• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Slažem se da je problem cjena mehanizacije i sigurno se neisplati za farmere do 20 30 krava, naginjem tomu da je simentalac isplativija pasmina i on bi i trebao biti na takvim farmama
no ako se netko odluci za holstein za tu pasminu treba iskustvo 1000 savjeta najbolja krma .....
Od ljudi koje poznajem puno ih je uvozilo crnog holsteina kad je to bilo aktivno no vecini njih nije ostalo niti potomaka,dakako nije tu samo mikser presuda ali hranidba opcenito i uvjeti držanja jesu....
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
upravo to...
cijela proizvodnja se ne sastoji samo od hranidbe i genetike..da bi bio uspjesan u proizvodnji moras uspostaviti puno "sitnica"koje se vezu jedna na drugu,a to je:
dovoljna kolicina vrlo kvalitetne hrane
hranidba
genetika
odgovarajuci odgoj teladi od 1.dana zivota
i na kraju ali nikako na zadnjem mjestu menadment..
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
TMR je preskup za farme ispod 100 krav, a isto tak nema dobre proizvodnje mlijeka ako sve prepustite da rade drugi a vi izigravate nekog šefa, to je ova kriza pokazala, i radi toga mi je u jednom dijelu drago radi krize ali samo radi toga
 
J

jasarevic

Guest
sretno njemu sa tim...po meni je najbolja prirodna hrana za tov ukoliko poduzetnici zele da imaju kvalitetno meso. a to peletiranje slame,smatram cistim promasajem. opet neznam,jer nisam upucen,ali mi djeluje to nestvarno
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Problem kod TMR sistema je u tome što je pri slobodnom načinu držanja krava potrebno oformiti proizvodne grupe. A to dobro funkcioniše tek na farmama sa 50 i više grla.
Što se tiče TMR-a kao načina ishrane, odnosno samog obroka, on je nesumnjivo najbolji način ishrane, bez obzira na broj grla.
Granica isplativosti je dosta diskutabilna i zavisi o mnogo faktora.
Nije samo broj grla odlučujući faktor, za manji broj grla treba i manja prikolica, koja čak i ne mora ulaziti u objekat, obrok se može kolicima razvoziti za nekih 20-ak grla, pogotovo ako je vezani sistem držanja.
Prikolica ne mora biti nova, sasvim dobro može poslužiti i neka polovna, bitno je samo da ima vagu i naravno, da nije baš u nekoj poodmakloj fazi raspadanja...
A rentabilnost ovakvog načina ishrane ne ogleda se samo u povećanju proizvodje nego i u boljem iskorištenju hraniva, poboljšanju zdravlja, plodnosti, manjem remontu stada itd.

Ishrana i muža su dvije naj osjetljivije stavke na farmi i to nemože obavljati svako.
Problem je što sama ishrana zahtjeva dosta znanja a ljudi obično nisu raspoloženi za učenje. Većina njih se radije oslanja na neko svoje ranije znanje i iskustvo stečeno sa tzv. domaćim šarenim govečetom u tipu simentalca, koje sa Holštajnom gotovo da i nema ništa zajedničko.
Jednostavno farmeri, da tako kažem, ne poznaju kravu, oslanjaju se na razno razne savjete stručnjaka i "stručnjaka" koji na mnogim farmama nisu ni ušli u štalu a kamoli pogledali kako krave preživaju, koliko puta žvaću zalogaj, koliko ih leži dok preživa, kakva je balega: boja, konzistencija, ostatci i dužina vlakana, ostatci žita itd.
Ne kažem da ne treba koristiti tablice, programe ili da ne treba slušati savjete stručnjaka. Nego da se ne treba slijepo voditi za njima, već da ih treba prilagoditi svojoj farmi odnosno uslovima na njoj i svojim kravama. A da bi se sve to moglo uspješno prilagoditi potrebno je znanje, potrebno je poznavanje same fiziologije krave, u prvom redu, načina varenja hrane.
A primjetio sam da je ovdje kod mene jako malo farmera koji nešto više znaju o tome.


@jasarevic;
Jesi ti promašio temu ili se to meni samo čini?
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Prošli mjesec sam bio u obilasku 5 farmi u Austriji. I što me kod njih fasciniralo je to da oni jako malo kravama daju koncentrata, ako krava daje manje od 15 litara na dan nedobije ništa koncentrata. Ali zato imaju jako jako kvalitetnu voluminozu, kod njih 5 što smo bili svi imaju isto identično sijeno koda su ga svi s jedne njive brali, seno je tolike kvalitete da bi mi od njega pravili čaj.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Ne pišimo gluposti.

TMR nije samo za velika stada.

I ne moraš imat stado u više grupa.

Imaju ljudi prosjek po preko 40 litara dnevno po kravi predanih i to sve u jednoj grupi i bez automata za koncentrat.

Druga stvar je ulaz u objekte.
U to ulazi i opšte uređenje dvorišta. Pa nek se javi junak, koji malo po malo investira u poneku prikolicu tucanika...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
isto tak ima i farmemra koji imaju preko 10000 l po kravi godišnje (simentalac) bez tmr-a
tak da o svačem se more lako raspravljati ako postoji volja
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
i ja mislim tako. ne vidim zašto ne bi mogao kvalitetno hraniti ručno krave ako je manji broj, recimo 8-10 krava. lijepo ručno pripremiš obrok, sve izvagano i mora biti dobro, normalno ak raspolažeš sa kvalitetnim komponentama
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
mi nemamo tmr, niti ga planiramo imati, prije ove krize smo imali proizvodnju 7500- 8000 po kravi sad je to palo na 7000 radi same krme jer ljulj neje dobil kolko je trebal.. i ne vidim nikakve potrebe za tmr-om pogotovo sad po zimi, i kad pada kiša i usrano vrijeme, s izuzimačem se dopelja hrane na hranidbeni hodik za 3,4 dana i bez brige smo kakvo je vrijeme vani, jedino imamo kompijutersku hranilicu pa svaka dobi smjese po zasluzi (do 8 kg na dan)
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
nije tmr bezveze,naprotiv puno si olaksas sto se tice fizickog posla a i preciznija je hranidba uz sve ostalo...samo sto uz prikolicu moras imati jos jedan traktor s utovarivacem,znaci trebaju ti dva traktora,a i trebas imati nasipano ili asfaltirano onuda kuda prolazis s miksericom sto dovodi do novih investicija koje i nisu tako male..
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
baš to, kad se sve dene na paper na malim farmama teško da more pokriti troškove uloženog, znam dosta primjera gdje su protekle 2 godine miksericu pospravili i sad hrane ručno
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
jednom kad pocnes hranit miksericom,jedna rijec to opisuje - preporod! ali kao sto sam rekao nije to mala investicija,a ti koji su prestali hraniti s prikolicom govori o njima samima...
dabe i space shuttle ako nemas osnovnog znanja o hranidbi i hranjivima,pa da nemozes ukomponirati obrok te te to dovodi do takvog gupitka da nemas ni za gorivo..jer bilo je prica pojedinaca da se neisplati koliko goriva potrosis...kao sto rekao to govori o tim pojedincima a ne nacinu hranjenja
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
neznam, gledim kad je sezona sijanja kukuruze, košnje, spremanja sjenaže, silaže, pa kad oni koji imaju tmr moraju iti mješati... ja mam zgubim volju za nastaviti delati :))
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Podravac koliko se sječam iz nekih tema ti imas sim
ja sam napisao da je dobivnje maksimuma kod holsteina teško bez tmra
tablice se moraju prilagodit svakom gospodarstvu ali prema analizi krmr
i na farmi od 500 krava se dogodi da se napravi obrok koji ili nemogu pojest ili ga je malo ali kad se izkorigira i bude po dva mjeseca ok
akrave kad se naviknu svaki dan na isto proizvodnja manje pada i povečava se konzumacija
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
da simentalac, samo gdje koji holstajn..
jasno mi je to, ja govorim o upitnoj isplativosti na malim farmama
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
dabe i space shuttle ako nemas osnovnog znanja o hranidbi i hranjivima,pa da nemozes ukomponirati obrok te te to dovodi do takvog gupitka da nemas ni za gorivo..

Tačno tako, o tome sam pisao par postova prije.
Bitno je dobro ukomponovati obrok, a to je naravno mnogo lakše uz pomoć TMR prikolice jer ima vagu.
Međutim za ispravnu hranidbu nije neophodna prikolica nego znanje, prikolica samo olakšava posao.
 

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
Pročitao sam da neki od vas spominju programe za balansiranje hranidbe, pa me zanima gdje nabaviti/kupiti/downloadati takav jedan program?

Hvala unaprijed na odgovoru!
 
Na vrh