• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Naisla sam na rezultate dvogodisnjeg istrazivanja uzgoja na nekom obiteljskom gospodarstvu, radjenog u 3 pokusna ciklusa. Ja cu c/p samo prvi koji se odnosi na tip hranidbe. Ostalo mozete procitati ovdje. Nije lose za procitati.
_ _ _
c/p
U prvom pokusnom ciklusu tova izvršeno je istraživanje tri tipa hranidbe tovnih
pataka. Kontrolna skupina je konzumirala kompletnu krmnu smjesu iz komercijalne mješaonice što je bio dosadašnji način hranidbe na gospodarstvu Ivana Peršun.
Prva pokusna skupina pataka je konzumirala hranu izmiješanu na gospodarstvu
Peršun prema recepturi Zavoda za hranidbu domaćih životinja Agronomskog
fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dok je druga pokusna skupina dobivala hranu
sastavljenu od super koncentrata „Sano“ i TSH Čakovec i kukuruza gospodarstva „Peršun“.

Rezultat pokusnog tova:
a) U dobi od 49 dana patke iz kontrolne skupine, prve pokusne odnosno druge pokusne ostvarile su prosječne tjelesne mase kako slijedi: 3.298 g, 3.118 g i
3.247 g.
_ _ _

Za nas male, koji uzgajamo za svoje potrebe, razlike u tezini su gotovo zanemarive. Kod ozbiljnih uzgajivaca su to vec velike razlike.
Ovo su rezultati nakon 7 tjedana, znaci neka normala.
Sad, kako to postici za 5 tjedana?
Lana, ako te ne mrzi pisi sve kako radis, mozda uocimo "caku"
I jos jedno pitanje: kako odrzavate stelju suhom?
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
i pitanje do koje starosti ih držite zatvorene ja sam moje nakon 5 tjedana pustio van na bazen
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Mislim da bi one kao i pilici, ako su za tov, trebale biti zatvorene do klanja.

@Bratko, ja sam nakon mjesec dana starter pocela mijesati sa srotanom smjesom kukuruza, sojine sacme i zobi. Postepeno sam smanjivala kolicinu startera dok nisu presle na cistu smjesu.
Smjesa je sa zobi jer to imam za koze. Znaci li njima ta zob ista u prehrani?
Bi li im bio dovoljan cisti kukuruzni srot?
 

valentin

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
48
Nakon koliko dana mogu lampirati guščja jaja da se baš onak jasno vidi jel ima zametaka ili ne?
I jel pod gusku mogu staviti pačjih jaja jer je guska snesla samo 6 i odmah sjela? :D
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
802
U uputama kod leženja u inkubatoru piše da se jaja lampiraju nakon 10 dana. Sa stavljanjem pačjih jaja pod gusku nemam iskustva - ako ih stavljaš stavi ih dva dana kasnije da se sve leže u isto vrijeme.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
802
Mislim da bi one kao i pilici, ako su za tov, trebale biti zatvorene do klanja.

@Bratko, ja sam nakon mjesec dana starter pocela mijesati sa srotanom smjesom kukuruza, sojine sacme i zobi. Postepeno sam smanjivala kolicinu startera dok nisu presle na cistu smjesu.
Smjesa je sa zobi jer to imam za koze. Znaci li njima ta zob ista u prehrani?
Bi li im bio dovoljan cisti kukuruzni srot?

Ja bi im umjesto zobi stavljao tritikal (ima više proteina od pšenice i zobi a nema celuloznu ovojnicu). Inače glavni istraživač u članku koji si navela je moj susjed
od prošle godine u mirovini pa ćemo ga pitati sve kaj nas interesira o hranidbi.
Slažem se da nama "malima" nije bitno jel patka na kraju teža ili lakša 100 g.
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Kako dobro :icon_pray:
Nadam se da ce htjeti podijeliti znanje.

A u kojem omjeru radis smjesu?
Sad mi nece biti problem omjer jer smo nabavili srotacu pa cu moci sama miksati.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
802
Mjerimo s kantom i mješamo u mješalici za beton.
3 kante šrota, 1 kanta tritikala, 1 kanta sojine sačme, 1 kanta sncokretove sačme ili pogaće, pola čaše od 2 dcl soli, 1 čašu kalcijevog karbonata. To je smjesa kojom hranimo patke nakon startera za piliće. Kako patke rastu povećavamo šrot na 4 kante a na kraju i 5 kanti
 

valentin

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
48
Jel može netko staviti slike svojih gusaka kako sjede na jajima da vidim kakva gnijezda imaju.
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Gdje je Odra sport?

Valentin, ja nemam guske. Mojoj kolegici je guska sjedila 12 dana i digla se :icon_cry:
Ja bih radije odnijela jaja u inkubator.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
802
Nije u Odri kao što bi se očekivalo nego u Maloj Mlaki Malomlačka 21 0916261103
 

Lan@

Član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
61
Ja pod patke stavljam piljevinu...i to malo sitniju, jer uvijek je mokro kod pojilice...sto se tice hranidbe, svoje sam hranila po preporuci s pakiranja sano protamino fino...sad su na cistom srotu...hranu mjesam u mjealici za beton, ali sve vazem..nestavljam na mjerice...usput nije reklama ali patke su od Farkasa, sad sam uzela turu od Valipileta, pa da vidim razliku...
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Lana, to ih pred klanje drzis na cistom srotu?
Koliko dugo? Tjedan, dva?
 

Lan@

Član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
61
Pa inace budu na srotu cca 10 - 14 dana...ovisi kad ih stignem poklati..ova tura je sad na srotu do Uskrsa, jel idu za prodaju a nitko nece bas preveliku patku. Koljem ih na Veliku srijedu, pa kolke budu..
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Molio bi pomoć imam doma 2 patke japanske 4-5 mjeseci stare otprilike
pa me zanima kako raspoznati spol dal postoji neki jednostavan način za prepoznavanje?
 

bozo112

Član
Tu od
28 Lis 2014
Poruka
66
Mužjaci imaju znatno jače razvijene mesnate izraštaje crvene boje koji se nalaze oko kljuna i očiju.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
802
Tri ovogodišnje generacije mojih pataka i potencijalna četvrta. Napominjem sve od dvije patke i jednog patka.
 

Prilozi

  • DSCN1962.jpg
    DSCN1962.jpg
    67.2 KB · Pregleda: 260
  • DSCN1959.jpg
    DSCN1959.jpg
    58.7 KB · Pregleda: 330
  • DSCN1974.jpg
    DSCN1974.jpg
    50 KB · Pregleda: 202
  • DSCN1976.jpg
    DSCN1976.jpg
    28.4 KB · Pregleda: 173

Najnoviji postovi

Na vrh