• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gradnja farme !

  • Temu pokrenuo Sesva
  • Datum prvog posta

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Smatram da prije gradnje farme svakako treba dobro razmisliti o puno faktora, od poljoprivrednog zemljišta potrebnog za hranidbu životinja koje če bit na njoj, financiranju ali i o tome daki se želimo baviti time i dali imamo nasljednike koji također bi to željeli nastaviti raditi.
Mi samo prije 7 godina odlučili radit štalu kad je i mama ostala bez posla(2 godine prije i tata) i dobila neku otpremninu od 65000 kn. Nismo se tad odlučili za lauf sistem već za štalu na grebnerov vez bez betonskog strop za 26 krava i to izfinancirali sve skupa za nekih 120000 kn. Možda nije najmoderniji trend ali mislim da ostvarujemo dobre proizvodne rezultate sa 6000-6500 litara po kravi (simentalke) 1 razred po kvaliteti što mora biti svakom cilj. Moram napomenuti da nismo bili bez iskustva jer oduvjek smo držali 2-3 krave.
S vremenom se okrupnila i okučnica na 6 rali u komadu, i još dodatna zemlja koja se pokupovala, bilo bi super kad bi uspjeli kupiti još najmanje 10 hektara državne koje kod nas ima ali nikako da krena prodaja!
Trenutno imamo 20 krava i 10 bređih junica i 10 ženskih teliča, tak da ove godine čemo napokon imat 26 krava što je i bio neki cilj s kojim se može lijepo živjeti( znači nekih 155-160 tisuća litara)-tu je samo otplata dvaju kredita za traktore a ostala mehanizacija je sva pribavljena iz vlastitih izvora financiranja.
Oprez: kapitalna ulaganja idu na iznos bez pdv-a
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
eto primjera,bravo :!: :!: :!:
netreba uzimati puste milijune kredita da bi se napravila štala od koje se može solidno živjeti 8)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
naravno,apsolutno se slažem...Također mislim da najviše novca ode građevinarima,ako ne i više nego za materijal!
 
B

baota

Guest
Pozdrav svima tu sam novi i u planu sam raditi jedu veliku farmu za muzne krave privatnim sredstvima obisao sam jako puno farmi po slavoniji okolici djakova austriji okolici Graza citav Stajermark , i moram vam reci da nema vece gluposti nego uzeti takve firme da rade jel to sto oni rade kosta puno puno manje ,i glupost je danas raditi od drveta jer je drvo preskup za razliku od zeljeza u farmu duzine od 36 metara i sirine 17metara znaci 10 stupova sa jedne strane i sa druge u razmaku od 4 metra
i 4 visine stupovi da su od INP profila 180 mm i 10 resetkastih nosaca gore sirine od 17 metara koji se pravi od cjevi a za letvu gore ako se pokriva limom panelom da se stavlja UnP 10O mm nemoze otici vise od 11 tisuca eura za konstrukciju garantiram i dosta manje a oni opaljuju po usima cifre 400 postotne i treba ih godinama otplacivati
a zeljezo je zeljezo tko ima i malo maste i znanja u aparat za varenje lako se dobije statika koje cjevi idu i koliko dva stuba i nosac restkasti od 17 m sirine nemogu kostati vise od 550 do 600 eura po kompletnom luku ,pa vi razmisljajte sta to kosta sto se tice same farme tolike cifre ,.sto se tice betonaze i betoniranja sve se da izracunati koliko je kubik gotovog betona ne vise od 550 kn po kubiku a i manje zna se koliko ide u plocu sve se zna samo malo maste :!: nabavite sebi projekat takve farme radite sami ili nadjite sposobnog majstora i nek sljaka a ne da nas firme kradu.
 
H

Helena

Guest
baota kaže:
Pozdrav svima tu sam novi i u planu sam raditi jedu veliku farmu za muzne krave privatnim sredstvima obisao sam jako puno farmi po slavoniji okolici djakova austriji okolici Graza citav Stajermark , i moram vam reci da nema vece gluposti nego uzeti takve firme da rade jel to sto oni rade kosta puno puno manje ,i glupost je danas raditi od drveta jer je drvo preskup za razliku od zeljeza u farmu duzine od 36 metara i sirine 17metara znaci 10 stupova sa jedne strane i sa druge u razmaku od 4 metra
i 4 visine stupovi da su od INP profila 180 mm i 10 resetkastih nosaca gore sirine od 17 metara koji se pravi od cjevi a za letvu gore ako se pokriva limom panelom da se stavlja UnP 10O mm nemoze otici vise od 11 tisuca eura za konstrukciju garantiram i dosta manje a oni opaljuju po usima cifre 400 postotne i treba ih godinama otplacivati
a zeljezo je zeljezo tko ima i malo maste i znanja u aparat za varenje lako se dobije statika koje cjevi idu i koliko dva stuba i nosac restkasti od 17 m sirine nemogu kostati vise od 550 do 600 eura po kompletnom luku ,pa vi razmisljajte sta to kosta sto se tice same farme tolike cifre ,.sto se tice betonaze i betoniranja sve se da izracunati koliko je kubik gotovog betona ne vise od 550 kn po kubiku a i manje zna se koliko ide u plocu sve se zna samo malo maste :!: nabavite sebi projekat takve farme radite sami ili nadjite sposobnog majstora i nek sljaka a ne da nas firme kradu.
Da sve što si napisao stoji, ali pod uvijetom da radiš štalu sa vlastitim sredstvima ,ali kad ideš kreditnim linijama onda je to već nešto drugo . :)
 
T

tomonh

Guest
Slažem se u potpunosti,sa svojim novcima napraviš ju u pol cjene.Moj tata je 93. sam nacrtal halu 30x12,otišl po željezne profile,uzel majstora kaj je radil 45god u nizozemskoj i napravil halu.
Nema goreg kad lopovi 25 kubika jelovine naplate milju kuna,znaju kad država daje kapitalna...
 
M

mpap03

Guest
ma mene interesuje i taj nitratni zakon šta sa starim štalama koje nisu uslovne za evropu dali čemo moči raditi po ulasku u evropu
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
mpap03 kaže:
ma mene interesuje i taj nitratni zakon šta sa starim štalama koje nisu uslovne za evropu dali čemo moči raditi po ulasku u evropu

jedan od važnih postavki je :
uredjenje nepropustnih laguna za gnojnicu i betonaža za kruti gnoj sa ispustom u jamu gdje se zbire gnojnica za skladištenje do 5-6 meseci , zato planirajte na taj trošak u sledečim investicijama.
 
P

pixa93

Guest
bjelovar.a neznam.radimo ju sa agrokorom.neznam koja firma je preuzela gradnju zato sto se jos pregovara
 
B

baota

Guest
:D da se pohvalim i ja i kod mene je pocela gradnja suvremene farme za muzne krave sve se radi od zeljeznih cjevi 120x80 stjenka 5mm i ukosnici od cjevi 60x60 stjenka 3 mm sirina farme je 18 metara bez centralnih stupova u sredini a duzina je 60 metara s tim da se sa strane spusta jos 6.5 metara i u duzinu 50 metara farma ce da ima veliku ambulantu karantin i odjeljke za teljenja te ja se nadam izmuziste 2x10 swing i biti ce postavljena na 32,000 tisuce kvadrata zemljista cjeli kompleks,krave ce da imaju svaka svoje leziste sa slamom ,sada se priprema komplet konstrukcija da bi se u lipnju mogla montirati radili smo sve ja i brat sami projekat varii sjekli uskoro i koja slika , a za taj posao koji smo mi uradili jedna firma je trazili 12 kuna po kg za ruke a ima oko 20 tona zeljeza pa vi sada racunaj te koliko bi bili kratki i sta to toliko kod njih kosta .samo je pitanje koje krave jedno veliko pitanje :?:
 
H

Hurlimann86

Guest
baota kaže:
:D da se pohvalim i ja i kod mene je pocela gradnja suvremene farme za muzne krave sve se radi od zeljeznih cjevi 120x80 stjenka 5mm i ukosnici od cjevi 60x60 stjenka 3 mm sirina farme je 18 metara bez centralnih stupova u sredini a duzina je 60 metara s tim da se sa strane spusta jos 6.5 metara i u duzinu 50 metara farma ce da ima veliku ambulantu karantin i odjeljke za teljenja te ja se nadam izmuziste 2x10 swing i biti ce postavljena na 32,000 tisuce kvadrata zemljista cjeli kompleks,krave ce da imaju svaka svoje leziste sa slamom ,sada se priprema komplet konstrukcija da bi se u lipnju mogla montirati radili smo sve ja i brat sami projekat varii sjekli uskoro i koja slika , a za taj posao koji smo mi uradili jedna firma je trazili 12 kuna po kg za ruke a ima oko 20 tona zeljeza pa vi sada racunaj te koliko bi bili kratki i sta to toliko kod njih kosta .samo je pitanje koje krave jedno veliko pitanje :?:


Za koliko krava bude farma?
 
B

baota

Guest
imamo sada 22 simentalke i bavimo se oko 3 god sa tim nas tri brata smo to poceli i radili a kako je vrijeme da se prosiruje a nema se prostora ,ja gradim sa jednim bratom farmu za mljecne krave i sve iz pocetka konstrukcija je pri kraju krovna , sto se tice krava neznam kakav je holstein jer ga nikada nismo imali sve sto smo do sada radili to je bilo ispitivanje ajmo reci proba ali uvjek smo imali ekstra klasu mlijeka ,i dobro je se radilo ,sa simentalkama smo postizali 32 litre mlijeka sa pojedinim kravama u 2 teljenju a naravno prosjek je manji ali imali smo stvarno vrhunsku telad musku a i zensku .a farma je za 121 lezista i izmuziste van farme te boksovi 6,5 metara x4 m sa jedne strane dje ce da budu telad krave za teljenje idr,naredna faza poslova je izrada stupova od debelih profila te varenje plocevina sa rupama za sarafe kada dodje toplije vrijeme slijedi montaza ,

ja inace zivim dje se uvjek moze prodati kvalitetan bik i tele ,ali na takvoj vecoj kolicini bih imao jako veliku razliku u mlijeku ja nisam imao doticaj sa holsteinom ali kazu svi da daju puno vise mlijeka od simentalca a na tolikom broju krava to bi bila velika suma novaca nismo imali holstein nikada ,
malo citam kazu ljudi za holsteina trebaju da su uslovi idealni da imaju svijetla podloga pa to je sve normalno za sve trebaju uvjeti ili treba raditi ili ne a smatram da se nemoze raditi ako se nema uvjeta ,jer krava je kao djete malo ,..
moja nova farma nece raditi odmah punim kapacitetom ,pocet cu sa manjim brojem kvalitetnih grla pa povecavati naravno postepeno popunjavati kapacitet jer nemam kuda da zurim ,stavit cu koju sliku konstrukcije
 
B

baota

Guest
tomonh kaže:
Slažem se u potpunosti,sa svojim novcima napraviš ju u pol cjene.Moj tata je 93. sam nacrtal halu 30x12,otišl po željezne profile,uzel majstora kaj je radil 45god u nizozemskoj i napravil halu.
Nema goreg kad lopovi 25 kubika jelovine naplate milju kuna,znaju kad država daje kapitalna...

ma da to ti je sigutno tako a niti oni imaju bolji alat za varenje i sjecenje nego ja i sav potreban alat a drzava sta ti da nazad u startu te opali po usima firma ,mi smo bez ikakve firme dobili poticaj na izradjen mali objekat , jest da samo uradili projekat slike od silosa od svega sto je uradjeno i dobili smo nesto oko 12 tisuca eura poticaja prosle godine na osnovu racuna i ostalih troskova ali u BIH
 
H

Helena

Guest
baota kaže:
tomonh kaže:
Slažem se u potpunosti,sa svojim novcima napraviš ju u pol cjene.Moj tata je 93. sam nacrtal halu 30x12,otišl po željezne profile,uzel majstora kaj je radil 45god u nizozemskoj i napravil halu.
Nema goreg kad lopovi 25 kubika jelovine naplate milju kuna,znaju kad država daje kapitalna...

ma da to ti je sigutno tako a niti oni imaju bolji alat za varenje i sjecenje nego ja i sav potreban alat a drzava sta ti da nazad u startu te opali po usima firma ,mi smo bez ikakve firme dobili poticaj na izradjen mali objekat , jest da samo uradili projekat slike od silosa od svega sto je uradjeno i dobili smo nesto oko 12 tisuca eura poticaja prosle godine na osnovu racuna i ostalih troskova ali u BIH
Dobro "baota "u kojem dijelu se Bosne, država tako razbacuje lovom, :shock: ja još ništa nisam uspio izmusti od države ,a u mljekarstvu sam nekih pet godina ,ja sam uložio nekih 40 tisuća eura u adaptaciju štale nabavku strojeva i matičnog stada i nula bodova od države :(
 
B

baota

Guest
ja sam iz posavine odmah blizu zupanje ,napravili projekat i na osnovu investiciskog ulaganja na manji objekat pokupili racune poslali u ministarstvo u sarajevo dosao neki sve poslikao i novce smo cekali oko 5 mj nisam siguran a prije toga smo dobili koliko ce mo da dobijemo od federalnog ministarstva i zupanije posavske ,brat je sa tim se najvise zabavljao tako da ja nisam previse upucen u to a novce smo dobili uglavnom :!:
 
H

Helena

Guest
baota kaže:
ja sam iz posavine odmah blizu zupanje ,napravili projekat i na osnovu investiciskog ulaganja na manji objekat pokupili racune poslali u ministarstvo u sarajevo dosao neki sve poslikao i novce smo cekali oko 5 mj nisam siguran a prije toga smo dobili koliko ce mo da dobijemo od federalnog ministarstva i zupanije posavske ,brat je sa tim se najvise zabavljao tako da ja nisam previse upucen u to a novce smo dobili uglavnom :!:
Čuj to je u svakom slučaju dobra vijest .U zadnje vrijeme ja i suprug intezivno tragamo za što jeftinijem projektu za 30 muznih krava .Većinu stvari oko izvedbe obijekta planiramo sami uraditi uz pomoć poznanika.Imaš li mogućnost da poslikaš obijekat da vidimo kako izgleda . :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Helena kaže:
U zadnje vrijeme ja i suprug intezivno tragamo za što jeftinijem projektu za 30 muznih krava .Većinu stvari oko izvedbe obijekta planiramo sami uraditi uz pomoć poznanika.Imaš li mogućnost da poslikaš obijekat da vidimo kako izgleda . :D

Bio je bogec prošli vikend kod mene u ekskurziji baš u vezi gradnje.

Pošto je on slikao nadajmo se da dobijemo od njega izvještaj i koju sliku.

p.s. imaš privat poruku
 
Na vrh