• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Kolega Luma preporučio bi ti nešto iz vlastitog iskustva. Prednji dio traktora zakopčaj sajlom ili jačim lancem za drvo ispred sebe. Što krače to bolje.Provjereno ne diže se prednji kraj.
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Ne kopčaj prvi kraj nikad kod vitlanja, jedan čovjek tu kod mene (kočijaš) to napravil sa 539 i onda pun gas i bukva u kamen i ode zadnji kraj nazad a prvi ostal zavezan na mijestu
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
hahahaha i kod mene je to "mozak" sa Zetorom napravil pa je imal dva Zetora ! Kakav luzer.
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Dečki stvari stoje ovako, ja dođem na mjesto rada spustim dasku razvučem sajlu, odaberem drvce počnem vući. Ako ide mojoj sreći nema kraja, ako zapne prošećem do njega prepilim ga na pola i ponovim radnju vučenja, rezanje se ponavlja dok drvce ne dođe tamo gdje sam ja htio dugačko 6-5-4-3 metra, bitno je da ga ja ne nosim iz jame na leđima.

Nikakvo kopčanje prednjeg kraja za drugo drvo, nikakvo dizanje traktora to rade "sileđije" ja svoj traktor poštujem i kad se on počinje propinjati to ti je isto kao kad konj digne prednje noge i to je znak da nešto ne valja i treba stati!!!

Sve tvrdnje o još jednom nižem koloturu stoje ali treba imati mjeru u radu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Pa to ti se i cijelo vrijeme pokušava reći: s donjom "špuljom" ti je manji stres za traktor, a pogotovo manji rizik za tebe kao rukovaoca.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Zakaj je ova mala ručka ? I daj farbaj to vitlo da ne pohrđavi. Premaži ga nekim antikorozinom prije. Malo para, a puno znači.
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Mala ručica je za kočnicu bubnja, farbanje ide kad zatopli tako da se farba ljepše rastopi ...
 

matko1056dt

Član
Tu od
22 Sij 2016
Poruka
64
Re: Home made vitla za šumu by zico - kompletirano

evo stigle su i kuglice, kompletirano i to je to, sad tražimo drva da se isproba ...

svaka čast
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
326
Luma, jako lijepo određeno. Vidi se da imaš iskustva sa bravarskim poslovima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja bi te samo molil da iz bližeg poslikaš ako nije kasno ove štiftove , tako da svi oni koji još uvjek misle da su unutra kuglice dokažeš s slikom .

usput da priupitam zašto je bubanj odmaknut od ploče s lamelom?
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
"zgzac" - Molim bez provokacija, ljudi danas telefoniraju bez žica pa zašto ja ne bi vukao bez sajle ...

"puknuti" - Bubanj je odmaknut jer još nije došla zadnja greda koja ga stisne na lamelu.

Povečat ću štiftove i postaviti sliku, ALI, ja sam imao vitlo do prije neki mjesec koje je imalo kuglice umjesto štiftova i to je funkcioniralo dobro ...


jpg images
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
...

"puknuti" - Bubanj je odmaknut jer još nije došla zadnja greda koja ga stisne na lamelu.

Povečat ću štiftove i postaviti sliku, ALI, ja sam imao vitlo do prije neki mjesec koje je imalo kuglice umjesto štiftova i to je funkcioniralo dobro ...


jpg images
sigurno da je , ali ..taj prokleti ali ..

štiftovi u prvom području hoda daju veliki pomak ..( to je poželjno jer se lamela više odvoji pa nema bezpotrebnog klizanja , grijanja , trošenja )a kad dođu gotovo okomito daju veliku sliu jer se krak smanji (zakon poluge)

Kod kuglica je druga igra i zato se koriste kod kočnica , kuglice daju linearnu silu ..a to je kod kočnica poželjno radi ravnomjernog doziranja .
i zato onu matucu na kraju nikad ne smiješ maksimalno dotezati nego pustiti da štiftovi vjek budu gotovo okomito ..kod takvog podešenja sila na poluzi za potezanje bude uvjek najmanja , rekli bi optimalna
 

Najnoviji postovi

Na vrh