• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulika IMT

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Pomognem rado onom ko zaslužuje.
Ali vidiš MUHA, ima članova ovdje koji se registriraju, kopiraju slike pa nestanu.
Trebalo bi po mom modelu da novi korisnik sakupi barem 20 zahvala da uđe dublje u forum...preporuka adminu.
Istina, ali teško je vagnuti kome treba, a kome ne. Tj. ko iskorištava pomoč ljudi koji znaju i hoče pomoči u bilo kojem dijelu foruma.
Mnogi na tome pokušavaju zaslužiti svoju koricu kruha, ali .... kolko tih savjeta je na pp otišlo sa moje ili strane ostalih forumaša... pa opet neznaš ko je i kaj je.

Onu temu ste izmjenili i pobrisali (takve sam volje da bi vratil pobrisane i izmjenjene poruke) pa u njoj nemogu nači ni oni koji po tvome zaslužuju informacije koje ih zanimaju. Totalno je nečitljiva.
Ali ok, takva je vaša volja i to najbolje govori o vama kakvi ste forumaši (a ujedno i ljudi) za pomoči sirotinji u nevolji.
Bitno da smo mi koji smo mogli pomoči pomogli vama taj tren i naši postovi su ostali. Kaj se konkretnog problema tiče ionak nije izmišljeno ništa novoga kaj od prije znali nismo. Samo kaj si ti to fino uglazbil sa voljom.

Zahvale. Po mome to treba ukinuti jer one ništa ne govore o forumašu, eventualno su znak njegove aktivnosti kao i broj postova određenog forumaša.
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Čitao sam vaše odgovore, ali nisam se uključivao u raspravu jer je kod nas u to vrijeme vladala gripa, pa nije bilo volje za neke komentare.
Upravu ste oboje u smislu korištenja informacija sa foruma, ali zato forumi i postoje da se razmjene iskustva, savjetuje i komentira. Možda neki sakupljaju samo informacije (kao npr. ja), ali kako da nekom nešto pomognemo kad neznamo, a isto tako nismo svi jednako komunikativni pa tako neki potraže savjet kad mu je potrebno, a kasnije se više ne vraća na forum dok drugi su i dalje aktivni i vole pomagati drugima i takvima svaka čast.
Meni je još uvijek potrebna pomoć oko hidraulike za IMT 549, pa vas i pitam.
Polako počeo sam nabavljati stvari za sklapanje hidraulike za malčer, ne žuri mi se jer još je zima, ali i zbog posla nemam previše vremena. Dosta tog već imam smišljeno kako što spojiti, ali ostali su još neki detalji. Pitanja su popraćena sa slikama (jedna je i skinuta sa neta, mislim od Muhaničara).
Kao što je na slici, razvodnik za IMT montira se na mjestu označeno plavom strelicom. Iz njega tlačni vod ide prema razvodniku sa tri ručice, 4 izlaza sa dvije ručice idu na brze spojke.
Prva ručica je za jednoradni cilindar i izlaz ide prema kanalu za kiper (bit će na istom kanalu, ali spojeno sa druge strane jer na mom traktoru je kod zelene strelice priključena cijev kipera) i na taj način se sa njom upravlja dizanje i spuštanje priključka (provjereno, imam prednji utovarivač na IMT 539 i spojio sam izlaz jedne komande sa razvodnika na cijev kipe preko brze spojke i pomicanjem ručice na razvodniku "poteznice" traktora se podižu i spuštaju).
E sad, kad razvodnik ne bude u funkciji i ja se služim kiperom pomoću kockica, ulje će se također kontra smijerom, kroz vod označen zelenom bojom, tlačiti prema razvodniku. Da li bi to moglo štetiti razvodniku?
Nadam se da ću uspješno uploudati slike.



Šta mislite da li bi bilo bolje taj vod prema podiznom mehanizmu (obojen zeleno) umjesto da ga se spoji na traktor, spojiti ga na brzu spojku i tada može se koristiti za neki prilključak sa jednoradnim cilindarom ili po potrebi muškim brzim spojkama spojiti ga na cijev kipera i tada upravljam podizanjem i spuštanjem traktorskim "poteznicama"?
2. Povrat mi savjetuju da stavim na čep za nadolijevanje ulja. Budući da ja ne bih stavljao povrat na taj čep, a ako ga montiram na vijak označen na prvoj slici žutom strelicom, kažu mi, a čitao sam i na forumu da se to dešava i kod drugih IMT 549, da će se cijediti ulje na poziciji koja je označena na slici ljubičastom strelicom.
Da li bih mogao na ovom okruglom poklopacu (na drugoj slici označeno zelenom kružnicom) izbušiti rupu i montirati povratnu cijev iz razvodnika?

Još jedna stvar, onaj razvodnik original za IMT, je li za 549 isti kao i za 539?
Hvala.
 

Prilozi

  • Primjer1-1.jpg
    Primjer1-1.jpg
    7.2 KB · Pregleda: 220
  • 1-Ploca.jpg
    1-Ploca.jpg
    25.1 KB · Pregleda: 202
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
549 ima mjerač ulja čep, može se tam spojiti mada po mojem ni gore nebude problem, naročito ne onakav kak ti je neko napisal.

@Puknuti, zakaj je najbolje da je povrat u ulju ili na dnu?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
@Puknuti, zakaj je najbolje da je povrat u ulju ili na dnu?[/QUOTE]

Ako je zupčasta pumpa može mijenjat smjer .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Ja mislim da nije tak jednostavno.
Samo ti reči, to je korisno za saznati.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Uz pomoč dva ventila dva filtera (razlog okretanja pritiska i usisa protoka ) moralo bi a i ima u praksi no .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Mislim da to baš i nije ona kutija keksa (koju si ti jučer na kvaki ostavil, a ja ju upravo napadam) pa s koje god strane da kreneš njoj svejedno.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
sve vam objasnim za kutiju kaksi , problem je kaj nemam kvake pa ju nmaš gdje ostaviti
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Pogledaj kaj ti je na retrovizoru ...
Daj reci. Pliz..
 

huntelar

Novi član
Tu od
2 Pro 2012
Poruka
11
Pozdrav forumaši,
Nemam imt, ali imam traktor na kojem hidraulika radi na isti princip (mf 240s). Zanima me dali bi mogao na vanjsku hidrauliku spojit hidromotor? Pa da povrat ulja bude preko čepa gdje se sipa ulje kod mjenjača, trebam li stavljat razvodnik, hoće li se ulje previše zagrijavati ako se taj hidromotor bude dugo radio?
Dakle puno pitanja
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
IMT-ova hidraulika ima premalu litražu za hidromotor jedva za omotač bala i kad duže radi počinje se pjeniti ulje a mislim da je MF slično .
 

huntelar

Novi član
Tu od
2 Pro 2012
Poruka
11
To je manji hidromotor, neće imati veliko opterećenje, na njega bi spojio četku za grane i lišće koje ostaje ispod voćaka.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
To bi možda tjeral a kaj da nabaviš pumpu i hidromotor od katapulta balirke i pumpu spojiš na kardan .
 

huntelar

Novi član
Tu od
2 Pro 2012
Poruka
11
Onda bi mi to bio isti posao kao da spojim direktno preko kardana.
Nebi kupio, precjenjeni su ti strojevi, vidio sam da su neki sami napravili.
 

Najnoviji postovi

Na vrh