• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Husqvarna motorka

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Ja kad želim usporedit pile onda gledam, snagu, težinu u broj obrtaja i nekako uvek mi husgvarne imaju veći broj obrtaja. Što je onak i veći učinak, jer veći obrtaja daju i veći pređeni put. Ali to je sad moje mišljenje. I prakse sam se često znao susresti sa nekima koji imaju stil da režu blizu mene, i sa sličnim pilama mnogo prije troše gorivo, a manje sasjeku drva. Ali i ovaj ovo nemora da je realno jer ako su im lanci polu tupi, pa stišću i pate pilu, vuku lanci ukrivo, ne skidaju konjiće, nemaju dobar učinak.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,584
1kg sam rekao odokativno. Ali imao sam prilike raditi sa 572xp, koja je teža, a slabija. I probao sam 585xp, koja je neusporedivo teža, a nisam dobio osjećaj da je išta jača. (To je moje subjektivno mišljenje, jer sam ju imao u reci svega pola sata).


Da baš nema modela s kojim bi ju mogao usporediti.
MS462 mi se isto jako sviđa i možda ju jednom kupim. Ona bi se mogla usporediti sa 572xp.
ma kužim da je bilo odokativno a i to je stvar perspektive, 572xp jest teža i slabija ali, meni osobno, daleko ugodnija u rukama već stihl, probao sam raditi sa ms462 i tu razliku u težini skoro ne primjetim, ponavljam da je to stvar osobne perspektive.

a 585 je čak teža i od 592xp ako se ne varam, 585 je neka druga klasa pila i mislim da nije za usporedbu sa nečim tipa ms 500i
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
ma kužim da je bilo odokativno a i to je stvar perspektive, 572xp jest teža i slabija ali, meni osobno, daleko ugodnija u rukama već stihl, probao sam raditi sa ms462 i tu razliku u težini skoro ne primjetim, ponavljam da je to stvar osobne perspektive.

a 585 je čak teža i od 592xp ako se ne varam, 585 je neka druga klasa pila i mislim da nije za usporedbu sa nečim tipa ms 500i

U dobrim šumama, gdje je relativno ravno, težina i nije problem. Shvaćam to. Svako voli nešto i to preferira.
Ali meni negdje gdje moram četveronoški se penjat, pa kad se popnem 2 metra gore, odsližem se 1.5 metar dolje, a još u rukama moram imati motorku i ostalu opremu, onda mi lakša pila puno znači.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
@Kupljenec, eto ti prilika da prejdeš u "elitno XP društvo":
H560XP.jpg
Sorry, malo je oštećena naljepnica ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
I to kaj veliš. Kupi ovaj poklopac, poslika i vrati prodavaču 🤭 a s naljepnicom mu je samo problem i trošak
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,067
Gledam malo podatke o broju okretaja i vidim da pile novije generacije (555, pa čak i 592 XP) imaju navedeni max. broj okretaja= 9.600 okr/min. Za usporedbu moja stara Stihl 064 ima max broj okretaja 12.500-13.000. Koliko je broj okretaja bitan za brzinu rezanja? Imam i starije pile (051 i 08 s), one imaju mali broj okretaja i puno su sporije u rezanju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Mislim da gledaš krivo. To su brzine motora pri maksimalnoj snazi (ili momentu), a brzina vrtnje koje spominješ su najviše brzine u praznom hodu, a one padaju kad zarežeš.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Ne razumijem tvoj komentar.
Hočeš reči da je Husky dal podatke o broju okretaja kod največeg momenta, a Štil maksimalno broj okretaja kod rasterečenog motora?

Ja to tak nisam skontal iz posta @lijeskakc
On je navel podatke o maximalnom broju okretaja nebitno o obrtnom momentu, trenutku pružanja največe snage, tupom ili naoštrenom lancu, kolko su skinuti čistači.....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Otprilike tak.
Kod starijih se deklarirala maksimalna brzina, sad se deklarira brzina pri maksimalnoj snazi:
1642073995523.png
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,067
Možda sam i ja usporedio krive podatke. Kod Husqvarne piše 9600 okr,/min. pri maksimalnoj snazi, kod Stihla su valjda onda navedeni maksimalni okretaji bez opterećenja.
To onda ima smisla i logike jer bi se 30-tak posto manjih okretaja i tek kako osjetilo u radu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
A kaj je ono moment max na rpm?
I jel ima podatak za max broj okretaja rasterečenog motora?
 

Najnoviji postovi

Na vrh