• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gradnja farme !

  • Temu pokrenuo Sesva
  • Datum prvog posta

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
@bogec, kolko sa takvim, tvojim, i ne samo tvojim ;) , budimo realni, nacinom rada treba zemlje za npr. 20 mlijecnih krava i odgovarajucim podmlatkom treba zemlje da kvaliteta hrane, kvantiteta, plodored itd budu ispostovani? Puno manje od 20Ha? Koliko ti radis zemlje i koliko blaga imas?

Ne znam dali sam vec spomenuo ;) :) ali obozavam citati ovakve rasprave gdje ljudi sa teoretskim znanjem i prakticnim iskustvom govore, makar sa stokom nemam veze. Respect.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Smiljan kaže:
@bogec, kolko sa takvim, tvojim, i ne samo tvojim ;) , budimo realni, nacinom rada treba zemlje za npr. 20 mlijecnih krava i odgovarajucim podmlatkom treba zemlje da kvaliteta hrane, kvantiteta, plodored itd budu ispostovani? Puno manje od 20Ha? Koliko ti radis zemlje i koliko blaga imas?

Ne znam dali sam vec spomenuo ;) :) ali obozavam citati ovakve rasprave gdje ljudi sa teoretskim znanjem i prakticnim iskustvom govore, makar sa stokom nemam veze. Respect.

za 20 krava sa podmaldkom, to je preko 30 grla treba cca 50 rali zemlje ako se želi proizvesti gotovo sve, ali uz intenzivnu agrotehniku ko što je moja, znači nema površine sa jednom kulturom godišnje, tera se više kultura godišnje. a ako se ide na klasični način za tu brojku grla treba cca 60 rali iliti odprilike 30 hektara, ali se ne proizvede sve jer ima zemlje koja stoji prazna

ja sad imam 36 komada sve skupa, i imam zemlje sa novo uzetom u najam kojih 80 rali, malo po malo povečavam obim proizvodnje, ali ja proizvodnim sve na svojim površinama tako da kupujem samo vitamine, i uvjek proizvodnja hrane mora bit malo veča od potreba za uzgoj, jer ako vi nalifrate punu štalu pa onda tražite zemlju ode sve kvragu.
kod stočarske proizvodnje je poželjno imati veči broj površina od potrebnog zbog vremenskih uvjeta koji mogu naškoditi proizvodnji hrane za stoku, pa da se to anulira tj taj gubitak , taj višak površina pod navodnicima treba izvuči proizvdonju , tj osigurati hranu stoci

drago mi je ako uživaš u ovim raspravama :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da, sve u svemu opet ispadne oko cca 1 Ha po grlu. To je ono sto sam i ja uvjeren (a nisam toplu vodu izmislio) da je bit u zaokruzivanju proizvodnje. Na njivi proizvodis hranu za krave kojoj kroz mlijeko dajes dodanu vrijednost i tu ostvarujes isplativost. Ukoliko nemas dovoljno zemlje ili ne proizvodis dovoljno hrane, hranu moras ili kupovati ili povecavati kolicinu po jedinici zemlje ili sama proizvodnja mlijeka nije dovoljna da bi se postigla isplativost na dulje staze vec dodatna vrijednost mora traziti negdje drugdje. Nije li to ono sto ljudi rade mini mljekare? ... To je sve, vise manje, isto kao i da proizvodis vijke ili bilo sto drugo. Smanjiti vrijednost inputa uz povecanja outputa i smanjenje mjesta troska gdje drugi utjecu na tvoj posao...
 
B

Branimir 105 s

Guest
Bogec care, kaj da ti velim ti si car :!: , sve o čemu pišeš stoji. Osobno mislim da su svi ozbiljniji stočari već odavno shvatili da hranidba iz vreće ne vodi nikamo. O postupnom povećanju stada također si u pravu, al moraš u obzir uzeti i mogućnost povećanja "preko noći" nabavom uvoznih junica i izgradnjom modernih objekata normalno iz kredita.
Ako sagledaš opću političku i ekonomsku situaciju kod nas i vani videl buš da se stanje za nas proizvođače mlijeka stalno mijenja, najava ukidanja kvota za mlijeko, povećana potražnja za mlijekom i mliječnim proizvodima i najnoviji operativni program za govedarstvo te poskupljenja, inflacija...
Svi proizvođači koji su se ozbiljno posvetili tom poslu teže jednog dana raditi u modernim štalama sa kravama vrhunske genetike, bilo uvozne ili vlastite, gdje uz dobru hranidbu, menađment stada, i veću produktivnost ljudskog rada mogu ostvariti pristojnu dobit i nakon podmirivanja troškova proizvodnje i rate kredita. Što se tiče izgradnje novih farmi držim da bi svatko ko ima interesa za ovaj posao trebao uzeti kalkulator i ponude od izvođača radova i sve to staviti na papir. Ako uzmete u obzir da su sad kapitalna za farme 50%, da uz tih 50% dobiješ i povrat pdv-a, da imaš mogućnost korištenja sredstava iz ruralnog razvoja za priključenje na vodu struju i sufinaciranje prilaznog puta do farme, nabavu elektroničke opreme za farme i troškove glavnog projekta mislim da je rasprava o isplativosti izgradnje takvih farmi nepotrebna. Nije mi namjera ovdje reklamirati vladu ili ministarstvo, ali navedeni uvjeti su trenutno na snazi i mislim da su najpovoljniji u povijesti poljoprivrede naše države i tko zna kad će i dali će ikad biti ovakvi. Još malo o isplativosti: iako je cijena nafte pala, cijena građevinskog materijala i dalje raste. Primjera radi čelik je u posljednih 6 mjeseci poskupio 3 kn/kg, u jednu štalu za 50 kom s čeličnom konstrukcijom ide ga oko 20 tona. Cement isto drži cijenu, itd.
Primijetio sam da se na forumu stvorio dojam da ljudi koji ulaze u višemilijunske investicije drže za nenormalne i da to rade iz nekog hira da bi se dičili svojim zdanjima, a da o proizvodnji nemaju pojma i da su lijeni. MIslim da je to totalno krivo. Istina da ima ljudi koji se preračunaju pa zapadnu u probleme, al to su pojedinačni slučajevi. Treba skinuti kapu svakome koji se odluči za takav podhvat.
Da zaključim treba iskoristiti povoljne uvjete koji su trenutno na raspolaganju, riskirati i napraviti moderne objekte u kojima je produktivnost ljudskog rada puno veća,a i uvjeti za životinje su bolji. U narednih par godina cijena građevinskog materijala će sigurno rasti, može opet i nafta poskupjeti, junice će sigurno, a i nitko nam ne jamči da će ovi biseri na vlasti imati novaca za se što su naumili. ukratko sad ili nikad.
 
V

Volintena

Guest
bogec kaže:
možda niste znali ali vrlo se lako nabave nacrti velikih staja, a svim mjerama

A mogu li se isto tako lako nabaviti nacrti staja u svim mirama ('velikih/srednjih/malih') i da su za koze, a ne za krave? Ako se mogu, molija bi da mi kažeš di?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Volintena kaže:
bogec kaže:
možda niste znali ali vrlo se lako nabave nacrti velikih staja, a svim mjerama

A mogu li se isto tako lako nabaviti nacrti staja u svim mirama ('velikih/srednjih/malih') i da su za koze, a ne za krave? Ako se mogu, molija bi da mi kažeš di?

sve se može nabavit, i sve je jeftinije (badava) od crtanja projektanta, zato skoro svi imaju slične štale, par njih napravi a svi drugi koriste njihove nacrte jer su original, na njima su sve mjere , dimenzije, tako da izvođač radova ima sve kak spada pred sobom.
tu kod nas ima malo koza, večina su krave, znači treba pronač objekat novi koji je za koze i tražit ljude da ti posude nacrt , tj kakti kopiju koju češ predat.
za kuče se to masovno koristi, nađeš kuču koja ti se sviđa, tražiš ih nacrt, ak ti dadu napraviš original kopiju i predaš i to je to sve jednako ko ovca dolly

eto kod nas su ljudi domišljati, svašta mi znamo :!:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
imam ti ja nacrte za štale za ovce.tj.koze stavit ću ih ako se sjetim... ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
@branimire, znam da mozda nisma kompetentan, da ima puuuno kompetentnijih, ali jednu si "sitnicu" zaboravio. Zemlju, odnosno potencijal za proizvodnju hrane. Po meni osnovna stvar je prije kretanja u projekt gradnje stale imati osiguranu zemlju jer bez zemlje je ulaganje u staje bacen novac. Koliko sam shvatio sve se realtivno lako nabavlja (ukljucivo i junice, kad se ima novca, naravno) ali se do zemlje dolazi tesko. Gledao sam par primjera gdje su ljudi ulazili u probleme (slazem se, to su pojedinacni slucajevi) i osnovna zajednicka karakteristika je bila da su radili stale za npr 30 krava, a rade puno manje zemlje nego je Bogec gore objasnjavao da treba imati. A sto se kapitalnih od 50% tice u kalkulaciju projekta treba uracunati i kamate na vlastita sredstva godinu dana koliko traje isplata kapitalnih i povecanje cijena opreme upravo zbog tih kapitalnih. Inace, slazem se da treba imati hrabrosti i da je sad dobro vrijeme za takve investicije. eto, malo naglas razmisljam. Nemojte mi vi znalci od ove teme nesto zamjeriti :)
 
B

Branimir 105 s

Guest
Smiljan kaže:
@branimire, znam da mozda nisma kompetentan, da ima puuuno kompetentnijih, ali jednu si "sitnicu" zaboravio. Zemlju, odnosno potencijal za proizvodnju hrane. Po meni osnovna stvar je prije kretanja u projekt gradnje stale imati osiguranu zemlju jer bez zemlje je ulaganje u staje bacen novac. Koliko sam shvatio sve se realtivno lako nabavlja (ukljucivo i junice, kad se ima novca, naravno) ali se do zemlje dolazi tesko. Gledao sam par primjera gdje su ljudi ulazili u probleme (slazem se, to su pojedinacni slucajevi) i osnovna zajednicka karakteristika je bila da su radili stale za npr 30 krava, a rade puno manje zemlje nego je Bogec gore objasnjavao da treba imati. A sto se kapitalnih od 50% tice u kalkulaciju projekta treba uracunati i kamate na vlastita sredstva godinu dana koliko traje isplata kapitalnih i povecanje cijena opreme upravo zbog tih kapitalnih. Inace, slazem se da treba imati hrabrosti i da je sad dobro vrijeme za takve investicije. eto, malo naglas razmisljam. Nemojte mi vi znalci od ove teme nesto zamjeriti :)

Smiljane, care potpuno si u pravu. Kanio sam u svom postu riječ dvije napisati i o problematici zemljišta, al bi to onda povuklo priču o državnoj zemlji, a to je tema za zasebnu raspravu. Svoja razmisljanja iznio sam sa predpostavkom da stočar koji bi gradio takvu farmu ima najmanje 1 ral (jutro) zemlje po kravi što bi po mom skromnom mišljenju, uz normalnu pravilnu agrotehniku i tehnologiju proizvodnje tijekom cijele godine, znači sa međuusjevima trebalo biti dovoljno.
Što se tiče ovih dodatnih kalkulacija koje spominješ stvar ti ide ovako. Po novom operativnom programu otplata kredita bazirana je na 15 godina što znači 2 godine počeka i 13 otplate. E sad ti možeš ići i po modelu 1+14 u ovoj jednoj godini počeka banci plačaš interkalarnu kamatu u iznosu od 4 % na ukupan iznos. ne znam točno sad kak to oni preračunavaju al na 3 milje i nešto sitnog ti to izađe oko 130000 kuna. Također se ta interkalarna kamata obračunava i za vrijeme korištenja kredita koje ti sam određuješ znači 4 do 6 mjeseci.Što se kapitalnih tiče mene su sad stopirali na središnjem povjerenstvu u zagrebu jer je u planu novi pravilnik koji bi trebao ubrzati stvari. Konkretno još neznam ništ al bi to trebalo bit ovaj mjesec, a onda bude i u narodnim novinama. E sad ono bitno nije neki problem ishodit te papire dobit kredit napravit i napunit štalu, treba se bez gubitaka uhodati u posao. Svaki odgovoran knjigovođa pa i izvođač radova će ti savjetovati da si probaš ostavit što više novaca od pdv-a jer to su tvoji novci koji ti sjedaju na račun i radiš s njima što hočeš i da se razmemo nije to malo para, na tri milje 600000 kuna i onda ako dođe do nekakve krize da ju što lakše prebrodiš. Makar i novi traktor bez kredita ne zvuči loše :mrgreen: :mrgreen: .
Istina da se tu radi o ogromnim parama, al mislim da uz znanje, taj minimum zemlje koji sam spomenuo te kakvu takvu mehanizaciju i trenutne uvjete nebi smjelo biti problema za nekog ko sebe vidi u toj proizvodnji i tko voli taj posao.
Također je istina da te tu problemi prate stalno od beskrajne papirologije do idiotskih prostornih planova, al nismo ni mi seljaki od jučer nemreš nas samo tak prejebati.

JOš jedna stvar, primijetio sam da si svoj post adresirao na mene, a završio ga sa vi znalci. Nisam ti ja neki znalac. Istina da tu neki ljudi kao car bogec jako puno znaju i o tome puno pišu (ovo bi se trebalo zvat kod bogeca, a ne stočarstvo :D :D :D šala mala bogec no hard feelings just kiding) al mislim da svi imamo neka saznanja i iskustva koja možemo podijeliti s drugima i obratno.
 
B

brundalo

Guest
Tako je ratarstvo i stocarstvo se mora zvat -"Kod Bogeca-po nauk"
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
evo linkovi,ali su ipak za ove štale..mislim da ti tu nema velike razlike...

tovilište janjadi/jaradi
Obrisan neispravan link.

štala za 240 grla
Obrisan neispravan link.

za 500 grla
Obrisan neispravan link.

sklonište(na pašnjaku,npr.)
Obrisan neispravan link.

štala s prolazom za traktor(mehanizaciju za hranjenje)
Obrisan neispravan link.


i nadovezao bih se na temu gradnje farme u današnje vrijeme u našoj domovini sa toliko potencijala,plodne zemlje,vrijednih ljudi i dobara,ali isto toliko pokvarene lopovske gamadi koja sjedi u foteljama i j... im se živo hoće li taj seljak kojem oni daju kredit danas-sutra svoje proizvode(meso-mlijeko..) moći prodati!jer oni samo otvaraju usta i mlataraju svojim dugim jezicima,potiču proizvodnju i tralala,a s druge strane uvoze enormne količine hrane iz BRAZILA,NOVOG ZELANDA,RUMUNJSKE pa i mlijeko iz BOSNE I HERCEGOVINE!!!!ljudi moji,dok se to ne zaustavi mi naprijed ne možemo...naravno da će građani koji pojma nemaju o proizvdonji hrane i seljaku(svom sunarodnjaku) kupovati najjeftinije mlijeko,jer ni oni novca nemaju za ono koje je 1 kn skuplje,a domaće je,iz novootvorene farme mliječnih krava,koja je do grla u kreditima i kojoj bi ta kuna puno značila,kad bi mi bili ljudi i kupili ''naše'' mlijeko...ovo za mlijeko iz BOSNE znam iz vrlo pouzdanih izvora,jer mi kolega radi na granici kao vet.insp. i kaže da se cisternama masovnooo uvozi mlijeko,iz BOSNE ljudi moji...još bi mi bilo jasno da je iz Slovenije,koja ima nekakvu proizvodnju konkurentnu našoj...

Dakle,ono što sam htio reći da uopće nije problem dignuti kredit i podići farmu,nego je problem plasirati i prodati proizvod...i nikako mi nije jasna politika ''POTICANJA PROIZVDONJE HRANE,ALI I POTICANJE UVOZA TE HRANE! :evil:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Branimir 105 s kaže:
Nisam ti ja neki znalac. Istina da tu neki ljudi kao car bogec jako puno znaju i o tome puno pišu (ovo bi se trebalo zvat kod bogeca, a ne stočarstvo :D :D :D šala mala bogec no hard feelings just kiding) al mislim da svi imamo neka saznanja i iskustva koja možemo podijeliti s drugima i obratno.

napokon imam sugovornika koji ima proizvodnju i namjere slične mojima, sve polako smireno malo po malo izrasti u velikog poljoprivrednika, proizvodnja se intenzivirala, tera se više kultura godišnje, samo tako majstore :D
po onom postu u kojem si sadio kukuruze nakon dva otkosa ljulja , odma mi u oči upalo :D

ja od zemlje živim, tu zemlju i njene produkte ulažem u gospođe krave i one su ko bankomat ako se unese ispravan pin a na računu ima, vrše isplatu :D :D :D :D

vidim da i branimir hoče svoja isustva podjelit sa svima, samo tako :D

nemam se ja kaj naljutit, mene veseli kad ipak netko prihvača moja iskustva i znanje, a to kaj me se poistovječuje sa krmnim biljem, uzgojem krava, meni laska , znači ipak sam nešto postigao :D :D ali to nije sve imam ja sva 4 asa u rukavu :D sad slijedi u plodoredu sirak zrnaš sa prinosom preko 8 tona na ral, da na ral, ali o tome u svoje doba.

hmmmm car bogec, dobra titula :D :D hvala
 
S

seljaček

Guest
Glede farme Utorak sam bio u Austriji pa usput gledam krajolik i jedan detalj mi zapne za oko, uz autocestu jako puno "lauf štala ", ali pazi ovo štala ko ova za 5000000 kn samo manja od njihovog domačeg drveta daleko jednostavnije konstrukcije puno starija vjerojatno samogradnja . A ono što je bitno i što nemogu prešutit je da sam na najviše 2 pašnjaka nabrojo 20 krava uglavnom je to 10-15 kom i nešto teladi. Kad sam išao nazad istim putem na istim pašnjacima iste krave hoču reči to da su krave non-stop vani na pašnjaku a pašnjak je između ostalog i bankina autoceste, a poneka farma nije ni 100m od autoceste a kamoli 300m od selskog puta več je u centru sela. Dakle nema megalomanskih farmi za financiranje bankarskih manageera več su sve koje sam vidio a ima ih jako puno bar uz autocestu male obiteljske farme do max 20 krava i to je to . tu ima i novaca za seljaka i i taj j..... seljak onda ima i nešto od svog života a ne samo u kravsku p.... gledat dan i noć .A vjerovali ili ne u cijeloj Austriji nisam vidio niti jednog kvadrata "parloga" krave na koljenima pasu koliko je strmo farmer na koljenima kleći i kosi travu ali je sve uredno i pokošeno poorano i posijano kod njih sjevernije je več jećam nekih 3 prsta velik , još malo kukuruza imaju i sve je odma posijano nije za vjerovat na istoj tabli kombajn bere kukuruz za njim ide đoni 6x30 sa malčerom a za njim štajer 8170 sa plugom u isto vrijeme. E kad to postignemo onda možemo pričat o konkurentnosti i razmišljat o gradnji "FARME ZA 100 KRAVA" iako nevidim razlog zašto uopče.
 
G

Golubar

Guest
E to te ja pitam,Oni sa 20tak krava su konkurenti a kod nas i sa 50 nisi konkurentan.Po meni je bolje odličnih 20 nego srednjih 50 grla. Daleko je naše stočarstvo od njihovog.Što bogec kaže kod njega nema njive da nešto na njoj nije posijano i to je to.Iskorištava maximalne mogučnosti zemlje ali vjerujem da u tu istu zemlju i ulaže putem stajnjaka i slične gnojidbe organskiog porijekla.Koliko je stočara u HR da tako rade jako jako malo pa čak i onih koji imaje moderne štale i sa preko 50 grla.izgleda da je lakše poslje repice,ječma,pšenice ostaviti strnjake prazne bez bilo kakve obrade kojom bi smanjili isparavanje odnosno pod korovom,nego posaditi nešto od raznoraznih krma za ishranu stoke.Znam neke ljude ,, farmere,, koji imaje preko 50tak muznih krava bez 1ha zemlje!!! Svu hranu kupuju
 
B

brundalo

Guest
Bravo abrkili uboja si sta bi rekli sinjani "u sridu". Bravo i za bogeca, branimira i sve ostale kolege. E sad bi mi ovdi tribali otvorit novu temu o poljoprivrednoj politici i marketingu, ali najvise o tome kako da pomognemo sami sebi. :D :D :D
 
B

brundalo

Guest
abrkili kaže:
evo linkovi,ali su ipak za ove štale..mislim da ti tu nema velike razlike...

tovilište janjadi/jaradi
Obrisan neispravan link.

štala za 240 grla
Obrisan neispravan link.

za 500 grla
Obrisan neispravan link.

sklonište(na pašnjaku,npr.)
Obrisan neispravan link.

štala s prolazom za traktor(mehanizaciju za hranjenje)
Obrisan neispravan link.

A vidi se ko je posjetija http://www.sheepandgoat.com :D :D :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856

Sve si ti dobro uočio i razmislio.
Zaoravljaš samo na par sitnica.
Austrija svoje seljake financira godinama visoko iznad EU prosijeka tako, da si mogu priuštit postizat sredstva za normalan standard i sa ispodprosječnim proizvodnjom.
Največi dio tih imanja bavi se još s izdavanjem soba. Samo Koroška ima više turitičkog prihoda od letnjeg turizma nego Hrvatska s svim morem i otocima.
Uočio si kako objekti nisu ni novi ni skupi, znači relativno malo su ih opterečivali u financijskom smislu i u dobrom su dijelu amortizirani, tako da se i tu uštedi pokoji Euro.ž

Usput u vezi broja milijona za štalu: možeš napraviti štalu za x, ili y para, i može ti se desiti da skuplja mnogo lošije funkcionira nego jeftinija.
A u prosijeku se za određeni standard ili komfort koji želiš nudit kravama mora kalkulirat određeni iznos investicije po grlu, ispod kojeg se teško ide.
U Sloveniji se pre neke godine naveliko gradilo štale s cijenom oko 10.000 maraka po grlu. Sad se ta iznos smanjio, jer se pojačala ponuda opreme i cijene su se normalizirale. To se računao uglavnom iznos materialnih troškova, bez placa. A ako se računa i plac po cijeni komunalnog građevinskog zemljišta, opet si blizu te cifre.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Branimir 105 s kaže:
KAj se tiče intenzivne proizvodnje na polju drukčije se više i nemre delat. Vozim se ovih dana po polju berači beru, kombajni rade i to je ok, a rali i rali strništa zjape i čekaju zimsku brazdu i onda kukuruz u 5 mjesecu. Za plakati.

E sad ovo car bogec. meni su ti svi carevi kak su tebi rođe.

e rođo vidim da si proćitao sve, jer rječ rođo nisam več napisao več o ho ho vremena :!: bravo rođo :!:

ja sam od ljudi uzimao srnjake zabadava i posijao ljulj, ja ču tu zemlju iskoristit, najgorje je ostavit zemlju praznu do prolječa pogotovo ako se radi o stočarima, ma i ratari uvjek sve ima tržište :!:
neki bi i svoju babu prodali da ima ju mogu prodat a neki nemogu prodat ništa, ovo je karikirani dio :!:
a najbolja je tahnologija sa 100 kg kana i to je to, sve raste osim onog što je posijano

rođo branimire, vrijeme če pokazat sve, uvjek je pokazalo, samo ti moraš biti ispred vremena, vodi brigu o blagu, bitna je kvaliteta, a ja vjerujem da uspjeh neče izostat :D
 
B

Branimir 105 s

Guest
Bogec care, kaj ti se nekaj strgalo pa si na forumu u neko kolko tolko normalno vrijeme :D :D :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh