• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Husqvarna motorka

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
A može li mi tko od vas "profesionalnih" drvosječa objasniti što će sa tim podatkom?
To je trebalo biti moje sljedeče pitanje ZJ-u
Jedino ako on ima na svoj pili celer pa pili u idealnim uvjetima. Največi okretni moment, najmanja potrošnja, največa iskoristivost......

Možda u Huskiyu pročitaju ova naša baljezganja pa spoje podatke na vizir zaštitne kacige.... formula je goli kxxxxxx kakve podatke bu motorka očitavala a mi bumo na forumu iz boksa upravljali patnikom koji bu s pilom pilil
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,024
Meni je bitno za slučaj da mi padne na pamet da umjesto Stihla uzmem sa sobom u šumu Husqvarnu i onda se tamo suočim sa činjenicom o manjem broju okretaja, a više mi se ne isplati vraćati se doma. ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Dok zapali 555 i probaš piliti, shvatil buš o čemu se ovdje govori.

Shvatite da postoji nazvana snaga, maksimalna snaga, maksimalna brzina vrtnje, brzina vrtnje npri nazivnoj snazi, brzina vrtnje npri najvećoj snazi...

Kod klasičnih rasplinjača se štela maksimalna brzina vrtnje u praznom hodu, a kod ovih elektronički reguliranih ona sama nema puno smisla, jer rasplinjači ima neku vrstu regulatora brzine (koji "dodaje gas, ko na traktoru) i pod teretom.
Ne znam kak se ponaša 555, ali s 560XP ima se osjećaj ko da je pila bar 10...15cc veće klase.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Shvatite da postoji nazvana snaga, maksimalna snaga, maksimalna brzina vrtnje, brzina vrtnje npri nazivnoj snazi, brzina vrtnje npri najvećoj snazi...
Nisi mi odgovoril na pitanje koja je razlika između broja okretaja pri max snazi i momenta max kojeg daje na nižim okretajima?

Za okretaje kod rasterečenog motora mi je sve jasno, čim ju bolje tiščeš ona se bolje vrti.

A kaj je ono moment max na rpm?
I jel ima podatak za max broj okretaja rasterečenog motora?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,024
Nebum je 555-ticu ni palil tak fletno, moram prije potrošiti stare Stihlovke. Ali kak mi se čini da budu one prije potrošile mene. Ova bu v ormaru čekala bolje dane, kak i od našega prijatela. ;)
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,540
Meni je bitno za slučaj da mi padne na pamet da umjesto Stihla uzmem sa sobom u šumu Husqvarnu i onda se tamo suočim sa činjenicom o manjem broju okretaja, a više mi se ne isplati vraćati se doma. ;)
Evo ti jedan video pa reci da li je 555 spora, video je na fb a ja u sumi nemam vremena dizat ga na yt. ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Nisi mi odgovoril na pitanje koja je razlika između broja okretaja pri max snazi i momenta max kojeg daje na nižim okretajima?
Primjer, pa ti bude jasno:
Nazivna snaga 3,5kw@9600 =>M(Pmax)= 3,48Nm
Snaga pri maksimalnom momentu: 3,1kW@8100 Mmax= 3,65Nm
Ako se pila vrti iznad 9600, njezina snaga ostaje konstantna ili čak pada. To znači da pila nema maksimalnu snagu već nazivnu snagu na nazivnoj brzini vrtnje, koja može biti ista ili manja od najveće snage.
Znači da iznad brzine maksimalne snage moment naglo pada i da se u tom području može koristiti njezina brzina za lake terete (piljenje tanjih grana), rad s kraćim vodilicama i slično, rad za rušenje pila daje najviše od 9600...8100 o/min.


Ako ovo nije jasno, evo ti primjer traktora:
Maksimalna brzina vrtnje 2350 o/min (limit regulatora)

Nazivna snaga: 60kw/82ks@2200o/min (2200 je nazivna brzina vrtnje).
Najveća snaga: 63/86ks@2000o/min
Najveći moment: 340Nm@1600o/min (P(Mmax)=57kW/77ks)

U kojem području bi radil z njim?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
U kojem području bi radil z njim?
Pun gas, kao i uvijek.
Ustvari, radil bi na uho jer po njemu najbolje osjetim kad je motoru teško ili kad se vrti bez veze ;)

Kad bi radil po uputama koje je proizvođač izdeklariral i napisal nikad ništ nebi stigel napraviti jer kad se parametri poklope .... drvo bu strulo na panju
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
@ZJ vam je upravo objasnio.
Uglavnom Stihl i Husqy vole davati malo drugačije podatke čisto marketing radi ali osobno smatram da je Husqvarna tu realnija. Npr. na službenim stranicama Stihla ne možete vidjeti podatak o kapacitetu spremnika ulja/goriva .
No nevezano, samo sam još htio napisati da se pile uglavnom vrte na sličnim brzinama, konkretno max rpm kod H555 je 13600, tj. cut off speed. Samo što je taj podatak relativno nebitan i Husqvarna ga ne ističe ali može se pronači u specifikacijama.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
@MUHA , normalno da s pilom radiš u teretu s punim gasom. Ovaj podatak govori da pila najviše može dati od 9600 do 8100, sa najvećom preporučenom vodilicom i odgovarajućim drvom.
Kad si u tanjim drvima, malo manje tišćeš gas, a pila se jednako vrti.

A s modernijim traktorskim motorom nema smisla iti preko 2000o/min, jer se samo povećava potrošnja goriva a ne dobi se niš na polju. Često su tak i brzine kardana podešene.
Naravno, u transportu maksimalna brzina vrtnje ima smisla radi šaltanja i brzine vožnje
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Ovaj podatak govori da pila najviše može dati od 9600 do 8100,
Znači u konačnici dolazimo do zaključka da je istina ono kaj je @lijeskakc pital?
Štilovka može dati veči broj okretaja?
Gledam malo podatke o broju okretaja i vidim da pile novije generacije (555, pa čak i 592 XP) imaju navedeni max. broj okretaja= 9.600 okr/min. Za usporedbu moja stara Stihl 064 ima max broj okretaja 12.500-13.000. Koliko je broj okretaja bitan za brzinu rezanja? Imam i starije pile (051 i 08 s), one imaju mali broj okretaja i puno su sporije u rezanju.


Kad si u tanjim drvima, malo manje tišćeš gas, a pila se jednako vrti.
Teška inžinjerska glupost, ako sam ja dobro skontal. Ti daješ manji gas a pila ima veči broj okretaja :unsure:

Nije ni čudo da ja najviše volim mehanički upravljane strojeve. Stara dobra provjerene škola koja ne zahtjeva nikakve recencije več su godine pokazale da je to to. :ppozdrav:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Ne, ne vrti se Štil brže, već ne as podatak do kud bude padal.
@lijeskakc je krivo prepisal. To je isti podatak kakvog sam navel za 560:
Brzina vrtnje pri Max snazi, a ne max brzina vrtnje.

Krivo!
Jel daješ isti gas na dol, po ravnicu i u brijegu ak se voziš u istoj brzini, recimo 80?
Tak i ovdje na svakom ne reguliranom fergazeru.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Rekoh ti ja da se ja na uho vozim i na uho upravljam sa svim motornim strojevima i uvijek volim imati malo zalihe snage (čitaj okretaja) za svaki slučaj.
A moreš ti tu Huskvarnu jxxxxx kad ona nemre dati više od 10 hiljadarki. Štilovku ja doma morem nafrknuti da se vrti 15 ;)
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,305
Dal je neko radil sa 242xpg? Mali, ali opaki stroj nikad prodavan u hrvatskoj. Ja sam ju dobil iz švedske. Vrti mala 15500 na ful gasu, 9900 u radu. 97.godina i još toči, pali i reži. I da, ima grijane ručke
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Maksimalna snaga se dobije na najbolje smiješnom odnosu goriva i zraka, preko 9600 obrtaja opada količina goriva a unosi se veća količina zraka i tad je smjesa siromašna. Nemoguće je da se konstantno unosi isti omjer zraka i goriva, na brzini od 13500 teško da se dobro izmjesa i da u potpunosti sagori, te bi bio zaostali proces sagorevanja što se nesmije ddesiti.Kad bi to bilo moguće praktično postići, da nema zaostalih procesa sagorijevanja pila sa istim omjerom goriva I zraka koji imaju na 9000 obrtaja recimo 3,9 kw, na 13500 bi imala 5 - 5,5 kw, i to bi bila neka druga kategorija pile kojoj ni konstruktivni dijelovi radilica, ležaja i dr nebi odgovarali, odnosno brzo bi stradali.
Kad kažete elektronsko podešavanje rasplinjača, moželi neko da postavi sliku takvog rasplinjač i sliku elektronske jedinice. Da objasni princip rada tog rasplinjača.
IMG_20210422_160746.jpg
 
Na vrh