• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Herbicidi, insekticidi, pesticidi, fungicidi u ratarstvu

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Lako je sad biti pametan...koji su špricali u prvim rokovima su dobro postupili, bilo je više vlage uz logično više sljedećih kiša i ispalo je ok.


Tak je, 1l Laudisa + 1l Equipa je za 1 ha. Kolega je tak prošle godine išel, a i to mi je rekel jedan agronom.

Možda bum i ja tak nekaj odradil, ali sad udaram s Samsonom i nekaj na bazi Dikambe za širokolisne.

Jer, ponavljam, korova ima ko u priči. Pogoduje im preobilna gnojidba dušikom, bolje ga usvajaju no kukuruz.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Herbicidi, insekticidi, pesticidi, fungicidi u ratarstvuy

Ja sam u četvrtak poprskal kukuruz sa koban t malo manje od 4 l/ ha
I danas gledam tak ljepo abutilon raste a pala je dobra kisa
Sad mi je jasno da se i vi ostali na zemljišne žalite
A prvi sijani kukuruzi prskani oko 1.5 i pala mala Kišica odmah isto loše odradili Morat ću u korekciju
Lani mi je Lumax super odradio a ovo sam uzel jel sam dobio pod dug
Jedan dio sam prskal sa principal plus u četvrtak i ljepo se suši trava
Samo tu di nisam isel zemljišnim trava kao zito gusta negdje a negdje mala i jako rijetka a zbog ove velike moral sam odmah prskati jel je rasla ko luda
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Nisam još prskao kukuruz, ali sam sa samsonom prskao gdje mi ljulj dosta ide, nakon tjedan dana nema baš nekih znakova da se suši, ali ni ne raste više. Vidio sam i jedan sirak na toj parceli i pocrvenio je od Samsonom-a.
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
Re: Herbicidi, insekticidi, pesticidi, fungicidi u ratarstvuy

Ja sam u četvrtak poprskal kukuruz sa koban t malo manje od 4 l/ ha
I danas gledam tak ljepo abutilon raste a pala je dobra kisa
Sad mi je jasno da se i vi ostali na zemljišne žalite
A prvi sijani kukuruzi prskani oko 1.5 i pala mala Kišica odmah isto loše odradili Morat ću u korekciju
Lani mi je Lumax super odradio a ovo sam uzel jel sam dobio pod dug
Jedan dio sam prskal sa principal plus u četvrtak i ljepo se suši trava
Samo tu di nisam isel zemljišnim trava kao zito gusta negdje a negdje mala i jako rijetka a zbog ove velike moral sam odmah prskati jel je rasla ko luda

Kobana je premalo 4l/ha, mora ga ić minimalno 5l/h a on nece ni rijesit abutilon. A ko herbicid je nešto najgore kaj postoji na tržištu.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ja više ne budem špricao sa Lumaxom. Drugu godinu mi žito neče rast. Čak sam siguran u to. Ove godine uzeo Cambio i Nicosh od Chromosa. Znam da je najbolje špricat pred večer, ali ove godine mi to nije moguće. Da li puno lošije uspije špricanje ako je ujutro ili preko dana?
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
mi smo i prošle godine špricali sa lumaxom, i ove godine je ječam ko more! :icon_wink: Vjerojatno ovisi termin špricanja,
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Vidim da je lumax i kod mog kolege loše odradio,ima trave u kukurizu i dalje raste nova ,zato je meni Laudis zakon,s njime nema fulanja,jasno uzmem mu i mali dodatak još za širokolisnate,i to ispadne jeftinije nego lumax ili neki drugi preparat koj ne uspije,pa ajd u korekciju.

A kad onda prskati s tim laudisom, koliko mora kukuruz biti listova?
Kad je meni gadno gledati da mi se njiva zazeleni pa tek onda ici u prskanje, zato i prskam zemljisnima..

Po meni, lumax je super herbicid, ali mora se prskati po vlaznom ili u narednih 2, 3 dana mora pasti kisa..
Ja sam prskal nesto pred 10 dana , a ostatak pred 7 dana i ovo zadnje prskano je cisto, a ovo prvo cini mi se da budem moral u korekciju jer jednostavno vjetar i visoke temperature i ode lumax u zrak..

Dok smo prskali nije bilo kise ni za lijek dva tjedna, a sad dok kosimo livade, ne mozes uloviti par dana u komadu da ne pada..
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Pa ja čekam ako su korovi mali prskam kada je kukuruz 6-7 listova,a ako su veči prskam prije 4 ili 5 listova.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Joj mene ljudi, kaj ima veze ako se malo zazeleni, nemojte se opterečivati s glupostima, zemljišni herbicidi pomalo odlaze u prošlost, a i najviše su štetni.

Kaj se tiće Laudisa, tamo gdje znate da imate pirike i sirka iz rizoma Laudis sam ne vrijedi, laudisu fali komponenta da potpuno pokrije uskolisni spektar, zato opet ponavljam Laudis+Equip u pola doze, znači 0,6l+0,6l na ral ili 1l+1l na ha i po meni to izađe najjeftinije na kraju, a manje je štetno za zemlju nego npr. Lumax.

I posložite si šprice, stare šprice koje pretjeruju sa količinom vode vam bacaju novac u vjetar, u previše vode je slabija koncentracija otrova i dobar dio se ocjedi sa lista i smanjeno je djelovanje.

To sam naučio iz vlastitog iskustva do prije 2 godine.

Imam staru špricu iz početka '90.-ih, ali radi kao sat i složena je da potroši 130l škropiva na kj preko 02 (žutih) diza uz oko 3 bar-a pritiska.
 
Posljednje uređivanje:

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Bravo Kolega,to i ja pokusavam ljudima obijasniti,al neki neče slušati i gotovo.
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Mislim da ove godine lumax ne bude odradio dobar posao, pojavljuje se nova trava, mislom da je elumis peak za njih sve zakon
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,223
Kod mene ove godine ide tarot + faraon + peak i okvasivac :). Prošle godine smo s tim istim spricali i bilo je odlično. Samo se mora čekati dok izbije trava i dok bude kukuruz malo veći.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Lumax se i kod mene pokazao loše na nekim njivama..
Sad zadnju turu sam špricao po jako vlažnom i još je malo kišica bila kroz dan,tu bi morao bit dobar efekt,al pokazat če se..

Korekcija če trebat na skoro svim njivama,nekaj sam več odradio jutros..
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
270
:confused:Može i ovo u istu temu, kako najbolje napraviti folijarnu prihranu kukuruza, s čime, kada i u kojoj koncentraciji (% u odnosu na količinu vode po ha)?
 
Posljednje uređivanje:

dragutin59

Novi član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
9
Poštovani,

Tretirao sam kukuruz prije tjedan dana sa Elumis peak + Cambio...
Nakon 2 dana je pala obilna kiša...Ne vidim da se nešto korov suši ili
on ima kasnije djelovanje??Molim ako ima netko iskustva?
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
Kod mene ove godine ide tarot + faraon + peak i okvasivac :). Prošle godine smo s tim istim spricali i bilo je odlično. Samo se mora čekati dok izbije trava i dok bude kukuruz malo veći.

Pa nejdes valjda sa svim troje zajedno? Dovoljno ti je tarot i faraon u kombinaciji. Jel se ionak peak i faraon ne smiju mješat zajedno.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
@ Šanana bravo 'tak se dela'

inače ja idem s 160l/ha, okvašivač koristim INEX ,preporučam da probate!!!
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Poštovani,

Tretirao sam kukuruz prije tjedan dana sa Elumis peak + Cambio...
Nakon 2 dana je pala obilna kiša...Ne vidim da se nešto korov suši ili
on ima kasnije djelovanje??Molim ako ima netko iskustva?

Kroz 7 dana ce se tek poceti susiti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh