• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Herbicidi, insekticidi, pesticidi, fungicidi u ratarstvu

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
245
Hvala, no pitao sam o duopaku s prosle stranice, znaci chaman(nikosulfuron)+mustang(2,4D) kako se oni mogu mjesat, a motivell koji je po sastavu isti kao chaman ne moze s mustangom.
Onda sam dobio odgovor zato sto je dikamba no ni u jednom nije aktivna tvar.
U svakom slucaju korisno pojasnjenje.
:icon_scratch: sad si me na prepad ulovio... jel mi vjeruješ da neznam... jedino što mi pada sada na pamet je politika prodaje? Čuo sam se s frendom kemičarom, kaže da to može bez problema (moje isprike na dezinformaciji) ... znači čisto marketing je razlog teksta na motivellu...

Zašto bi????? Zato jer utrošiš duplo više vode od mene, a matematika kaže da na 100 rali potrošiš više od mene 16000 litara vode, koja ako ide legalno preko vodomjera košta, te uz adekvatno podešavanje manometra nema potrebe držati 1200 okretaja. A učinak mog prskanja je bezprijekoran, s ispravnom prskalicom i diznama, a s keramičkim diznama okruglog mlaza kada prskam preko lista utrošim 160 litara na hektar.
Eto zato bi....

Preporuka za zemljišne je uvijek mrvicu više vode u sušnim uvjetima, da se stvori zaštitni film koji će prekriti SVU zemlju. Ove godine to nije potrebno, prolazi i sa manje vode.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Evo vam poučan članak o bojama, oznakama dizni i svemu korisnom što se tiće prskanja. Oni koji znaju sve o prskanju netrebaju pročitat. http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/sites/default/files/dl/soustedazb.pdf

Hvala na linku, zaista korisno.
Ja sam svoju prskalicu izbaždario na slijedeći način. Ispod sklopljenih grana sam postavio žlijeb i ispod njega kantu. Motor sam zavrtio na 1300 o/min i pustio da 60 sekundi radi prskalica, vodu sam skupio u kantu. Izmjerio sam količinu istočene vode. Zatim sam traktor vozio po cesti sa istih 1300 o/min 60 sekundi u radnoj brzini i izmjerio prijeđeni put, pomnožio ga sa širinom prskanja i dobio kvadraturu površine koju tretiram sa određenom količinom vode. Potom sam odnosnim računom izračunao koliko tekućine trebam za površinu njive.
Nadam se da je to ispravno iako nije isto kao u brošuri. Utrošak sredstva mi je ispao 266,6 l/ha što je mislim za herbicid Lumax dobro.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Pozdrav!
Zna li netko dobro objasniti koje su dizne kojeg promjera (prema boji). Ja sam nedavno složio prskalicu i imam crne i plave dizne. Koje troše najmanje vode po hektaru? Koji je optimalan pritisak za prskanje?

Leclerova tabela pritisaka:

20160401_121038_zpsmohmz7t6.jpg


20fer5s_zpsvv7jaelx.jpg


lechler%20vodic_zps93r3eqv4.jpg


mala pripomoć
Screenshot_2016-05-11-23-25-05_zps84xrvzip.png
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Ja sam kupio ovakve dizne . Što znači oznaka RS?
 

Prilozi

  • IMG_20160512_210239.jpg
    IMG_20160512_210239.jpg
    32.6 KB · Pregleda: 71

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
RS je oznaka dizni od tog proizvođača Geoline, kao kod Lechlera IDK...AD,ST, a 110 stupnjevi kuta mlaza.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Ja sam prošle godine imao oranicu od žetve pa sve do sjetve kukuruza nisam mogao ući, nisam ni orao samo pretanjuro i posijao kukuruz, a ljulja ko u priči, već me ljudi počeli pitati šta ću sa kukuruzom. Uzeo Samson oprskao i na kraju kukuruz bio odličan, ljulj sav nestao, sad ga više nema na toj parceli, tako da moja preporuka za Samson.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
:icon_scratch: sad si me na prepad ulovio... jel mi vjeruješ da neznam... jedino što mi pada sada na pamet je politika prodaje? Čuo sam se s frendom kemičarom, kaže da to može bez problema (moje isprike na dezinformaciji) ... znači čisto marketing je razlog teksta na motivellu...

Bitno da smo mi to istjerali na čistac [emoji1]
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Neznam kak se zove, al ja sam ga uspiješno riješio sa Starane-om, u proljetnoj zobi...
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Toga vraga imam ja za izvoz. Sa susjednih zapuštenih parcela stalno mi dolazi invazija.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Dal ima netko iskustva s AKRIS-om od BASF-a?? Kak se pokazao taj zemljišni herbicid?
Dal bi mu valjalo dodati sad još nešto da se poboljša učinak na več iznikle korove?
 

antolo46

Aktivni član
Tu od
23 Srp 2014
Poruka
316
Ja sam spricao s akrisom odma poslije sjetve, za sad ne raste nista osim onako na grmove uskolisna neka trava ali to rijetko. Sijano prije mjesec dana.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
To na grmove ti je ljulj..

A kaj se tice zemljisnih herbicida, mislim da je ovaj novi Adengo kralj otrova..
Sad sam dosel iz obilaska i iznikli sirak i pirika se suse, nestaju, takvo djelovanje valjda nije ni jedan zemljisni do sada imal..
Ciste su mi njive koje su prskane i s Lumax-om (sirku naravno ne smeta), al ovoga Adenga definitivno uzimam za sve povrsine na godinu.
Jedino se bojim da mu nebi cijena mogla skociti gore, kad se ne moze fulati s njim..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Cijena Adenga je več sad skočila, kupovali smo ga po 800 kn/l, a sad ga nema ispod 900kn, na mjestima je dosegao i 980 kn/l.
Loš potez Bayera, nas su izgubili kao kupce, a budi izgubili još puno kupaca, jer računica po hektaru se ipak mora znati i nije isto ako košta 800 ili več skoro 100 kn litra.

Da je dobar herbicid to stoji, parcele su čiste ko suza!
 

Najnoviji postovi

Na vrh