• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Takvo nešto bi ubacio isto na ursus, a odgovaralo bi mi da imam mjesta za kačit prikolicu na donju kuku. Meni se isto dopada taj sistem na pakne da nije direkt jer bolje da proklizi nego da potrga, a i nemoraš bit na traktoru stalno. Kako radi sistem ukapčanja, jel na neki konus koji pritisne bubanj na lamelu?

Poslano sa mog TPC-7152 koristeći Tapatalk
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
O ovome s paknama sam ja razmišljal kad mi lamela ode. Ne znam kad to bude, jer mije rekel Zenta da ju nebum poderal dok sam živ. Nebum ako bum delal kak treba, bez proklizavanja.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Lamelu možeš i "natomplati" ako se potroši. Meni bi nešt takvoga baš pasalo jer nemam dva traktora da s jednim vitlam a drugim vozim. Tak bi mi bila slobodna donja kuka za prikolicu.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ma to znam, al su pakne deblje. Videl bum. Sve u svoje vrijeme.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ja ću se bacit u izradu sigurno, samo da skužim još do kraja sistem ukopčavanja bubnja. Ako se ne varam bubanj je na kliznim lagerima i preko poluge samo ga pritisne na pakne?
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Evo, nije me mrzelo da idem da uslikam jedno fiksno vitlo kakvo se koristi ovde kod mene. Znaci nema lamelu i te zajebancije, za kocnicu ima one zube, a za kocenje kod odmotavanja sajle sluzi jedan sraf. Ima sklopivi raonik kao sto se i vidi i ima jednu doljnju koturacu koja se ne vidi na slikama. Hteo sam i kod komsije da uslikam slicno na C-360, ali ga je skinuo jer ne moze da zakaci topling zbog njega.
 

Maajstor

Član
Tu od
22 Ožu 2016
Poruka
39
Samo ideja za homemade vitlo

Pala mi je na pamet ova ideja: da se na točak odnosno osovinu točka traktora montira kolotura na koju bi se namotavala sajla a cijeli zadnji kraj traktora podigne u zrak pomoću hidrauličnog cilindra i onda se ubaci u prvu sporu brzinu uključi špera odnosno blokada diferencijala i tako namotava sajla na taj način nije potreban nikakav reduktor jer se koristi sam mjenjač traktora kao reduktor a sajla se može usmjeriti uz pomoć kotačića. ovo je samo ideja i ne znam dali bi to u praksi funkcioniralo ono što bi moglo biti problem je :

1. Koliko opterećenje može izdržati poluosovina
2. Može li doći do oštećenja prjenosa u mjenjaču
4.Potrebno je usmjeriti sajlu pomoću kotačića
5.Kako pričvrstiti hidraulični cilindar

Ja sam napravio jednu skicu samo da lakše razumijete ono što sam zamislio Ja ovo ne planiram ni koristiti niti praviti samo me zanima koje je vaše mišljenje dali bi ovo u praksi moglo funkcionirati i koji su sve mogući problemi s ovakvim sistemom za vitlo
 

Prilozi

  • nacrt.jpg
    nacrt.jpg
    16.9 KB · Pregleda: 77

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Pojma nemam o vitlima ni radu s njima jer šumu radim samo za sebe. Ali ovu tvoju ideju odmah prekriži. Bočno namotanje sajle i vitlanje nebi išlo. Došlo bi vjerovatno do zakretanja traktora za 45 stupnjeva i možda prevtanja. jer mislim da sila vuće vitla treba da bude na sredini traktora kao npr. na plugu da se pokelpaju sila središta vuče traktora i pluga.
 

Maajstor

Član
Tu od
22 Ožu 2016
Poruka
39
Ali zato sam napisao da bi se mogli koristiti kotačići iliti točkići da se se sajla preusmjeri na sredinu traktora znači zada čeličnu konstrukciju koja se montira na poluge i na toj konstrukciju kotačići da se preusmjeri sajla na sredinu :icon_eyes:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Aca, thx, upravo takav sistem bi i ja na svoj ursus ubacio zajedno sa takvom daskom i to bi bila bomba, samo ipak bi ja ubacio sistem na pakne ili lamelu jer mi daje neku dodatnu sigurnost u radu. Bojim se da bi kod ovog sa direktnim pogonom lako moglo doć do pucanja ako slućajno zapne u ćemu, mada to se opet dade donekle sprećiti sa tanjom sajlom na vrhu da ona pukne kod zapinjanja.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Veruj mi da kod ovih ovakvih vitla kad negde zapne najlakse puca sajla. Znaci ljudi sa Ursusima i takvim vitlima kidaju sajle 14 mm. Upravo zbog razloga bezbednosti moj komsija koristi iskljucivo sajlu 10 mm i nema neke brige jer je relativno lako iskida, ali zato svake sezone par puta mu puca sajla. Ipak ko ima mogucnosti najbolje da uradi sa lamelom, tu se slazem.
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
Znam i za vitla od Dajca da su dobra, ali mi se ne svidja sto ne moze da se iskljuci u svakom trenutku kad je pod opterecenjem vitlo nego mora neko da sedi na traktoru i da kvacilom iskljucuje.
Vidjao sam i vitla od DZemsa i od ZIL-a i ni jedno nema kvacilo i ne moze da se iskljuci pod opterecenjem pa me zato ovo sad cudi i pitam jel video neko tako nesto.

Kardan sa frikcionim lezajem ili sa osiguracima i polako... :drink:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Zna li netko koliko bi došla otprilike izrada ovakvog velikog zupčanika, de ga ima za kupiti, ili od kojeg stroja bi možda odgovarao?
057c6dc667bcb520ac19d128895b963b.jpg
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Samoutovarna ima za pogon vila prilično velik zupčanik i još reduktor od nje sa istim zubima pa bi se moglo nešto skombinirat.Lanac je isto jak ko da je od tenka.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Ove home varijante obično koriste lančanik od kombajna ZMAJ780 , jeftin i dostupan sa starih kombajna.
Imam ja jedan dobar ali smo daleko.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
E sad kad bi još mogao znati koji broj zubaca je na gornjem a koji na donjem lančaniku? :) pitao sam na jubitou ali nitko ne odgovara.

Poslano sa mog TPC-7152 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Veliki lančanik od zmaja ima mislim 70 zuba , ovaj što je Aca postavio na malom ima 9 zuba.
Šta ima da pitaš na YT , pitaj ovdje.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Samoutovarna ima za pogon vila prilično velik zupčanik i još reduktor od nje sa istim zubima pa bi se moglo nešto skombinirat.Lanac je isto jak ko da je od tenka.

Reduktor (getriba) od SIPa je dosta slab malo mesa pa se zna polomiti .
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ovo je lanac od pogona tak da reduktor nije baš slabašan.Prije počupa šrafe sa kojim je zašrafan na nosač neg bi kučište puklo.
230320161654.jpg
[/url] gif image hosting[/IMG]
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Veliki lančanik od zmaja ima mislim 70 zuba , ovaj što je Aca postavio na malom ima 9 zuba.
Šta ima da pitaš na YT , pitaj ovdje.
Ma tamo sam nešt pregledavao ta vitla pa sam upitao za detalje, ali nema odgovora.
Našao sam na njuškalu dva komada jedan fi 300 sa48 zuba i mali fi86 sa 13zuba korak 19,05mm, debljine 10.7mm jel bi to bilo ok? Ako sam dobro izračunao, to bi bilo cca 146 okretaja bubnja na 540 kardana? Malo mi to prebrzo izgleda.
 

Najnoviji postovi

Na vrh