• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
i plastična matica je za 1 vuru zmontirana
A tu sam znači pogriješio! Ja sam potrošio samo pola sata na nju i još pola sata na metalnu :)
To ću sad ostaviti po strani, bilo mi je bitno očitati okretaje, a to sam uspio i sa samo utaknutom sajlom. Al kad malo bolje razmislim o putanji kojom sajla ide, nema je smisla niti stavljati takvu. Nosač filtera zraka je preblizu mjesta gdje se šarafi i direktno je paralelan tome, pa sajla na niti 10 cm udaljenosti treba dvaput biti dobro prelomljena. To je i jedan od razloga što ju je teško zašarafiti jer je moram na tom kratkom i nepristupačnom dijelu svinuti pa je stalno napeta, a i struže bužir po nosaču. Kad sredim sve ostalo i bude više vremena, prilično sam siguran da ću skinuti nosač filtera zraka i kroz njegovu sredinu probušiti rupu za bužir tako da će u utor ići bez ikakvog svijanja i napetosti. Konstrukcijska greška :-(
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Radio sam u Rafineriji Sisak. Sve ove pumpe/kompresori/turbine, koji imaju prisilno podmazivanje (posebni sustavi samo za podmazivanje) morale su imati tlak ulja 3 bara na kliznim ležajevima. (y)
Jasno, ali predpostavljam da su te pumpe, kompresori, turbine... bile pogonjene elektromotorima i nisu imale promjenjivi broj okretaja.

Gle kaj veli čitanka za takav motor ;)



A tu sam znači pogriješio! Ja sam potrošio samo pola sata na nju i još pola sata na metalnu :)
To ću sad ostaviti po strani, bilo mi je bitno očitati okretaje, a to sam uspio i sa samo utaknutom sajlom. Al kad malo bolje razmislim o putanji kojom sajla ide, nema je smisla niti stavljati takvu. Nosač filtera zraka je preblizu mjesta gdje se šarafi i direktno je paralelan tome, pa sajla na niti 10 cm udaljenosti treba dvaput biti dobro prelomljena. To je i jedan od razloga što ju je teško zašarafiti jer je moram na tom kratkom i nepristupačnom dijelu svinuti pa je stalno napeta, a i struže bužir po nosaču. Kad sredim sve ostalo i bude više vremena, prilično sam siguran da ću skinuti nosač filtera zraka i kroz njegovu sredinu probušiti rupu za bužir tako da će u utor ići bez ikakvog svijanja i napetosti. Konstrukcijska greška :-(
Sajla je nekad (kad je Bog po ovom svetu hodil) imala na sebi jednu metalnu čahuru koja je prolazila kroz nosač filtera.... nije ni to bilo idealno rješenje ali s takvom, kak ti veliš konstrukcijskom greškom, sajle su radile po 20 i više godina.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Moram priznati da nisam uspio vizualizirati putanju koju si opisao. Originalna sajla na ovom traktoru je pukla baš na pregibu nekih 5-6 cm od motora, a i sam bužir je pukao unutra na tom mjestu. I još je sajla imala mali plastični bužir na sebi na dijelu gdje prelazi preko nosača filtera. MF FE35 recimo tih prvih 10cm ima ravno od motora (doduše, i njemu je pukla sajla :), a tako bi i ja napravio s tom rupom. Nema naprezanja kod šarafljenja sajle, nema (velikih) naprezanja u radu.
sajla_smjer.jpg
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Radio sam u Rafineriji Sisak. Sve ove pumpe/kompresori/turbine, koji imaju prisilno podmazivanje (posebni sustavi samo za podmazivanje) morale su imati tlak ulja 3 bara na kliznim ležajevima. (y)
Hm, samo ovi mjerači na traktorima imaju definiran raspon pritiska, nije definirano da mora biti baš jedan jedini. No i ako zanemarimo raspon i kažemo da mora biti točno 3, što bi trebao činiti? Nekakvo raskapanje motora radi 0.5-1 bar višeg pritiska (koji će se kod toplijeg motora možda smanjiti, nekako mi se ne čini kao opcija.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Tu su se pumpe vrtile vjerovatno na istom broju okretaja i pravile 3 bara pritisak ,dok na traktoru je raznoliki broj okretaja.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Vidim da se spominje pritisak ulja..

Kod mene na sadašnjem 533 je hladan isto oko 6 bara, topal padne nekih 1 bar, bio to pun gas, ili ler. Varira nekih pola bara na ler-pun.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Jeste li sigurno da ti (pokazni) manometri pokazuju približno točan podatak?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Bio je sličan ovakav, ako ne i isti. Stalno je stajao na približno istom mjestu, pa sam mislio da ne radi.
Iz tog razloga sam uzeo drugi i on pokazuje i topal i hladan poprilično sličan pritisak.
 

Prilozi

  • _ulje_20221022_112055.jpg
    _ulje_20221022_112055.jpg
    28 KB · Pregleda: 20

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,367
Meni je isto čudno da mu pritisak ostaje skoro isti kad je motor vruć i na ler gasu. Na mojemu IMT 539 pritisak na ler gasu padne sa 4 na 1 bar kad delam nekaj teže i kad je motor vruć. Ne sjećam se točno kak je to bilo na novim traktorima.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Još jedno pitanje za filter zraka. Da li ulje koje se ulijeva na dno posude treba biti samo u onom vanjskom prostoru ili treba, smije, mora biti i u onoj posudici u sredini? Pitam jer sam danas čistio filter na MF FE35 i kad sam ulio u vanjski dio, na središnjoj posudici ima rupe pa je nešto ulja ušlo i u sredinu. A sigurno će ga ući još više na nagibu...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Ulje točiš do oznake na loncu, a to je ujedno i onaj dio gdje lonac prelazi iz užeg u širje.
U unutarnjem dijelu, onaj u sredini, su izbušene rupe i kroz njih se ulje preljeva iz unutarnjeg u vanjski dio
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Moram priznati da nisam uspio vizualizirati putanju koju si opisao. Originalna sajla na ovom traktoru je pukla baš na pregibu nekih 5-6 cm od motora, a i sam bužir je pukao unutra na tom mjestu. I još je sajla imala mali plastični bužir na sebi na dijelu gdje prelazi preko nosača filtera. MF FE35 recimo tih prvih 10cm ima ravno od motora (doduše, i njemu je pukla sajla :), a tako bi i ja napravio s tom rupom. Nema naprezanja kod šarafljenja sajle, nema (velikih) naprezanja u radu.
View attachment 53923
Evo ti slika cjevčice o kojoj pričam.
Ona prolazi od šarafa pa kroz onaj razrez na nosaču filtera, dugačka je cca 10 cm. pa onda sajla ide kroz onu rupu na nosaču filtera, pa iza akumulatora na sat.

Samo neznam gde buš takvu sajlu više kupil, najvjerojatnije nigdje, ali možeš ovu postoječu obuči nekom cjevčicom ;)

 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
Poceo mi 533 piti vodu.
Kad ga upalim vruceg, prvo radi na dva cilindra par taktova pa onda sve ok.
Jedan tank nafte popije vode da osusi sace u kileru.
Spremam se mijenjati brtvu glave i nadam se da je to sve sto ce trebati, bez ravnanja glave i slicnog.
Plan je skinuti glavu i vidjeti gdje pije vodu, staviti novu brtvu postelati ventile i staviti nove sarafe na glavu, staviti novu brtvu na ventil-dekl. Ako mi se bude dalo, mozda promijenim i gumice ventila.

Potrebni dijelovi:
Brtva glave, ventil dekla, gumice ventila, sarafi za glavu.antifriz.

Na koliko se Nm steze glava i nakon koliko rs se doteze?
Koji zazor ventila treba biti na hladno?
Da li uzeti bakrenu ili klingerit brtvu?
Cime namazati brtvu kod ugradnje? Netko stavlja suhu a netko ju maze s uljem ili mascu....

Hvala
To sam i ja mislio..pa kad je glava bila dole,ventili pregorili, glava grbava.
Usparat ces 1000kn sad i onda kad slozis sve budes opet to raskapo i radio kak si trebal prvi put.
Moj je imao 3200 sati orginalnih pa je tak bilo kak je.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,044
Skines remenicu i dekl, ako je remenica pojedena na mjestu gdje ide semering, kod montaze pomaknes semering 2 mm van ili unutra i promijenis dihtung na deklu.
Ako je remenica pojedena na vise mjesta, odneses tokaru da stavi piksu i podreja ju ili kupis novu remenicu.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,730
Za zamjenu semeringa radilice nema potrebe skidat dekl(poklopac). Prvo to oprati pa utvrdit da ne curi i na plutenim polumjesecima kartera.
 

Najnoviji postovi

Na vrh