• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 560

  • Temu pokrenuo jackerjean
  • Datum prvog posta

elmar560

Novi član
Tu od
19 Pro 2013
Poruka
10
Dobro, tako sam i mislio, a od
bravice - alnasera
bravica - grijača
akumulator - altenator
akumulator - alnaser
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Nemam pojma baš točno tak da .....
Mislim da jače od 4 kvadrata netreba za nigdje osim baterija - elektropokretač i baterija masa, a tu predebelu nemožeš staviti
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
1,5 mm2 ti je sasvim dovoljno za cjeli zadnji kraj, ni originalna nije jača.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Kaj misliš da ga bu bolelo ako bude dva i pol?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nebude ga bolelo, ali mislim da za poziciju, žmigavce i stop stvarno nije potrebno, deblje su žice, a i ovak ih je teško u ove super kvalitetne lampe nagurati.
Za radne farove obavezno 2,5mm2.
A za glavni vod instalacije akumulator-alnaser-alternator-brava-osigurači zna se da mora ići prava žica.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,043
Koji će vam k...2,5mm2?
Na novim vozilima nigdje nije deblje od 1mm2 (na rasvjeti).
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ zakaj ne 2.5 ako se upali instalacija 2,5 može puno duže gorjeti (šalim se) netreba tak jaka kvadratura več treba riješit spojeve i sve kaj vuče više od 40 w ubacit releje ako se radi od početka i sa kablovima daleko kvalitetnije i jeftinije od orginalne instalacije . Jednu sam tak radil na c355 ima več vise od 20 leta i još radi ništa mijenjano osim sijalica i osigurača .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Prije toliko godina su i materijali za instalaciju bili kvalitetniji.
To ti je isto ko i sa današnjim šarafima na kojima piše 8.8

Ja bi sebi složil sa 2,5 a poštarima (pardon telekomunikanistima) ostavil žičice.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kabli su i danas dobri a org instalacija baš sam neki dan videl od Uniča žice oksidirale (pozelenile) u neraspakiranom najlonu . Imel sam prilike vidjeti IMT-eovu Tursku žali bože truda provlačiti žice doduduše njegva i orginal kaj i fiatova ni je bog zna kaj .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Mislim da na tome netreba šparati, to se ne dela svaki dan.
Žica na metre pa božir ili više žični kabel pa opleti, košta ali je posel na duže staze.
Baš gledam, ni ZJ nije šparal na instalaciji. Složil ju je kak treba i sa 2,5 žicom, ako se ne varam.

Radi toga kupovna instalacija ni ne valja.
Jer šparaju na kvadraturi i kvaliteti žice.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja sam sebi kad sam na 542 radio instalaciju stavio kabal za zadnji kraj 1.5m2 a za prednja svijetla 2.5m2 i evo vec par godina sve super a to ako koja zarulja se promijeni to je potrosni materijal!!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Definitivno je za otraga dosta, ali tek nakon utićnice za prikolicu.

Nego da pitam. Kak se mjeri kvadratura žice?
Naprimjer ako je promjer vodića 2mm.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Onda bi to za vodić 2 mm bilo 3,14 mm2 ?

Ako je tak onda sam predimenzioniral instalaciju, ali ne zaboravimo da duljina vodiča isto određuje kvadraturu potrebne žice, tj. Njenom duljinom kvadratura raste.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Ja sam na svojem 558 sve radio s 2,5 mm kvadratna s tim da sam za svako svjetlo vukao poseban vod . Što se tiće otraga dosta bi bilo i 1,5 kvadrata dok nema prikolice . Zato staviš 2,5 i možeš zaštekati i dvije prikolice bez brige i pameti .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kaj vas toliko muče kvadrati bitno da ohmi i amperi ne rade probleme !!
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Ako stavite premalu kvadraturu žice predlažem preradu instalacije na 24 V i vozi .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kec pa to puno posla ili misliš na bap ? a jel istina za Podravce i pregorene sijalice ??
 

Najnoviji postovi

Na vrh