• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Nova ide gore,ne splati mi se popravljat ovu i nek onda prejde nekaj drugo osim lagera i isti krc...riskiramo par sto kuna i bok
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,308
Fora je u tome kaj budu i nova creva trebala, ko zna u kakvom stanju su one dvije aluminijske lulice na kučištu termostata i jel se bu koja na kileru otrgla kad budete creva skidali.

Voda je učinila godinama svoje i trebaš paziti kad buš skidal creva.
Otpusti šelnu i prereži ih skalpelom jer ako buš siloval ...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,114
Kao što se vidi, otpala su mi dva zuba na lančaniku koji pogoni kompresor, pa smo rastavili da vidimo šta je problem.

Lanac je potrošen i labav, zatezač skoro došao do kraja tako da je vrijeme za zamjenu.








E sada,koliko sam upućen kajla na radilici treba biti prema gore ,a dok je lanac bio kada naredim na strelice radilica nebude prema gore ...

Jel to znači da je preskočio lanac ili je samo razvučen?


I u koji položaj staviti radilicu? Jel ima negdje oznaka ili ovako od oka prema gore kajlu?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,308
Kajla radilice gore (ako baš hočeš da budeš sto posto siguran onda treba otkopčavati ventil ....... mislim da ti toga netreba).

Lančanik Boš pumpe prema strelici kao na tvojoj slici.

Lančanik bregaste je na bregastu dobro postavljen (vidljivo sa slike položaj strelica), a još i sam lančanik mora imati strelicu na sebi i mora se otprilike poklapati sa oznakom na deklu. U praksi obično fula za pol zuba ovisno o rastegnutosti lanca.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,114
Jasno mi je za lančanik bregaste, ima dvije strelice i to mi je ok...
Nego jedino mi nije jasna radilica, šta znači kajla gore- pošto mi je to dosta relativno, može biti malo ljevo ili desno....tj lanac kako je bio kad ostale strelice poklopim radilica je bila sa kajlom nagnuta na ljevu stranu i to me malo zbunjuje.


hvala na odgovoru... stavit ću kajlu gore pa ćemo vidjeti :D
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
@MUHA Ma sve zna moj tajo,razme se i on h mehaniku,samo ke ja to nisam nasljedil :mur:
cijevi su mijenjane ,i lulice su nove stavljene tak da nema frke.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,308
Nego jedino mi nije jasna radilica, šta znači kajla gore- pošto mi je to dosta relativno, može biti malo ljevo ili desno....tj lanac kako je bio kad ostale strelice poklopim radilica je bila sa kajlom nagnuta na ljevu stranu i to me malo zbunjuje.


hvala na odgovoru... stavit ću kajlu gore pa ćemo vidjeti :D
Ako baš nemožeš sa sigurnošču na oko utvrditi kad je kajla gore ti se pomogni kutnikom :eek::

Ti da bi oznake poklopil moraš motor vrtjeti dok se oznake ne poklope, a ponekad to traje....... Ako lanac nije preskočil sigurno se budu poklopile u jednom trenutku
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Pozdrav ljudovi, imam jedno pitanje :biggrin:

Radi se o imt 539, znači kada duže radi na nižim ili jako niskim okretajima počne teško radit, lupat i moram ga gasirat da ko kreten da proradi, a i općenito nema snage na nižim okretajima. Motor je već u lošem stanju ali ide.

Po mome skromnom mišljenju su dizne u pitanju? Jesam li u pravu i gdje se to nalazi? Ispod rezervara na glavi? Može li se to kući sam skinit, provjerit i zamijenit po potrebi? Što treba skinit i na što bih eventualno trebao paziti?

hvala svima unaprijed
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,308
vele stari ljudi. što izgubiš ne traži, a što nađeš ne kaži.
Ti ni neznaš šta tražiš, a kamoli gde se to nalazi.

nebi ti htel objašnjavati da si ne napraviš troška više nego kaj bu eventualni zahvat koštal kod majstora koji zna i ima s čim. Doma možeš samo skinuti i ništa više (ako usput kaj ne slomiš kod rastavljanja) ako uopče je kvar u dizama
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
znam da bi trebao pozvati majstora ali kada bi vidio stanje bila bi reakcija: generalka! isto što je rekao i prije 20-ak godina kada sam ga kupio pa još nije otvaran motor :icon_e_smile:

sve pokušavam sam, semering sam uspješno izmjenio uz vašu pomoć, iako sam sa starim semeringom imao muku ježevu, ali improvizirao sam radapciger i izletio je u roku sat vremena :icon_weed:


e da si ti muha blizu meni, već bi to bilo popravljeno vjerujem, jer kod nas su "majstori" samo mit

ali znam jednog jedinog pa ćemo i to rješit ako bude novaca...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,308
Onda skini haubu, rezervar i onda krečeš na dize.
Na njih ti idu lajtunzi sa Boš pumpe, po tome ih budeš prepoznal. Kad poskidaš lajtunge i povrate svaka diza ima dvije matice (ključ13) koje ju drže. Otpustiš i sa pajserom izvadiš dizu jer sigurno su zapekle. Budi oprezan da ne slomiš ili oštetiš tjelo dize kod vađenja.

Dize odneseš Bošisti da ih ispita jer ti tu nemaš doma kaj raditi pošto sigurno nemaš potrebnu aparaturu da ih provjeriš.

Sastavljaš obrnutim redosljedom s tim da očistiš dosjede u glavi i staviš nove bakrene pločice ili popustiš stare.
 

Maki1986

Novi član
Tu od
24 Tra 2014
Poruka
13
Pozdrav svima..
Na IMT539 su mi ispali vijci iz 4 rupe(ili pržunjere) koje drže ploču od kuke i kose.ugl.sve 4 rupe imaju oštećeni navoj i nemogu zavidat nove vijke.Jel moguće ureznicom napravit novi navoj?može li se zavarit ili bilo koje drugo rješenje?hvala unaprijed
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,308
Ima dovoljno mjesta da narežeš M18.
Preporučam da ti tokar napravi šarafe sa finim navojem i da budu štift šarafi.
Nikad više problema nebude.
 

Maki1986

Novi član
Tu od
24 Tra 2014
Poruka
13
Štift,to su kao dupli?kako će se taj fini navoj šarafit ako narežem obični navoj?znači,na taj štift vijak ide matica?u mene su dosad samo 4 vijka bila pa zato pitam.hvala na brzom odgovoru :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
jel se može na 533 ikako riješiti ono njegovo kvrckanje PVP....drugi fiber ili nešto drugo,i uostalom šta se to čuje
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Kvrckanje. To su ti taktovi za plesne korake. 1,2,3-1,2,3...:D:
To je prika klipna pumpa i njezin zvuk kad brizga...
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
vidio sam i čuo i druge motore sa klipnim pumpama i nema nikakvog kvrckanja,,ja ipak mislim da zvuk dolazi negdje oko fiber spojke i da baš na tom spoju se i čuje to
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,308
Štift,to su kao dupli?kako će se taj fini navoj šarafit ako narežem obični navoj?znači,na taj štift vijak ide matica?u mene su dosad samo 4 vijka bila pa zato pitam.hvala na brzom odgovoru :)
Da su štift šarafi, brezoni ili ko ih kak zove. S jedne i druge strane navoj, a u sredini 10-tak mm bez navoja. Ti tvoji mogu s jedne strane imati M16 nnavoj, a s druge M18.
Ja sam računal da buš i u kučište narezal fini navoj :(hi):
Problem kod vvijaka je taj kaj se otpuste i onda sjebe navoj u kučištu, ako ideš na štiftove onda nemaš tih problema, jedino ako se otpuste do kraja pa ih strga.

jel se može na 533 ikako riješiti ono njegovo kvrckanje PVP....drugi fiber ili nešto drugo,i uostalom šta se to čuje
Treba nacinati spojnicu boš pumpe i spojnicu koja je na pogonu jer su najvjerojatnije poderane, obraditi prema novome fiberu da bude knap . Pocentrirati pumpu kod montaže da nebi raskolilo novi fiber i tu i tam kapnuti koju kap ulja na fiber.
Inače tih fibera danas ima i gumenih u prodaji, ali od toga nema kruha.

To kliktanje znači automatski nepravilan moment paljenja
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Da su štift šarafi, brezoni ili ko ih kak zove. S jedne i druge strane navoj, a u sredini 10-tak mm bez navoja. Ti tvoji mogu s jedne strane imati M16 nnavoj, a s druge M18.
Ja sam računal da buš i u kučište narezal fini navoj :(hi):
Problem kod vvijaka je taj kaj se otpuste i onda sjebe navoj u kučištu, ako ideš na štiftove onda nemaš tih problema, jedino ako se otpuste do kraja pa ih strga.

Ne bi se slozio da u kuciste ide navoj 18x1,5.U kuciste posto je od gusa treba ici krupniji navoj koji u tom slucaju moze biti M18,a van treba biti sitni navoj 16x1,5.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh