• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Na videu se čak i ne čuje dobro koliko uživo..
Znači kao da lupi u nešto i da struže
Kada sam ga skinuo prvi puta bendix je bio malo oštećen ali ga je on izbrusio i rekaoda udara negdje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Jedno vrijeme se dvoumim, pisati išta ili ništa. Vidim da su forumaši isto malo zbunjeni "nejasnim prikazom kvara". Niti filmek ništa ne pomaže, ja imam isti dojam kako je napisao i @MUHA da se taj anlaser ponaša dosta normalno i da prekine rad kao da je traktorista odustao verglati.
Puštao sam taj filmek desetak puta, OK slabijeg sam sada sluha, ali ne čujem da bi anlaser "izletio iz zamajca" radi polovice pregorjelih pomočnih špula. To se znalo događati, ali ja to ovdje ne mogu skužiti.
Sam opis da anlaser udara u nešto, nema on o što udarati, osim rotor ide do kraja naprijed , možda mu malo smetaju i naštahani zubi zamajca, ali uzubljuje se kako to filmek potvrđuje. Ovaj filmek je beskoristan.
Što je popravljao majstor, što je lemio, gdje, da li na priključku od plus kabla akumulatora na automat, ili je lemio lamele kolektora, što je točno lemio???
I da s tim šarafima i šelnama se ne može spigati taj stator, osim ako na polumjesecima ispod anlasera nema smeća ili nekakva divlja podloga, pa da ne ide u centar... Puno nejasnoga je tu, kao i kako to da majstoru nije stalo napraviti probni rad nakon popravka, montažom na traktor i probnim paljenjem. To se tako ne radi i tako nemojte prakticirati.
Probajte dati malo "kvalitetniji" opis situacije, ovako je ništa, premalo za normalnu defektažu.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Na videu se čak i ne čuje dobro koliko uživo..
Znači kao da lupi u nešto i da struže
Kada sam ga skinuo prvi puta bendix je bio malo oštećen ali ga je on izbrusio i rekaoda udara negdje
U zahvat dolaze zupčanik anlasera (ne bendiks) i zupčanik zamajca. Da li ste pregledali u kakvom je stanju zupčanik zamašnjaka, po čitavom obodu? Ako niste napravite to odmah. Fotogafirajte to i pokažite nam molim Vas.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Jedno vrijeme se dvoumim, pisati išta ili ništa. Vidim da su forumaši isto malo zbunjeni "nejasnim prikazom kvara". Niti filmek ništa ne pomaže, ja imam isti dojam kako je napisao i @MUHA da se taj anlaser ponaša dosta normalno i da prekine rad kao da je traktorista odustao verglati.
Puštao sam taj filmek desetak puta, OK slabijeg sam sada sluha, ali ne čujem da bi anlaser "izletio iz zamajca" radi polovice pregorjelih pomočnih špula. To se znalo događati, ali ja to ovdje ne mogu skužiti.
Sam opis da anlaser udara u nešto, nema on o što udarati, osim rotor ide do kraja naprijed , možda mu malo smetaju i naštahani zubi zamajca, ali uzubljuje se kako to filmek potvrđuje. Ovaj filmek je beskoristan.
Što je popravljao majstor, što je lemio, gdje, da li na priključku od plus kabla akumulatora na automat, ili je lemio lamele kolektora, što je točno lemio???
I da s tim šarafima i šelnama se ne može spigati taj stator, osim ako na polumjesecima ispod anlasera nema smeća ili nekakva divlja podloga, pa da ne ide u centar... Puno nejasnoga je tu, kao i kako to da majstoru nije stalo napraviti probni rad nakon popravka, montažom na traktor i probnim paljenjem. To se tako ne radi i tako nemojte prakticirati.
Probajte dati malo "kvalitetniji" opis situacije, ovako je ništa, premalo za normalnu defektažu.
Lemio je na priključku plusa ,majstor je udaljen od mene neki 30 km i nosio sam mu alanse pa tako nije mogo ni probati na licu mjesta..a nisam duže snimao zato što me strah da se nešt dodatno ne pokida.
Pošto se nemože ništa preteči zategnuti ću pojase dobro i onda snimiti video pa se možda bolje bude čulo i vidilo

U zahvat dolaze zupčanik anlasera (ne bendiks) i zupčanik zamajca. Da li ste pregledali u kakvom je stanju zupčanik zamašnjaka, po čitavom obodu? Ako niste napravite to odmah. Fotogafirajte to i pokažite nam molim Vas.
Koliko vidim da je zamajc dobar i da nisu istrošeni zubovi
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Da li to ti samo tako kratko verglaš, znači okreneš ključ, malo zaverglaš i pustiš ključ, ili ti i dalje držiš ključ u nastojanju da verglaš i upališ traktor, ali anlaser se iz nekog razloga isključi i više ne radi, ne vergla?

PS
Ne steži te šelne bez veze, normalno i fajrunt. A da nam pokažeš kako izgleda zupčanik anlasera i zamajca? Poslikaj ih molim te.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Kratko verglam
 

Prilozi

  • IMG_20231025_174616.jpg
    IMG_20231025_174616.jpg
    17.2 KB · Pregleda: 36
  • IMG_20231025_174707.jpg
    IMG_20231025_174707.jpg
    25.1 KB · Pregleda: 33
  • IMG_20231025_174735.jpg
    IMG_20231025_174735.jpg
    24 KB · Pregleda: 34
  • IMG_20231025_174748.jpg
    IMG_20231025_174748.jpg
    30.5 KB · Pregleda: 34

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Kratko verglaš, tak sam si i mislil...
OK, anlaser je funkcionalan, a sve drugo mi nije jasno. Što želiš saznati, postići, anlaser služi da pokrene motor, za to mu je potreban određeni broj okretaja, ne samo kratki pik.
Zupčanici su još dosta dobri, vidio sam ja i mnogo gore situacije.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Sad sam ga baš verglao i upalio,mučilo me to što drugačije radi nego prije,to zujanje se nije čulo..el moguće da je gubio snagu i da je sada "jači"kada je očistio kontakte na automatu i zalemio plus priključak.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Ako je zalemio glavni dovod na automat, onda više nema labav spoj, lošu vodljivost, ima snagu...
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Vjerojatno,jer je prije kod verglanja krene i uspori al sam mislio da je do traktora pošto malo teže pali.
A skinuo sam ga jer nekad nije mogao ni okrenut nego se čulo samo tkkk😅
Provjerit ću ga nakon nekog vremena da vidim el se šta ošteti bendix
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,133
tkkkkk kontakti u releju!
Probaj kratko spojiti relej koji uključuje anlaser - ona dva bakrena vijka
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Očistio majstor sve kontakte i provjerio ,otvorio poklopac i pokazo šta je očistio, nadam se da više neće to bit problem😂
Uglavnom odma je reko da neće mjenjat automat da je ovaj puno bolji nego što se sada nudi😂
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,600
Možda bi bilo dobro malo obraditi ove zube na anlaseru i zamašnjaku sa bijakso da lakše sklinu jedan u drugog.Naravno ako zna što treba i sa čim treba
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Bendix bi kupio novi kad bi trebalo a zamašnjak ne znam tko bi mogo obradit u mojoj okolici a djeluje mi ok za sad
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Danas kada sam ga palio primjetio sam da vuče alanser prema motoru i da ga pojasi ne drže ,a stegnuto je dobro..jedan pojas je otišo vjerojatno je bio napuknut i sa vremenom je puko a nisam to primjetio dok sam montiro..el se može di nabaviti u nekoj trgovini ili tražiti po buvljaku ili nekim slučajem privatiti
 

Prilozi

  • IMG_20231026_180305.jpg
    IMG_20231026_180305.jpg
    20.7 KB · Pregleda: 31

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,162
A jesi ju stegnul momački (y)
Materijal od kakvog je ova šelna napravljena danas više nije dobavljiv.
Zavari svoju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh