• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 560

  • Temu pokrenuo jackerjean
  • Datum prvog posta

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,532
Kad ga skineš ne dobiješ normalni izlaz kardanske osovine, već ti krene curiti ulje iz hidraulike, a osovina na sebi ima zupčanik koji pogoni reduktor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
@cloos:
- Kardan bez reduktora (direktni) je 540E, a 540 postiže pri 1685 o/min motora. Pri tome može prenesti oko 20-tak% manje snage motora (oko 30kW/45ks).
1628159555340.png

- Kardan s reduktorom je "pravi" 540, a 540 postiže pri 2160 o/min motora. Pri tome može prenesti skoro punu snagu motora (tvorniči podatak 39,7kW/54ks).

Prvi je prikladniji za lakše priključke (kosilica, šprica, sijačica, kalač, cirjkular...), dakle one gdje ne treba velika snaga, već brzina vrtnje. To je ono kaj bi tebi, vjerojatno, trebalo.
Recimo za usporedbu, Torpedo 45 može predati podjednako snage kao i ovaj pri 540 o/min kardana (motori se pri tome vrte različitim brzinama!).

Kardan s reduktorom je prikladniji za priključke koji zahtijevaju više snage na kardanu (recimo freza 2m, rotobrane, silokombajn i slično).
1628159838152.png
Kak sa slika možeš vidjeti, kardanska osovina nije ista i nije dovoljno skinuti reduktor, već treba mijenjati određene dijelove.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Promjenom zupčanika u tom samom reduktoru se može dobiti i 1000 okretaja kardan al na žalost ne bez raskapanja samog reduktora jer kak veli ZJ jednostavno nema mjesta...
Napokon je i ova agonija s hidraulikom na ovom paćeniku gotova.
20210805_112030.jpg
Indijka legla u nutra ko da joj je tu i mjesto, a bome i diže kako i doliči jednom traktoru od 60 konja.
Sad komotno more u prodaju paćenik 😂😂
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Promjenom zupčanika u tom samom reduktoru se može dobiti i 1000 okretaja kardan al na žalost ne bez raskapanja samog reduktora jer kak veli ZJ jednostavno nema mjesta...
Ovo na donjoj slici i je multiplikator na 1000 o/min kardana ;)
Isto tak izgleda i za 540, samo su ulazna osovina, par međuzupčanika i izlazna osovina različiti.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Ljudi trebal bi pomoć.
Na 560 mi je hidraulika sama od sebe se spustila u njivi bez ikakvog udarca kao da je nešto puklo, ja pretpostavljam da su vilice preskočile preko one poluge na razvodnom ventilu.
E sad jel netko probal njih prebacit nazad bez dizanja poklopca il mi ne gine skidanje ponovno? Zašto one opce žele preskocit tako?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Ne treba skidati poklopac, malo ih savineš da ih prebaciš nazad. Dovoljno su elasticne da ne ostanu savinute ali nemoj pretjerivati s upotrebom sile.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Moja pretpostavka je ipak bila točna, kolko god da sam mislil da se nekaj samoj pumpi možda desilo, da su na kraju samo vilice izletile sa dvokrake poluge.
20210809_152547.jpg
Probal sam ih nategnuti al to ni dalo uspjeha nekog pa sam moral skinuti poklopac hidraulike i bome sam imal kaj za vidit, a i bolje da nisam uspil popraviti iz vana jer bi bilo zanimljivo da mi traktor samo stane na sred puta a kvačilo ispravno 😂
Evo i uljeza gdje se izgubio,
20210809_214038.jpg
sad jel on možda kriv za to kaj su vilice iskočile sam Bog zna...
Malo se slabo vidi al to je čaval kaj je igral ulogu osigurača na spojničkom vratilu, al je valjda bil prejako napigan pa je popustil u radu, sad sam tu ugural deblji čaval koji na knap ide u rupu sad valjda ne bude tih problema opet.
Sad pitanje jel zna neko možda dimenzije originalne rascjepke kaj se tu ugrađivala da si ih probam pribaviti?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Sad pitanje jel zna neko možda dimenzije originalne rascjepke kaj se tu ugrađivala da si ih probam pribaviti?
Malo sam sumnjal u rascjepku jer sam imal sličan slučaj kad se razvinula i izbacila poluge. Ali kak ih je izbacila tak se na silu daju i vratiti nazad ;)
Dimenzije rascjepke su 5x75
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
E super fala.
Znači da je moguće da rascjepka/čaval ak pukne tj. izleti iz spojničke da more izbacit polugice?
 

Antonio1996

Član
Tu od
19 Pro 2020
Poruka
93
Pozdrav, zanima me kako riješiti problem sa curenjem goriva na rotacionoj pumpi za IMT 558 prilažem sliku gdje curi obilježeno crvenom bojom, pred podstavljam da su popustile gumice ili semerinzi na tim dijelovima i gorivo pomalo curi te mi naravno stvara problem prilikom paljenja jer moram od zračiti traktor pošto se gorivo spušta niz dole...dali se može to popraviti bez da se skida pumpa ili?
 

Prilozi

  • pumpa-visokog-pritiska-bosch-pumpa-imt-539-slika-70464414.jpg
    pumpa-visokog-pritiska-bosch-pumpa-imt-539-slika-70464414.jpg
    41.1 KB · Pregleda: 23

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Može se popraviti bez skidanja pumpe. Potrebno je zamjeniti o ringe.
Nakon popravka treba odzračiti boš pumpu.
 

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
@Antonio1996, ima za kupiti cijeli set za reparaciju roto pumpe. Nije to nesto posebno za rijesiti, ako je neces cijele rastaviti. Mislim, da ces morati uzeti dole.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Ne treba mu set. Dovoljna su mu 4 o ringa i brtva ispod poklopca.
Ne treba skidati pumpu dole, samo polugice i poklopac.
Nije problem za napraviti, samo treba pripaziti kod rastavljanja u kojoj rupi je opruga bila i tak vratiti.
 
Na vrh