• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulika

R

Ratarko

Guest
Staneš nogom na polugu hidraulika i onda ide dole , zar ne ?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Ratarko kaže:
Staneš nogom na polugu hidraulika i onda ide dole , zar ne ?

da onda ide, ili nekad ide samo onak na trzaje do polovice samo od sebe, kak kad, mislio sam neki kvar da je , al inače super radi i drži teret :scratch
 
R

ROKI

Guest
Sve je to dobro. Možda ti negdi šteka to trunje u povratu ulja pa ti zato teže pušta (na trzaje). Inače, kako je Ratarko kazao ;) , to je normalno. Samo kod IMT-a pada bez brige, a pogotovo čim ga ugasiš.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,079
hehe mnogo ste iskomentarisali ovo

neznam odakle da pocnem
kocnice u mene na jednoj kareti imao sam neku osovinu sa paknama i samo sam joj dodao klip klasicni hidraulicni i spojio ga na izvod od kipanja jer moj t25 nema kompresor,, jako je prakticno to da ne koci kada je ugasen traktor tacno je ali t25 se tesko gasi :mrgreen:
naime ovo ja jako dobar sistem za traktore koji nemaju kompresor

zrak je daleko bolji

mijesanje ulja nije problem kada se mijesaju cista ulja ja sam jednom posudio pikolicu i lik je imao PRERADJENO ulje samo jedno kipanje i svo ulje mi je pocrnilo
 
Z

zrine892

Guest
e sta mislite kad bi se imalo pneumatski cilindri na zrak umjesto ulja...pitam za traktore...recimo umjesto ulja zrak koristimo...?
 
B

Bobo

Guest
Zrak je stlaciv, dok tekucina nije (je ali zanemarivo malo)... Za svaki iole ozbiljniji posao, zrak tu nema sto traziti ;)
 
Z

zrine892

Guest
ma neee...ja pricam za recimo kad bi koristili zrak za volan...pa za hidrauliku...naravno kojima dizes strojeve...:) ;)
 
B

Bobo

Guest
@Zrine: To ti ja i govorim...

Zrak bi se u cilindrima stlacivao sve dok se neki prikljucak ne bi podigao od zemlje. a tekucina se ne stlacuje, pa cim ulje dodje, odmah se prikljucak dize...

Razmisli malo... Tekucina se smatra nestlacivom, dakle ne mozes 1l vode nikako ugurati u posudu od 0.5l, dok zrak mozes... Koliki bi pritisak zraka morao biti u cilindrima da se nesto podigne, 300bar-a??

Nema zrak kraj tekucina sto tarziti, osim kad se o kocenju prikolica radi...

@Alnen: Gledaj, ne bih se s tobom slozio... Zamisli kipati prikolicu pomocu zraka ili skretati pomocu njega... majko ila u blatu bi se volan drugacije ponasao nego na asfaltu. kolika pumpa bi tu morala biti? Da to moze raditi, zar ne mislis da se ne bi koristilo?
 
R

ROKI

Guest
Bobo jel znaš da postoje kamionske prikolice koje kipaju na zrak? Jedan prijevoznik u mom ataru je imao takvu prikolicu troosovinku.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Bobo kaže:
Zrak je stlaciv, dok tekucina nije (je ali zanemarivo malo)... Za svaki iole ozbiljniji posao, zrak tu nema sto traziti ;)
Pa ovi tvoji veliki Imt-i imaju zračne komande kak sad zrak nevalja??? ;)
alen28 kaže:
Je bobo ali bi se moglo riješiti. Senzori i rasteretni ventili bi to mogli kompenzirati i nebi se osjetila velika razlika. Čak bi možda bio osjetljiviji i finiji hidraulik.
A nije baš, finiji pomaci su kod hidrauličnih sustava. I hidraulik je nemoguće složiti na zrak, jer trebali bi extremno veliki tlakovi. I nebi se dala naštimati dubina oranja, jer u pneumatici gdje su sile u pitanju nema finih pomaka.
 
R

Ratarko

Guest
Postoje prikolice koje kipaju na zrak a ne na ulje.
Na zrak je ipak lošije izvedeno kipanje nego na ulje .
Javljaju se problemi kod nemogućnosti finog doziranja pri kipanju , jako dugo vremena treba da se nabije zrak u sustav pri prvom paljenju jer prikolica ne može krenuti sa mjesta dok zrak nije nabijen i u kočioni i u sustav za kipanje ...
 
B

Bobo

Guest
Roki, nikada nisam niti pomisliti mogao da takvo sto postoji?

Da mi je netko pricao ovako, reko bi mu da laze ko pas ;)

Alene, ne znam je li izvedivo ili ne, no cini mi se po rokijevoj prici da je... Moje misljenje je pak da je ulje 50 puta bolje nego zrak...


Sto se tice komandi na zrak na IMT-ima koliko znam da su papucice preko ulja izvedene a da samo HI-LO prekidac da ide na zrak. Ide na zrak i na kamionima, pa sto? Prepisuju od IMT-a ;) Ni prvi ni zadnji put...
 
Z

zrine892

Guest
ali opet...kolika bi to velika buka bila?ma bolje je ulje....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,079
zamisli sta ce da se desi kad ispadne teret prije nego sto klip izadje koliko brzi bi odskocio sanduk
ne smem ni da pomislim :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Ne znam koji bi razlog bio da se ulje zamijeni zrakom i obrnuto. I jedno i drugo za neke poslove imaju svojih prednosti i tako treba biti...

Ako ja nisam nesto nikada vidio, ne znaci da to ne postoji, ali moras priznati da je nesvakidasnje kipanje na zrak... Bas sto Savo pise... Koliko bi sanduk odskocio da teret ispadne iz prikolice prije nego klip dodje do vrha?
 
Z

zrine892

Guest
ma ulje je bolje...ulje mozes regulirati...a zraka nemozes regulirati....jer za neki rad on udari zrak....ma ulje je bolje rijesenje...ma sve moguce da sutra nesta novo izajde...
 
V

VTZ

Guest
Mili Bože, kud ste vi otišli u raspravi oko hidraulike! :lol: :roll:

Svi ozbiljniji strojevi i kompletna hidraulika kao radni medij koristi ulje, zrak tu nikad neće zamjeniti ulje. Zamislite ogromne preše u tvornicama, ili velike građevinske strojeve, koji imaju cilindre velikih promjera i volumena. Iz razloga što je zrak višestruko stlačiv, svi takvi strojevi trebali bi imati jako velike spremnike komprimiranog zraka, od nekoliko kubika pa do desetaka kubika zapremine... Znači, posuda pod velikim tlakom - opasnost da se dogodi nesreća. Plus velika potrošnja energije, samo da bi se osigurala dovoljna količina stlačenog zraka za početak rada.

Za posude pod tlakom postoje posebni propisi o redovnoj kontroli, ispitivanju i održavanju, kao i pripadajućih sigurnosnih ventila. Možete li zamisliti sebe kako svakih par godina vozite strojeve na posebne kontrole, da bi ishodili ateste koji su vam neophodni za takve uređaje?

Zrak sadrži i dosta visok postotak vlage, u tankovima, cilindrima i vodovima se nakuplja vodeni kondenzat koji izaziva koroziju stjenke, i postoji ozbiljna opasnost od eksplozije tanka.

Osim toga problem je brtvljenje, jer zrak ima daleko niži viskozitet, on izlazi i tamo gdje ulje nema šanse da prođe. Voda (kondenzat) se po zimi smrzava, pa tako kamioni i autobusi po zimi muku muče s zaleđenim kočnicama, ako se redovno ne održavaju vozila. To što poneki kamioni kipaju na zrak je iz razloga što kamioni ionako imaju kompresor i zračnu instalaciju zbog kočnica, zračnih jastuka - amortizera, pa je onda i logično da isti zrak koriste i za kipanje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,843
Da se i ja malo uključim...
Ovdje je spomenuto dosta predrasuda i krivih stvari (ili su barem meni tak izgledale):
1) Zračne kočnice su bolje i sigurnije od hidrauličnih - netočno. Točno: zračne imaju neke prednosti ALI i neke nedostatke u odnosu na hidraulične.
- zračna instalacija je znatno kompliciranija i time osjetljivija od hidraulične. Na prikolici postoji spremnik, kočni ventil, ventil za izbor načina rada i cilindar.
Na svakom od tih mjesta može se zamrznuti voda i sustav neće ispravno djelovati.
Hidraulična kočnica se (najčešće) sastoji samo od cilindra s crijevom i spojnicom (vidio na Brandtner prikolici). Ovaj se sustav može u nuždi koristiti i preko kipera, za traktore
koji nemaju ventil za hidrulično kočenje. Kaj se tiče sigurnosti, postoje i varijante sa sigurnosnim ventilom.

2) Zračni sustav i na prikolici i na traktoru je nekoliko puta skuplji od hidrauličnog.

3) Hidraulični sustav za kočenje prikolice koristi isto ulje koje koristi i hidraulički (podizni) sustav na traktoru. I najčešće istu pumpu. Na nizbrdici se nemože ostati bez kočnica kao što je moguće kod zračnih,
naročito jednovodnih kočnica.

4) Ako traktor ima hidraulične kočnice s bubnjevima ili suhim diskovima (Zetor), ili općenito mehanički upravljane kočnice s hidrauličnom komandom, tekućina za kočnice može ali i nemora biti UKA.

5) Traktori koji imaju hidraulički direktno upravljane mokre kočnice, ne koriste UKA tekućinu, već ulje. Na mojem SAME-u to je ATF Dextron ulje za automatske mjenjače.
Na Rokijevom NH-u vjerojatno isto ili vrlo slično. U slučaju curenja ATF-a u ulje mjenjača neće biti štete za ulje mjenjača.
Ovo ulje je potpuno odvojeno od ulja za kočenje prikolice.

Kako sad napokon imam kiper prikolicu s kočnicama (zračnim), a na ni jednom traktoru nemam ni pneumatski sustav ni ventile za hidraulično kočenje, ovaj zračni sustav budem poslal u penziju
i ugradil hidraulično kočenje, pa da si mogu za prvu ruku pomoći i s kiper izvodom kao kočnicom, jer bolje je imati ikakavo nego nikakvo kočenje. Mislim da se s ovim slažete svi.
I još nekaj - ono kaj je Roki napravil - na Štore-u u getribu budem nalijal isto ulje kao što je u SAME-u, a za one koji posude prikolicu, kiper ulaz bude imal lokot, tak da nemogu kipati, jer ne želim da mi se miješaju ulja. Mislim da je VTZ spomenul kak je pocrnilo nakon posudbe.

Za Ratarka: mislim da griješiš sa zamjenama kiper prikolica. Neznam ima li MF odvojeno ulje hidraulike i mjenjača, no ja nebi dozvolio da u vario ulazi svakakvo ulje, jer getribu na RX-u nebuš oštetil boljim uljem, no vario bi mogel oštetiti lošijim.

Ah da, zaboravih: vagoni imaju kipanje zrakom također!
 
R

ROKI

Guest
Mislim da dok neprobate i zračne i hidraulične kočnice na prikolici nećete skužit koje su prednosti i nedostatci svakog od ova dva sustava. Po meni je puno bolji zrak.
 

Najnoviji postovi

Na vrh