• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Ima 4 rupe. Zato da ima najmanju silu na kućište hidraulike i da pri cukanju ne tereti balansnu oprugu.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Kako bi se moglo testirat vitlo kolikom silom poteže?
Imaš više parametara, sve ovisi od vitla do vitla. Ako imaš lamelno vitlo, ono se dade istestirati na kile, a ako je direktno imaš za svaku debljinu sajle podatak na koliko kila puca mada opet tu ima razlike pod kojim kutem se napreže sajla... Lamelno ti je najlakše istestirat sa nekom jakom visečom vagom, skapčiš na neki kamion, bukvu..., zavežeš sajlu i vučeš, na kolko kila proklizi to ti je otprilike koliko može potegnuti.
Bude se javil ZJ on bi ti možda to jednostavnije mogel objasniti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Da, baš tak kak je na prvoj slici.
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Da, baš tak kak je na prvoj slici.

Zanima me jedna stvar, kad imam pokopčan banzek i krećem s mjesta, ako nije nježan polazak zna mi se dogoditi da hidraulik počne tresti i popušta, napominjem cijelo vrijeme je bio pokopčan na gornju rupu.

Da li je baš to kopčanje na gornju rupu i trzanje kod kretanja razlog trzanja i propadanja ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Moglo bi biti, ali onda bi podizal a ne propadal. Ima tendenciju podizanja kad se treća točka stisne.
Zavisno u kojem ti je položaju ručica za izbor načina rada hidraulike (D, M ili P).
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Moglo bi biti, ali onda bi podizal a ne propadal. Ima tendenciju podizanja kad se treća točka stisne.
Zavisno u kojem ti je položaju ručica za izbor načina rada hidraulike (D, M ili P).

Ručica je na sredini, ubij me ako znam koje je slovo
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Luma izrada je za 10, napravljen je ko original ako ne i bolje, samo što mi se više nekako sviđa upravljanje preko užeta nego direktno na polugu jer se sa užetom lagano udaljiš od traktora.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Istina da je preko užeta sigurniji način rada, ali niti ja forsiram da moram izvlačiti ne znam kakve komade, niti moj Zetor može to, tako da kad vidim da nejde stanem, vidim di je zapelo, riješim to i onda nema ni pucanja sajle i lanaca, treba nekad i glavom raditi, a ne kao moj susjed trga sajle od 12-14 mmm i sad traži neko rješenje kako sve skupa pojačati i bla bla ...

Ako mi se bude dalo izbušit ću još jednu rupu na poluzi za uključivanje i staviti ću koloture samo da vidim koliko je lakše sa špagom uključivanje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Uvažavajući tvoj savjet koji stoji i dalje sam mišljenja da mi isti nije potreban jer sajla izlazi iz kolotura na visini 1200 mm, sada oduzmi 100-150 mm koliko se vitlo zabije u zemlju dolazimo na 1000 mm visine.

E sad traktor teži cca 2 t i sad mi izračunaj koliko to ja trebam povući da se isti da prostiš digne, u normalnim uvjetima pod uvjetom da ne zapne za panj ili nešto slično. Ovo me zanima jer kod starog vitlo koje sam koristio izlaz sajle bio je više za 100 mm i nikad se Zetor nije dizao u normalnim uvjetima rada.

Molim izračun da vidimo i da se malo obrazujemo svi skupa ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja ne znam jel zetoru drugačije raspoređena masa , hvatište poluga ili kaj , ..ali moj krpan 539-tu baca ko šmkavca , i to ne na bukvetinama nego na promjeru od tridesetak centimetri .

i sad kad osjetim a i vidiš da ga "frče" , jednostavno prebacim sajelu preko donje koluture i bez brige si


još moram dodati , akd bi tako neš radio daska bi bila širja od traktora tako da je možeš iskoristiti za "buldožer"
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Zetor je teži od 539, već sada imam napred uteg od 50 kg a ovo je vitlo za drva a ne buldožder
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
jako si " tvrd" , tu je tvoja prednost jerr si to iskoristio i napravio ovaj stroj , ali to ti ne bude pomoglo kad zagalviš u šumi ..došlo bude do ozljede i štete


uzmi ti jedan ovakav primjer pa izračunaj koliko tu treba sile ?

ne znam jel znaš ,ali točka okretanja njie rub daskeu zemlji nego os osovine zadnjeg kotača
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Daska samo malo pomaže, ali letiš u zrak jer se ona diže, ništa ju specijalno ne pritišće prema dolje, a kad bi ti kolutura bila u ravnini sa zadnjom osovinom ili koji cm niže onda si ti šerif u gradu i vrlo je mala, skoro nikakva mogućnost dizanja ili prevrtanja.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
@luma... videl buš u radu i naučil buš s vremenom. Nit je svaki traktor isti, nit je svaki radnik na njemu i vitlu isti. Pamet u glavu i polako dok ne pohvataš sve konce. Ne slušaj priće nego svoju pamet i osjećaje.
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Istina s radom dolazi i iskustvo, isto imam u radu sa starim vitlom i kad tražim neko pojašnjenje to je zato da se i druga iskustva stave na stol i svima pomognu u radu. I ja sam iz tih rasprava puno naučio i hvala svima koji su tome pridonijeli.
Tome i služe ove stranice ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh