zasto mljeti na sto sitnije?? eto zato sto je veca iskoristivost hrane a s time i veca proizvodnja mlijeka, zato sto se prije rastereti burag tj smjesa(dio smjese) brze ode u crijeva sto oslobada burag za drugu hranu(silaze,sjenaze,sijeno) sto ponovo mozes pretvoriti u litre ili kvalitetu mlijeka...
Ovo što si napisao ima smisla ali kod monogastričnih životinja, odnosno životinja prostog želuca, kao što su svinje.
Međutim kod poligastričnih životinja, odnosno životinja složenog želuca, kao što su krave ili ovce, ovo je sasvim pogrešno.
Krave imaju složen digestivni trakt, odnosno želudac se sastoji iz predželudaca: buraga, mrežavca i listavca, i pravog želuca: sirišta.
Ovakva građa ima za cilj da što više uspori prolaz hrane kroz digestivni trakt i time omogući njeno bolje varenje.
Energija sadržana u zrnju žitarica je itekako potrebna bakterijama buraga. Stepen razgradivosti je direktno povezan sa brzinom prolaska hrane kroz burag.
Što znači, ako je brzina prolaska nekog hraniva (u ovom slučaju žita) kroz burag velika, bakterije neće stići u većoj mjeri kolonizirati i svojim enzimima razložiti te čestice hrane. Na taj način se gubi dio energije koja je dalje potrebna celulolitičkim bakterijama pa je zbog toga i varenje celuloze lošije. Ovo za posljedicu ima povećanje uree u mlijeku, manje mliječne masti i proteina a zbog manjka mikrobialnog proteina dolazi i do pada ukupne proizvodnje.
Burag ne treba da se rastereti već da se izabalansira obrok kako bi se omogućilo što bolje odnosno potpunije i brže varenje hrane.
Sitnije mljevenje je potrebno jedino kod TMR-a. Tu se sitnije mljevene žitarice bolje izmješaju i zalijepe za voluminozni dio hrane. Na taj način se omogućava ravnomjernije i bolje varenje žitarica ali i voluminoznog dijela obroka.
Sad me interesiraju ovi vitamini.
Da li bi bilo dobro da od tih vitamina dodam od Sana Kristall Hefe koji pojačava konzumaciju hrane, poboljšava mliječnost i kvalitetu mlijeka, ima bakterije za burag pa povećava biomasu u buragu i optimizira sastav mikroflore u buragu
i još bi dodao i Kostovit koji ima dosta vitamina i minerala i to tako da bi dodao Kristall Hefe 1% i Kostovita 2%.
Da li je itko imao s tim posla i što misli o tome?
Nema bakterije nego kvasce koji potpomažu bolji rast i razvoj populacije bakterija u buragu.
Koju proizvodnju imaš kad ti treba ovaj Kristall Hefe?
Radiš dobar koncentrat i mislim da ti Kristall Hefe nije neophodan, bolje je da uzmeš neki kvalitetniji premiks koji je namjenjen isključivo za muzne krave. Imaš od Sano dosta veliki izbor premiksa, kao i od Schauman-a Rindavit ASS-CO koji pored vitamina sadrži i kvasce i time pomaže bolje varenje hrane.
Univerzalni premiksi tipa Koštan, Kostovit, Vitaredin itd. nisu loši, ali svojim sastavom nemogu podmiriti potrebe muznih krava.
Nemože jedan premiks biti dobar za tovne svinje, koke nosilje i muzne krave.
Ja nisam koristio
Kristall Hefe nego samo
DextroFat i to jedino kod krava sa proizvodnjom većom od 40 lit.