• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ma zašto ne bi bilo dobro? angusi će naprosto uživat... i ne možeš goveda hranit samo sijenom,mora bit neka energetska komponenta,silaža kuruza ili zrno kuruza,bar malo..inače to sijeno slabo probave,još ako je loše kvalitete,ajme majko,odoše u propast.Ovo ti je dobra stvar, dobit ćeš puno proteina,a zob će dat energetsku komponentu.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
dane kaže:
.... mljeko namjeravam predavati jednoj maloj mljekari koja se bavi proizvodnjom sira....
Krasno?
 
H

halubljan

Guest
uz sijeno im dajem i repine rezance,dobijem dehidrirane iz secerane,ove zime sam im davao cca 50 kila rezanaca namoceno u 250litara vode,to dode oko 3 do 4 kile po kravi dnevno ali neznam dal ih budem dobio ove godine,koliko bi trebalo otprilike sjenaze dati po kravi dnevno i koliko sijena
 
K

Kordunas

Guest
trazim pomoc, proteini i masnoće su mi koma, hrana vrhunska, silaža, sjenaža, suho sijeno, smjesa.
imam puno prvotelki u laktaciji to je mozda jedan od problema.tzreba mi savjet kako da to pokusam rijesiti
 
H

Helena

Guest
Kordunas kaže:
trazim pomoc, proteini i masnoće su mi koma, hrana vrhunska, silaža, sjenaža, suho sijeno, smjesa.
imam puno prvotelki u laktaciji to je mozda jedan od problema.tzreba mi savjet kako da to pokusam rijesiti
Da si na mome području preporučija bih ti da promijeniš mljekaru ,ali kod vas uzorci idu u centralni laboratorij ,ostaje samo da poboljšavaš genetiku muznog grla ,a to je malo duži proces.Na proteine u mljeku , po mom saznanju nemožeš puno utjecati hranidbom muznog grla.Mislim da su proteini i masnoća ovisni o genetici . 8)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Kordunas kaže:
trazim pomoc, proteini i masnoće su mi koma, hrana vrhunska, silaža, sjenaža, suho sijeno, smjesa.
imam puno prvotelki u laktaciji to je mozda jedan od problema.tzreba mi savjet kako da to pokusam rijesiti
Da si na mome području preporučija bih ti da promijeniš mljekaru ,ali kod vas uzorci idu u centralni laboratorij ,ostaje samo da poboljšavaš genetiku muznog grla ,a to je malo duži proces.Na proteine u mljeku , po mom saznanju nemožeš puno utjecati hranidbom muznog grla.Mislim da su proteini i masnoća ovisni o genetici . 8)


mišljenja sam da je ipak u pitanju ishrana, jer iz škart grla sa vrhunskom hranom se može podosta kvalitetno mlijeko proizvesti, ne prevelike količine al kvalitetno.

naime daj mi reci kolki postotak grla je na početku laktacije, naime grla koja su na početku laktacije imaju sva slabije mlijeko i uz super ishranu jer obnavljaju svoj organizam nakon telenja pa dio tvari ne manifestiraju kroz mlijeko več ugrađuju u organizam, dok krave koje su u poodmakloj laktaciji imaju prejako mlijeko i uz slabiju ishranu :!:
nadalje mišljenja sam da nije dobro proveden uvod u mlječnost i da dio problema leži i u tom dijelu jer grla nemaju spreman organizam za visoke domete u proizvodnji

svako grlo zbraja hranidbene jedinice i na osnovu toga se to manifestira na proizvodnji naravno uz dio genetike, ali i uz vrhunsku krmu se može imat podosta loša proizvodnja i slabo mlijeko a do je odraz propusta u formiranju uzgojnog grla i njegovih proizvodnih svojstava, ali i taj dio se može donekle poboljšati
 
K

Kordunas

Guest
12,1,2 mjesec mi se otelilo 30 junica tako da od 62 sto dojim pola je njih ,a druge starije krave su mi zasušene
 
I

ivica

Guest
Kordunas kaže:
12,1,2 mjesec mi se otelilo 30 junica tako da od 62 sto dojim pola je njih ,a druge starije krave su mi zasušene
da u tome je i problem ,a ciju smjesu hranis
evo moje analize od proslog mjeseca
P6240013.jpg

P6240014.jpg
 
K

Kordunas

Guest
radim sam, kukuruz ,soja,stočno,suncokret i sano profisan vec godinama isto i uvijek je bilo dobro
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Stavi podatak o masnoći, bjelančevinama i urei u tu zadnju tabelu od Ivice, pa možeš iz pozicije povući neku informaciju.
Kod nas ima još dvije tabele, koje ti iz tih podataka daju više informacija o hranidbi.
Pošto nemam uzorka kod sebe, ću ih probat objaviti sutra (ak ne zaboravim).
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ivice
da li toviš junad?
vidim da imaš krava osjemenjenih sa mesnim tipom bikova, to je posebno bik RAU

ja sam danas osjemenio holsteinku sa ramosom, sunce žarko 360kn prevađanje, a vođenje oko 550kn, e sad nek bude žensko tele :!:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Ne znam, kako da tu nacrtam, pa može svako probat nacrtat graf u nekom excelu.

Tabele su podijeljene na 9 polja, probat ću razumljivo opisat.

Tabela 1:
Gore: Opskrba krava sa probavljivim bjelančevinama odnosno energijom s leva Skromno, Optimalno i Prekomerno
Lijeva strana: Razmer među M/B u mlijeku padaju odozgo na dole, a granice srednjeg polja su 1,5 i 1,1
Dolje: Bjelančevine u mlijeku (%) rastu slijeva, granice srednjeg dijela su 3,2 i 3,8%
Desno: Strukturnost obroka odozgo Prekomerno, Optimalno i Skromno

Tabela 2:
Gore: Opskrba krava sa probavljivim bjelančevinama s leva Skromno, Optimalno i Prekomerno
Lijeva strana: Bjelančevine u mlijeku (%) rastu slijeva a granice srednjeg dijela su 3,2 i 3,8%
Dolje: Urea u mlijeku (mg/100 ml) raste slijeva, granice srednjeg polja su 15 i 30
Desno: Opskrba krava sa probavljivim bjelančevinama odnosno energijom odozgo Prekomerno, Optimalno i Skromno

Kad ubaciš podatak iz analize u graf, iz njegove lokacije možeš dobit nekakav naputak za korekciju obroka.
Možeš i ubacit podatke iz analize kod kontrole po životinjama. Tu još više vidiš korektnost krmljenje. Trebale bi biti tačke (krave) grupisane, iako na nepoželjnoj lokaciji. U tom primjeru lakše korigiraš cijelu grupu nego kad su razbacani po cijelom grafu.

Uspio sam sastavit tekst ko uputstva za neku mašinu, pritisni dugme A, povuci polugu B... :lol:
 
H

Helena

Guest
Tine ! Drugi put kad budeš u mome kraju ,obavezno svrati ,bit će livanjskog sira . :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Dopuna tabele:
Za preciznije lociranje stanja, treba više podataka kod formiranja grafa:

Tabela 1:
Lijeva strana: Razmer među M/B u mlijeku rastu na gore, idu od 0,7 do 1,9, granice srednjeg polja su 1,5 i 1,1
Dolje: Bjelančevine u mlijeku (%) rastu slijeva, idu od 2,6 do 4,4, granice srednjeg dijela su 3,2 i 3,8%

Tabela 2:
Lijeva strana: Bjelančevine u mlijeku (%) rastu na gore, idu od 2,6 do 4,4, a granice srednjeg dijela su 3,2 i 3,8%
Dolje: Urea u mlijeku (mg/100 ml) raste slijeva, ide od 0 do 45, granice srednjeg polja su 15 i 30
 
I

ivica

Guest
bogec kaže:
ivice
da li toviš junad?
vidim da imaš krava osjemenjenih sa mesnim tipom bikova, to je posebno bik RAU

ja sam danas osjemenio holsteinku sa ramosom, sunce žarko 360kn prevađanje, a vođenje oko 550kn, e sad nek bude žensko tele :!:
pa rau ti je uvozno sjeme iz njemacke i mljecni bik ,mislim da je oko 80 kn doza
ja imam kcer od ramosa sad je breda 2 mj

pogldaj krave pod red br 20 i 23 ,to su kceri pana ,domaceg mesnog bika a sasvim solidno doje
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ivica kaže:
bogec kaže:
ivice
da li toviš junad?
vidim da imaš krava osjemenjenih sa mesnim tipom bikova, to je posebno bik RAU

ja sam danas osjemenio holsteinku sa ramosom, sunce žarko 360kn prevađanje, a vođenje oko 550kn, e sad nek bude žensko tele :!:
pa rau ti je uvozno sjeme iz njemacke i mljecni bik ,mislim da je oko 80 kn doza
ja imam kcer od ramosa sad je breda 2 mj

pogldaj krave pod red br 20 i 23 ,to su kceri pana ,domaceg mesnog bika a sasvim solidno doje

nemam ništa protiv tvog odabira bikova, čak što više vidim i sam da imaš finu proizvodnju, samo sam pitao da li i junad toviš, jer imaš simentalce, pa možeš dobro iskoristiti mesni gen u svojoj proizvodnji

kakva je kčer na izgled od ramosa, ja još nemam potomke od tog bika, kolko je koštalo osjemenjivanje s tim bikom, kod nas je oko 550kn

rau bik ima največi dnevni prirast , naravno uz dobru mlječnost, ali po tom najbržem dnevnom prirastu se izdvaja od prosjeka, po toj karakteristici

a i vidim da se povečao broj krava :D kolko ih imaš u suhostaju i igračica na klupi koje čekaju da uđu u tekmu :?:

šta da velim samo napred prijatelju

i pošto si ti upučen u štale, npr kao tvoja na dvije strane a su krave, da li objr strane imaju pristup izmuzištu, ili striktno jedna strana je za potomstvo a druga za krave koje se doje, znači tehničko pitanje prelaska krava do izmuzišta, jer je izmuzište uvijek na jednoj strani jer je na sredini štale hodnik za traktor sa mixer prikolicom :!: :?:
 
I

ivica

Guest
nemam ništa protiv tvog odabira bikova, čak što više vidim i sam da imaš finu proizvodnju, samo sam pitao da li i junad toviš, jer imaš simentalce, pa možeš dobro iskoristiti mesni gen u svojoj proizvodnji
zasad nemam ni mjesta a ni dovoljno zemlje da proizvedem hranu ,a bila bi mi to dodatna zarada ,sad dobim za tele 1800 +pdv ili 31 +pdv na vagu

kakva je kčer na izgled od ramosa, ja još nemam potomke od tog bika, kolko je koštalo osjemenjivanje s tim bikom, kod nas je oko 550kn
evo ti junice sad je stara 19 mj i morala bi biti breda 2 mj
P6290030.jpg

P6290037.jpg

a i vidim da se povečao broj krava :D kolko ih imaš u suhostaju i igračica na klupi koje čekaju da uđu u tekmu :?:
sad je trenutno 34 krave od toga 2 u suhostaju ,jedna junica je visoko breda ,sad plodimo junice od austrijanki 12 kom jos par ih je ostalo
i pošto si ti upučen u štale, npr kao tvoja na dvije strane a su krave, da li objr strane imaju pristup izmuzištu, ili striktno jedna strana je za potomstvo a druga za krave koje se doje, znači tehničko pitanje prelaska krava do izmuzišta, jer je izmuzište uvijek na jednoj strani jer je na sredini štale hodnik za traktor sa mixer prikolicom :!: :?:
moguce je naravno ,znam par stala di se to tak radi,ja bi ih mogao pretjerivat vani po gnojistu na ovu stranu di je izmuziste a vecinom se prakticira kroz hranideni hodnik ,ostavi se prolaz u zabrani ,evo ti primjera:
ova je stala blizu mene ,vide se vrata
DSC00135.jpg

ovo je u nizozemskoj ,tamo je kod vecine stala hodnik na sredini a krave s obje strane to im odgovara zbog hranidbe u vise grupa ,ovov je sa stranice http://www.agralog.nl/
DSC01027.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
hvala ivice :D

junica ti je svemirac, pogled ju je otkrio 8) super je :D

mogao bi sa svojom zemljom imat i tov junadi sa brzom rotacijom kultura kao moja, s tim da bi morao podsijat obične livade sa talijanom i crvenom djetelinom da dobiješ kod njih isto na brzini i količini, a o kvaliteti da ne govorim

ona nizozemska stranica , nemrem pronač štale, malo sam drijemao dok smo u školi učili nizozemski :|
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ju hu :D

mi smo geteborg i gillyan :D
premda smo malene jako smo zločeste pogotovo gillyan 8) i volimo puno papat i spavat





:D
 

Najnoviji postovi

Na vrh