• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Imt 549

  • Temu pokrenuo intercooler
  • Datum prvog posta

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
E jbg... kad krenem u potragu za m34 (vjerovatno iduce zime ako do tad ovaj ne legne) javit cu ti se svakako...

Po pitanju klipova na DM motorima, stariji clanovi su upoznati s time da je na mom 549 radjen "karikas" na 250 radnih sati i to s GETZ karikama. majstor kad je otvorio motor je rekao da nikad takve klipove do sad nije vidio i da imaju samo TRI?!?!? kanala za karike i da se ne nadamo puno da ce taj motor izdrzati. stubline su bile dobre i karike koje su dosle na motoru uopce nisu dobro nalijegale i jeo je ulje ko blesav. kad je prekarikan motor, to se popravilo ali uvjek taj tracak sumnje do kad ce durati i kad ce izdahnuti...

I majstor koji mi je radio generalku na 539 je potvdio pricu da postoje DM klipovi s tri kanala i da drzim uvjek nekih para sa strane za druge klipove i preporucio je da cim prije kupim tri Drapsin klipa s 5 kanala i da to rjesavamo no nema se para dok god motor radi...
Ako opet kaj uleti povoljno ovaj put te imam u vidu.
Kaj buš s haubom? Prednja koljevka?
Ostale sitnice se budu pripasale.

Nego gde si čul taj izraz "karikaš" :icon_wink:

Sječam se te priče oko 3 karike, ali ja na takvoga još nisam naletel.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
i kod nas vecinom ubacuju petar drapsin klipove ili ceo sklop najbolje. i gec se proizvodi svud .iskvarili su ga skroz. rade madjari i turci
 
B

Bobo

Guest
Hauba se produzi, isto kao i pogon prednje vuce i komande gasa i gasenja...

Koljevka bi trebala pasati jednako kao i na ovaj motor, zar ne?

Karikas... iskren da ti budem to sam cuo od nekog majstora, vise se ni ne sjecam gdje... jednostavno uslo u uho...


Napraviti "karikas", "prekarikati" motor, "prekariciti" motor, napraviti "malu generalku" ili jednostavno zamjeniti karike novima ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Hmmm, o karikašu smo ja i ti razgovarali još kad si generalku na 539 radil :icon_wink:

Da, trebala bi koljevka pasati
 
B

Bobo

Guest
Lako moguce da je i od tebe to krenulo...

Pa eto, naj manji problem je koljevka, hauba. naj vise se brinem zbog kardana prednje vuce, ali tih 7-8cm ce onaj "produzetak" moci odraditi kvalitetno, samo osigirace s federom treba tamjeniti vijcima posto mi tvornicki kardan nije bas u centru i skace malo po malo...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ajde kad več raspravljamo o karikama...
Koja je onda razlika u karikama na klipovima kod DM i M motora??

Dali DM33 i DM34 su potpuno isti, osim što ovaj drugi ima klip više??
Dali M33 i M34 su potpuno isti, osim što ovaj drugi ima klip više??

Koja je nakraju razlika u tim uljnim karikama i u ostalim karikama kompresione ili kak se več zovu??
 
B

Bobo

Guest
Na papiru je razlika ta koju spominjes ali realno cetveroklipac kao da ima 20ks vise od troklipca ;)

Usporedi npr 540 i 560... nebo i zemlja iako je 560 dosta trom ali ovog pojede za dorucak ;)

sad usporedi neki 549 i svoj 565. nov 549 i tvoj 565 nisu za usporedbu a kamo li da je tvoj motor u boljem stanju.

Razlika izmedju 33 i 34 je kako je kolega koji je ubacivao 558 motor u 539 mjerio je nekih 7cm u duzini sto uopce nije toliko strasno a razlika i vise nego vidljiva.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Razlika karika između DM i M motora je u njihovoj širini. Čak kod DM motora postojie različite širine u zavisnosti od broja karika.

Ovo ostalo je isto samo kaj je klip više.

Slike kompresionih i uljnih karika stižu samo da ih najdem.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bobo, naravno, jasno je da 34 ima više ks :)

Muhaničar...i brojno stanje karika me interesira, koliko kojih po klipu na DM i M motoru i dali s godinama proizvodnje ima kakvih odstupanja??
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Evo klipova DM motora sa 4 karike.
Ona najdoljnja je uljna, a ostale tri gornje su kompresione s tim da je prva kromirana.
Nemrem trenutno najti nijedne slike M motora sa običnim karikama i sa dauflex i lamelastim karikama, ali taj dio moreš najti u radioničkom.
Ako najdem metnem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Bobo, naravno, jasno je da 34 ima više ks :)

Muhaničar...i brojno stanje karika me interesira, koliko kojih po klipu na DM i M motoru i dali s godinama proizvodnje ima kakvih odstupanja??
DM motor znam da ima sa 4 i sa 5 karika (evo Bobo veli da su kod njega 3 ali ja se još s tim nisam srel), a na M motor kolko ja znam je ugrađivano 5 karika.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
To je znači to! M motori - 3 kompresione i 2 uljne, a DM 3 kompresione i 1 uljna.

E sad je pitanje dali je moguče u DM ugraditi klipove s 5 karika da ima i on 2 uljne?? Dal bi došlo do kakvih posljedica zbog toga?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Pričam ti da ih ima i sa 4 i sa 5 karika.
Po mojem posljeddica nebi smjelo biti več samo poboljšanja.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ah...sad tek vidim...je onda moram i na to planirati prije generalke, znači sklopovi i klipovi s 5 karika :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Sklop čini: klip, cilinar, karike, osigurači i bolcn.
Mislim da nema neke velike razlike u cjeni, jedino zavisno od proizvođača.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Jako teško pitanje.
Kojekakva pakiranja u kojekakvim kutijama, karike posebno, cjena ne znači kvalitetu ...............
Dok ti dojdeš do toga več se bu sitacija na tržištu pet put promjenila i onda bumo o tome.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jako teško pitanje.
Kojekakva pakiranja u kojekakvim kutijama, karike posebno, cjena ne znači kvalitetu ...............
Dok ti dojdeš do toga več se bu sitacija na tržištu pet put promjenila i onda bumo o tome.

S ovim zadnjim kaj si napisal se potpuno slažem :):icon_pray:
 
B

Bobo

Guest
Mi smo gledali Drapsin klipove s 5 kanala u trgovini gdje smo kupovali sklopove za 539. majstor je preporucio da dotjeram 549 kod njega da mu skine glavu i karter, povadi klipove van, pregleda stubline i da mjenjamo klipove, karike i letece lezajeve.

Klip nije nesto puno kostao, samo ruke, pa dok se opet razradi motor dok sta... Odustali od te ideje mada ne bi bilo lose da ima dvije uljne.

Kad su mi vratili traktor s mjenjaja karika ;) rekao je covjek da su se susretali vec s takvim klipovima a sto je jos silnije bilo dobivali su traktore koji su strasno ulje trosili i kad su ih otvarali vidjeli da nema uopce uljnih karika iako za njih postoji kanal (kanali). sad, ako je on lagao mene, lazem i ja vas no kad mi je pokazao moje karike koje je izvadio iz motora, strava i uzas...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bobo ak hoces kupit prave kvalitetne djelove za imt dodi u zagreb svetice 4 kod ekonomskog faksa,decki stvarno imaju sve od sica,kardana,razvodnika hidraulike do klipova,ojnica(klipnjace),radilice... A za lezajeve bi ti preporucil lezaj trade tel.016159168 strojarska c.4 zagreb. A za ovaj ducan za djelove ti nabavim broj tel. E da decki imaju 90%djelova orginal srpsk.mislim na imt ducan.
 

Najnoviji postovi

Na vrh