• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Imt 558 DEDA. Remont

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,964
Mene malo strah kak bu ta generalka izašla, ako buš tak na silu delal nebu dobro
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Tak je @Muha, generalka se dela polako i strpljivo, i nekim redoslijedom. Nadam se da je to kolega @Gajtan več radil pa zna, no kod mene je to malo drugačiji redoslijed: 1. glava dolje, da vidiš od prilike kak to izgleda unutra, s obzirom da se znalo da ide sve u komade, nakon glave traktor ide na sredini na pol, zatim prednji trap, tad imaš motor na stoliću i okrečeš ga po želji. Okreneš ga na zamašnjak, i tad skineš karter, lakše je izbiti klipove, a i ništa ti ne kaplje po glavi.. Radilica se naravno zadnja vadi, i prva montira..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,964
Potpuno se slažem s tvojim redosljedom rastavljanja i sastavljanja
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Mene malo strah kak bu ta generalka izašla, ako buš tak na silu delal nebu dobro

Probal sam malo računati da kolega riješi motor (komplet) malo kuplung malo getriba hidraulika kočnice limarija el.instalacija (alternator anlaser servis) piksiranje došel sem bez ruku do cifre 23 000 kuna .:(whew):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,964
Tebi se je Željac morala neka nula više u računu omaknuti.
Ili su ti baterije na kalkulatoru pri kraju :(angel):
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Taj traktor je bil 18 000 kn na Njuškalu, prepoznal sam ga po prednjim žmigavcima. Još toliko uloži v njega i.... :(rofl)::icon_kidra::(rofl):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,964
Nemojte tak.
Pustite dečka (predpostavljam da je mlad sudeči po njegovom veselju kad je makina stigla na dvor, a i to mu je san bil ako sam dobro skužil) da radi i uživa. Znamo da pamet i srce nejdu skupa, i sam sam to dokazal.
Ja znam koji bu to osječaj i veselje kad bu gotov.
Meni je lepo vidjeti obnovljenu staru ragu u koju je uloženo puno ljubavi.

Zato samo napred i ako zapneš bilo gdje mi smo tu da ti pomognemo kolko možemo.
S veseljem čekam rezultate.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Dakle ovak je prica išla. Traktoru je bila cijena 18 000 kak je rekel motohod. Cijena je spuštena na 15 000 kad je traktor kupljen. A troškovi bi trebali biti ovakvi od prilike.... djelovi kaj se tice motora: ventili i vodilice(sve skup kaj u glavu ide), klipovi,karike,stubline,ležajevi na radilici(jedni i drugi), komplet dihtunga sve skup 2000 kuna. Obrada bloka i radilice 600 + 600 = 1200 kuna. Piksiranje kompletnog prvog trapa 2000 - 2500 kuna i tu racunam da bum na oko 3000 s novim ležajima i semerinzima. Dakle još 3000 kuna Struja ide komplet nova od a do ž. Mislim da ispada oko 1000 kuna +- ali to nemrem reci jer imam sve doma i ne sjecam se koklko je tocno placeno. Farba s harterom i razređivacem šmirglom i svim potrebnim je vec kupljena 980 kuna.

Kvacilo je metnuto komplet novo prije par godina tak da možda ne bu trebalo niš dirati. Funkcioniralo je savršeno, probal sam. Kocnice rade, samo bum ih otvoril i pocistil,podmazal kuglice i to bu to. I da ugradil bum dodatni feder na diskove.

Hidrauliku sam također isprobal radi PERFEKTNO.

Dinamo ide proc i alternator bum ugradil(imam ga doma). PVP i dizne idu k meštru na kontrolu s tim da se covjek od kojeg je traktor kupljen kune da su pumpa i dize rađene.Ako nekaj i treba delati na pumpi i diznama imam bošistu koji mi ne bu naplatil reparaturu a da ne treba. Znaci covjek je pošten i znamo se dugo godina, tak da budu troškovi minimalni.

Znaci kad ovo sve zbrojiš i oduzmeš oko 8200 ispada maksimum maksimuma + PVP AKO BI KAJ TREBALO ali otom potom.Cini mi se da si se ipak malo preracunal željko kž.

Ruke 0,00 kuna jer sam ja mehanicar a brat elektricar. Jedino kaj taj motor konkretno nikad nisam rastavljal, ali kak veli Balašević princip je isti ostalo su nijanse.

I zaboravil sam napisati, hoblanje glave 0,00 kuna.

Ispada da me bude traktor ispal sa svime skupa 23 000 kuna ali ja racunam 25 000 jer budem još neke stvari ugradil koje nema serijala. Kao na primjer pokazivac goriva i punjenje akumulatora(ampermetar) i planiram deti novu obrtaljku.

Sad pogledajte na njuškalo pa usporedite. Ja znaci za 25 000 kuna bum imal traktor koji bude tip top a za te pare moreš kupiti isti takav drlog kakav sam ja kupil za 15 000.

I ovo kaj veli MUHA, djecacki san mi je da kupim IMT 558 i sad ga imam i ne žalim ni kune. Vozil sam dedin 558 prije nego kaj sam bicikl vozil, i još povremeno delam s tim istim traktorom a sad su 3 banke na plecima.

Zaboravil sam reci... taj traktor bu kod mene napravil 50 - 100 sati godišnje i to ako

Možda je malo bedasto jer sam ga mislil samo lakirati i malo predihtati ali kad sam se raspital za cijene odlucil sam se na ful generalku a i jedna košuljica mi je pukla.. Prije rastepanja sam meril kompresiju i izgledala je ovak:
1. cilindar 16
2. cilindar 15
3. cilindar 16
4. cilindar 17,5.

Kolko je uopce deklarirani stupanj kompresije kod tih motora?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,964
Malo mi puno onih 3 soma za prednji trap :icon_scratch:
Kakvu si dvo komponentnu boju uzel, 2/1 ili 4/1?
Daj poslikaj sklopove i karike kad budu doma?
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
ulje, filteri, bakarne podloške, gumena crijeva, šelne.......i još stotinu sitnica za koje vjerujem da ćeš se snaći oko kuće ili od kolega
šta je s klavijaturom? (osovina s klackalicama)
uz obradu bloka i radilice ide i upasivanje klipova?
preporučujem mašinsko upasivanje ventila/sjedišta......i malo bolje organizuj prostoriju gdje radiš
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Prvi trap je u lošem stanju. Centralni bolcn nema uopce pikse, rupe su jajaste i to jako.Na prednjoj strani ima lufta bez pretjerivanje 10 - 15 mm. Zaboravil sam poslikati.

Boju budem isto poslikal da vidiš. Nisam htel uzimati ovu "original" IMT ili od MFa. Kod Borčića sam uzel.

I sklopove bum poslikal bez brige, samo kad dođu.

Ulje i filteri su vec doma, od podloški moram uzeti jedino one kaj idu pod dizne, ovih ostalih imam doma kolko hoceš, isto tak je i sa šelnama. Jedino možda koje crevo ako bude trebalo(ova za vodu imam garnituru novih) ali zato sam dodal onih 2000 kuna u kalkulaciju za takve gluposti.

Sve bude poslikano samo da dok dođem doma i dok zapocnu radovi dalje. Sad sam trenutno u ZG, radim pa nemrem niš tam do srijede - cetvrtka.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Mladi kolega drago mi je da si kupil traktor kakvog si želiš poznat mi taj osječaj ali mi i poznato kad nekaj radiš za svoju dušu i koliko si sretan kad to napraviš .Poznati mi IMT-eovi traktori tak kad misliš da je gotov on te uvijek iznenadi a moje velike brojke su prepisane od jednog poznanika koji je isto kupil solidan 558 i uz onu još ovo i još ono došlo se u dvije godine do te cifre ali traktor radi sve poslove i ko novi je i sad vrijedi 20 000 kuna toliko mu nude za njega mislim da se ni si uvredil to je samo moje mišljenje .
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
282gy80.jpg
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Mladi kolega drago mi je da si kupil traktor kakvog si želiš poznat mi taj osječaj ali mi i poznato kad nekaj radiš za svoju dušu i koliko si sretan kad to napraviš .Poznati mi IMT-eovi traktori tak kad misliš da je gotov on te uvijek iznenadi a moje velike brojke su prepisane od jednog poznanika koji je isto kupil solidan 558 i uz onu još ovo i još ono došlo se u dvije godine do te cifre ali traktor radi sve poslove i ko novi je i sad vrijedi 20 000 kuna toliko mu nude za njega mislim da se ni si uvredil to je samo moje mišljenje .

Sve ja to kužim ali mislim da ti je ipak kalkulacija prežestoka. A kaj se tice toga kolko vredi, nije mi opce važno jer nije kupljen da bude prodan. Fino ga sredim i to je to.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Kaj si do sad našel u motoru zakaj je gubil kompresiju? Koliko su karike istrošene? Bila koja popucala? (To mislim od prije, a ne na one koje su popucale dok si klipove vadil) Klip pojeden? Glavu provjeri da nije napukla između ventila i komore za ubrizgavanje, oče to na IMT-u.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Cilindri izgledaju fest poderani, imaju ajnzec veliki. Nisam mjeril kolko je jer nemam s cim ali baš se vidi da je jako. Karike isto izgledaju dosta poderano, vidjet cu kolko kad usporedim s novima. Ni jedna nije bila puknuta.Klipovi su dosta šetali u cilindrima. Mislim onak kad je u GMT i probaš rukom sim tam gurati. Kolko sam uspel vidjeti glava nije puknuta, još budem isto provjeril kad ju rastavim i dobro operem.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Izvadi lagano sve karike s jednog klipa, očisti gornji rub cilindra,(ne na onom cilindru koji je pukel) i stavljaj karike unutra i videl budeš koliki je zazor u mm od prilike tam gdje je prorez karike, to kad su nove je oko 0,1 mm.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
A gle, to je sad nebitno kad ide sve novo. Nego interesantno je da na svim bolcnima onima izmđu klipa i klipnjace ima lufta i to dosta.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
ok, meni je bilo bitno znati koliko su karike istrošene, a koliko cilindar..naravno da ide sve novo, i to bu ok.. Kod klipnjača je bitno da se te pikse nisu okretale u klipnjači, inače bi trebalo mijenjati klipnjače. Ako su još uvjek čvrsto uprešane, s novim piksama budeš to sve riješil
 

Najnoviji postovi

Na vrh