• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT elektrika

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Hvala kolega Plus.
Pretpostavil sam da to zna, iako nije napisal: D+ na D+, DF na DF, obzirom da je lijepo nacrtal shemu. Koliko znam, svi 533 imaju minus na masi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Večina ih ima minus na masi, ali nađe se još primjeraka koji imaju plus na masi.
Vjerujem da je na to kolega plus mislil.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,703
Eto ljudi tako nastane problem, makar sam ga ovaj put ja zakuhao. (To samo dokazuje da sam postao suviše star za dati savjet na "novim forumima" - mala šala)
Znači ako je plus na masi, a minus na žicama dinamo je poslije nabave, ili popravka, potrebno pravilno magnetizirati prije montaže.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Možete li napisati postupak magnetiziranja ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Je,moj 533 imal plus na masi
A koliko je taj star??? Bil je pri nama jedan 533 iz negdje '65. i imal je minus na masi.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,703
Možete li napisati postupak magnetiziranja ?
Naravno da mogu.
Samo nisam baš siguran da me budete svi lako pratili i razumijeli.
Evo, da probam:
1. Kao prvo morate TOČNO znati kako je Vaš dinamo / generator spojen u svojoj unutrašnjosti.
2. Može biti spojen na dva osnovna načina, da ima tzv. plus pobudu, ili da ima tzv. minus pobudu. (Ni jedno od ovog nema veze s time da li je minus pol akumulatora na šasiji, ili je to plus pol. Sad ste več u nedoumici koga vraga ja sad pišem, ali tako je.)
3. Dakle pobudni namotaji (špule) unutar dinama mogu imati jedan kraj spojen direktno na D+. Drugi kraj pobudnih namotaja / špula je tada spojen na Df, dakle minus dobiva preko reglera, s priključka iste oznake Df. Dakle to je sada i jedna, recimo prva vrsta reglera.
4. Ima i drugi način, da pobudni namotaji (špule) unutar dinama imaju jedan kraj spojen direktno na masu. Drugi kraj pobudnih namotaja / špula je tada spojen na Df, dakle sada plus dobiva preko reglera, s priključka iste oznake Df. Dakle to je sada i druga vrsta reglera i načina pobude i regulacije dinama.
5. Da bi bilo koji dinamo pravilno magnetizirali moramo napraviti probni rad u spoju dinama kao istosmjernog elektromotora. (Ja ga uvijek zavrtim stegnutog u škripac, "šraufštuk". Naravno da za probu i magnetiziranje uvijek treba imati i akumulator istog napona kakav je dinamo.)
Dakle :
a) - ukoliko je minus akumulatora na šasiji traktora, a plus na kablovima, te ako je dinamo unutra spojen da je jedan kraj pobudnih namotaja / špula spojen direktno na D+, tada na škripac stavimo minus pol akumulatora i istovremeno i na Df kontakt, šaraf. Na D+ dovedemo plus pol akumulatora i dinamo se mora kao elektromotor vrtjeti nekakvim umjerenim brojem okretaja i u smjeru strelice koja pokazuje smjer vrtnje.
b) - ukoliko je + akumulatora na šasiji traktora, a minus na kablovima, te ako je dinamo unutra spojen da je jedan kraj pobudnih namotaja / špula spojen direktno na D+, tada na škripac stavimo + pol akumulatora i istovremeno i na Df kontakt, šaraf. Na D+ dovedemo minus pol akumulatora i dinamo se mora kao elektromotor vrtjeti nekakvim umjerenim brojem okretaja i u smjeru strelice koja pokazuje smjer vrtnje.
c) - ukoliko je minus akumulatora na šasiji traktora, a plus na kablovima, te ako je dinamo unutra spojen da je jedan kraj pobudnih namotaja / špula spojen direktno na kučište, tada na škripac stavimo minus pol akumulatora, ali Df kontakt, šaraf treba kratko spojiti, zbrikati s D+. Na D+ dovedemo plus pol akumulatora i dinamo se mora kao elektromotor vrtjeti nekakvim umjerenim brojem okretaja i u smjeru strelice koja pokazuje smjer vrtnje.
d) - ukoliko je + akumulatora na šasiji traktora, a minus na kablovima, te ako je dinamo unutra spojen da je jedan kraj pobudnih namotaja / špula spojen direktno na kučište, tada na škripac stavimo + pol akumulatora i istovremeno i na Df kontakt, šaraf. Na D+ dovedemo minus pol akumulatora i dinamo se mora kao elektromotor vrtjeti nekakvim umjerenim brojem okretaja i u smjeru strelice koja pokazuje smjer vrtnje.

Eto uvjeren sam da je sada za mnoge koji budu čitali prava zbrka, ali to je tako. Nije sve uvijek baš jednostavno, makar izgleda.
(Rado bi Vam to i nacrtao kao sheme, ali me duže vrijeme zajebava foto album za postavljanje slika, a nisam se pozabavio da si to otklonim. Moj grijeh :))
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
A koliko je taj star??? Bil je pri nama jedan 533 iz negdje '65. i imal je minus na masi.
'74 napravljen.Bilo je poslje uvjek neke frke sa zamjenskim akumulatofrima,klema koja je minus dojde skroz blizu haube koja je na plusu. Pa dam onda izvel premagnetiziranje i par godina je bil ok.Kad je krepal regler stavil sam alternator
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Naravno da mogu.
Samo nisam baš siguran da me budete svi lako pratili i razumijeli.
Evo, da probam:
1. Kao prvo morate TOČNO znati kako je Vaš dinamo / generator spojen u svojoj unutrašnjosti.
2. Može biti spojen na dva osnovna načina, da ima tzv. plus pobudu, ili da ima tzv. minus pobudu. (Ni jedno od ovog nema veze s time da li je minus pol akumulatora na šasiji, ili je to plus pol. Sad ste več u nedoumici koga vraga ja sad pišem, ali tako je.)
3. Dakle pobudni namotaji (špule) unutar dinama mogu imati jedan kraj spojen direktno na D+. Drugi kraj pobudnih namotaja / špula je tada spojen na Df, dakle minus dobiva preko reglera, s priključka iste oznake Df. Dakle to je sada i jedna, recimo prva vrsta reglera.
4. Ima i drugi način, da pobudni namotaji (špule) unutar dinama imaju jedan kraj spojen direktno na masu. Drugi kraj pobudnih namotaja / špula je tada spojen na Df, dakle sada plus dobiva preko reglera, s priključka iste oznake Df. Dakle to je sada i druga vrsta reglera i načina pobude i regulacije dinama.
5. Da bi bilo koji dinamo pravilno magnetizirali moramo napraviti probni rad u spoju dinama kao istosmjernog elektromotora. (Ja ga uvijek zavrtim stegnutog u škripac, "šraufštuk". Naravno da za probu i magnetiziranje uvijek treba imati i akumulator istog napona kakav je dinamo.)
Dakle :
a) - ukoliko je minus akumulatora na šasiji traktora, a plus na kablovima, te ako je dinamo unutra spojen da je jedan kraj pobudnih namotaja / špula spojen direktno na D+, tada na škripac stavimo minus pol akumulatora i istovremeno i na Df kontakt, šaraf. Na D+ dovedemo plus pol akumulatora i dinamo se mora kao elektromotor vrtjeti nekakvim umjerenim brojem okretaja i u smjeru strelice koja pokazuje smjer vrtnje.
b) - ukoliko je + akumulatora na šasiji traktora, a minus na kablovima, te ako je dinamo unutra spojen da je jedan kraj pobudnih namotaja / špula spojen direktno na D+, tada na škripac stavimo + pol akumulatora i istovremeno i na Df kontakt, šaraf. Na D+ dovedemo minus pol akumulatora i dinamo se mora kao elektromotor vrtjeti nekakvim umjerenim brojem okretaja i u smjeru strelice koja pokazuje smjer vrtnje.
c) - ukoliko je minus akumulatora na šasiji traktora, a plus na kablovima, te ako je dinamo unutra spojen da je jedan kraj pobudnih namotaja / špula spojen direktno na kučište, tada na škripac stavimo minus pol akumulatora, ali Df kontakt, šaraf treba kratko spojiti, zbrikati s D+. Na D+ dovedemo plus pol akumulatora i dinamo se mora kao elektromotor vrtjeti nekakvim umjerenim brojem okretaja i u smjeru strelice koja pokazuje smjer vrtnje.
d) - ukoliko je + akumulatora na šasiji traktora, a minus na kablovima, te ako je dinamo unutra spojen da je jedan kraj pobudnih namotaja / špula spojen direktno na kučište, tada na škripac stavimo + pol akumulatora i istovremeno i na Df kontakt, šaraf. Na D+ dovedemo minus pol akumulatora i dinamo se mora kao elektromotor vrtjeti nekakvim umjerenim brojem okretaja i u smjeru strelice koja pokazuje smjer vrtnje.

Eto uvjeren sam da je sada za mnoge koji budu čitali prava zbrka, ali to je tako. Nije sve uvijek baš jednostavno, makar izgleda.
(Rado bi Vam to i nacrtao kao sheme, ali me duže vrijeme zajebava foto album za postavljanje slika, a nisam se pozabavio da si to otklonim. Moj grijeh :))

Zahvaljujem, elektrotehnika mi je struka koju volim, radim kao projektant električnih strojeva (nešto većih od dinama ;)).

Meni je jasno ovo što ste napisali, dosta se bavim i mehaničkim popravcima, ali na
strojevima s paralelnom pobudom - dinamo strojevima nisam imao puno iskustva. Osim na traktorima IMT533 i URSUS C360.
 

Termiator 88

Novi član
Tu od
7 Velj 2021
Poruka
4
Pozdrav za sve prisutne, novi sam član ovdje, imam problem sa alneserom,.Auto električar ga je stvarno napravio ko mina je bio, ja sam juče palio verglao je baš extra. (imao sam stvarno problem paljenja) Ali je nakon dosta verglanja upalio traktor. Kasnije alneser mrtav, zanima me sta sam mogao kod dužeg verglanja da zafrkam. L. P
 

jr94

Novi član
Tu od
28 Lip 2021
Poruka
1
Pozdrav ,

elektroinstalacije shema za imt 540 da li itko može proslijedit. Hvala
 

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
Poz. To imajo svi traktori isto. Jer imajo svi svijetla, anlaser... 😉
 

Prilozi

  • SEMA ZA SVETLA TRAKTORA.jpg
    SEMA ZA SVETLA TRAKTORA.jpg
    26.5 KB · Pregleda: 40

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
:ROFLMAO: 😖 Baci to molim te i ne zbunjuj ljude time.
Onda postavi bolju semu. Puno je takvih, koji imaju samo slabe rijeci, a pomognejo bas malo...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,703
Ako nemaš originalnu shemu, (ja ju na računalu nemam, ali meni niti ne treba - jer ju profesionalno znam na pamet, u pola noči, a crtati ju sad zaista nemam namjeru) , zato nemoj drugima postavljati na vidjelo bezvezne gluposti. To što si postavio nije "nikakva shema" nego crtarija bez oslonca na stvarnost, pa je bolje da vlasnik traktora radi bez nje nego s njom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh