• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Evo skinuo sam regler izgleda li ok?
 

Prilozi

  • IMG_20230808_170758.jpg
    IMG_20230808_170758.jpg
    17.4 KB · Pregleda: 32
  • IMG_20230808_170754.jpg
    IMG_20230808_170754.jpg
    31.8 KB · Pregleda: 32
  • IMG_20230808_171011.jpg
    IMG_20230808_171011.jpg
    15.6 KB · Pregleda: 32

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Mislim četkice su dobre znači ima nešto još u ovome nešto što bi moglo otić
 

Prilozi

  • IMG_20230808_200838.jpg
    IMG_20230808_200838.jpg
    17.7 KB · Pregleda: 12
Posljednje uređivanje od moderatora:

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
232
Pa ne možeš mu baš tako iz rukava dati "rješenje" ;-) Kaj ak su diode ili nešto, skurile ovaj regler (ako uopće je skuren) pa će skuriti i novog? Ima u temi o alternatorima opisano kako se ispituju diode. Mislim, može kupiti novi regler, možda i je stvar u njemu, ali zašto riskirati i tih 15 eura ako se može još nešto provjeriti.

U regulatoru, narodski rečeno, regleru imaš neku elektroniku za ujednačavanje napona da bude stalno jednak, a ovo zaokruženo je hladnjak te elektronike.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
I ovaj put ispada da je svaka riječ suvišna.
Daj to popraviti msjstoru, kraj muke.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Koliko sam puta -tam u svojim marketima- kupio nešto samo da vidim iznutrice i kak radi!
Ovo me podsjetilo na jednog mojeg prijatelja koji je popravljal automatski mjenjač.
Ja sam njega odavde napal, pa onda odande, pa tuf čekičem...... pitam ga ja ko je to sastavil?
A on ko iz topa, niko, ko bi to više sastavil....

Ne velim da je alternator sveto pismo za popraviti. Večina nas se učila i usput nekaj strgala, nepovratno uništila...
Kolega je skinul regler kaj je najjednostavnije. Izvana još jedino kaj može je izmjeriti otpor na rotoru i zamjeniti regler. Možda se regler da i ispitati ali ja to neznam. Da znam kak se to radi ja bi napisal.
Ako bude išel dalje u ispitivanje dioda i zamjenu istih treba malo više alata od križnog šerafcigera.
A svi koji smo popravljali više od jednog znamo kak može ona pločica pod remenicom zarasti za osovinu i znamo kaj smo sve speljavali da ne strgamo prednje kučište.
Ja osobno sam ih slomil barem dva, tri i alternator može u smeče.... ako nemaš još kojeg da spasiš stvar.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Ovo me podsjetilo na jednog mojeg prijatelja koji je popravljal automatski mjenjač.
Ja sam njega odavde napal, pa onda odande, pa tuf čekičem...... pitam ga ja ko je to sastavil?
A on ko iz topa, niko, ko bi to više sastavil....

Ne velim da je alternator sveto pismo za popraviti. Večina nas se učila i usput nekaj strgala, nepovratno uništila...
Kolega je skinul regler kaj je najjednostavnije. Izvana još jedino kaj može je izmjeriti otpor na rotoru i zamjeniti regler. Možda se regler da i ispitati ali ja to neznam. Da znam kak se to radi ja bi napisal.
Ako bude išel dalje u ispitivanje dioda i zamjenu istih treba malo više alata od križnog šerafcigera.
A svi koji smo popravljali više od jednog znamo kak može ona pločica pod remenicom zarasti za osovinu i znamo kaj smo sve speljavali da ne strgamo prednje kučište.
Ja osobno sam ih slomil barem dva, tri i alternator može u smeče.... ako nemaš još kojeg da spasiš stvar.
Najjednostavnije je ispitati regulator napona "12V" ovako:
Spojiti se na regulirani izvor istosmjernog napona i struje, koji može dati između 5V i 20V. Minus žicu na minus regulatora, a plus žicu na kontakt, koji oduzima struju s ispravljačkih dioda alternatora. Paralelno tome spojiti mjerni instrument, voltmetat, mjernog opsega 0-20V.
Na četkice regulatora treba spojiti žarulju od fara traktora 12V 40/45W.
Regulacijom za napon nspajanja postepeno dizati napon za testiranje regulatora od alternatora. Pratiti stanje napona na voltmetru i jačinu kojom svijetli žarulja. Negdje prije postizanja 14V regulator napona alternatora mora prekinuti napajanje žarulje i ona se ugasi. Spuštanjem narinutog napona s izvora, na regulator napona za par volti, regulator napona ponovo napaja žarulju i ona ponovo svijetli i tako može u nedogled. Na voltmetru se može pratiti i očitati koliki je stvarni napon, koji varira od elektronike do elektronike. Ne postoje dva ista sklopa nikada, makar su od tzv. istih elemenata po istoj shemi izrađeni. Svi su u toletanciji plus - minus...
Eto poštovano društvo, to bi bila najjednostavnija skalamerija za nove igre bez granica.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Kaj drugo reči nego hvala na podjeljenom znanju.
Ako kolega ima sa čim ispitati sad mu je u detalj objašnjeno kak da proba.

Osobno se nikad nisam oko toga zanimal jer mi je uvijek bilo lakše zamjeniti drugim reglerom kojeg sam imal pri ruci i na taj način procjeniti dali je ovaj ispravan ili ne a i u to vrijeme podesivo napajanje je za mene bilo nekaj kaj sam u akumulatorskoj stanici videl i vrtel onaj kotač...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Meni je ostal šaraf viška sad kad sam vraćal pod na Zetora. Kaj da je bilo nekaj kompliciranije… 🤭
To sam ti ja ostavil umjesto onog M5 kaj si ti meni posudil 🤭
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Među ljudima u struci se barata frazeologijom i činjenicom da regler regulira napon i struju za dinamo, a regulator napona za alternator.
Možemo i dalje...
PS
Stare, mehaničke regulatore napona, kakve su imali i prvi Stojadini se moglo popraviti, naštelati itd, ovi novi su samo za bacanje, ali to je neka povijesna istina, nije forumu atraktivna.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,165
Ufff, ovo je slučaj gda od viška glava boli. Do ve sam bil uvjeren da se to odnosi samo na vino :ppozdrav: .....

(slučaj sa viškom šarafa)
 

Najnoviji postovi

Na vrh