• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
B

Bobo

Guest
Pa neces orati u sporim brzinama...

Radne brzine se krecu u rasponima od 5 do 25km/h, a to su na IMT-u 1., 2. i 3. direktna, tj, radne brzine...

U sporima se takodjer radi (sjetva presadnica, malciranje guste trave, siliranje i slicni poslovi).


Dakle spore i radne imas na svom IMT-u. a ja na 549 imam i dvije transportne...
 
B

Bobo

Guest
Mata imt 540 kaže:
p.s. i bobo još samo nekaj ajde ak ti nije teško zanima me kak izgleda tj kak je to spojeno od kučišta do prednjeg mosta pogon kak dojde kardan odostraga ako ti nebi bilo teško poslikat i hitit slike gore :) hvala unaprijed

Tek sam sad ovo primjetio da si napisao, pa ti stavljam par slika koje imam na racunalu, a ak treba sto detaljnije, samo vici!

Lijeva strana:
Obrisan neispravan link.

Desna strana:
Obrisan neispravan link.

Detalj prednjeg diferencijala:
Obrisan neispravan link.

Reduktor i kardan:
Obrisan neispravan link.

Rucka za ukljucivanje prednjeg pogona:
Obrisan neispravan link.
 
M

Mata imt 540

Guest
pa ja bi isto tak rekao recimo da su spore radne ali opet gledajući puno poslova se odvija i u brom hodu....stoga to je kombinacija :) teži poslovi se rade ono ja recimo kad razbacujem stajski gnoj 1 ili 2 spora da ga pošteno nabacam ,a ako oću lagano natešst on 3 spora,kao što sam rekel orem u 3 sporoj iz razloga kaj mislim da diferencijal u tom momentu odlićno dela .....kad je gusta trava odnosno djetelina isto kosim s bočnom kosom u 3 sporoj...za šumu da ne pričam spore dušu dale :) a kajse tiče tanjuraća večinom je to 1 brza jer su imt-ove tanjuraće 24 diska pa sad neznam u koju bi one kategoriju teških ili lakih neznam toćno .....ove godine kad sam tanjurao za sjetvu kukuruza tanjurače su mi išle u zemlju skroz do osovina .....tak da sam ono prvi puta ravne poslje skrižane i tako 3 na nekim zemljama i 4 puta zbog korova koji je potjerao u proljeće :) a kaj se tiče onog pluga kaj ti i BOBO veli probaj za 50 eura dolje spust cijenu pa kupi jer ludnica su ti imt plugovi barem meni i nebi mjenjao za bilo koji plug druge marke .....jer meni je odlićno radit s imt-ovim i to je to :) a smiljan sretno sad i udri po prašini i divljini i nek di dugo služi stroj :)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Pa neces orati u sporim brzinama...
Pa nisam nikad u zivoti orao pa sta ja znam u kojoj cu orati :) orati cu u onoj u kojoj ide :) kao sto sam kosio :) prvo najsporija pa stani probaj slijedecu brzu i tako .... ;)

Dakle spore i radne imas na svom IMT-u. a ja na 549 imam i dvije transportne...

Dakle moj IMT539 ne moze vuci prikolicu ;) :lol: :drinkers:

Sto kazes na razliku u obradi teskom i lakom tanjuracom?
 
M

Mata imt 540

Guest
e hvala ti BOBO na slikama to me naj više zanimalo :) kak to izgleda jer kak sam mjenjal kučište diferencijala tak sam kupio od frajera od 560 to kučište pa me zanimalo s koje bi to strane došlo pošto imam otvor isto kak je tebi tu otraga spojeno sad da sam ja neki kemićar kak nisam hehehehe dal bi si truda ba nekaj zmislio ali neda mi se pa ono ostavit ću to za neko ljepše sutra :) još jedamput hvala a kad me bude opet nekaj interesiralo pitam ja budi bez brige
 
B

Bobo

Guest
Sto se tice obrade lakom i teskom tanuracom... Ovisi sto ti treba. laka tanjuraca ostavlja uredniju povrsinu, dok teska to sve razbuca, ap bude grbavije, jer su veci razmaci izmedju tanjura, a i veca je dubina.

IMT tanjuraca 24 diska je laka tanjuraca. ista je kao i OLT tanjuraca, tak da ono...


Oranje se radi u 1. direktnoj (radnoj, brzoj) ako je zemlja imalo ok za obradu i ako se ore s 2x10" plugom. moj 539 ore s 2x10" pri 20cm dubini bez da se umori, a kad se radi uzbrdo i na malo tezoj zemlji, tek onda 3. spora, ostalo sve 1. direktna...

Sto se kicusta i prednjeg mosta tice, ako budes nabavljao reduktor, svakako uzmi ovaj kao moj na kojem ti ukljucujes/iskljucijes prednji pogon po zelji i takav raduktor vuce i u rikverc. oni koji automatski pale prednju vucu, rade samo prema naprijed, a kad se gume malo potrose, dogadja se da prednja vuca bude stalno ukljucena...


Koljevku es takodjer morati mijenjati, tako da ti je ugradnja prednje vuce malo veci izdatak, a ne znam kolik oce ti pomoci na 540. Izgubit ces na okretnosti, na snazi, a vucna sila ce ti u najgorem slucaju ostati ista, psoto treba snage da se prednji post pogoni,a tu snagu gubis sa zadnjih kotaca, tak da je to na slabom traktoru dvosjekli mac. Bojao sam se da ce i na 549 puno snage krasti prednja vuca, no radi bez problema. ne znam kako bi se 540 ponasao s njom. Vjerovatno bi radilo, ali ne vidim svrhu, kao i onako i onako ores u 3. sporoj ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Sto se tice obrade lakom i teskom tanuracom... Ovisi sto ti treba. laka tanjuraca ostavlja uredniju povrsinu, dok teska to sve razbuca, ap bude grbavije, jer su veci razmaci izmedju tanjura, a i veca je dubina.

E to sam htio cuti. Fala. Trebam pripremiti za sadnju ljesnjaka i imam ponudu da mi se predje, nakon oranja, teskom tanjuracom. Po tome bi nakon toga moralo ici jos jednom ili lakom tanjuracom ili drljacom. Ne vidim zasto se nebi odmah po ornju islo lakom tanjuracom? Sto mislis, bobo?
 
M

Mata imt 540

Guest
hehehe istina treba puno kemije ali ja i kemija :axe: tak da neznam ali opet kak je napravljen 539 sa prednjom vučom :) tak bi valjda i ovaj funkcioniral lol hvala na informaviji za reduktor recimo da kupujem novi onda mogu birat taj reduktor ili dobijem onoga koji je predviđen za taj traktor recimo kod 560 kak bi se dobilo?
 
B

Bobo

Guest
@Smiljan: Sto se tice tanjuranja po oranju, ovisi s kakvim je plugom orano. kad moj kolega poore 80cm duboko sa 32" plugom, tu imt 539 nema sto traziti, ejr su to rupe po njivi da je to uzas za gledati. Po takvom oranju svakako treba proci s teskom tanjuracom, psoto lagana ne moze razbiti tolike hrpe zemlje. kao da ides po strnju direktno iza kombajna, tako ce se lagana tanjuraca ponasati. Ako je pak orano s malim obicnim plugom, onda mozes bez problema proci s laganom tanjuracom i to potanjurati, i dobro ce ispast u svakom slucaju.

Dakle, sve ovisi na sto to oranje lici...


@Mata: Koliko znam da svi IMT-i koriste isti reduktor za ukljucivanje prednje vuce, osim sto ej na starijim tipovima 560DV i 577DV kardan od prednje vuce bio s desne strane, pa ne znam kakav su reduktor imali. Vjerovatno isti ovakav, samo sto je napravljen da bude s desne strane... Uglavnom, bolje ti je da je "rucni" nego automatski. ljudi na 5106 i 5136 svi prepravljaju automatske u "rucne" jer traktor od 4 tone treba imati na njivi stalno ukljucen prednji pogon, a ne samo kad krene zapadati, a kad se prednji kraj naglavi negdje nizbrdo, a ne mozes nikuda, s automatskim reduktorom, nemas prednju vucu koja ce te izvuci iz "skakljave" situacije...

Sto se tice 539 s prednjom vucom, to je propali slucaj... nema bocne reduktore u prednjem mostu, nego kardan ide direktno, prenizak je traktor, jako jako neokretan, ne znam gdje bi se takav traktor mogao koristiti, osim s prednjim utovarivacem ,ejr bi nu tu prednja vuca zapravo i pomogla, no u nekom ozbiljnijem poslu, mislim da to samo smeta
 
M

Mata imt 540

Guest
aha e hvala na odgovorima Bobo .....mislim da če proći još dosta vremena dok ne kupim novi stroj da pomogne ovom starom ali nadam se da ove zime ide na pola da sredim konačno one semeninge i da je to to onda samo se nadam da če izdurat sve ovo kaj treba napravit prije zime :)
 
S

strongboy

Guest
evo napravio sam nekoliko slika,pa da vam pokazem sta sam kupio :).ovako za pocetak sam veoma zadovoljan snjim.pali iz prve jos pri samom dodiru na starter.pre neki dan sam vozio seno sa njim,a livade su prilicno daleko i po veoma los put.ranije sam isao sa tomo vinkovic...al ovo je kao da vozim mercedes :lol: .Juce sam ga vozio i po asvaltu.stigao sam do 4-te brzine.jedva sam je pronasao :roll: .al 5-tu nikako ne mogu da je nadjem :scratch.inace,odustao sam od kupovine plugova sto sam ranije pricao jer sum mi nekako skupi(350 eura,a moraju se zameniti emesi-ono sto ore zemlju,i da se krpe daske).uzecu jedne druge za koje vlasnik trazi 300 eura a snjim ide i srednja poluga,griblo koje se prikaci za plug i koje odmah u istom hodu kad ores,razbija grudve i moze se odmah saditi bilo koja kultura(paprika,kupus,....bilo sta jer naknadno drljanje nije potrebno),zatim jos jedan par emesa,rezervnu oplatu za prednji plug,i par rezervnih zastitnika za daske gde se najvise trose(stavljaju odmah iz nad emesa).plug je "kumanovski",i je kopija beogradskog pluga 7.55,i po recima vlasnika pluga,a moj dobar prijatelj,plug je veoma kvalitetan,a vukao ga je sa IMT-539.a inace samo plug sa polugom 250eura.dvoumim se dal da uzmem i to griblo i te rezervne elemnte :scratch .ok :) puno pozdrava iz makedonije,i jos da kazem da su mi svi prijatelj koji se razumeju u traktore, medju kojima i mehanicara,rekli da je traktor zaista dobar, da nije puno radio,i da sam napravio dobar izbor.pozdrav.evo nekoliko slika: Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Mislim da se svakako isplati kupiti jos taj ekstra prikljucak i par lemesa, te "cela" dasaka, posto se cela najvise i trose...

Po blatobranu mi se cini da je traktor prevrtan, ili se varam?
 
S

strongboy

Guest
Bobo kaže:
Mislim da se svakako isplati kupiti jos taj ekstra prikljucak i par lemesa, te "cela" dasaka, posto se cela najvise i trose...

Po blatobranu mi se cini da je traktor prevrtan, ili se varam?
i ja mislim da se isplati to griblo.ja sam pokusavao na plugove toma vinkovic da ugradim takvo griblo, al sam se namucio i najzad odustao.a ovo je napravljeno, gotovo,i po potrebe jos samo da se namontira.a to sto kazes za blatobranu,saviojen je(ne mnogo),samo levi blatobran.al kad traktor bio prevrtan, onda bi stradala i ostala limarija,a o kabini i da ne spominjem :) .kabina mu je originalna. a blatobran moze stradati od mnogo razloga(nevesto rukovanje traktorom,prilikom pada nekog tezeg predmeta na blatobranu,i kozna sta sve drugo...al kad bi traktor bio pretumban, onda bi karoserija bila savijena na vise mesta(hauba,drugi blatobran...).al ko ce ga znati :scratch .a inace sto se linije tice, razume se da bi traktor bio skuplji, a polovni je polovni.pa cak i kod novih traktora,nepotrebno bacati vise para zbog limarije,a dok je sva ostala mehanika ista.....nije atomobil.... ;) ma vazno je da je traktor ispravan i da nije odradio svoje ;) ,nego da njegovo radno vreme tek pocinje :lol: ,iako sve sto sam do sad radio sa tomom vinkovicem,od sad cu raditi sa imt-om,(i jos ponesto ).pozzz
 
B

Bobo

Guest
Cuj, moze biti zbog nestrucnog koristenja, kao sto kazes... Na primjer, dok je kosio po vocnjaku, zapeo je za neku staru sljivu i zguzvao blatobran...

No koliko znam da ja po takvom blatobranu komotno mogu skakati, i da se nece savinuti, tako ipak mislim da se traktor negdje "naslonio" lijevom stranom ali ne mora znaciti da je i kabina dobila.

Kolega se prevrnuo da je na kabini bio, pa mu nije niti jedno staklo puklo, okrenuli traktor nazad, malo je samo na jednom kutu kabina dobila, i blatobran je bio u slicnom obliku kao i ovaj na 542.

Kao sto znas da je na 542 4. brzina u sredini gore, a 5. je samo ispod nje... Dakle iz cetvrte, samo lupis mjenjac, i mora uskociti. 4. i 5. brzina su sinhronizirane, pa mozes malo grublje "lupiti" dok ne uskoci, a kasnije ce se ruka navici da ces sasvim normalno saltati ;)
 
M

Mata imt 540

Guest
super su slike ..... :) kaj se tiće blatobrana moj je isto tako savijen desni kad je djed posudio jednom frajeru traktor pa se ovaj prevrnuo....i drugo ništa nije oštećeno jedino malo zadnji čošak kabine isto desna strana i razbijeno staklo s desne strane :) drugo je sve ok :) a kaj se tiće pluga mislim da je to isplativo kupit zakaj bi se puno puta vozio po njivi kad možeš pola posla obavit dok ores :)

* kaj se tiće linije stare meni su baš te linije super dobar mi je izgled nisu loše ni one iza ali ova mi je ipak za nijansu ljepša :)
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,007
Bobo kaže:
Kao sto znas da je na 542 4. brzina u sredini gore, a 5. je samo ispod nje... Dakle iz cetvrte, samo lupis mjenjac, i mora uskociti. 4. i 5. brzina su sinhronizirane, pa mozes malo grublje "lupiti" dok ne uskoci, a kasnije ce se ruka navici da ces sasvim normalno saltati ;)

Ja nemam tih problema sam su tri brzine :mrgreen:
 
S

strongboy

Guest
vezbacu na saltanje brzina :lol: .ma dok se naviknem.inave sto se tice blatobrana,mozda se i prevrnuo ili naslonio negde....ma traktori i opcenito poljoprivredna mehanizacija je najrizicnija od svih strojeva ili prevoznih sredstava.ne treba mnogo pa da se nesto neocekivano desi...da nas bog cuva...nisu svi tako odgovorni kad voze traktore.bas sam juce video jedan klip na YOUTUBE,ma ludi traktorista.nije ostavio traktor dok ga nije prevrnuo...a mozda je i poginuo....taj sto ga je snimao nije vise mogao da ga snima.katastrofa.vazno je da osim blatobrana, ne mogu da vidim nista drugo sto bi ukazivalo na neku vecu nezgodu.a to oko prikljucka za plug, je stvarno dobra stvar.jer kad preores recimo njivu,da bi nesto posadio, neki rasad,moras da podrljas njivu.al ces je time i zabiti.a ovako griblo odradi svoje vec sa samim oranjem, i zemla ostane netaknuta od kotaca traktora.....ok ;) pozdrav iz makedonije.a ,da .skoro da zaboravim da vas pitam,kakvi su to stabilizatori, ili kako se vec zovu ,sto treba da se prikace za poluge da bih mogao da orem.rekao mi je jedan prijatelj,al ja neznam ni kako to izgleda... :scratch .pozzz ;)
 
B

Bobo

Guest
Sto se saltanja brzina tice, danas sam ti snimio video clip kako ja saltam 549... Uz malo vjezbe, sve se moze. Obrati paznju na kvacilo izmedju 1. i 2. te izmedju 2. i 3. brzine. Svi koji mi kazu da se na IMT-u ne moze lako usaltati u 4. ili 5. brzinu i da ih moraju "traziti" ovaj vidao clip ce ih razuvjeriti. Treba samo osjecaja...

[youtube:1khaqwap]KBsIuXoy9TM[/youtube:1khaqwap]

Mene su ucili da se u visu brzinu sa mehanickim, nesinhroniziranim mjenajcem tako salta, a u nizu isto to, samo u leru jos medjugas. Nema krcanja, samo kad se s mijesta krece. Ali i tome sam doskocio. Izbacim reduktor u ler, te ubacim u brzinu po zelji, te samo ukljucim reduktor, i takodjer nema krcanja mjenjaca. Ako je kvacilo ok postelano, traktor ne bi trebao niti poskociti, te nema nikakve stete tu...

Uskoro (mozda cak i sutra) cu snimiti videoclip bolje kvalitete, i njega postaviti na youtube, a ovaj maknuti...


Stabilizatori, stabilizatorski lanci, spaneri. Kako tko zove.

Ako to nemas, to ti je OBAVEZNA oprema, jer bez njih ne budes nekog kvalitetnog posla obavio.

Na slici oznaceno crvenom bojom su stabilizatori, a plavom lanci "granicnici" koji ne daju polugama da dodju do guma. Predlazem da nabavis i jedne u druge, ako ih vec nemas.

Obrisan neispravan link.

Inace, ako je plug u redu (nije motan, poluga za kacenje je u centru) onda pri oranju spaneri ne smiju biti nategnuti, jer bi plug sam sebi morao praviti trag kud ide, a traktor ce biti puno mirniji u brazdi. Moj plug je dosta izmotan, te ja moram orati s utegnutim desnim spanerom, inace prednja brazda hvata za dvije. Ja kazem da jos nije vrijeme za novi, ali samo se tjesim ;)
 
M

Mata imt 540

Guest
Bobo moram priznat dpbro šaltanje :) gruntam si po mozgu već par dana nažicat tu jednog u selu ima imt 577 pa da mi ga da da se propelam malo :) samo moram ga ulovit kad je pijan inaće ima i 539 ali ovaj577 mu stoji već neko vrijeme u štali imal je prije i 549 ali mu ga je sin prodal zato kaj je norel s njim kad se napil i onda mu je za mjesec dana kupil toga imt 577 iz virovitice čini mi se :) pa sad bumo vidli ako ga uspem ulovit jel bi dal đir :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh