• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

dane949

Novi član
Tu od
4 Lip 2013
Poruka
14
Odlicno napravljeno vitlo,samo si mogao kad si vec pravio vitlo ici na dve kolutare,kao na slici.Dosta ljepse slaze sajlu,moze se koristiti siri bubanj,imas nize izvedenu kolutaru preko koje vuces i samim tim dize manje traktor.Ovakva vitla inace pravi covjek u Novom Gradu i pokazala su se kao izuzetno dobra.
f6de4615d73804a5d78ac8e22fba906a.jpg
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Re: Home made vitla za šumu by zico

profil koji stoji okomito, na njemu piše 1 i 2 ..zašto si to postavio tako?.
Ovak postavljen nose njegovi nosači ito kao konzole , zavarene na konstrukciju daske i nemaju neku krutost

Radio sam po Krpanovom 5 t classic i kod njega je taj nosač okomito postavljen s tim da je tamo kontakt nosača sa pločom puno manji jer su komadi uži. Gornji nosač ide ispod "S" pojačanja , a donji će još biti pojačan sa strane i to će ujedno biti štitnik lančanika od zemlje.

Ovo je mustra ...


upload a picture
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
možda tvoje još nije gotovo , kod njih nosi gornji nosač ..on je kod njih puno krači i ima trokut s gornje strane ...donji ne nosi ništa
 

Maajstor

Član
Tu od
22 Ožu 2016
Poruka
39
Imam pitanje za vas koji imate iskustva u izradi vitla, jel bi se mogo za redukciju iskoristiti obruč zamajca i bendiks od recimo ursusa 355 ili od nekog velikog kamiona ?
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Moglo bi sto da ne,samo koliko je izvodljivo-ne izvodljivo napraviti pogon sa zubcanikom bendiksa jer je mali,odnosno naj vaznije pitanje koliko ti "vitlo" zamisljas,,500 kg,1 t ili???
 

Maajstor

Član
Tu od
22 Ožu 2016
Poruka
39
Meni bi trebalo nešto 2-2.5 tone lako bi ja napravio pogon preko zupčanika bendiksa susjed mi ima tokarski stroj pa bi se dalo nešto napraviti samo nisam siguran koliku silu može izdržati zupčanik zamajca jer nije predviđen za tolika opterećenja
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Potrazi malo na otpadu od nekih kamiona ili necega veceg komponente(zamajsni prsten i bendiks),da dobijes na snazi a i laksoj izradi,za takvu tonazu bi moralo da radi,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Planiraš li napraviti donju koloturu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Generalno mi se ne sviđa kvačenje iznad priključka treće točke.
U tom slučaju svu silu na traktor prenosi treća točka i ima tendenciju odizanja traktora 8a da opterećenje na hidrauliku ne računamo), a donje poluge su praktički tlačno opterećene.
Ako je kolotura između priključka treće točke i donjih poluga, onda je traktor vučno opterećen, bez (tolike) tendencije podizanja.
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Generalno mi se ne sviđa kvačenje iznad priključka treće točke.
U tom slučaju svu silu na traktor prenosi treća točka i ima tendenciju odizanja traktora 8a da opterećenje na hidrauliku ne računamo), a donje poluge su praktički tlačno opterećene.
Ako je kolotura između priključka treće točke i donjih poluga, onda je traktor vučno opterećen, bez (tolike) tendencije podizanja.


Ajde molim te nacrtaj to kaj si sad napisao i probaj objasniti na slici ...
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
Koji je prenosni odnos na ovom vitlu tajfun 3 tone
22288018.jpg


Imam opciju da mi covjek napravi vitlo za toma vinkovica, nudi mogucnost lancanika, zupcanika ili reduktora?? Sta predlazete??
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pa kolko sam ja skužil, ZJ želi reći da bi sajla morala ić sa koluturom niže jer što je više veća je mogućnost podizanja traktora, a ujedno i sve komponente odiza pod tim pritiskom nepotrebno pate.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Ajde molim te nacrtaj to kaj si sad napisao i probaj objasniti na slici ...
Mislim da to i sam znaš.
 

Prilozi

  • Scan0001.jpg
    Scan0001.jpg
    25.3 KB · Pregleda: 183

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Mislim da to i sam znaš.

Hvala na crtežu, volim kad ljudi uzmu olovku i papir i sve ono kaj u tekstualnom uputstvu, objašnjenju lijepo nacrtaju da se odmah vidi kaj je pisac htio reći.

Znam da je bolje kad bi bio još kolotur negdje na sredini, ali sa starim vitlom je funkcioniralo ovako i samo sa gornjim koloturom, za početak ostaje ovako a vrijeme će pokazati treba li dodati još jedan kolotur.

Moj Zetor 2511 tako i tako ne može vući preteške komade ...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Ne može vući teške komade brzo, ali je iznenađujuće kaj on more povući.
Napravi donju koloturu, a ak ti se poželi visine i osavljanja prednjeg kraja, samo podigni hidrauliku.
I još nekaj: treća točka za vitlo se kvači na najdonju polugu na Zetoru.
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Ne može vući teške komade brzo, ali je iznenađujuće kaj on more povući.
Napravi donju koloturu, a ak ti se poželi visine i osavljanja prednjeg kraja, samo podigni hidrauliku.
I još nekaj: treća točka za vitlo se kvači na najdonju polugu na Zetoru.


Misliš na najdonju rupu od tri mislim da ih toliko ima ...

E sad mi reci zašto na najdonju rupu ???
 

Najnoviji postovi

Na vrh