• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

AMIR1

Član
Tu od
13 Sij 2015
Poruka
98
A jel moram kupit drugi lanac i španer da bi to opet radilo il mogu samo vratit što je priskočio lanac. I ako mogu vratit lanac nazad jel samo moram popusiti lanac il kako jel neko moze malo to pojasnit.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Obavezno novi lanac. Španer, klizač najvjerojatnije isto, a lančanici po potrebi.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
Rijec je o 539..
Jucer sam radio nesto s traktorom i normalno je upalil pet sest puta, i onda odem u susjedno selo s njim i dok sam ga palili, on upali, ali nesto pocne dumiti, huktati da sam se uplasil.. Neznam od kud dolazi zvuk i brze ga ugasim, ali to i dalje dumi..
I onda se sjetim da je mozda anlaser ostal ukljucen i brze podignem haubu, i otpojim klemu..
Ali cudno mi je bilo da se ostal vrtiti makar sam i kontakt kljuca izvadil..
Onda probam staviti klemu nazad, nemogu, frcaju iskre i rastapa "ono" na akumulatoru gdje se klema sarafi..
Onda sam otpojil ovu malu zicu na automatu

pa onda stavil klemu i nazad pripojil tu zicu i onda je normalno zapalil..

Ali fora je bilo kaj je to roskantalo, tj culo se jace nego rad traktora a nije se znalo od kud zvuk dolazi tak da sem se uplasil po pravo..
U cemu je ustvari bila greska i jel se bude opet ponovilo mozda?
Nakon toga sam upalil jos cca 10 puta traktora i sve je dobro bilo..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Ostal je ukopčan, najvjerojatnije je do automata (taj dio na kojem je ta žica koju si otpojil).
Normalno da se bu ponovilo jer sve kaj se samo popravi dugo ne traje.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
A zakaj nije stal dok sam izvadil kontakt kljuca?
Jednom sam cul na jednom 539 dok je anlaser ostal ukljucen, ali to ne moze cuti vozac u kabini dok traktor radi, znaci to je samo zujalo, ko mlinac za kavu, a ovo kod mene je rozdalo kao da se bude nesto razletelo, neznam, nebi da mi se to ponovi negdje, pogotovo sad dok moram po gnojivo, sjeme i te stvari daleko od kuce..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Rijec je o 539..
Jucer sam radio nesto s traktorom i normalno je upalil pet sest puta, i onda odem u susjedno selo s njim i dok sam ga palili, on upali, ali nesto pocne dumiti, huktati da sam se uplasil.. Neznam od kud dolazi zvuk i brze ga ugasim, ali to i dalje dumi..
I onda se sjetim da je mozda anlaser ostal ukljucen i brze podignem haubu, i otpojim klemu..
Ali cudno mi je bilo da se ostal vrtiti makar sam i kontakt kljuca izvadil..
Onda probam staviti klemu nazad, nemogu, frcaju iskre i rastapa "ono" na akumulatoru gdje se klema sarafi..
Onda sam otpojil ovu malu zicu na automatu

pa onda stavil klemu i nazad pripojil tu zicu i onda je normalno zapalil..

Ali fora je bilo kaj je to roskantalo, tj culo se jace nego rad traktora a nije se znalo od kud zvuk dolazi tak da sem se uplasil po pravo..
U cemu je ustvari bila greska i jel se bude opet ponovilo mozda?
Nakon toga sam upalil jos cca 10 puta traktora i sve je dobro bilo..
Dok je dumelo jel okretalo motor ili ne? ..probaj se prisjetiti .
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Da ti na toj maloj zici nije napravio spoj (da nije oguljena) sa dovodom sa akumulatora?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Nije stal jer su se kontakti u automatu zaljepili. Isto kao da spojiš ona dva šarafa ključ 17. Dok mu ne oduzmeš struju vrti, a centrifuga gura polugu bendiksa pa se zupčanik bendiksa i vijenac zamajca sudaraju.
Odatle zvuk.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
Dok je dumelo jel okretalo motor ili ne? ..probaj se prisjetiti .

Mislim da nije okretalo motor, kad se ventilator i vodena nisu vrtili, jel?
Ali velim to je dumelo, tj culo se bolje od motora dok je bil upaljen, dok sam ga upalil, tj dok sam bil u kabini imal sam osjecaj da zvuk dolazi iz mjenjaca, tj nije se moglo dokuciti od kud dolazi zvuk uopce..
A i uplasil sam se, nisam znal kak da zaustavim to.. :icon_surprised:

Da ti na toj maloj zici nije napravio spoj (da nije oguljena) sa dovodom sa akumulatora?

Pa mozda i je doslo do spoja, kad je bila omotana onako na kraju izolir trakom, ali sam ju ja iznova kod kuce omotao..

Nije stal jer su se kontakti u automatu zaljepili. Isto kao da spojiš ona dva šarafa ključ 17. Dok mu ne oduzmeš struju vrti, a centrifuga gura polugu bendiksa pa se zupčanik bendiksa i vijenac zamajca sudaraju.
Odatle zvuk.

Je, dok spojim ta dva serafa, vrti i motor, ali sad nije vrtil motor..

dobro da ga nije vrag zel

Mislis da se nije zapalil, ili?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Ako si siguran da nije vrtel onda neznam.
Do anlaser je čim se iskrilo kod spajanja klema.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Nego ti skini klemu dok ne otkrijes u cemu je problem da to ne bi otislo u tri lijepe.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
A kak da otkrijem? Jel da odvezem majstoru nek pregleda automat ili? Posto s tim nemam nikakva iskustva, tj nisam nikad to rastavljao niti vidio rastavljeno..
Dok sam dosao kuci, nanovo sam izolirao tu malu zicicu, sa smirgl papirom pocistil klemu i akumlator i sve prisarafil i upalil sam ga par puta i pali ko mina, na dodir kljuca..
Sutra planiram u oranje, a strah me da se sto ne dogodi..
A i da odem majstoru bude ga par puta upalil i bude rekao, pa sve je ispravno, kad sad radi..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Odvezeš majstoru i rečeš kaj ti se dogodilo i da sumnjaš na automat.
Ako je pametan bude ti ga zamjenil i usput pogledal u kakvom je stanju vjenac. Ako niš drugo imal buš kome j..... sve po spisku ako anlaser izgori ili nedaj bože traktor.

Automat i kontakti iznura izgledaju ovak.
Slika je pozajmljena s neta jer svoje nemam.

SAM_0001-1.jpg
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
Nebudem oral bez kleme, mada sam tak dosel doma iz susjednog sela, al sam ju pricvrstil za onu plasticnu rucku akumulatora da se kud ne spoji..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Ja osobno nikad ni na jednom vozilu ne stežem kleme.
Znam da to nije dobro radi spomenutog alternatora ali to mu dođe ko sigurnosna slopka u slučaju potrebe, a i lakše mi ga za skinuti radi preseljenja po potrebi na drugo vozilo.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Auuu kolega Ivan, kaj ti se to nikad do sad nije dogodilo??????

Nemoj se sekirati, imaj samo kod sebe maloga čekića ili kakvoga klina, ako ti ponvno zalepi kod paljenja, samo iskoči i vudri po automatu i bude stal :)
Dešavalo se to na našem 539 puno puta, pa čak i na staromu 560 koji je prodan jako puno puta.
Samo kak velim, nekaj željeznoga u pripravi da imaš s čim lupiti po njemu i bude stal.
Nebude se to nigda desilo samo od sebe, to se netrebaš bojati, to se dešava samo kod paljenja.
Prestal sam se s tim zamarati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh