• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kad vidim dal ima debelu ili tanku ? Nije valjda da ga moram raskapat da vidim :p

Tanka špera ima papučicu - polugu za uključivanje fiksnu kao da je žice 10 mm.
Debela ima masivniju papučicu i ona se preklapa prema gore tako kada je koristiš moraš je preklopiti na desnu stranu tako da ne moraš raskapati traktor dok špera ne krepa.

IMT 533 do 77 ili 78 god. ima tanku šperu, a poslije toga ima debelu, dok svi IMT 539 imaju debelu šperu.
 
Z

Zizu

Guest
A je li to problem napraviti kad se pokvari, moja je riknula davno odjednom. Radi se o 539 nzm tacko god ali je stari :p
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Za dalje imaš doktora na forumu, a to ti je muhaničar.
Ja je nisam nikada popravljao.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ovo je noviji tip spere sa kandzom.Dobro rijesena i radi odlicno.
dsc05386oo.jpg

Na tvom traktoru je vjerovatno ovaj tip spere.Kad se ostete vrhovi klinova ona ne radi. Kad stisnes polugu noga skakuce.Usput i mehanizam za ukljucivanje nije dobro rijesen .Uglavnom lose rijeseno
dsc05381d.jpg


Da bi ugradio novi tip spere trebas mjenjati diferencijal i desnu trubu(kuciste polusovine) zajedno sa polusovinom.
 
B

bosniahos

Guest
Dobro jutro,pita bi zbog čeg zablokuje termostat na 539,i dali ima tomu lika tj. da kod izmine ugradim nešto kvalitetniji.Čujem da ih ugrađuje dvi vrste.Nisan ga skida pa neznan koji je.
 

tv830.mk

Član
Tu od
16 Tra 2012
Poruka
43
kod nas ima dve vrste teleoptik i indiski ja sam kupio teleoptik drzi temperaturu na 80 stepena kazu da je teleoptik bolji
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Večina termostata radi pomoču žive i baždareni su na određene temp.
Kad popuste vjerojatno živa izađe ili ako je voda u sistemu zašteka zbog hrđe i kamenca.
Najčešče zašteka u otvorenom položaju pa imaš stalnu cirkulaciju kroz kiler pa se motor nemože ugrijat na radnu temp.dođe do 50-60 stupnjeva i to šteti motoru.
Ako pak zašteka u zatvorenom položaju motor ubrzo zakuha,a znamo da ni to nije dobro!
Uzmi teleoptik i obavezno novi antifriz,ako koncentrat mješaj 1/1,izmješaj ga u nekoj čistoj posudi sa destiliranom ili demineraliziranom vodom pa tek onda naljevaj razrjeđenog u kiler.
 
B

bosniahos

Guest
Ovako zašteka je u zatvorenom stanju,znači blok vruč a kiler relativno topal.Moguče je zbog hrđe i kamena jer ispustam vodu iz sistema i nalivam kad mi zatreba.Virovatno se nanelo tog sranja u termostat kučište.Nadam se da nije pukla glava.Nisan ga ja vozal ali kad san vidil bilo je svakakvih riči.Kad san vidil na minus 3 na termometru je bila temperatura oko 85 sa tendencijom rasta.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Zašto za u starog IMTa novi antifriz ak je stari još dobar-samo precjedit ? Zašto mješat posebno kad ima motor pumpu da antifriz ili voda cirkulira po sistemu ?Pa i kad se menja bilo šta na rashladnom sistemu svaki koji se bar malo kuži na rad motora če pustit motor da se sagrije da se prekontroliše ak je sve u redu.Novi delovi se ugrađuju tek kad se 100% ugotovi da stari ne valja to važi i za svječice.A ne moraju ni novi može i rabljeni ako valjaju i rade.Nemam toliko para da bi badava kupovao novo ak staro valja,neki izgleda imaju.:(handshake):
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Tanka špera ima papučicu - polugu za uključivanje fiksnu kao da je žice 10 mm.
Debela ima masivniju papučicu i ona se preklapa prema gore tako kada je koristiš moraš je preklopiti na desnu stranu tako da ne moraš raskapati traktor dok špera ne krepa.

IMT 533 do 77 ili 78 god. ima tanku šperu, a poslije toga ima debelu, dok svi IMT 539 imaju debelu šperu.

Hvala na odgovoru.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
@bosniahos
Pošto je unutra stalno voda vjerojatno uz tolike godine se je nakupilo hrđe i kamenca svuda i u kanalima i u pumpi i kileru pa je i protok smanjen,sve je dobro dok ga ne opteretiš dobro,onda nastaju problemi.
Najmanje kaj možeš je promjenit termostat i skinut kiler i dobro ga oprat izvana i iznutra.
Jesi kad pumpu repariral ili mjenjal?
Sad ako staviš antifriz postoji mogučnost da negdje počne slinit.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Evo zatoplilo pa sam se uhvatio kontakt brave, skinuo, poslikao sve pa ako netko ima kakav savjet što i gdje.

1387560828-800-x-600px-BRAVA.jpg


1387560932-1052-x-915px-brava1.jpg


1387560986-1500-x-1125px-009.JPG


Ovdje se ljepše vidi, samo mi sad recite gdje da piknem koju žicu i jel su ove moje dobro pospajane i na što liči ta brava iznutra?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Da vidimo kako je to spojeno, ova crna debela žica je bila na 30, pa na 15/54 ide jedna tanja smeđa najprije pa dupla crna i smeđa, na 58 smeđa pa prazan priključak, na 57 ide dupla crvena i plava, pa na 56a ide crna i na 56b ide ova svjetlosmeđa s crnom prugom pa opet prazan priključak. Malo sam švrljao po netu i piše da na 56a i 56b idu svjetla, pa jel ne bi tu trebali ići ove duple žice?

30 znaci stalna struja sa akumulatora +
15 znaci struja sa brave koja se prekida nije stalna jos se oznacava 54
58 poziciono svjetlo prvi stepen na bravi
56b kratko svjetlo drugi stepen
56a dugo svjetlo treci stepen
50 ide na automat na alneser i on ti daje impuls za palenje
57 osvetljenje istrumenata
 

Prilozi

  • jb1puh.jpg
    jb1puh.jpg
    25.2 KB · Pregleda: 1,934

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Spojio ovu bravu nakon što sam malo počistio unutra i sad radi na 1 pozicija, na 2 kratka svjetla i na 3 ništa, kontakt je slab i malo radi malo ne radi, također pobuda za alternator ne radi, čini se nova brava jedino rješenje.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Da bih znao dali je brava probaj zamjeniti žice od dugog i kratkog svijetla ili pozicije pa ako ne radi u trećem položaju brava nova.

Mala šala: u IMT-u naprave prije traktor nego ti dugo svijetlo i punjenje.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
A probat ću još i to, ali rekao bi 100 posto brava ne daje dobar kontakt jer kad sam pospajao žice morao sam par puta izvrtit ključ da bi uopće dobio kontakt za paljenje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Čini se da ipak nije brava, sad mi na poziciji 2 i 3 svijetle lijevi far i žmigavac, ima tu od žmigavaca neki kondenzator na koji su spojene dvije žice pa možda on nije u funkciji ili neke žice nisu spojene kako treba.
 

Najnoviji postovi

Na vrh