prek HBOR-a nebude islo vec preko neke druge banke moras.
Probaj to na zupaniji ali pitaj i za nadolazeci ruralni razvoj jer za rekonstrukciju treba manja papirologija nego za gradnju novog objekta.A da si vratis 50 ili 70 % je jako puno.
Isto tako bi ti bilo dobro da si u PDV-u jer na tu cifru bi si lijepo kulturno vratio PDV i ako hoces ici na vecu proizvodnju,obavezno PDV (to je bar moje misljenje) jer budes imal puno troskova i na sve sto kupujes uzmes R1 i ide ti u troskove.
Dok budes strojeve kupoval isto si vratis PDV,a to ti je 25% cijene!
Probaj u Podravsku banku pitati za kredit kod njih smo mi i zadovoljni smo.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Dali je još uvjek na snazi onaj zakon da štala nesmije bit bliže od 60m od ceste i dali to vrijedi za kuće? Znam da jedno vrijeme nisi smio gradit štalu blizu ceste.
Koliko bi izašla novčano štala za 20 komada krava,na rešetke,bez izmuzišta, sa svim papirima?
 
Na vrh