• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Ja bi se također priklonil stricovom razmisljanju.
@ZGseljak barem tebi brusilica i švas aparat nisu nepoznanica, a ni ruke ti ne smetaju ;)
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Ovako, današnji radovi na IMT 533. Našao sam uzrok previsokih okretaja na ler gasu. Pločica na koju je spojena polugica koja ide na leptir za gas na ulazu u motor, je bila previše zakrenuta u crvenom smjeru na slici pa je ostajalo još 2-3 mm do graničnika ler gasa. Malo sam je otpustio i okrenuo u zelenom smjeru i sad imam 600 okretaja. Malo je rupa na toj pločici već istrošena pa nekad ima par okretaja više, nekad manje, ali to ću nešto iskemijati, bitno da sam našao uzrok.
_gas2 20221022_131854_cr.jpg

Što se tiče pritiska ulja, stavio sam novi manometar, na starom je bila ovakva situacija:
_ulje_20221022_112055.jpg

Kad sam stavio novi manometar, on pokazuje oko 5.5 bara na leru (600 okretaja), na povišenom gasu pokazuje 6 bara:
_ulje 20221022_125721.jpg

Ne znam, to mi je ni vrit ni mimo, malo je više, ali opet nije ekstremno. Moram ga inače prebaciti iz sadašnjeg smještaja, na svoju lokaciju, cca 3km lagane vožnje, mislim da to nebi smjelo imati nikakav utjecaj, a vidjeti ću ima li kakve promjene nakon toga. Ako imate kakav prijedlog za ovaj pritisak, slušam...
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Ovo je inače taj stroj, ima tu još posla oko dovođenja u 100% funkcionalnosti, moram zamijeniti kontakt bravu, zadnje lampe i još me muči sajla okretaja, imam dva nova bužira i ni jednog ne mogu zašarafiti na strani motora, kao da je navoj za par mikrona premali, ne znam. Ovi ušminkani dijelovi su bojani kako sam što skidao s traktora i čistio. Mašina je malo zapljučkana s naftom kako mi je curilo dok sam istraživao problem oko AC pumpe.
_533 20221022_131822.jpg

_533 20221022_131840.jpg
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,927
Imao sam,nekad davno,dva od kojih je jedan bio kupljen novi. Isto su imali tako veliki pritisak ulja. Kad je hladan imali su ko i tvoj ,bez obzira koliko gasa im dao. Kad su bili vrući,na leru bi im pritisak padao,na cirka jedan bar. Moje mišljenje je da filteru ulja promjeniš uložak,ne bih preporučio zamjenu kučišta pa da mu onda zašarafiš obični uložak k'o na 539. Što se tiče sajle obrtomjera, treba paziti da ne kupiš od 539, jer on ima desni smjer vrtnje sata,a tvoj lijevi. Možda zbog toga ne paše navoj.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Svi filteri su mu novi, i ulje i nafta. Na sajli piše da je za 533, dio koji ide na sat se šarafi bez problema.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Prilično visok tlak ulja ali predpostavljam da je hladan bil.
Na vruče bu garant pal i od vožnje tih cca 3 kilometra mu nebu ništ, barem se bu kolko tolko ugrijal da vidiš jel pada.

Tlak ulja za klizne ležajeve (bijela kovina) treba biti oko 3 bara!
5 bara gura bez brige na vruče, vidiš da je i vura skoro do 5 zelena ;)

još me muči sajla okretaja
Sajle su danas veliki problem. Ili ne paše navoj ili ju ne možeš do kraja stegnuti pa ima božir lufta i ode sajla za čas.
Probaj ju malo nasilovati gore, pinjon se nebu oštetil, prije bu matica na sajli pukla jer je tanka ko papir.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,927
Tlak ulja za klizne ležajeve (bijela kovina) treba biti oko 3 bara!
Ok, ali vidio sam ih puno s takvim pritiskom ulja( kad su hladni). Jedan je mislim '72 godište, još mu struja ide ,minus pol po žicama,a šasija na plusu. Bez generalne još danas, mada ne radi zadnjih par godina više od 100 sati rada, godišnje.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Probaj ju malo nasilovati gore, pinjon se nebu oštetil, prije bu matica na sajli pukla jer je tanka ko papir.
Ajoj, sol na ranu :) Prva sajla ima metalne cigaret papir matice i ta je pukla iste sekunde pa sam je "popravio" tekućim metalom, ali je opet pukla kod pritezanja. Ona je čak i nešto primila na navoj. Imam još jednu s plastičnim maticama i nju ne mogu dobiti da primi da se ubiješ.
Što se tiče ulja, da to je fotkano možda pola minute nakon paljenja.
_20221018_191411.jpg
_20221018_192653.jpg
_20221018_195149.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Tuga i jad od dijelova, moreš se slikati kad boljih nema na tržištu.
Barem se ja sa njima nisam susrel.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,404
Ja sam jednu kupil koja je bila 15 cm dulja od bužira. Veli lik original za 533. Sve su takve. Samo neznam kam nagureti taj komad sajle. Onda uzel kao za 539. Dužina paše,ali matica na blok malo morgen. Naoružaj se strpljenjem i plastična matica je za 1 vuru zmontirana. Lepo ju poravnaš i polako da si vreže novi navoj. Nema druge😒
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Deneš gore ovakav poklopac i nemaš brige sa sajlom 🤭




A ako baš mora imati brojač radnih sati onda skineš ovaj mesingani priključak i odeš do tokara da ga prilagodi sajli kakvu imaš ;)

 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,187
Prilično visok tlak ulja ali predpostavljam da je hladan bil.
Na vruče bu garant pal i od vožnje tih cca 3 kilometra mu nebu ništ, barem se bu kolko tolko ugrijal da vidiš jel pada.
5 bara gura bez brige na vruče, vidiš da je i vura skoro do 5 zelena ;)
............
Radio sam u Rafineriji Sisak. Sve ove pumpe/kompresori/turbine, koji imaju prisilno podmazivanje (posebni sustavi samo za podmazivanje) morale su imati tlak ulja 3 bara na kliznim ležajevima. (y)
 

Najnoviji postovi

Na vrh