• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Da nastavim sa servisom, tj. pitanjima za 533. Ukratko evo dosadašnje situacije. Krenuo sam u osposobljavanje IMT533, 1975 g., IMR-033 motor. Traktor je stajao zadnjih 6 g., upaljen je samo jednom u međuvremenu, a prije toga je povremeno normalno korišten. Na satu koji je stao u ne znam kojem trenutku piše 1400 rh. Taj traktor sam ja par puta vozio prije nekih 30 g., ali tad me zanimala samo vožnja, nisam previše obraćao pažnju na parametre i ponašanje motora. Nije previše izrauban jer je korišten za neke lakše poslove, dovesti sijeno i tako, ali imam par stvari koje treba srediti. Znači, za sad sam zamijenio AC pumpicu, filtere goriva, ulja i ulje (Super 3). Traktor sad pali bez problema, ali imam 2 problema. Prvi je da mu je ler gas na 1000 okretaja, a pritisak ulja na maksimumu (ima onaj sat s tri podjele, ne pišu brojevi). Kazaljka ode skroz desno. Po videima vidim da se ler gas podešava na onom šarafu bosch pumpe, ali neki kažu da se to ne radi tu nego negdje s nekim šarafom na drugoj strani mašine. Pritisak ulja je i prije zamjene, sa starim uljem (kojeg je van izašlo 5 litara) bio jednako visok. Traktor ima lijep normalan zvuk, bez oscilacija okretaja, ali već na 1/4 gasa mu okretaji dođu prema 2000. Nisam to dugo tako isprobavao niti išao do max., jer bi valjda došao do 5000... Inače, ako se dobro sjećam prije 30 g. kad sam ga vozio, išao je kao raketa po cesti, isto mislim da mu nisam davao preko pola gasa, ali to mi je sad već malo mutno u sjećanju. Čistio sam i filter zraka pa je on bio skinut za vrijeme ovog isprobavanja, ali i prije s njim je imao po zvuku previsoke okretaje.
Dakle, htio bih prvo spustiti ler gas na 600 okretaja, da vidim dal će to utjecati na pritisak, pa bi se onda usmjerio na pritisak. Gdje da reguliram ler gas?
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
I još jedno pitanje u vezi akumulatora, to je za jednog drugog MF FE35 isto iz sedamdeset i neke, ali mislim da je univerzalno. Moram za njega kupiti aku. Iz kojeg razloga ne bih umjesto kako u papirima piše 100Ah uzeo recimo neki od 75Ah, pa čak i manje, ako ima dovoljno veliku startnu struju? Recimo, sad ovog IMT 533 i ovog FE35 sad palim s Tokić auto aku od 55Ah bez problema. Anlaser mu ima 3600W što na 12V znači da povuče struju paljenja ugrubo od 300A. Ako uzmemo i neku rezervu, 450A startne struje bi trebalo biti i više nego dovoljno. A ti od 75Ah imaju i preko 600A. Sam traktor u radu niti ne troši struju tako da mu je i ovih 75Ah uvrh glave. Po forumima vidim da se neki ljudi kunu u 100Ah jer tako piše u uputama (koje su pisane u vrijeme kad je tehnologija bila 50 g. nazadnija od danas). Na benzincima koji imaju hrpu elektronike, svjetala, lampica, motorića i svega mogućeg na struju, 45 ili 55Ah rade bez problema. U nabavku idem za par dana pa me zanima ako netko ima neki komentar na ovo.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
I još jedno pitanje u vezi akumulatora, to je za jednog drugog MF FE35 isto iz sedamdeset i neke, ali mislim da je univerzalno. Moram za njega kupiti aku. Iz kojeg razloga ne bih umjesto kako u papirima piše 100Ah uzeo recimo neki od 75Ah, pa čak i manje, ako ima dovoljno veliku startnu struju?
Ah su ti litre tvojeg rezervoara struje. Još trebaš znati koji ti je protok slavine dok iz tog rezervoara puštaš i koristiš tu struju i još štošta, svašta.
Nije ti baš isto kresnuti traktor usred ljeta, ili na minus 15, ono da potegneš ralicu za snijeg.

Ovo kaj u vrijeme sadašnje pišu na forumima - su mali neuki dečeci, koji si još nisu ni par put obrijali mlađahnu bradu, ali su zato informatički pismeni, pa dečeci svašta tipkaju. Njihovo je iskustvo zapravo - mizerno...

Kupi si akumulator po Ah največi koji stane u prostor za smještaj na tvojem traktoru, a ne najmanji.
lp
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,044
Akumulator mora biti 100 Ah samo ako je motor los i ako ga palis pp zimi kad mora dugo verglati da bi upalio. Mali akumulator nema.kapaciteta za to.

To sto.su upute pisane prije 50 g. dok je tehnika bila pretpotopna....ti i dalje na traktoru imas pretpotopnu tehniku !

Ler gas se podesava na usisnoj grani kod leptira ali on se nikad ne rastela nego ti stangica od gasa grebe po lajtungu od vakuma AC pumpe pa napravi rupu na njemu i tu sauga dodatni zrak ili ti je grijac propisao pa kroz njega vuce zrak.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Provjeriti ću ovo za rupe, ali mislim da nije to. Mijenjao sam AC pumpu i nisam nigdje vidio da bi išta strugalo. Sjećanje mi je malo isparilo, ali nekako mi se čini da je takav povišeni gas imao i kad je bio star 10 g., Znam da sam mu trebao dati samo malo gasa i letio je. Grijač je mijenjan ove godine.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Membrana na bosch pumpi propušta,zato ima velik ler i prevelik broj okretaja,pazi da se ne razleti motor
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Prvi je da mu je ler gas na 1000 okretaja
provjeri za početak na nepropusnost cijev od sauga koja ide sa usisne grane na boš pumpu.
Kad buš imal cijev skinutu povuci polugu za gašenje i stavi prst na priključak na boš pumpi, zadrži ga desetak sekundi i probaj maknuti prst. Ako čuješ da je zrak ušel u pumpu onda je membrana ok.
Ako ti je nejasno ovo kaj sam napisal pitaj, bum ti slikovno pojasnil.

a pritisak ulja na maksimumu
To nije dobro. Možda je zaštekal sat, a možda i sigurnosni.
posudi negdje drugi sat pa s njim izmjeri pritisak, ako i dalje ide u preveliki pritisak onda treba ošistiti sigurnosni jer ovak nebu dobro završilo za radilicu.

I još jedno pitanje u vezi akumulatora,
Najtočniji odgovor ti je dal Plus.
I ne slušaj nikog drugog jer slaba baterija ga bude palila, samo dokle.
Znači, ovoga se drži

Kupi si akumulator po Ah največi koji stane u prostor za smještaj na tvojem traktoru, a ne najmanji.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,359
Da nastavim sa servisom, tj. pitanjima za 533. Ukratko evo dosadašnje situacije. Krenuo sam u osposobljavanje IMT533, 1975 g., IMR-033 motor. Traktor je stajao zadnjih 6 g., upaljen je samo jednom u međuvremenu, a prije toga je povremeno normalno korišten. Na satu koji je stao u ne znam kojem trenutku piše 1400 rh. Taj traktor sam ja par puta vozio prije nekih 30 g., ali tad me zanimala samo vožnja, nisam previše obraćao pažnju na parametre i ponašanje motora. Nije previše izrauban jer je korišten za neke lakše poslove, dovesti sijeno i tako, ali imam par stvari koje treba srediti. Znači, za sad sam zamijenio AC pumpicu, filtere goriva, ulja i ulje (Super 3). Traktor sad pali bez problema, ali imam 2 problema. Prvi je da mu je ler gas na 1000 okretaja, a pritisak ulja na maksimumu (ima onaj sat s tri podjele, ne pišu brojevi). Kazaljka ode skroz desno. Po videima vidim da se ler gas podešava na onom šarafu bosch pumpe, ali neki kažu da se to ne radi tu nego negdje s nekim šarafom na drugoj strani mašine. Pritisak ulja je i prije zamjene, sa starim uljem (kojeg je van izašlo 5 litara) bio jednako visok. Traktor ima lijep normalan zvuk, bez oscilacija okretaja, ali već na 1/4 gasa mu okretaji dođu prema 2000. Nisam to dugo tako isprobavao niti išao do max., jer bi valjda došao do 5000... Inače, ako se dobro sjećam prije 30 g. kad sam ga vozio, išao je kao raketa po cesti, isto mislim da mu nisam davao preko pola gasa, ali to mi je sad već malo mutno u sjećanju. Čistio sam i filter zraka pa je on bio skinut za vrijeme ovog isprobavanja, ali i prije s njim je imao po zvuku previsoke okretaje.
Dakle, htio bih prvo spustiti ler gas na 600 okretaja, da vidim dal će to utjecati na pritisak, pa bi se onda usmjerio na pritisak. Gdje da reguliram ler gas?
Oprosti na komentaru, ali ti sa ovim performansama stvarno imaš raketu koja bi mogla i odletjeti u nebo.
Složi to pod hitno i natoči mu barem Super 5, bude ti jako zahvalan.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Oprosti na komentaru, ali ti sa ovim performansama stvarno imaš raketu koja bi mogla i odletjeti u nebo.
Složi to pod hitno i natoči mu barem Super 5, bude ti jako zahvalan.
Khm, zato i pitam na forumu jer želim to srediti...

Vjerojatno ću ove prijedloge isprobati za vikend, prije ne stignem. Pa ću biti malo pametniji i konkretniji. Nego još ovo za podešavanje na bosch pumpi, to se onda tu smije/ne smije podešavati? Pitam ako ništa od ostalog ne pomogne. I taj ventil pritiska, čitam da je to negdje kod filtera ispod neke pločice? Njega samo "promrdam" pa će se nešto pokrenuti ili ima neki drugi postupak?
 

mic_hael7187

Član
Tu od
21 Ožu 2022
Poruka
74
Nedavno kad sam minjo lamelu na 539 napravio sam grešku jer nisam zamino semering radilica,i sad mi je propustio.Ponovo ću ga pripolovit pa me zanima šta je bolje da stavim semering ili pletenicu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Ako se dobro ugradi i ako je donekle kvalitetna propusti nekad koju kap, ali po mojem je bolja nego semering.
 

mic_hael7187

Član
Tu od
21 Ožu 2022
Poruka
74
Probat ću nać što bolju obiću dosta trgovine traktorski djelova u gradu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,044
Kojeg proizvođača je pletenica.
Mislim da je bila cobest.

Bila je malo preduga pa ju je trebalo prvo ugurati u kanal, pa još nabiti na cijev promjera radilice da sjedne do kraja i onda odrezati mrvu da viri iz prirubnice i tako oba komada.
Prije svega ju je dobro pustiti preko noći u motornom ulju da se napije.

Moja preporuka ti je da si uzmeš 2 kompleta za slučaj da fulaš sa prvim kao ja.

Košta par kuna tako da nije neki trošak.
 

Najnoviji postovi

Na vrh