• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

H

Hurlimann86

Guest
marko93 kaže:
Nije nekak presuha sjenaža :?:

Nije to zbog svjetla tak zgleda, vidiš u jaslama da je dosta mokra.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Da vidim da je u jaslama mokrija,pa sam mislio da je ovo friško otvorena bala...
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
ivica kaže:
PC300059.jpg

Koliko ti je visoka farma?
Imas skrejpere ili kako cistis?
 
H

Helena

Guest
Hurlimann86 kaže:
marko93 kaže:
Nije nekak presuha sjenaža :?:

Nije to zbog svjetla tak zgleda, vidiš u jaslama da je dosta mokra.
Ljepo ,ljepo nema što ,jesu sve crveni i crno bijeli holstein u štali ,kad gledam slike ja sam iza tebe, ti si ispred mene, a Ivivca je ispred sviju nas :D mislim na obijekat i sve ostalo gledano po slikama :)
 
I

ivica

Guest
4.5 m na zidovima .imam dva skepera ,hidraulicni delaval ,idu po vani do kraja gnojista
[youtube:1e1ag95i]Ds5azjwCklU&feature[/youtube:1e1ag95i]
steljenje
[youtube:1e1ag95i]pHl7sVZ8BkI[/youtube:1e1ag95i]
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Pitanje za vas stočare, koliko u prosjeku ima u jednoj litri smjese kila, ako je smjesa od 50% kukuruza, 30% zobi i 20% tritikalea?
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
825
Ne znam jel na dobro mjesto postavljem pitanje, ali me zanima.. Čitam po oglsniku da se prodaju telići stari po 10 - 15 dana .. E sad mene zanima kaj to tele ne bi trebalo cicati bar mjesec ili 2 dana? S čim se hrane tak mali teleći? Jel ima kakav nadomjestak za mlijeko za njih? Ispričavam se ak je glupo pitanje, ali ne kužim se u govedarstvo, a zanima me..
 
H

Hurlimann86

Guest
postoji mlječna zamjenica, a za njih je bitno da ispiju prvo mlijeko koje se pomuze (kolostrum) i još jedno tjedan dana da piju majčino mlijeko, a poslje se več mogu prebaciti na zamjenicu ;)
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Marko1986
Naravno da se može,sve se može!!!
Samo znaj da tele koje pije prirodno mlijeko i koje pije zamjenicu,velika je razlika,i ja odmah prepoznam kako je koje hranjeno!
Ako ih misliš hranit do bikova,tele koje je hranjeno zamjenicom teže i polakše če se razvijati,bit če kržaljvo i imat če veliki trbuh,bit če jako čupavo,i puno duže mu treba da se privikne na normalnu hranu tj. da postane preživač!!!
Ja mislim da ti to dođe na isto,mislim da je bolje hranit sa prirodnim mlijekom zbog faktora kojih sam gore naveo!!!
Prije su ljudi prodavali male teliče i prodavali mlijeko jer je prije bila više cijena mlijeka pa su više zaradili na mlijeku nego na teletu!!!
A sad je to obratno,mlijeko je jeftino i ljudi sad sa tim mlijkom hrane telce što duže,a tele je sigurno kvalitetnije i jače!
Znaj da vreča zamjenice dođe oko 300 kuna,tak da to nije ni tak jeftino...
 
H

Hurlimann86

Guest
dino ali svaki koji proizvodi mlijeko mu je u interesu da to mlijeko čim prije izlije u laktofriz.
ljudima koji imaju krave nije u interesu toviti junad njemu je u interesu čim prije to tele maknuti iz staje da mu nije trošak, to nek rade oni kojima je u interesu tov.
mi smo jedno vrijeme imali puno teledi u isto vrijeme i oni su dnevno popili skoro 50l mlijeka,a to je jako puno.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
sve ja to znam...
I baš zbog toga ja NE tovim domaću telad!!!
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
dino kaže:
puno duže mu treba da se privikne na normalnu hranu tj. da postane preživač!!!...

s ovem se nebi složil...takvi malci već sa kojih mjesec dana starosti jedu smjesu i sve ostalo kaj im se dade i nema nikakvih problema kod odbijanja kak je to slučaj z onim koji "loču" po 10-15 litri mleka dnevno,pa onda dok dojdu na odbijanje sve one kile koje si skupo platil samo nestaju!!! :scratch

...e sad ,to opet nemora biti pravilo,ima onih i koji primu jesti bez brige :mrgreen:
...z ovim ostalim u tvojem postu se u potpunosti slažem... ;)...po meni najbolji telići su oni koje se hrani mlijekom,ali umjereno(do 8 litri dnevno maximalno i to oko 2mj. starosti,a prije i poslije toga se ta količina smanjuje),te im se već nakon trećeg tjedna starosti pomalo nudi čvrsta hrana :!:
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
825
Hvala na odgovorima dečki.. Mislim mene zanima , ja bi si kupil jednoga tak maloga teleka čisto iz zezancije, uvijek bi se u obitelji našel netko ko bi mu dal jesti, a hrane imam .. Sad me zanima kak dugo bi on moral cicati tu zamjenicu? Jel on istodobno dok cicca tu zamjenicu, može jesti sijeno i smjesu? Ja bi hranil negdje do 300kg onda bi ga sebi zaklal.. Kak dugo bi trajal taj tov do cca 300 kg? Ispričavam se opet, totalni sam amater za krave i teliće..
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Marko1986 kaže:
Hvala na odgovorima dečki.. Mislim mene zanima , ja bi si kupil jednoga tak maloga teleka čisto iz zezancije, uvijek bi se u obitelji našel netko ko bi mu dal jesti, a hrane imam .. Sad me zanima kak dugo bi on moral cicati tu zamjenicu? Jel on istodobno dok cicca tu zamjenicu, može jesti sijeno i smjesu? Ja bi hranil negdje do 300kg onda bi ga sebi zaklal.. Kak dugo bi trajal taj tov do cca 300 kg? Ispričavam se opet, totalni sam amater za krave i teliće..
a čuješ daješ mu cicati dok ti ne dojadi kupovati zamjenicu :lol: :lol: :lol:
...no šalu na stranu...neka optimalna starost za odbijanje bez obzira jel su to telići,praščići ili nekaj treće ti je nakon 2,5 mjeseca starosti...e sad,opet velim dok se hrani sa zamjenicom moreš tele odbiti i nakon 1mj. starosti,al nebi ti to preporučil,jer ti bude zakržljal i bude mu dugo trebalo da dojde do tih 300kg.

kaj se tiče hrane,naravno da mu moreš davati sijeno i smjesu(čak bi bilo i poželjno)jer sama zamjenica nije dovoljna da se tele donekle normalo razvija(zato se i zove "zamjenica") :mrgreen:

...a o dužini tova je teško sad govoriti kak bude dugo rasel do tih 300kg...zavisi od same "robe" , zdravlju,i još hrpu drugih čimbenika,al ak bude sve barem donekle v redu,trebal bi do kojih 6mj. starosti dojti do približno te kilaže... :scratch ;)
 
T

tatanakvadrat

Guest
evo da se još jedan amater ubaci,ja imam tele od 3 i pol mjesecai prije dva tjedna sam mu počeo davat zamjenicu,ujutro 5 litara mljeka od krave a navečer 5 litara zamjenice,a uz to jede nešto i sijena i mješavine kukuruza i žita.Sad mene zanimaju vaša mišljenja koliko ja sve to radim ispravno,da li bi bilo dobro potpuno prijeć na zamjenicu,ili potpuno izbacit mljeko,(jer kod nas je običaj teletu davat mljeko do klanja).I da napomenem,tele uzgajamo za sebe i klanje će bit sa jedno 6-7mj,pa nebi volio da meso puno mijenja okus zbog zamijene za mljeko.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Čuj,ako imaš mogučnosti davat mlijeko,davaj mljeko,jer je ono najjače i nejzdravije i tele če ti najbrže izrast!!!
Uredu je i kako sad daješ 50:50!!!
A ako želiš priječi potpuno na zamjenicu,prijeđi!!!
Kako i sam kažeš,ako tele toviš samo za sebe,za klanje,takvo tele na mlijeku če ti brzo izrast,ali definitivo če mu trebat duže i neče to tele bit tako lijepog izgleda i sjajne dlake...!!!
Samo znaj da češ mu količinu morat definitivno poveča!!!
Jer ovo 5l ujutro 5l naveče,meni se to čini nekako malo na tele 3 i pol mjeseca!

Ja sam vidio jedan slučaj,tele 5-6 mjeseci,imalo je prek 250kg!!!
A zašto?,sisalo je 2 krave,u tome je tajna!!!
 
H

Helena

Guest
dino kaže:
Čuj,ako imaš mogučnosti davat mlijeko,davaj mljeko,jer je ono najjače i nejzdravije i tele če ti najbrže izrast!!!
Uredu je i kako sad daješ 50:50!!!
A ako želiš priječi potpuno na zamjenicu,prijeđi!!!
Kako i sam kažeš,ako tele toviš samo za sebe,za klanje,takvo tele na mlijeku če ti brzo izrast,ali definitivo če mu trebat duže i neče to tele bit tako lijepog izgleda i sjajne dlake...!!!
Samo znaj da češ mu količinu morat definitivno poveča!!!
Jer ovo 5l ujutro 5l naveče,meni se to čini nekako malo na tele 3 i pol mjeseca!

Ja sam vidio jedan slučaj,tele 5-6 mjeseci,imalo je prek 250kg!!!
A zašto?,sisalo je 2 krave,u tome je tajna!!!
Da se uključim ,U štali trenutno imam 4 teleta, naj starije od njih ima mjesec ipol ,dnevno podoje 60 L mljeka .
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
825
Hvala puno dečki na odgovorima. E sad pretpostavljam da je ta zamjenica u biti neko mlijeko u prahu.. Kak se to miješa? Jel to mora biti toplo kad se daje teleku?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Marko1986 kaže:
Hvala puno dečki na odgovorima. E sad pretpostavljam da je ta zamjenica u biti neko mlijeko u prahu.. Kak se to miješa? Jel to mora biti toplo kad se daje teleku?
da,imaš uputstvo kak se slaže na svakoj vreći :mrgreen: ;)
 
S

smcman250

Guest
molim odgovor...zanima me kolko bi trebao spremiti bala ili silaže (ili oboje) za nekih 30-tak krava???
 

Najnoviji postovi

Na vrh