• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 577 koliko brzina

  • Temu pokrenuo marko577
  • Datum prvog posta

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Nemogu vjerovati da ni Bobo nezna, a odgovor je vrlo jednostavan ;)

Stavljen je mjenjač od 567, i to je sve.

Inače svi IMT traktori imaju isti mjenjač, razlika je samo u okretajima. Tako veći IMT-i (560 i veći) imaju veće okretaju u mjenjaču, ali imaju reduktore koji to usporavaju. 542 nema reduktore, a stavljen mu je mjenjač od 560 i zato ide preko 70 km/h.
 
B

Bobo

Guest
Pa jes reko da je stvar u Gumama?

Ima u mom kraju 539 s mjenajcem od 558... Isto ide u 3. oko 70km/h a oranje radi u 2. sporoj i pre brz mu je ponekad... takav traktor je neupotrebljiv.

Za te fore ja znam jos od ranih dana mojeg sarafanja po IMT-u ;)


Postoji mogucnost stavljanja drugog diferencijala, pa onda ide jos brze.

Zamisli samo imt 569 (5 brzinac) s zadnjim krajem od 540 (sve isto kao i 560, samo nema bocne reduktore)... Ako 569 na cesti ide 30km/h u 5., a bocnici reduciraju 3:1, znaci da bez njih s gumama od 569 ide (na papiru) 90km/h...

Da vidim ja tog torpeda koji se moze slagati ko LEGO ;)
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
To kako su inžinjeri projektirali veće IMT traktore je meni smiješno ;) Mislim da bi na taj način i običan seljak (bez inžinjerskog znanja) rješio problem jačeg motora ;) a da ne nabrajam ostale izume, recimo 4 i 5. brzina, koja se poklapa sa drugim brzinama (peta spora i prva brza, treća i četvrta), uključivanje prednje vuče ;) kardana, hidraulični izvodi, zglobni IMT, brena... sorry nisam mogao odoliti a da ne napišem. ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Ali su dobri od prvog do zadnjeg klina a ne ko neki samo do volana.
 
B

Bobo

Guest
Odakle ti to da se 3. i 4. brzina poklapaju? 5. spora i 1. brza su vrlo vrlo blizu samo na 542 i 549. Ja sam probao voziti i u jednoj i drugoj i razlika u brzini je zanemariva.

na 567 su nesto fusarili po mjenjacu, pa je 5. spora sporija od 1. direktne, a 4. spora je negdje izmedju 1. i 2. brze. kao neke medjubrzine (tako bar citam p ointernetu, nikad 567 nisam vozio)

IMT je dobio licencu na 2 mjenjaca, koliko je meni poznato. Sami su radili s cim su "znali" i prepravljali postojeca rjesenja. nesto su potrefili, a dosta toga je isfusareno i dobro samo na papiru.

Veci traktori 5135, 5170, 5173, 5210 i svi zglobni su imali ZF mjenjace, jer su ovi bili nesposobni napraviti mjenjac koji bi radio dobro u svim rezimima rada.

577 je u originalu imao 3 brzine, naknadno su ubacivali snop od 4. i 5. i zato je on u sredini. Cuo sam dosta prica da ljudi ne saltaju u 4. i 5. jer ih je tasko naci u toj cjeloj prici. tako i 539 ima 3 brzine, dok 542 i 549 imaju po 5, na isti princip kao i 577. naknadno ubacen treci snop zupcanika tamo gdje je bilo mjesta...

Priznajem, mjenjaci su na prvi pogled cudni, al svoj posao odradjuju i za godiste iz kojeg doalze su i vise nego dobri.

Motori su radjeni u Rakovici, i molim da se tu IMT ne spominje kao "kemicar" jer su u IMT-u kamijali samo mjenajce ;)
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
jel ima sanse da moj imt 558 preradim tako da bude uzi i nizi recimo nekim uskim i nizim gumama ili drugim preinakama pa da moze posluzit u vocnjaku jel je ovako preglomazan i neokretan tezak na volanu

da ga prodajem nemogu dobit neke novce a svida mi se mjenjac i motor kod njega
 
B

Bobo

Guest
Mislim da ti nema lijeka... za 533 i 539 se daju naci uze trube i poluosovine i da se preraditi, dok za 558 malo teze ipak.

istina je da 558 iam dobar motor i mjenjac mu je za oranje potrefljen dosta dobro. Volan je tezak i to je cinjenica. Ugradnjom hidraulicnog, ili stavljanjem drugacijeg puza volana se to da popraviti da bude laksi, al nema do hidraulike ;)

Ak ti ne treba, prodaj ga dok jos mozes ista dobiti. Sredjeni i ofarbani idu po 20 25 000kn ovisno jesu li registrirani ili ne. Sad tim traktorima pada vrijednost, a ja samo cekam da krenu ici u bescjenje, pa da si kupim jednog i sredim.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Dali zna netko u čemu bi mogao biti problem, 577 (stari tip 84.g., 5 brzina) iskače iz brzine, i to ona mala ručica za brzi i spori hod, odnosno radi samo brzi hod dok se u spori nemože ubaciti! Sve je bilo ispravno ali je traktor dugo stajao i sad se pojavio ovaj problem, imam dojam da iskoči kad mu je teško al zna i sam od sebe na ravnom, i to hoće dosta često, evo jučer sam oro s njim i znao je iskočiti i po 3-4 puta na 300 metara oranja! :scratch Ovak u transportu i ne iskače baš, po jednom na svakih par kilometara :roll:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Dali zna netko u čemu bi mogao biti problem, 577 (stari tip 84.g., 5 brzina) iskače iz brzine, i to ona mala ručica za brzi i spori hod, odnosno radi samo brzi hod dok se u spori nemože ubaciti! Sve je bilo ispravno ali je traktor dugo stajao i sad se pojavio ovaj problem, imam dojam da iskoči kad mu je teško al zna i sam od sebe na ravnom, i to hoće dosta često, evo jučer sam oro s njim i znao je iskočiti i po 3-4 puta na 300 metara oranja! :scratch Ovak u transportu i ne iskače baš, po jednom na svakih par kilometara :roll:
Najvjerojatnije utvrđivač, ali možda i savinuta vilica, poderan zupčanik :scratch
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Nemam uopće predodžbu kako to uopće izgleda, pa zato pitam! Sada je bio otvaran poklopac jer je rađen popravak hidraulike pa je bila super prilika da se to pogleda, al eto ovaj što je radio hidrauliku se nije htio s time zamarati. Malo je nezgodno to pošto nema ni kočnice pa računaš da ćeš prikočiti motorom a on fino iskoči pa se ti misli šta ćeš :? a i u oranju kad stane sam poljubiš šajbu :D
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Utvrđivači brzina se nalaze ispod poklopca mjenjača.
Znači treba skidati kompletni volan da bi se izvadilo poklopac mjenjača i došlo do njih (valjda mu se zato to nije ni radilo (Još ako ima kabinu :x). Dalo bi se volan samo otpustiti i podiči pa onda izvaditi poklopac mjenjača.
To nema veze sa poklopcom hidraulika.
Sa motorom ti nije pametno kočiti jer ako je gas smanjen ispod minimuma hoče puknuti radilica ;)
To ti se nalazi otprilike ovdje (slika nije od 577)

88191006.jpg
 
N

Neven 533

Guest
jel bi ko znao sto bi bilo s kotacem kada se klima zadnji lijevo desno na 577
 
N

Neven 533

Guest
Trebalo bi ga dotegnuti.

a meni se cini kao da se sve klima unutra probat cu ga dotegnut jer mi je nesto bilo lupilo ja sam mislio da su mozda kocnice zapekle
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
a meni se cini kao da se sve klima unutra probat cu ga dotegnut jer mi je nesto bilo lupilo ja sam mislio da su mozda kocnice zapekle
Pa unutra sam ja i mislil.
Pa ni vrag da ti kotač nebi bil stegnut, a da ne skužiš?
 
N

Neven 533

Guest
Pa unutra sam ja i mislil.
Pa ni vrag da ti kotač nebi bil stegnut, a da ne skužiš?

a ma izgleda kotac stegnut koliko sam skuzio klima se osovina morat cu raskopat
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
ne ako ti nije tesko da objasnis ili mozda imas sliku kakvu..
Teško je, nego kak da je teško. Ipak je to strojčina.
Kak je teško buš probal vagnuti kad buš rastavljal
Slika od toga više nema (upropastil sam ih :madmana:)
Ali zato ima iz kataloga :)
Ako kaj pomogne :scratch

bezimenag.jpg
 
N

Neven 533

Guest
Teško je, nego kak da je teško. Ipak je to strojčina.
Kak je teško buš probal vagnuti kad buš rastavljal
Slika od toga više nema (upropastil sam ih :madmana:)
Ali zato ima iz kataloga :)
Ako kaj pomogne :scratch

bezimenag.jpg

e a znam a jbg necu sam raditi bar cu dvojicu dovest treba to kolo svladat heh
a majku mu samo da nije sto skrosilo unutra
 

Najnoviji postovi

Na vrh