• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrofor

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ovako imam jedno pitanje. Imam problem crpljenja vode iz podzemne cisterne koja se puni sa krova kuće. U zadnje vrijeme ima puno oborina, a pošto se voda ne koristi preko zime, voda mi se preko preljeva razljeva na dvorište i stvara se velko blato. U sad sam u dilemi dal kupiti potopnu pumpu ili da iskoristim jedan stari, ali poluispravan hidrofor.

potopna pumpa-može stalno biti pod vodom, niži tlak, dal se može iskoristiti 1/2" vrtno crijevo ili treba deblje, potreba preinaka na poklopcu cisterne...

hidrofor-tlak kao iz mreže, komocija upravljanja.
Kako za zaštititi od smrzavanja (pošto bi bio trajno smješten razmišljao sam da uz cisternu iskopam neki šaht u kojem bi bio siguran od smrzavanja, al sa druge strane postoji opasnost da sam sebe potopi, ako pukne cijev). tu je i problem kondenzacije...
Napominjem da je hidrofor polu ispravan, odnosno popucala je membrana u tlačnoj posudi. Dal ima ko iskustva, dal se mogu iskoristiti ekspanzine posude koje se prodaju po trgovačkim centrima. Nisu skupe...ako da, kako odabrati...
Zahvaljujem, svaki savjet je dobrodošao:)
img0597b.th.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Pa pošto to tebi nije stalan problem nego trenutan, mislim da bi ovakva potopna pumpa bila jeftinije riješenje :scratch

4170570.jpg
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Ekspanziona posudica se moze upotrbiti, pretpostavuvam da mislis na oni posudici koi se upotrebuvaju kod (parno)centralno kucno grejanje, princip je isti, ali da najdes samo veca posudica...

Potopna pumpa ti je najbolje moguce resenije, 1/2" ti je tesno crevo za bilo koja potopna pumpa, trebalo bi bit debelije, e sada pitanje, koliko litri u minuta bi bacala ta pumpa?
Ali ako vec imas hidrofor i ne ga upotrebujes steta je kupovati druga pumpa, sever je ipak kvalitet. Za crpenje voda od ta cisterna netreba ti hidrofor, izvadi ta sklopka i postojeca posudica...
Odluka je tvoja, ako odlucis za potopna punpa trazi talijanske: LOWARA, PEDROLO i t.d...
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,499
Pa pošto to tebi nije stalan problem nego trenutan, mislim da bi ovakva potopna pumpa bila jeftinije riješenje :scratch

4170570.jpg

i ide ti crijevo od 1/2",samo trebaš onu redukciju koja ti je i spojnica,samo što je navoj 3/4"
2ahbb5c.jpg
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
momci hvala na savjetima.
Istina, to mi zadaje probleme samo zimi kad se voda ne stine potrošiti i tu bi me potopna zadovoljila. Ja isto mislim da 1/2" crijevo nije baš naročito riješenje, jer su ter pumpe prvenstveno za protok pa bi bili gubici. Moj deda koristi alkaten cijevi, al ta ideja mi se ne sviđa jer je alkaten prekrut pa mu cijevi cijelo vrijeme stoje na dvorištu...znači + nabava novog crijeva
hidrofor me muči zbog toga jer ga imam, a komplet ekspanziona od grijanja košta max 150kn....vodu koristim za zaljevanje pa me ručna zadovoljava, no zašto ne bi koristio tu vodu i za pranje, prskanje...te bi mi tu komfor hidrofora dobro došao
recite, ako netko ima kakav dobar savjet protiv zamrzavanja, a da se ne mora skidati. Razmišljao sam čak da iskoristim postoječi šaht od gradskog vodovoda jer mi je udaljen nekih 7-8m od cisterne
...samo dajte , svaki savjet dobro dođe...
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
i ide ti crijevo od 1/2",samo trebaš onu redukciju koja ti je i spojnica,samo što je navoj 3/4"
2ahbb5c.jpg

Ide, ali to bi bilo prava tortura za pumpa;)
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Koliko vidim iz slika ovaj tvoj hidropak se da jako jeftino popraviti ,izvadiš membranu s donje strane je vidim prirubnica , i daš prvome vulkanizeru da ti je popravi.(zakrpa)
Sljedeče moraš na usis te pumpe namontirati fleksibilno crijevo, dužine koliko ti je duboka cisterna, a na početak toga crijeva usisnu košaru s nepovratnim ventilom .Kad uroniš to usisno crijvo u cisternu moraš zalijati pumpu vodom (kroz izlazni otvor) i tek onda uključiti motor.Naravno na izlazu češ imati pritisak vode koliki budeš podesio na tlačnoj sklopki .
E i još jedna stvar , na posudi imaš ventil za pumpanje (kak na autogumi ) njega moraš napumpati cca 1 bar.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Koliko vidim iz slika ovaj tvoj hidropak se da jako jeftino popraviti ,izvadiš membranu s donje strane je vidim prirubnica , i daš prvome vulkanizeru da ti je popravi.(zakrpa)
Sljedeče moraš na usis te pumpe namontirati fleksibilno crijevo, dužine koliko ti je duboka cisterna, a na početak toga crijeva usisnu košaru s nepovratnim ventilom .Kad uroniš to usisno crijvo u cisternu moraš zalijati pumpu vodom (kroz izlazni otvor) i tek onda uključiti motor.Naravno na izlazu češ imati pritisak vode koliki budeš podesio na tlačnoj sklopki .
E i još jedna stvar , na posudi imaš ventil za pumpanje (kak na autogumi ) njega moraš napumpati cca 1 bar.

Membranu sam izvuko van i nažalost ima pukotinu skroz uz prirubnicu cca 10cm, k tome je sva ispucana( stara je oko 35 godina:?). Nove posude od centralnog su jako jeftine, samo ima ih raznih. Prema čemu odabrati( kolko je bitan volumen posude).
Na kakvo fleksibilno crijevo misliš...brinox...?
Daj neku ideju protiv smrzavanja...:partyman:.
Hvala!
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
ja bi ti preporučio da si nađeš neku žensku pa će ti nestat problemi s kondenzacijom i ostale finese!:lol:
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Gle posudu možeš montirati 5l kak imaju ovi hidropaki iz peveca ali onda imaš često uključivanje pumpe i krači vijek trajanja motora a možeš staviti 200l npr inox (proizvodi ih Centrometal Macinec ) i pumpa če se uključivati puno rijeđe dakle duže če trajati, no najbolje ti je stavi onakvi volumen kakvi je bila gore.
Flexibilno crijevo na usis- pa kaj buš mogeo ga uroniti u cisternu a po završetku pumpanja izvadiš crijevo aktiviraš nepovratni ventil (kojeg si namontirao zajedno s usisnom košarom) i podigneš ga iznad nivoa pumpe ,voda če isteči kroz pumpu prema izlazu.
Ili namontiraj to sve skupa na nekšne kotače rudlin npr. i v pelnicu z pumpom dok zmrzava .
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
ja bi ti preporučio da si nađeš neku žensku pa će ti nestat problemi s kondenzacijom i ostale finese!:lol:

vidiš, vidiš....sam kaj sam ružan i sa praznim novčanikom tak da ne znam gde bum ju našel:partyman:

Gle posudu možeš montirati 5l kak imaju ovi hidropaki iz peveca ali onda imaš često uključivanje pumpe i krači vijek trajanja motora a možeš staviti 200l npr inox (proizvodi ih Centrometal Macinec ) i pumpa če se uključivati puno rijeđe dakle duže če trajati, no najbolje ti je stavi onakvi volumen kakvi je bila gore.
Flexibilno crijevo na usis- pa kaj buš mogeo ga uroniti u cisternu a po završetku pumpanja izvadiš crijevo aktiviraš nepovratni ventil (kojeg si namontirao zajedno s usisnom košarom) i podigneš ga iznad nivoa pumpe ,voda če isteči kroz pumpu prema izlazu.
Ili namontiraj to sve skupa na nekšne kotače rudlin npr. i v pelnicu z pumpom dok zmrzava .

Dobar prijedlog, nemaš kaj...sam sam ja mislil spojiti na cijev od ručne pumpe.
Pelnica mi je skroz puna ostalih gluposti tak da mi još sam to treba..:partyman:
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Evo ti jedne usisne košare s nepovratnim ventilom na flexi crijevu ,drugi kraj crijeva ide na usis pumpe.Domača izrada.
 

Prilozi

  • DSC00849.JPG
    DSC00849.JPG
    34.7 KB · Pregleda: 504

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kaj će tebi tlačna posuda ako ti treba pumpa koja će vodu izbaciti u kanalizaciju?
Ako ti treba automatika onda trrebaš plovak + sklopke
ili
potopna pumpa koja ima na sebi plivajuću sklopku
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
ne bi ja zamaral ni vas ni sebe da nemam tu pumpu na stolu, a kak sam već napisal htel bi više iskorištavati tu vodu neg sam ju do sad:D pa zakaj ne iskoristi takvu kakava je
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ne bi ja zamaral ni vas ni sebe da nemam tu pumpu na stolu, a kak sam već napisal htel bi više iskorištavati tu vodu neg sam ju do sad:D pa zakaj ne iskoristi takvu kakava je
Onda probaj bez gumenog mjeha , s vremenom bude ostao bez zraka isto kao i hidroforski spremnik .
Kad se počne paliti svake 5-6 sekunde dopumpaj ga pumpom ili ispusti vodu iz sistema .
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
znam kaj misliš...ovi mali hidropakovi imaju membranu samo zato jer imaju male spremnike pa bi onda bila jako kratka i nagla oscilacija tlaka tak da bi se praktički trnutačno palil i gasil...a kad bi pumpal sa gornje strane kroz ventil onda bi u trenutku gašenja motora sav pretlak pobegel van pa bi opet u nutra bil atmosferski tlak...kužš...mjeh sprečava da ne pobjegne
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
znam kaj misliš...ovi mali hidropakovi imaju membranu samo zato jer imaju male spremnike pa bi onda bila jako kratka i nagla oscilacija tlaka tak da bi se praktički trnutačno palil i gasil...a kad bi pumpal sa gornje strane kroz ventil onda bi u trenutku gašenja motora sav pretlak pobegel van pa bi opet u nutra bil atmosferski tlak...kužš...mjeh sprečava da ne pobjegne
Ma sve kužim ali gledam da ne daš lovu zađabe .
Možda ti je jeftinije kupiti pravi veliki hidroforski spremnik nego kemijati s membranskima koji bude opet kad tad procurl .
Postoje i rabljeni spremnici , stari električni boljeri ,itd.
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
368
Jednostavno imaš dva rješenja .Umjesto mjeha staviš automobilsku zračnicu ali nesmiješ je pumpat dok u sistemu ne postigneš tlak od 1bar i moraš imati sigurnosni ventil.Tad ju napumpaš na1,5bar-a i to je to.Drogo bolje rješenje je potopna pumpa (GRUMPFOS po mogućnosti inox)ona Ti može koristit za razne namjene a sa takvom pumpom trošiš 1/5struje.Lako riješiš smrzavanje bez da išta izoliraš.Idem Ti sad u radionu poslikat par pumpi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kad je već tema tu da se ubacim , jel ima tko injektor da mu ne treba ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Kad je već tema tu da se ubacim , jel ima tko injektor da mu ne treba ?
Mislim da bi bil negdje jedan, ali moram za svaki slučaj pogledati.
Pogledam kasnije pa ti javim ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh