• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
S

strongboy

Guest
puknuti kaže:
Da se mene pita prije bi uzeo taj predratni nego novi... a 2000rs nije puno taman se razradio :lol: ... Ako su to njegovi stvarnni sati znaci da gazda ima tri kokoši dvije svinje i pola krave , taj traktor je bio na poštedi do sada.
Na Tractodata.com piše da se poceo prizvoditi 1986 ..sad ako ima je vjerovati onda ne može biti star 24 god. da nije neka podvala ?
Mislim da mi je vlasnik rekao da je traktor proizveden 84 godine,al nisam siguran.Al mislim da se proizvode pre '86-te.
 
B

Bobo

Guest
Nije me bilo par dana, pa da ukratko nabacim koji komentar ovdje...

Ovako, 539 i 542 imaju isti motor, jer sam se u IMT-u raspitao i kako mi je receno da nema razlike nikakve ni u klipovima, ni nista... Dakle motori su jednaki i imaju 29.5kW snage.

Snaga koji traktor u cjelini moze isporuciti ili na tockovima ili na kardanu se razlikuje, poradi drugacijih prijenosnih omjera u mjenjacu. 542 je u 1. direktnoj sporiji od 539, sto znaci da ce mu za 1ha oranja trebati vise vremena i samim time vise goriva u usporedbi s 539. Ako nije tako dam glavu na panj.

542 je zbog dodatnih 300kg i bolje rasporedjene tezine prava mrcina za razliku od 539, jer ima bolju vucnu silu, usudio bih se reci za trecinu.

Netko je pitao da li je 5 brzinski mjenjac i nozni gas na svakom 542 serijska oprema. NIJE. 542 se proizvodio u 3 serije, dakle kao ovaj se slike, kao sto Mario ima i kao moj 549. Zadnje dvije serije se razlikuju samo po kabini i haubi, mehanika je ostala ista, dok prve serija "odudara"

Nozni gas je na rvoj seriji 542 bio dodatna oprema i bio je na jako lose mijesto postavljen. Vozio sam takav traktor, i po mom ukusu papucicu treba pribliziti vozackom sjedalu...

Sto se 5 brzinskog mjenjaca tice... NISAM SIGURAN, ali koliko znam da se na prvoj seriji moglo birati 3 ili 5 brzina. No kako rekoh, ova informacija nije 100% provjerena, pa me nemojte drzati za rijec...

Ako sam nesto aboravio napisati, slobodno recite i bit ce mi drago da pojasnim ;)
 
A

Ado

Guest
Pozdrav forumašima koliko se ja razumijem ovaj IMT 542. 29,5kw puta 1,36=40,12Ks.Tolika mu je snaga ista kod 539 ,samo drugačiji 542 u konstrukciji ništa više hidraulika im je ista spora. Sve u svemu kopija od Fergusona ali ni blizu." Bez ljutnje ali tako je" - "Ado" -
 
B

Bobo

Guest
Nema nikakve ljutnje, a sto se hidraulike tice, 542 ima puno jacu hidrauliku od 539, tako da i tu ima razlike...

Ovih 29.5kW sam nasao u prospektu, ali bi trebali imati oko 38KS ta dva traktora... Govorim o snazi motora na zamasnjaku...
 
S

strongboy

Guest
Ado kaže:
Pozdrav forumašima koliko se ja razumijem ovaj IMT 542. 29,5kw puta 1,36=40,12Ks.Tolika mu je snaga ista kod 539 ,samo drugačiji 542 u konstrukciji ništa više hidraulika im je ista spora. Sve u svemu kopija od Fergusona ali ni blizu." Bez ljutnje ali tako je" - "Ado" -
Ja sam bas sada otvorio sajt imt-a.tamo pise ovako:(zapisao sam karakteristike oba traktora.i 533 i 542). oba traktora imaju isti tip motora: M33/T.NOMINALNA SNAGA:IMT-539=29,5KW;IMT-542=31KW.NOMINALAN BROJ OKRETAJA (r.p.m):IMT-539=2000;IMT-542=2250.MOC DIZANJA (KN):IMT-539=11;IMT542=14.0.TEZINA:IMT-539=1685kg;IMT-542=2085kg.BRZINE:IMT-539= 6/2;IMT-542= 10/2. Po ovome se jasno vidi razlika izmedju ta dva traktora.ima tu puno slicnosti al sa bitnim razlikama ;) .
 
S

strongboy

Guest
Bobo kaže:
Nije me bilo par dana, pa da ukratko nabacim koji komentar ovdje...

Ovako, 539 i 542 imaju isti motor, jer sam se u IMT-u raspitao i kako mi je receno da nema razlike nikakve ni u klipovima, ni nista... Dakle motori su jednaki i imaju 29.5kW snage.

Snaga koji traktor u cjelini moze isporuciti ili na tockovima ili na kardanu se razlikuje, poradi drugacijih prijenosnih omjera u mjenjacu. 542 je u 1. direktnoj sporiji od 539, sto znaci da ce mu za 1ha oranja trebati vise vremena i samim time vise goriva u usporedbi s 539. Ako nije tako dam glavu na panj.

542 je zbog dodatnih 300kg i bolje rasporedjene tezine prava mrcina za razliku od 539, jer ima bolju vucnu silu, usudio bih se reci za trecinu.

Netko je pitao da li je 5 brzinski mjenjac i nozni gas na svakom 542 serijska oprema. NIJE. 542 se proizvodio u 3 serije, dakle kao ovaj se slike, kao sto Mario ima i kao moj 549. Zadnje dvije serije se razlikuju samo po kabini i haubi, mehanika je ostala ista, dok prve serija "odudara"

Nozni gas je na rvoj seriji 542 bio dodatna oprema i bio je na jako lose mijesto postavljen. Vozio sam takav traktor, i po mom ukusu papucicu treba pribliziti vozackom sjedalu...

Sto se 5 brzinskog mjenjaca tice... NISAM SIGURAN, ali koliko znam da se na prvoj seriji moglo birati 3 ili 5 brzina. No kako rekoh, ova informacija nije 100% provjerena, pa me nemojte drzati za rijec...

Ako sam nesto aboravio napisati, slobodno recite i bit ce mi drago da pojasnim ;)
Ako je prva brzina kod 542-ke sporija od prve kod 539-ke, znaci li to da je druga brzina isto tako sporija od druge brzine na 539?pa dali je onda moguce orati u drugoj brzini sa 542,ili recimo sa nekom od visih sporih brzina(4-spora ili 5-spora).ovo je samo moje razmisljanje, a ujedno i pitanje iskusnijih sa ovim traktorima :?: ;) .inace raspitao sam se o ovom traktoru koga zelim da kupim,i receno mi je da ima 5 brzina i noznu gas.pozzz
 
B

Bobo

Guest
Da, i 2. je sporija od 2. na 539, ali ne mozes u 2. orati s njim...

Jedan ovdje ima 549 i ore u 2. s jednobraznim plugom, samo ne znam koliko ce mu traktor trajati...

Inace, 1. direktna je brza od 5. spore, samo da znas ;)
 
S

strongboy

Guest
Bobo kaže:
Da, i 2. je sporija od 2. na 539, ali ne mozes u 2. orati s njim...

Jedan ovdje ima 549 i ore u 2. s jednobraznim plugom, samo ne znam koliko ce mu traktor trajati...

Inace, 1. direktna je brza od 5. spore, samo da znas ;)
Aaa,ok onda :) znam da je 1-brza brza nego 3-spora.a za 5-spora nisam znao.na moj tomo vinkovic TV-420,3-spora je daleko brza od 1-brze.snjim oram u 2-brzoj i retko kad u 1-brzu.a u trecu sporu nemoze nikako,jer je 3-spora samo malo sporija od 3-brze. ;) .po brzini kretanja(od najsporije do najbrze brzine) su:1-spora,2-spora,1-brza,2-brza,3-spora,3-brza. ;) .pozz.....ili ipak malo drugacije :roll: radim snjim vec 21 godinu,a nemogu se sjetiti sa sigurnoscu :lol: jer sve to radim mehanicki(ne svesno) vec po osecaju na zvuku motora..:).icicu kasnije na selo, i zapazicu sa sigurnoscu koji je bio redosled brzine u smislu od najsporije do najbrze :lol: pozdrav
 
B

Bobo

Guest
Na IMT-u idu po brzini pro spore brzine sve redom, i onda brze sve redom...

Masa ljudi s 5 brzinskim mjenjacima ore u 5. sporoj, jer je zanemarivo sporija od 1. direktne, ali se tu snaga prenosi i preko reduktora, i dosta se snaga osjeti u oranju. Bolje prima gas, a i mjenjac je rastereceniji poradi koristenja reduktora...

Samo je pizdarija na uvratinama saltat rikverc brzi. 5. spora... da se ubijes... Probao sam u 5. sporoj orati, i nije mi se svidjelo bas zbog uvratina orati tako...
 
S

strongboy

Guest
Bobo kaže:
Na IMT-u idu po brzini pro spore brzine sve redom, i onda brze sve redom...

Masa ljudi s 5 brzinskim mjenjacima ore u 5. sporoj, jer je zanemarivo sporija od 1. direktne, ali se tu snaga prenosi i preko reduktora, i dosta se snaga osjeti u oranju. Bolje prima gas, a i mjenjac je rastereceniji poradi koristenja reduktora...

Samo je pizdarija na uvratinama saltat rikverc brzi. 5. spora... da se ubijes... Probao sam u 5. sporoj orati, i nije mi se svidjelo bas zbog uvratina orati tako...
...E da..kad dodje za rikverc onda... :lol: ali kad je vec 1 sporija nego kod 539,onda nema ni potrebe da dodatno usporis oranje saltanjem u 5-sporu ;) iskreno bio sam jako zainteresiran za 542,al me sad obeshrabruje to sto ce biti sporiji u oranju od 539.....neznam.pojma nemam sta cu... :scratch .neki mi ga hvale, neki ga kude....izgleda da kolko vise znas-tolko vise naznas sta ces :lol: ok hvala ti na savetima ;)
 
B

Bobo

Guest
Gledaj ovako... Meni su govorili da je 549 sporiji od 539, ali kad sam usporedjivao jedan s drugim, nije bilo nikakve razlike... Vozili smo jedan kraj drugog na 1500 okretaja i 1. 2. i 3. brzina su potpuno jednake.

542 ima vece gume nego 539, tako da se ta razlika u brzini kompenzira vecom snagom, i boljim vucnim svojstvima.

Svejedno ce ti ga covjek dati da ga probas u oranju, pa ces vidjeti da nije ni toliko spor...
 
A

Ado

Guest
- Može li mi ko objasniti kojom orete brzinom sa dvobraznim plugom sa IMT 539 i IMT 542,vidim da imate problema sa jednobraznim plugom za oranje u drugoj sporoj ? "Ado"
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Gledaj ovako... Meni su govorili da je 549 sporiji od 539, ali kad sam usporedjivao jedan s drugim, nije bilo nikakve razlike... Vozili smo jedan kraj drugog na 1500 okretaja i 1. 2. i 3. brzina su potpuno jednake.

542 ima vece gume nego 539, tako da se ta razlika u brzini kompenzira vecom snagom, i boljim vucnim svojstvima.

Svejedno ce ti ga covjek dati da ga probas u oranju, pa ces vidjeti da nije ni toliko spor...

Htio si reci 549?
 
B

Bobo

Guest
Ado: Krivo si shvatio, ili sam ja krivo napisao...

Covjek s jednobraznim ore u drugoj direktnoj...

Ja odobno uvijek orem u 1. direktnoj, jer mi tako najbolje pase i brzinom rada, kvalitetom uradjenog posla, a i saltanje rikverc-1. je za uvratine dusu dalo...


Dakle, ore se u 1. dorektnoj s dvobraznim plugom 10" a ako imas neku super lako obradivu zemlju i sve je na ravnici, mozes cak orati i s 2x12", ali nema potrebe, neces biti puno brzi, a imat ces gore ripremljenu zemlju za tanjuranje...

Dvobraznjakom orem na 20-25cm dubine,a jednobraznjakom uvijek oko 30cm-35cm. Uglavnom za oranje kojekakvih sikara ga koristim, te za oranje prije i poslije duhana.

Smiljan: 542 serijski dolazi s gumama 12.4-28" kao i 549. Moze se i nadoplatiti za 13.6-28"
 
A

Ado

Guest
- ;) još jedna napomena sve zavisi jeli deferencijal sperovan ako nije traktor pocne da slajdra i stane ili podiži hidrauliku ,a druga stvar ako je šperovan prvo okrece jedan da slajdra zatim se drugi ukljucuje tako se kod mene desava propinje se ko bijesan konj 8) imas osjećaj da će raskinuti sve pod sobom ali se neda stara raga od fergusona :D . - Meni nedostaju prednji utezi na prednjem kraju ili da ih stavim na tockove prednje neznam ni sam sta bi ? - Ado -
 
B

Bobo

Guest
Pazi, radi se o relativno malom traktoru od kojeg ne mozes puno ni ocekivati i da imas prednje utege, na zadnjem kraju bi opet bio lagan i ako ne bi proklizavao, onda bi se gasio od tereta...

Utezima nije mijesto na malom traktoru, jer mozes porazbijati rukavce samo tako, pogotovo ako traktor voli skakati prednjim krajem... Za mene je pojam malog traktora sve ispod 60-70KS.
 
A

Ado

Guest
-Dobro tako ti misliš, a zašto stavljaju utege na velike traktore recimo od 100Ks pa do 220Ks što će njima :?: , već da izravnaju balans težinu tereta jel tako 8) ako je proizvođač ili, inžinjer koji je konstruktovao taj traktor normalno da poznaje što mu treba a što ne :?: -Svi bi mi volili da ima snagu da ore kako nama odgovara jel tako :idea: - U klasi malih traktora spadaju :arrow: : Tomo vinković do 30Ks,Goldoni isto tako :D , a već IMT 533,539,542,u srednju kategoriju traktora :) ,zatim slijedi jači i najači traktori koji spadaju u ekstra klasu normalno. :!:
- " Ado" -
 
B

Bobo

Guest
Izvini, ali po danasnjim mjerilima, mali traktori su za VECINU ljudi svi ispod 90KS ;) Vise-manje Ali nitko vise ne ide ispod 60KS, i u to sam se uvjerio... Covjece, ljudi prskaju i bacaju gnojivo s 90KS traktorima ;)

Sto se utega tice, probaj ih staviti na 542 kad ga kupis, ili bar napuni za probu prednje gume otopinom vode i soli, ili antifriza, ap ces vidjeti sto ce ti traktor raditi... sprijecit ces propinjanje, ali on nece nazad imati vecu vucnu silu, jer nema on "kapaciteta" da sve to nosi. Ako se ne bude propinjao, gasit ce se. Ne moram niti napominjati sto bi rukavcima napravio s utezima na malim traktorima...

Sto se utega na vecim traktorima tice, oni ih imaju kako bi povecali vucnu silu na prednjoj pogonskoj osovini, a ovi bez prednje vuce stavljaju utege da mogu nositi na polugama vise tereta.

Kao sto rekoh, nemaju utezi tamo sto traziti...

Tomo Vinkovic i njemu slicni imaju 70% tezine naprijed, jer kad za njih zakopcas neki prikljucak i ti sjednes na njega dolazis do otprilike 50:50 raspodjele tezine, i ti traktori u brdu i vinogradu nedvojbeno rade bolji posao od 539, jer imaju pogon na sva 4, nize teziste, i puno bolju raspodjelu tezine, a snaga motora je cak i manja...

Na Tomu mozes u kotace naslagat utega koliko hoces, jer se taj nikada nece propet, a nema ni rukavce koje mozes razbiti, posto se radi o krutim osovinama (kod zglobnih modela)

Dakle, ne forsiraj utege, ako bas ne moras, jer ce ti samo zlo donijeti.

Za prvu ruku napuni gume vodom, pa ces vidjeti kako ce se ponasati, a ako ti se svidi, dodaj antifriza i miran si...


Jooj, ovih dana sam se nesto raspisao...
 
A

Ado

Guest
- Bobo hvala na odgovoru - Kucam ja svaki dan ko daktilograf sviđa mi se ovaj forum gdje možeš postavljati pitanja a dobijati odgovore .A što se tiče traktora kod nas u "Hercegovini" su one kategorije što sam izbacio na forumu .U zadnje se vrijeme sve više koriste manji traktori kao što su "Goldoni,Landini,pa i Turski i Kineski koji su loše kvalitete ali im je mala cijena sa plaćenim pdv ,tako da se sve manje koriste traktori Tomo Vinković prvo što su spori nemaju nekakvog učinka na zemlji .U srednju kategoriju spadaju Massey Ferguson, IMT 533,535,539,542,549,560,Torpedo do 55Ks,i tako da sad ne nabrajam ostale marke evropskih traktora.Veću kategoriju spadaju IMT 565,577, Massey Ferguson,Jon Deer Goldoni i Landini do 200Ks.Kod nas je takvo stanje svi veći se koriste za žiganje većih terena u poljima za čupanje panjeva u" Bosni" koriste ih isključivo za izvlačenje i prevoz drveta balvana .
- " Ado " - :drinkers:
 

Najnoviji postovi

Na vrh