• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gume,lanci,kandže i ostale stvari vezane za kotače u šlužbi šumarstva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
nije čoban , ako uzmemo prečnik točka i nagaznu površinu sa tim prečnikom onda dobijemo da je površina nalijeganja veća nego kod nekih širih guma na manjoj felgi
i to skoro zadovoljava u poljoprivredi , zamo ja u šumi bi htjeo malo širu gumu , znaš i sam :pretovar,panjevi,nagibi i još 300 čuda
felni ništa ne bi škodila 15ka , stalo bi to lijepo jer sam gledao ljudi su već stavljali
ustvari i na 82ki je ista felna a samo je guma 15ka
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
iskreno ne znam, ali budem danas otišo do tetka pa čo malo slikati njegovo čudovište iz rusije, a tek prikolicu koju on naziva šumarica:madmana:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
nije čoban , ako uzmemo prečnik točka i nagaznu površinu sa tim prečnikom onda dobijemo da je površina nalijeganja veća nego kod nekih širih guma na manjoj felgi
i to skoro zadovoljava u poljoprivredi , zamo ja u šumi bi htjeo malo širu gumu , znaš i sam :pretovar,panjevi,nagibi i još 300 čuda
felni ništa ne bi škodila 15ka , stalo bi to lijepo jer sam gledao ljudi su već stavljali
ustvari i na 82ki je ista felna a samo je guma 15ka

ako mjenjaš dimenzije zadnjih guma onda moraš i prednjih ako imaš prednju vuču
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
za kakve su uvijete predvidjeli takvu gumu

Pa, po svoj prilici za ruske i ukrajinske "beskrajne" ravnice i njihovo teško blato.
U teškom, glinovitom blatu na ravnom terenu je bolje imati uske točkove, ali većeg prečnika. Široki točkovi hoće nekad da proklizavaju po flićkavom blatu na površini, a uži točak lepo propadne do dubljih, tvrđih slojeva i izvuče se. Sve ima svoju namenu i primenu.
Svako od nas zna tačno za čega mu treba traktor i u skladu sa tim će ga i opremiti, a zato imamo ovaj forum da ne bismo morali sve na ličnom primeru da iskusimo nego pitamo jedan drugog da li je neko već probao...
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma ta mi je poznata priča o blatu i prokliznom terenu ali za šumu kako kaže savo 300 čuda i faktora pa ti budi pametan, jer danas si na vrh brda a sutra več u nekoj poroznoj zemlji i propadaš, nekad je uža guma bolja jer taman prođeš pored neke žile ili panj a nekad ti treba šira i sa više platana jer se ne "frče" toliko na nagnutom a bolje nosi koji metar viška...
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Evo ja napokon stigao poslikati svoje lance, znači za 28" do širine 14.9, nikad korišteni. Sve na pm ili 091/589-0651

Znam da je malo off, sorry..

06042011198m.jpg
[/URL][/IMG]
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
nije of ali isto tako nije ono što sam očekivao pa nisam kupac:vragek:
 

Bosilje

Član
Tu od
4 Stu 2009
Poruka
90
baš suprotno,lanac istrga gume.imam lance "kopitare" ali ih nisam nikad koristio a pogotovo sada kad imam nove gume pa ako nejde sa novim gumama neću ni ići u šumu.lanci se koriste kad je smrzlo ili kad je teren kameniti poput Like.

u pravu si kad kazes da lanac kida gume,to je istina! Nebih ti ni preporucio da stavljas lance na male traktore, znaci do 90.tak konja...to je strasno sta rade diferencijalu i cijeloj getribi na LKT-u, a kamo li na poljoprivrednim traktorima...moj IMT 577 je upravo zbog njih na samrti...od toga se treba odmaknuti:)

Pa, po svoj prilici za ruske i ukrajinske "beskrajne" ravnice i njihovo teško blato.
U teškom, glinovitom blatu na ravnom terenu je bolje imati uske točkove, ali većeg prečnika. Široki točkovi hoće nekad da proklizavaju po flićkavom blatu na površini, a uži točak lepo propadne do dubljih, tvrđih slojeva i izvuče se. Sve ima svoju namenu i primenu.
Svako od nas zna tačno za čega mu treba traktor i u skladu sa tim će ga i opremiti, a zato imamo ovaj forum da ne bismo morali sve na ličnom primeru da iskusimo nego pitamo jedan drugog da li je neko već probao...

Vec je na jednoj od tema bila ovakva rasprava o dilemi dal sire il uze gume! Bavim se tim je... sumarstvom otkad znam za sebe,imam dobru opremu,velike masine itd...Najbolji primjer razlike sire--uze gume mi je na imt 77-cama...imam jednu obicnu 77 i jednu tvornicki uredenu za sumarstvo! e sad bile su iste gume i na jednoj i na drugoj al posto su standardne 18 zadnje preskupe nazad na sumsku 77 sam stavio one uze gume za sigurno 10 cm,uzimajuci u obzir da je teza od standardne 1,3 tone nimalo ne prednjaci nad drugom na kojoj su siroke 18..naprotiv zaostaje! eto to ti je istina,veca povrsina, veca vucna moc..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
eto to ti je istina,veca povrsina, veca vucna moc..

To je tako samo na jednom konkretnom slučaju. Mnogo zavisi i od fizičkih svojstava zemljišta. Ono što sam ja napisao nisam napisao kao pretpostavku, nego kao fakt.
U mom kraju se voze isključivo uske gume jer to zahtevaju fizičke osobine zemljišta ovde. U močvarnim delovima Banata(na primer, a takvog blata ima i širom bivšeg SSSR) je zemljište jako male vodopropustljivosti, tako da kad padne kiša na površini poljskog puta se stvara izuzetno klizav sloj židkog, lepljivog blata po kome široki točak samo maže. Samo nekoliko santimetara niže nalazi se tvrda, "suva" zemlja do koje uski točak lakše potone, pre nego što mu se između ripni nalepi blato, pa dobiješ glatku i podmazanu površinu točka koja nikako nije dobra za vuču. Po takvom putu kada se jače nakvasi pešak ne može da pređe, ali traktor Rus može ostavljajući za sobom dubok kolotrag.
Dešavalo se u Crepaji kod Beograda da su se neki noviji zapadni traktori sa širokim gumama zaglavljivali u blatu sa prikolicama kukuruza i onda naiđe dobri stari Rus 82-ojka sa uskim gumama, pa ga izvuče iz gliba sa prikolicom do tvrdog puta, pa se posle sam vrati u blato po svoje dve Zmajevke(7 tona svaka)
Nisu Rusi bili prosti što su fabrički stavljali gume velikog prečnika, a male širine na traktore niti je narod bio prost što je takve traktore masovno kupovao u nekim krajevima. Još jednom, i uska i široka guma imaju svoju namenu, samo treba znati kad se i gde koja koristi, da li za radove ili za transport...
 

Bosilje

Član
Tu od
4 Stu 2009
Poruka
90
To je tako samo na jednom konkretnom slučaju. Mnogo zavisi i od fizičkih svojstava zemljišta. Ono što sam ja napisao nisam napisao kao pretpostavku, nego kao fakt.
U mom kraju se voze isključivo uske gume jer to zahtevaju fizičke osobine zemljišta ovde. U močvarnim delovima Banata(na primer, a takvog blata ima i širom bivšeg SSSR) je zemljište jako male vodopropustljivosti, tako da kad padne kiša na površini poljskog puta se stvara izuzetno klizav sloj židkog, lepljivog blata po kome široki točak samo maže. Samo nekoliko santimetara niže nalazi se tvrda, "suva" zemlja do koje uski točak lakše potone, pre nego što mu se između ripni nalepi blato, pa dobiješ glatku i podmazanu površinu točka koja nikako nije dobra za vuču. Po takvom putu kada se jače nakvasi pešak ne može da pređe, ali traktor Rus može ostavljajući za sobom dubok kolotrag.
Dešavalo se u Crepaji kod Beograda da su se neki noviji zapadni traktori sa širokim gumama zaglavljivali u blatu sa prikolicama kukuruza i onda naiđe dobri stari Rus 82-ojka sa uskim gumama, pa ga izvuče iz gliba sa prikolicom do tvrdog puta, pa se posle sam vrati u blato po svoje dve Zmajevke(7 tona svaka)
Nisu Rusi bili prosti što su fabrički stavljali gume velikog prečnika, a male širine na traktore niti je narod bio prost što je takve traktore masovno kupovao u nekim krajevima. Još jednom, i uska i široka guma imaju svoju namenu, samo treba znati kad se i gde koja koristi, da li za radove ili za transport...

koliko ja primjecujem ti non-stop spominjes te ruske traktore koda su oni vrh...dobro zboris kad velis da ce prije prokopati tanka guma,al isto tako ti GARANTIRAM da ce prokopati i deblja guma ako je traktor s tim gumama izasao iz tvornice,jer ipak nije neki ing,strojarstva bezz stavio odgovarajucu sirinu guma(postoje izracuni,uzme se u obzir masa,snaga itd)Tj ako tvoj traktor rus od otprilike 2-3 tone prokopa do tvrdeg zemljista prokopat ce i moja 577 koja je teza i opet ce bit u prednosti zbog cinjenice da je vecom povrsinom na spomenutoj tvrdoj podlozi! ako nije tako reci, a vjerujem da ce se svi slozit da je moja tvrdnja tocna! Najbolji je primjer IMT 565 koji je serijski sa 50% tankim 50 % sirokim pogonskim kotacima,a znam vidjeti gorak izraz lica u vozaca s uzim gumama kad u nas gone prikolicu s 1,5 tona gnjoiva...a zemljiste je isto kao i u vas,tanji sloj zemlje a ispod mogu se slobodno izraziti TAMPON...eto toliko.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
koliko ja primjecujem ti non-stop spominjes te ruske traktore koda su oni vrh...dobro zboris kad velis da ce prije prokopati tanka guma,al isto tako ti GARANTIRAM da ce prokopati i deblja guma ako je traktor s tim gumama izasao iz tvornice,jer ipak nije neki ing,strojarstva bezz stavio odgovarajucu sirinu guma(postoje izracuni,uzme se u obzir masa,snaga itd)Tj ako tvoj traktor rus od otprilike 2-3 tone prokopa do tvrdeg zemljista prokopat ce i moja 577 koja je teza i opet ce bit u prednosti zbog cinjenice da je vecom povrsinom na spomenutoj tvrdoj podlozi! ako nije tako reci, a vjerujem da ce se svi slozit da je moja tvrdnja tocna! Najbolji je primjer IMT 565 koji je serijski sa 50% tankim 50 % sirokim pogonskim kotacima,a znam vidjeti gorak izraz lica u vozaca s uzim gumama kad u nas gone prikolicu s 1,5 tona gnjoiva...a zemljiste je isto kao i u vas,tanji sloj zemlje a ispod mogu se slobodno izraziti TAMPON...eto toliko.

Nećemo da poredimo uske i široke točkove istog prečnika. Ja tvrdim da je uzak točak velikog prečnika u močvarnoj ravnici u prednosti u odnosu na širok točak manjeg prečnika u približno istoj snazi. Primer za to su MTZ 50(nema prednju vuču) sa uskim velikim točkovima naspram IMT 558(Ferguson) sa širokim malim točkovima. MTZ je na meni poznatom terenu neuporedivo bolji orač, tegljač, ma sve...
Cela priča je počela oko toga zašto su ruski inženjeri sve traktore pravili tako sa uskim točkovima velikog prečnika. Ruski inženjeri su prilagodili njihove traktore njihovim uslovima, a slični uslovi vladaju i u kraju gde ja živim i upravo zato ljudi ovde u 90% slučajeva voze ruske, odnosno sovjetske traktore. Banat je nekada bio mali Sibir u Evropi. Nemci su tu nekada deportovali najgore robijaše da umru u blatu i trsci punoj zaraze i komaraca
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
to je istina da lanci deru gume a neznam tko je rekao glupost(ne želim nikog uvrijediti)da su lanci bolji u lici di je kamen tu su još gori jer kad traktor stane a kamen je lanci samo tuku u kamen i kidaju gume ja imam zetora 3340 i tehnostrojku 4T i natovarim 6 metara drva,gume su 80% profil pa vozim po kamenju još uzbrdica 10-15% ako ne i više a kamen sklizak pa izađe samo treba upalit prednju vuču odmah a ne kad staneš i to još grabova drva koja su teška da ne izađe ja bih ga polio i zapalio ili nebih išao u šumu ako ne može bez lanaca a to da u šumariji imaju lance na traktorima to je istina jer daju budalama da voze koji to rade prvi put u životu ti bi se zaglavili i na suhoj njivi
 
Posljednje uređivanje:

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
evo da se malo uključim... osobno nemam kočnice na prikolici ali zato imam jednu kvrgu željeza koja se zove papuča i koristi se pri silasku po nizbrdici a i po vlažnome, vjerujem da je večina vas vidijela ili čula za to napravicu ali za one koji nisu- kad je prikolica pod teretom papuča se stavi pod kotač i nagazi se na nju... što više tereta to bolje koči... ja sa svojim medekom spuštam 5m sirove bukve pod nagib cca 20% i još mu moram dodati gasa da ne stane u pola nizbrdice, nema veze kakva je podloga, kamen, pijesak, zemlja, blato, balavo- svuda koči
uglavnom- zlatna stvar
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
evo da se malo uključim... osobno nemam kočnice na prikolici ali zato imam jednu kvrgu željeza koja se zove papuča i koristi se pri silasku po nizbrdici a i po vlažnome, vjerujem da je večina vas vidijela ili čula za to napravicu ali za one koji nisu- kad je prikolica pod teretom papuča se stavi pod kotač i nagazi se na nju... što više tereta to bolje koči... ja sa svojim medekom spuštam 5m sirove bukve pod nagib cca 20% i još mu moram dodati gasa da ne stane u pola nizbrdice, nema veze kakva je podloga, kamen, pijesak, zemlja, blato, balavo- svuda koči
uglavnom- zlatna stvar

ima još bolji sistem pošto papuča ako naiđe na veču žilu može se izmaknut.........
ja imam cca 1 metar debelog lanca.....jedna strana privarena na šasiju kod kotača a druga strana na kraj "onog odbojnika" ispred kotača.....i kada taj lanac pustim dođe točno ispod pola gume i sa svake strane gume ide prema gore jedna strana na šasiju druga na odbojnik.....kada to "zagrize" ideš kuda hočeš još dok "zatvoriš oba kotača"...ideš pod brijeg pod šperom........
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
i ovdije se nadovezujem iz druge teme, naime moram demantirati navode kolege vinogradara koji je napisao da prilikom nailaska na žilu, s "papučom" koja koči prikolicu, papuča zna iskočiti ispod kotača-meni se to nikad nije dogodilo a smatram da se može dogoditi jedino ako papuča nije dobro postavljena ili je konstrukcijski loše izvedena, također smatram da je papuča bolja od lanca zato što ima "zube" koji koče i koje prilikom nailaska na npr. žilu ili kamen i dalje koče (čitaj-služi svrsi) dok lanac na žili nema gripa isto kao i na kamenu
još samo jedna stvar čiste logike-veča površina (u ovom slučaju "papuča") stvara više otpora nego 4 karike lanca!!!!!!!!!!
mana same papuče je da ako na prikolici nemaš mijesto za nju prilikom vožnje po cesti, može pasti pod kotač i razderati gumu(meni se desilo), ali nije bila cesta nego šodrani put kojim kamioni voze kamen i pijesak več 30-40g pa poslje jedne vožnje imaš morsku bolest, ali sila ne pita
 

fordson

Član
Tu od
16 Kol 2011
Poruka
113
ima još bolji sistem pošto papuča ako naiđe na veču žilu može se izmaknut.........
ja imam cca 1 metar debelog lanca.....jedna strana privarena na šasiju kod kotača a druga strana na kraj "onog odbojnika" ispred kotača.....i kada taj lanac pustim dođe točno ispod pola gume i sa svake strane gume ide prema gore jedna strana na šasiju druga na odbojnik.....kada to "zagrize" ideš kuda hočeš još dok "zatvoriš oba kotača"...ideš pod brijeg pod šperom........

moze koja slika...
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
i ovdije se nadovezujem iz druge teme, naime moram demantirati navode kolege vinogradara koji je napisao da prilikom nailaska na žilu, s "papučom" koja koči prikolicu, papuča zna iskočiti ispod kotača-meni se to nikad nije dogodilo a smatram da se može dogoditi jedino ako papuča nije dobro postavljena ili je konstrukcijski loše izvedena, također smatram da je papuča bolja od lanca zato što ima "zube" koji koče i koje prilikom nailaska na npr. žilu ili kamen i dalje koče (čitaj-služi svrsi) dok lanac na žili nema gripa isto kao i na kamenu
još samo jedna stvar čiste logike-veča površina (u ovom slučaju "papuča") stvara više otpora nego 4 karike lanca!!!!!!!!!!
mana same papuče je da ako na prikolici nemaš mijesto za nju prilikom vožnje po cesti, može pasti pod kotač i razderati gumu(meni se desilo), ali nije bila cesta nego šodrani put kojim kamioni voze kamen i pijesak več 30-40g pa poslje jedne vožnje imaš morsku bolest, ali sila ne pita

Ja sam osobno vidio dok je kolegi iskočila papuča dok mu je prikolica bočno otklizala jedno 70-ak cm u stranu i u tom trenu je papuča došla na žilu i iskočila je.....da ne govorim šta je daljle bilo....dobro da je traktor ostao čitav........dok se to sa lancem nemože dogodit pošto ide sa svake strane ....

budem poslikao prvom prilikom.........
 
Na vrh