• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

H

Hurlimann86

Guest
Mi več par godina radimo jedan silos na zemlju pa smo naučili kak več treba.
Naj bitnije je da navozite što mislite u jednom danu i zatvorite.
Mi smo prošle godine vozili u 2 dana i što je bilo navoženo drugi dan sve se pokvarilo , a ovo što kažete da znate nači pokvareno debljine šake to vam može biti i od toga da je kapljica ulja pala prilikom kipanja ili gaženja pa se to napravi.
Pokrivamo silos identično kai i BELEC7340 i nema kvarenja,a silos je sad več prema kraju još kaj 2-3 tj i gotovo onda ide drugi na zemlji ,a još je jedan u betoniranom :D
 
I

ivica

Guest
mi smo ove god malo vise gazili i stavili podfoliju i uopce nemamo kvarenja ,iz iskustva mislam da bi stroj kojim se gazi morao biti min 5t i ako je kukuruz malo presuh onda onda bi trebalo na kraju gore staviti 2-3 pikolice mokre silaze ,jucer je ladisc uzeo silazu i sjenazu za analizu pa bumo vidli kakvi budu rezultati
ovaj silos trosim oko 20 cm dnevno
PC300004.jpg

PC300005.jpg

PC300006.jpg

PC300055.jpg

PC300057.jpg

PC300059.jpg

PC300060.jpg
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
tine kaže:
Problem je brzina oduzimanja.
Dok ti kopaš, kisik te preduhitri i kvari robu ispred tebe.
U zimi trebaš oduzimat oko 1m tjedno, a ljeti oko 2.
Toj potrebi trebaš prilagodit površinu 'čela' otvorenog silosa.

Kisik ti ide i ispod vrha između silaže i folije. Tu trebaš napravit prepreke, koje ga zaustave.
To možeš napravit s silažnim vrećama, ili trakama zamlje, koje nabaciš popreko, da iza njih silos tijesni, iako imaš ispred otvorenog.

Tu imaš sliku stavljanja vreča.

jeste, kisik te preduhitri ali mi nije jasno zašto u donjem dijelu se ne kvari? U početku sam silos zatvarao nakon svakog izuzimanja više radi kiše a kasnije sam ga držao otvorenog pošto stalno pomalo izuzimam. Ipak ja mislim da je u pitanju vlažnost i zbijenost, koja je itekako veća pri dnu nego na površini. Inače kad su u pitanju te prepreka pošto na foliju nabacim staro sijeno i gume, ja ih ne skidam skroz nego samo onoliko koliko izuzimam kad počinjem novi red to je nekih 30cm.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ivice to je onaj silos natkriveni kaj si mi pokazao u ponedjeljak :?:

dino el ti to kuhaš brašno u kotlu :mrgreen: 8)

fino fino :D

hmmmmmmm dalo bi se raspravljat o tome što je razlog kvarenja silaže, čak niti nije najlon jer kod nas ima sve više ljudi koji kad zgaze silos samo bace pšenicu ili ječam zrno na silos i ostave, to na jemu nikne i stvori se sloj koji je nepropustan, i to funkcionira, a nema prekrivanja najlonima

ja i dalje smatram da je največa greška kod ljudi preslabo gaženje, iliti prividno nabita masa u silosu, jer se svima žuri jer im je to dosadno i sve im je drugo zanimljivije od toga.
kod mene samo ja gazim, i zelenu masu i brašno, pa da je neznam kako sve drugo zanimljivije gazim samo ja i nitko drugi :!:
drugi razlog swu preveliki silosi, stalno se srečem sa tim da ljudi više vole jedan ogromni silos nego dva ili tri manja, jer je to mukta, a ništa nema mukta

sutra budem poslikao silose sa brašnom i zelenom masom
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
hh,kotao je tamo jer smo imali kolinje dan prije nego što je to slikano!

što se tiče gaženja,ja gazim sa vibro žabom kakvi imaju komunalci za gaženje kamena,i mogu reči da je jako učinkovita,sabijeno je tak da čak ni nemožaš pri dnu zabost vile u silažu kak je tvrdo! Mislim mogu i traktorom gazit u ovom velikom silosu ali o onima manjim nemogu,a i onako kad se silira,fale mi traktori!!!

a što se tiče pokrivanja,ja pokrivam sa pijeskom,i mislim da je to najbolje,jes da je MALO posao sa time,ali i isplati se,miševi uopče nezalaze,a i onaj koji uđe,zatrpa mu se put pa on tamo ugine i nemogu ulazit drugi,što nije slučaj kada se silaža pokriva sa zemljom

meni se je silaža ispočetaka malo kvarila jer je bilo pretoplo kad smo ju načeli,ali sad je super,uopče nema nigdje kvarenja,niti odozgora jer je tamo pijesak koji pritišče,niti pokraj zida,jer je zid prefarban bojom koja se koristi za farbanje crta na cesti i ona kad se uhvati,je kao najlon!!! (to mi je također od komunalaca!!!) :lol:
 
I

ivica

Guest
bogec kaže:
ivice to je onaj silos natkriveni kaj si mi pokazao u ponedjeljak :?:
da ,samo je otvoren s druge strane ,steta kaj nisi imal bas vremena a i da je ljepse vrjeme kaj bi molo obisli polja a i onu drugu stalu
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ivica kaže:
bogec kaže:
ivice to je onaj silos natkriveni kaj si mi pokazao u ponedjeljak :?:
da ,samo je otvoren s druge strane ,steta kaj nisi imal bas vremena a i da je ljepse vrjeme kaj bi molo obisli polja a i onu drugu stalu

vidio sam tvoj ljulj, prepoznao sam po onim izgorenim balama, to su ona velika polja na onom putu kojim si me poslao prema zelenoj benzinskoj, jesam li u pravu :?:

tamo ima velikih polja sa ljuljem, novim i starim :!:
 
I

ivica

Guest
da moj je on di je pola parcele ,od pruge cervrta tabla ,ono di su gorile bale je blize meni na privatnoj zemlji al na istoj cesti ,usput evo kak su mi izgledale krave na -19
PC200147.jpg

PC200149.jpg
 
H

Helena

Guest
Ivice ! kako mi se sviđa tvoja štala nemaš pojma ,čovječe na slikama izgleda kao hotel za krave :D neznam što bi više gledao te ljepe krave, objekat ili onu hranu ispred krava ,A ove krave hoće bit djeda mraz :D kako su podnosile minuse. Pretpostavljam bez problema .
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
ivica daj mi reci kak plivaš sa kreditom i cijenom mlijeka, vidim svi živi kukaju koji su izgradili te nove staje na kredu.
Kravice imaju i sladoleda u hladnijim danima :)
 
I

ivica

Guest
Helena kaže:
kako su podnosile minuse. Pretpostavljam bez problema .
do -15 je ok a ispod toga padaju s mljekom ,meni su u ta dva dana pale za 50 litara a kolegi tu blizu mene jos vise sa 700 je pal na 600lit al se u dva dana opet digle
ivica daj mi reci kak plivaš sa kreditom i cijenom mlijeka, vidim svi živi kukaju koji su izgradili te nove staje na kredu.]
sreca je samo to kaj nisam uzal nikavu novu mehanizaciju ,imam jedino miksericu a i to je islo prek zupaniskog kredita pa oni placaju kamate ,meni je kamata 0.5% ,tak da mi je rata za nju oko 1900kn ,a za stalu puna rata mi pocinje u 5mj al mislim da nebi smel imati problema jer mi se do onda mora oteliti novih 12 junica ,sad placamo samo kamate oko 6000kn a od 5 mj oko 16500kn ,ima tu ljudi koji imaju na tu prizvodnju 50 i vise tisuca kuna kredita i sad su im blokirani racuni ,evo sad smo zbrojili ,ove god od prosjecno 32 krave proizveli 212 000 lit
 
M

Massey4455

Guest
a da te pitam čiju si miksericu uzel i kolko kubika,cijena. ak je za javnost
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
A normalno, mehanizacija nova je skupa ko drago kamenje, ima i polovne povoljno i dobre, vidim po tvom primjeru :D
 
I

ivica

Guest
Massey4455 kaže:
a da te pitam čiju si miksericu uzel i kolko kubika,cijena. ak je za javnost
strautmann ,9m3 +turbina za slamu ,19.000€ +pdv
A normalno, mehanizacija nova je skupa ko drago kamenje, ima i polovne povoljno i dobre, vidim po tvom primjeru
a problem je kaj su ljudi nisu dok su dobili kapitalna za neki stroj prebili taj kredit nago taj novac iskoristili kao avans za nesto drugu i tak dalje a rate sve ostaju i sad je problem ,znam takvih puno!
P9170141.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ivica kaže:
a problem je kaj su ljudi nisu dok su dobili kapitalna za neki stroj prebili taj kredit nago taj novac iskoristili kao avans za nesto drugu i tak dalje a rate sve ostaju i sad je problem ,znam takvih puno!

tako je ivice...upravo je to najveći problem kod ljudi!!
poznajem ih mnogo takvih, recimo kad smo mi uzeli ovaj novi SAME, bio je kredit na 5 god., al čim je sjeo pdv i kapitalna, to se odmah prebilo i kredit je zatvoren u 2 godine...po meni najbolje tak, a ne kak su neki mheri uzimali od povrata kapitalnih nove automobile...a sad nemogu vračat kredite...e sami su si krivi sad :!: :!: :!:
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
ivice,koiko grla hraniš sa tom miksericom?
Koliko je potrebno ks,za takvu miksericu?
 
I

ivica

Guest
dino kaže:
ivice,koiko grla hraniš sa tom miksericom?
Koliko je potrebno ks,za takvu miksericu?
sad oko 30 krava ,a da ju punim do kraja islo bi za oko 45-50 krava tj oko 2500kg hrane naravno ako je veci dio sjenaza,
ja je vrtim sa mf 178 (70ks) to je neka minimalna granica snage ispod toga nebi islo
 
H

Hurlimann86

Guest
Malo fine papice za naše kravice :mrgreen:
Prevoz silaže do farme


Malo uživanja u sjenaži :mrgreen:



Izgled otvorene bale klupčaste
 

Najnoviji postovi

Na vrh