• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulika

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
ALEN ka koga rusa ti mislis od 2200 kg ,koji model?
moj rus mtz se lagano digne na poluge samo nije ista sila podizanja i sila pritiskanja
razlika je za povrsinu klipnjace :idea:
 
R

Ratarko

Guest
Vidim da me se spominje pa da se javim .
Moj Hurli ima valjda 83 KS a težak je max. 2900kg.
Zadnji hidraulik mu diže prskalicu od 1000 litara vode plus prskalica koja je sama teška oko 300 kg .
Poteškoće su se javile kada sam u prskalicu točio UAN tekuće gnojivo u količini od 600 litara plus 400 litara vode jer UAN je teži od vode ... Tada sam nadogradio na traktor dodatne podizne ( vanjske ) cilindre za hidraulik i taj posao više nije pravio probleme . Ipak kada koristim UAN u količini od 500 i više litara po prskalici javlja se problem vrlo laganog prednjeg kraja traktora a imam sve utege naprijed na traktoru . Pretpostavljam da bi Hurli sada podigao i 1000 litara UAN-a u prskalici po pitanju hidraulika ali sam siguran da se to ne bi dalo voziti po cesti jer bi prednji kotači bili u zraku .

Možda da tu napišem i koju riječ o mojem Ford traktoru .
Za njega imam gruber od 4.5 metara širine ( težinu na žalost ne znam napamet ) koji on diže bez problema ali zbog fordove relativno male dužine sa njim se ne može voziti po cesti bez prednjeg utega . Ako uteg nije na prednjem hidrauliku dovoljno je normalno krenuti i prednji kotači idu u zrak !!!
 
Z

zrine892

Guest
VTZ kaže:
O kojem god traktoru se radilo, konstruktori neće dozvoliti da zbog ovješenog i podignutog prevelikog tereta traktor gubi stabilnost, tj. da teret diže traktor na zadnje kotače. Najmanji je problem povečati silu podizanja cilinda, jer sila raste s kvadratom promjerom klipa. Dovoljno je povećati promjer za nekih 10-12 mm, i svaki traktor dizat će tolike terete, da će oni u stvari podizati traktor.. Zbog toga postoje utezi, ali dugoročno gledano, radi se o velikim naprezanjima šasije i mogućnosti da jednom nešto pukne.
ja kazem da si u pravu...
 
R

Ratarko

Guest
Zrine sa obzirom na VTZ-ovu prvu rečenicu koju si kvotao mislim da nije u pravu a i ti skupa sa njim .
Konstruktori znaju i griješiti u proračunima .
Evo pogledaj ovaj video ( loše kvalitete - opet
icon_redface.gif
) pa onda daj komentar ako želiš .

[youtube:8f039]rz6gHvyw1EY[/youtube:8f039]
 
Z

zrine892

Guest
da nemozes skrenuti?jer je težina na udaljenost...na dugačko je...a po onoj sijeni koju vidim od sunca nemaš utege? :?:
 
R

Ratarko

Guest
Pa da , lagan prednji kraj a traktor diže bez problema priključak .
Nemaš neku preveliku korist od tako konstruiranog traktora jer prednji uteg je dodatna oprema .
 
Z

zrine892

Guest
ali opet...oni samo testiraju podiznu moč i nista više...nisu oni pogrijesili u preracunima...on to može izdrzati i dobro podnosi tu težinu...(super ti je traktor iz kabine) :) :)
 
R

Ratarko

Guest
Uteg od 1 tone na prednjem kraju mu je malo za siguran transport po cest pri brzini od 40 km/h .
Ja koristim uteg od dvije tone na prednjem hidrauliku kada radim sa gruberom .Bez te dvije tone ne bi išlo .
Masseyu 7495 je dovoljno jedna tona na prednjem hidrauliku sa tim istim gruberom tako da ipak mislim da je konstruktor Ford 8x70 traktora bio malo kratkovidan .
 
P

paor

Guest
Napredak tehnike je omogućio da npr. traktor od 100 ks više ne mora biti teži od 3500kg. Posljedica toga su jeftiniji traktori, manja potrošnja goriva, kompaktnot, manje ugaženje tla, trajnost guma, itd...Zbog toga se podrazumijeva da današnji traktori imaju veću podiznu moć, nego nativnu nosivost. Rješenje je u utezima koji možda i jesu dodatna oprema, ali za iole ozbiljnijeg poljoiprivrednika je must have.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
kakve su to hidraulične kočnice za prikolice :?: :?:
znam za kompresor i zračne kočnice, jer vidim da deutz ima hidraulične za nadoplatu i jeftinije su od kompresora :scratch
el ima to case jx 95 za nadoplatu, gdje se to kvači, koje to prikolice imaju :?: :?: :?:
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
bogec kaže:
kakve su to hidraulične kočnice za prikolice :?: :?:
znam za kompresor i zračne kočnice, jer vidim da deutz ima hidraulične za nadoplatu i jeftinije su od kompresora :scratch
el ima to case jx 95 za nadoplatu, gdje se to kvači, koje to prikolice imaju :?: :?: :?:
Imal sam par traktora s tim kočnicama, to imaju ovi iz Francuske.
Nisam vidio kak to radi, al mislim da su zračne kočnice puno bolje,
jer uljne kočnice moraš izračivati, i ako ti se otkapči crijevo nemožeš stati, može ti procuriti cilindar... ima puno više stvari koje se hoču strgati
Zračne kočnice imaju nedostatak zimi kad je ispod nule, oče se voda smrznuti u crijevima pa blokira protok zraka.
 
B

Bobo

Guest
Branko ili ZJ (ne sjecam se koji) je ukazao na vrlo bitan nedostatak hidraulicnih kocnica, a to je kad ju nekome posudis tko moze koristiti hidraulicne kocnice na prikolici, vjerovatno nema isto ulje u sistemu kao i tvoj traktor i dolazi do ubrzanog kvarenja ulja...

Kolega moj je na svoju prikolicu uz zracne kocnice stavio i hidraulicne. Rade mu i jedne i druge, ali na traktoru ima samo hidraulicni izvod i vrlo je zadovoljan s kocnicama.

Prednost zracnih je kad ti se prikolica otkvaci , crijevo se odlama i ako su kocnice ispravne staje u metru.. kod hidraulicnih to nije slucaj, samo ti ulje bez veze iscuri, i moz se slikat... Sa zracnim kocnicama mozes i zakociti, ako se traktor iz nekog slucaja ugasi, dok s hidraulicnim kocnicama ne mozes...

Sad pricam o ekstremnim slucajevima, ali dogadja se...


U svakom slucaju uzmi zracne, jer ce se hidraulicne zabraniti, jer nisu ekoloske... A i s njima manje problema.


DF: Pa prije zime mozes valjda ispustiti vlagu iz sistema koja se nakupi? Ne znam da ce se nakupiti toliko vode u sistemu da zablokiraju cijevi?
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Ma to se neće dogoditi to sam samo napisao kao neki nedostatak, imal sam pneumatiku pa sam to prostudiral :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
kod nas ljudi sad kupuju tehnostrojke i to 10 tonke koje kolko ja znam imaju zračne kočnice .
koliko se meni isplate hidraulične?
pa nebum valjd sve mjenjo na traktoru il prikolci.zekan i ferko mi imaju kompresor al nikad nisam koristio, mi volimo kad nas pogura niz breg :blackeye :blackeye :scratch :cry: :oops:
 
B

Bobo

Guest
Da mi ikada zatreba prikolica svakako bih isao na zrak... jerfinije odrzavati, i jednostavno, sigurnije... mozes posuditi kome hoces i od koga hoces prikolicu, bez brige da ce se zrak pokvariti ;)

Kad pukne crijevo od hidraulicnih kocnica, valjda se onda smanjuje i tlak u traktorskim kocnicama, pa ces stati za kilometar ako te 10T gura i po ravnom ;) bar mislim da pada i tlak u traktoru, nisam siguran...


Mislim da ce ti i ostali preporucit zrak, jer je dugorocno isplativiji...
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
bogec kaže:
mi volimo kad nas pogura niz breg :blackeye :blackeye :scratch :cry: :oops:
Pa da, ja sam zaboravio da si ti Bilogorac
Tebi ne trbaju ni na traktoru kočnice, ... Obrisan neispravan link.
 
Z

zrine892

Guest
to je spas za imt-e kad neče upaliti onda se spuste niz brijeg.... haha :) :)
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
zrine892 kaže:
to je spas za imt-e kad neče upaliti onda se spuste niz brijeg.... haha :) :)
To sam ja već negdje napisao, :lol:
Ima jedan čovjek u susjednom selu specijalnu garažu za Rakovicu :mrgreen:
 
R

ROKI

Guest
Imao sam na Tomi Vinković hidraulične kočnice i nesvidja mi se baš nešto taj sistem zbog mješanja ulja, nedaj Bože puknuća crijeva i recimo zimi dok je gušće ulje onda sprije otpušta kočnica na prikolici. Sad na novom New Hollandu imam i hidro. i zračne kočnice 2+1, a koristim samo zračne jer su mi sve prikolice na zrak. Da zrak nevalja nebi ga ugrađivali u kamionski i autobusni program. Drž se zraka jer je on višestruko bolji od hidrauličnih kočnica. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh