• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
A zašto ne svijetli, jel kontakt brava kriva, dolje je uštekano na alternator.

Prvo stavis probnu lampu(auto ispitivac) između + pola i tanke zice na alternatoru.Npr.. zakacis jednu stranu na alanser gornji debeli vijak(+pol) ,a drugu stranu na tanku zicu za pobudu koja ide na alternator.Ako svijetli tad trrebas traziti kvar na lampici ili na kontakt bravi..Ako ne svijetli tad skidaj alternator i nosi ga kod auto elektricara.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
A jel mogu to nekako s unimerom, nemam auto ispitivač?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nece moze sa unimerom. tu se nemeri napon nego se redno povezuje + na pobudu DF alternatora. lampicom ces videti tako dali alternator ispravan i detektovati kvar. znaci ili ce biti neispravan alternator ili krug instalacije koji je u vezi sa pobudom. mozes prespojiti zicom umesto lampice da dobije pobudu a unimerom meri napon na akumulatoru kad upalis motor
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ako sam dobro shvatio ovaj D+ kontakt spojim direktno na plus akumulatora i unimerom mjerim da li puni?
 

Prilozi

  • slika123m.jpg
    slika123m.jpg
    55.9 KB · Pregleda: 1,267
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,058
Ako spojiš D+ s akumulatorom, mogu ti izgoriti one tri diode koje idu na D+.
Lisnik je mislil da preko žarulje spojiš D+, da alternator dobije početnu uzbudu, te da vidiš dali se ta žarulja gasi.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ako spojiš D+ s akumulatorom, mogu ti izgoriti one tri diode koje idu na D+.
Lisnik je mislil da preko žarulje spojiš D+, da alternator dobije početnu uzbudu, te da vidiš dali se ta žarulja gasi.

mozes prespojiti zicom umesto lampice da dobije pobudu a unimerom meri napon na akumulatoru kad upalis motor

al ne kužim ovo, gdje prespojim žice, jedan kraj ide na kontakt D+, a gdje ide drugi kraj?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,058
Vica veli da bez žarulje spoji B+ (akumulator) i D+. Možeš, no postoji opasnost da diode budu preopterećene kad se alternator uzbudi (ako nevalja neka od dioda u ispravljačkom mostu). Zato to napravi preko žarulje.
Ne moraš imati ispitivač, već na običnu žarulju od 2...5W zalemi žice (ako nemaš grlo).
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
To će ići žaruljica za baterijsku lampu, ne znam jel će držat 4,5 V ili pregorit.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,058
Uzmi 12V žarulju od kontrole ili pak onu 5W od pozicije. Ova ti bu pregorila.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kod tebe je otprilike vw -audi -jev alternator. ima tri izvoda za zice. jedan jos bi trebao da bude napajanje sa bos brave koliko se secam. jedan je stalno napajanje direktno vezano na + pol akumulatora ili alnasera. drugi izvod je napajanje sa bos brave kad je na kontaktu. i treca je pobuda preko lampice i isto ide sa bos brave sa kontakta. a tebi fali jedna zica
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kolege ti žele reći da spojiš + sa akumulatora probnom lampicom na D+ kako bih diode dobile pobudu koju dobiva preko kontakt brave i kontrolne lampice. Kada upališ probna sijalica - lampica se treba ugasiti kao kontrolna.

Ja sam za 18 kn kupio probnu lampicu mesinganu sa kablom i štipaljkom i radi već par godinaa.
 
Posljednje uređivanje:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Nije to moj alternator, moj je čini mi se od renault-a 4 i ima samo dvije žice + i D+, ovo sam skinuo s foruma, a gdje ima za kupit taj ispitivač?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,200
Najbolje da ti to odvezes k nekom majstoru i da on to provjeri i slozi, ako je kaj pokvareno..
Kak je napisao majstor Muhanicar jednom, ne sjecam se u vezi cega: "Vise je potroseno struje za komp dok je bio na forumu nego kaj bi kostal popravak." hehe
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
renoovi alternatori su jako kvalitetni i izdrzljivi. probaj ga samo pobudi i proveri onda napon punjenja.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Kako da ga samopobudim? Što se tiče odlaska električaru vjerujte da kod mene to nikako nije jeftinije radije ću se tjedan dana na forumu dopisivati i sam popraviti.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mene je od renoa alternator,znači reparacija koštala kod električara 650kn,6mj garancije.
Mjenjano je:ležajevi,regler,četkice,kolektor.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
pa gustavo vec ti je receno nekoliko puta. probnu lampicu ili napravi ili kupi . sa plusa akumulatora ili alnasera sta ti je blize jedan kraj zakacis a drugi na tanju zicu od alternatora.ako sijalica svetli dok miruje dobar znak. onda upalis i na malo vecem gasu bi trebao ugasiti lampicu ako puni. izmeris unimerom napon ako je ugasio sijalicu pa cemo znati koji je napon i jel puni dovoljno. kao da spanski pisemo
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Nije to moj alternator, moj je čini mi se od renault-a 4 i ima samo dvije žice + i D+, ovo sam skinuo s foruma, a gdje ima za kupit taj ispitivač?



Ima renault-a 4 sa čudnim alternatorom, treba posebni vanjski regulator.

Ducellier,izgleda ko regulator za dinamo .Ak je takav bacaj to i stavi nekaj normalno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh