• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
stočna hrana - peletirana slama ?!?

Jedan poduzetnik poznanik se jako zagrijao za to. Kao peletirati će slamu i stavljat premikse nutra i navodno je to super hrana. Meni to onda izgleda kao kompletan obrok, smjesa za rast a slama za preživanje. ( Još da je unutra i voda... :D )

Čini mi se vrlo zanimljiva pa da čujem dal netko zna nešto više o tome?
 
M

matija

Guest
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

zbilja svašta.Prvi put čujem za takvo šta
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

zecky kaže:
Jedan poduzetnik poznanik se jako zagrijao za to. Kao peletirati će slamu i stavljat premikse nutra i navodno je to super hrana. Meni to onda izgleda kao kompletan obrok, smjesa za rast a slama za preživanje. ( Još da je unutra i voda... :D )

Čini mi se vrlo zanimljiva pa da čujem dal netko zna nešto više o tome?


ovako u europi ima podosta farmi koje tove junad na način da im daju silažu po volji i nešto malo slame i vitamine, premda je to več bar za nas extremna hranidba, ali ta junad dobije sve hranjive tvari što joj treba , vlakna, energiju, vitamine.
tako ako bi se ta slama peletirala i da ima nešto premixa u njoj može proči na tržištu :!: ali da se zna jedno a to je da to mora bit jeftino jer tov bikova ne trpi skupu hranu, kod nas se cijene junadi , ma i sveg ostalog , teraju iz krajnosti u krajnost, treba ispitat tržište za takvu vrstu hrane pa onda počet proizvodit.
dogovori sa par velikih tovljača da isprobaju manju količinu, pa češ vidt.
uglavnom može proč , ak je kvalitetno i jeftino.
što se tiče krava , one imaju svoje zahtjeve pogotovo u laktaciji jer se traži visoka mliječnost, tako da to može proč pred kraj laktacije ili kad se zasuše krave kao dodatak :!:
ja što sam prodao sad bikove bili su hranjeni silažom po volji uz malo sijena i vitamina, brašno je bilo u malim količinama i sam sam se uvjerio da ne treba junadi pred svakog kanta od 10 litara brašna i supera. sa 17 mjeseci su bili 700kg ,
eto ima prođu uz par uvjeta, e da kad se hrani takvim načinima ishrane, nemate pravo na pogrešku :!: za to treba iskustvo
 

Jakob

Novi član
Tu od
21 Sij 2008
Poruka
16
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

nema šanse... kako će peletirati slamu? treba ju usitniti dodati premikse a za pelete treba dosta masti/ljepilo inaće se mrvi!

mislim daje ta ideja nespojiva čisto iz tehničkih razloga! a i nema šanse da bude jetino!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Jakob kaže:
nema šanse... kako će peletirati slamu? treba ju usitniti dodati premikse a za pelete treba dosta masti/ljepilo inaće se mrvi!

mislim daje ta ideja nespojiva čisto iz tehničkih razloga! a i nema šanse da bude jetino!


taj tehnički dio nek rješavaju tehnolozi, inženjeri i na kraju strojevi.
ali postoji sistem ishrane sa slamom i vitaminima, uz silažu, bez sijena i sjenaže i brašna, ta ishrana je podosta učinkovita ali nije za šljampave ljude, one koji ono od danas do sutra, kak bu bu.
nema toga to je jako osjetljiva proizvodnja koja ipak podmiruje sve potrebe i stoga traži podosta znanja.
kod nas bi to možd i išlo ko nadomjestak ko što se koristi super , smjesa, znači ko dodatak u određenom postotku u hrani
izvedivo DA , tehnički dio nek rješava neko drugi.
pošaljite mi koju vreču da ja isprobam to kad proizvedete
PS izmislili su avion , bežičnu vezu, .... pa če i slamu peletirat
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Ne proizvodim to ja nek sam rekao tko i da to tek planira. Ako će počet u svakom slučaju mogao bih ti onda nabaviti jednu vreću ili više.

Činila mi se vrlo zanimljivaom temom pa sam je stavio ovdje da malo razglabamo o tome.

Gledao sam malo koje su prednosti pepetirane hrane i došao do spoznaje da ta hrana ima bolju konverziju, bolju probavljivost, hrana je termički obrađena ( nema patogenih mikroorganizama) i nema rastepa, ušteda 10%.

Onda razmišljam da se uz to još stavi slama a može i sijeno i imamo u kompletu cijeli obrok. Ne treba im posebno nositi nešto za preživanje, lakše je raditi strojevima i dobiva se uz sve prednosti peleta i na uštedi vremena.

Ili ? !?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Onda razmišljam da se uz to još stavi slama a može i sijeno i imamo u kompletu cijeli obrok. Ne treba im posebno nositi nešto za preživanje, lakše je raditi strojevima i dobiva se uz sve prednosti peleta i na uštedi vremena.



goveda trebaju veliku količinu hrane, kak da kažem volumen i kilažu, zato samo to peletirano ne može bit samo.
ono gore što sam pisao prolazi ako se daje silaža, ipak to peletirano može poslužit kao zamjena za dio obroka.
primjera radi može se dodavat kao energetski dio , tj ta smjesa peletirana sa tom slamom, pa se izbjegava davanje slame posebno pred krave, a posebno smjese il šta več bude u tom.
to stoji da je ušteda rada i lakša manipulacija,sve više se u europi daje peletirano umjesto brašnastog.
o čemu se radi, kod teladi se preporučuje davat peletirano zbog buraga, naime kad im dajete brašno jako se razvijaju resice ili viliji koji mogu poslje štetit razvoju, to se kod peletiranog ne događa.
peletirano eleminira mogučnost mikotoksina i drugih štetnih tvari.
to sa slamom je ok, jer kad krave koje se dobro hrane dobiju slamu pred sebe neče to ni pogledat, a ak bi to bilo sa smjesom mislim da bi dobro jele.
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Ishrana junadi za tov je odavno izmišljena ali svaki farmer je providi na svoj naćin, koji je prema njegovom znaju, tehničkim mogučnostima i iskustvu za njega najprofitabilniji, najbolji, najjednostavniji i ostalo naj...

Gledajući svoj naćin hranidbe junadi kojoj je temelj smjesa ( u vrlo rijetkim slučajevima hranimo sa superom ) sa nešto malo silaže i sijena ili slame. To jest podosta skuplja ishrana ali na takav način smo navikli,zadovoljni smo prirastom, postignutom cijenom prodaje a kupci su i više nego zadovoljni kvalitetom mesa.

Sad razmišljam logičkim putem. Ako su navedene prednosti peleta točne, ako se mogu ispeletirati smjesa sa sijenom ili slamom i ako to ima nabavnu cijenu koja je u redu, ako će preživači dobro reagirati na takvu hranu, onda vjerujem da veći tovljaći junadi mogu razmišljati o takvoj tehnologiji hranidbe, osigurati mehaničke preduvjete za takvu ishranu, dobivaju i na uštedi vremena odnosno na povečanju broja tovnih grla po radniku ...

Opet naglašavam da je u svemu tome najbitnija cijena odnosno profit farmera. Druga stvar opet u želji vlasnik na prelasku s jedne "dobre" uhodane tehnologije na neku novu a za koju u ovom slučaju ni neznamo kakva je, da li se igdje koristi itd...
 
S

seljaček

Guest
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

možda bi bilo dobro za krmače
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

seljaček kaže:
možda bi bilo dobro za krmače

ne bi se to dobro pokazalo za svinje, jer one imaju drugačije potrebe, premda su svežderi, one neke voluminoze kao što je slama il tak nešt malo pojedu.
premda peletirana lucerna sa smjesom bi bila super za krmače, ima nešt u tome seljaček :D
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

a kako bi ostale životinje reagirale na to, npr kunići, perad, koze...
 
S

seljaček

Guest
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Pa naravno da nemožeš krmaćama davat samo slamu ali neki udio od 20% usmjesi mislim da bi bilo ok usput ja krmačama dajem 6% peletrirane lucerne u smijesu a i 10% stočnog davo bi i više ali je pre skupo slamu jedu ko lude kad ju bacim pod njih, jedu ko krave po ljetu kad ima trave 15 krmača dobije oko 100 kg lucerne sviježe ili druge trave kad bi bilo bar kopriva.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

branko kaže:
mislim da ste oboje u krivu, previse vlaknaste hrane smeta svinjama tj. dovodi do stopanja. budem doma pogledal tocno kaj pise o tome u mojoj svinjskoj bibliji (knjiga svinjogojstvo)


BRANKO svinje su svežderi to dokazuje i zubni ustroj koji ima sjekutiče , očnjake i druge zube te su time prilagođeni za razne vrste hrane.
što se tiče previše vlakana, treba se znat u kojem stadiju je bila ta biljka jer starenjem se povečava udio celuloze, hemiceluloze i pektina a samim time se onemogučava probava i iskorištenje iste, svinje kao i ljudi mogu samo dio tog iskoristit, ali vlakna pomažu probavi baš zbog svog sastava.
ok sad je druga priča u kojem to omjeru mora bit pogotovo za intenzivni uzgoj.
u svakom slučaju kod krmača gdje se ne teraju mesne jedinice, prolazi pogotovo jer to nije glavno jelo več dodatak , tak da ne morate davat travu il slamu il lucernu širom, jer mnogi svinjci moderni nisu ni predviđeni za takvo hranjenje, več se to daje peletirano , NISMO u krivu, pogotovo što nisam rekao omjer , treba poznavat hranidbene potrebe svinja a ona je po svom probavnom traktu svežder(znate i sami šta sve svinje divlje naprave u mladim kukuruzima koji nemaju klip :!: )
e da svi mi koristimo stočno brašno, ono u večim količinama smanjuje energetski dio druge hrane, to jako malo ljudi zna, i ima laksativni učinak
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

branko kaže:
evo kod mene pise 7 do 10 posto hrane bogate celulozom (dolenec tu navodi slamu, susenu lucernu te zob) u protivnom moze dovesti do zatvora, ja sam krivo napisao nisu problem vlakna vec celuloza.

bravo BRANKO sad smo utvrdili, tj. ti da može biti do 10 % celuloze u hrani, eto to peletirano neka ima do tog postotka vlakna i olakšat če hranidbu pogotovo u hranilištima gdje je predviđeno samo za brašno.
 
S

seljaček

Guest
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Eto vidiš predpostavimo da bi ta stvar vjerojatno sadržavala" 60% slame 10% premixa i 30% proteinskog djela komotno može sudjelovat u obroku sa 20%
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

seljaček kaže:
Eto vidiš predpostavimo da bi ta stvar vjerojatno sadržavala" 60% slame 10% premixa i 30% proteinskog djela komotno može sudjelovat u obroku sa 20%

tako je, a energetski dio podmirujete iz svojih kukuruza ječma il šta ko več daje svinjama.
a kod krava taj vlaknasti dio može biti puno veči jer su vlakna osnov hranidbe preživača, a brašno je u malom postotku :D
 
S

seljaček

Guest
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

tako je bogec uh al sve znamo samo naznam zašto toako nešto već netko nije izmislio ili taj izum čeka nas :D :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

seljaček kaže:
tako je bogec uh al sve znamo samo naznam zašto toako nešto već netko nije izmislio ili taj izum čeka nas :D :D

let the force be with you :!: bumo branko ti i ja zaštitili prava pa čmo to masno naplačivat :mrgreen:
vjerojatno se vani to u tom obliku več proizvodi, izvedivo je, tržište postoji, e ali treba investirat u proizvodnju, možda netko to pokrene od naših proizvođača stočne hrane, pa bi nama mogli dat malo da to isprobamo, jel da :?:
 
Na vrh