• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT elektrika

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,370
Zdravo svima, nisam našal nikakvu namjensku temu za elektroinstalacije pa budem stavil ovdje.
Radi se o prikolici za trupce s dizalicom pa me zanima jer sam naišal na ovakvu situaciju, kad sam spajal zadnji branik vidil sam da su nakon skidanja izolacije vodiči crni, malo sam ih prstima i šerafcigerom "pošmirglal" za svaki slučaj i gle čuda sve radi.
E sad mene zanima zakaj se to desilo? Da napomenem nekada je to bila kamionska prikolica.
IMG_20231229_104025.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Oksidacija žica s godinama, nije to rijetka pojava.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,546
A jel te žice mogu također ostati i krajeve očistiti ili bi trebalo zamijeniti sa novim?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
Krajeve malo skratiš i ogoliš izolaciju na novo i ako vidiš da je vodič svjetliji onda tu spojiš. I ako radi ne treba mijenjati žice dok radi signalizacija.
Ako je to bila kamionska prikolica , moguće je da su sijalice 24 V. :rolleyes:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Ukoliko se na tako oksidiranoj električnoj instalaciji događaju česte smetnje, s prekidima spoja na kontaktnim mjestima, ako nisu veliki trošak, najbolje je zamijeniti takve pocrnjele i oksidirane žice.
Uglavnom je malo teže takve žice ako treba lemiti na krajevima, čistiti i pripremiti krajeve za lemljenje i dobar spoj bude dugotrajno i ne lijepi posao. Grdo je i dok žice tako pocrne na krajevima gdje su fiksirane u stopice, pa ima spoja, pa nema spoja...
Prikolice za traktore kojima se vozi sav vrag pa i gnoj, najprije dobiju takve crne žice radi kemijske reakcije...
Pri naponu od 24V možda nešto prije pocrne nego kod 12V, valjda radi bržeg odvijanja elektrolize...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Nikad nisam razmišljao zakaj su crne, ali sam uvijek imao nevolju s crnima, a htio sam recimo zalotati nove stopice.
Jako nezgodan posao. No nisu si svi mogli priuštiti zamjenu instalacije, pa sam krpao, zezao se, strugao, čistio s pogašenom kiselinom i uvijek je bilo i dalje dotrajalo 😖🤕
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
981
Najbolje je odmah polotati kad radis iznova ali i to ima minuse...zica bude kruta i puca od vibracija.
 

Atppt

Aktivni član
Tu od
10 Sij 2021
Poruka
258
Zdravo svima, nisam našal nikakvu namjensku temu za elektroinstalacije pa budem stavil ovdje.
Radi se o prikolici za trupce s dizalicom pa me zanima jer sam naišal na ovakvu situaciju, kad sam spajal zadnji branik vidil sam da su nakon skidanja izolacije vodiči crni, malo sam ih prstima i šerafcigerom "pošmirglal" za svaki slučaj i gle čuda sve radi.
E sad mene zanima zakaj se to desilo? Da napomenem nekada je to bila kamionska prikolica.
View attachment 68352
To je znak kak je kvalitetan bakar!!!
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,370
Imam pitanje vezano za releje.
Koliku struju oni mogu povuć kod ukapčanja, tj. kakav osigurač da stavim, jer mi se već desilo par puta da osigurač koji sam stavio za kontakt od prekidača pregori kad u trenutku kad naglo popalim sve potrošače(4 releja svaki za jedan par radnih H3 farova).
Kod rada(cca. sat vremena) nisam primjetil da se mjesto gdje je osigurač grije.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Malo vuku, par sto miliampera svi zajedno ako su samo oni spojeni na taj osigurač i ništa drugo, jedino ako nije još nešto na tom osiguraču pa zbog toga pregori. Kakav loš spoj pa se kratko spoji i izgori osigurač .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
Obično se prek istog osigurača spaja i teret i upravljački krug releja...pa zato pregaraju osigurači ;)
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Naravno, ali koliko sam ja shvatio osigurač je samo za prekidače i upaliti releje, a ako je sve spojeno skupa onda nije čudno zašto izgori.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,370
Malo vuku, par sto miliampera svi zajedno ako su samo oni spojeni na taj osigurač i ništa drugo, jedino ako nije još nešto na tom osiguraču pa zbog toga pregori. Kakav loš spoj pa se kratko spoji i izgori osigurač .
Čudno da mi onda voli izgorit osigurač...
Sad sam stavil 25A ubodni osigurač i radi sve uredno, spojeni su samo prekidači za upravljanje relejima, za rotirku i utičnicu 3 pinsku za vagu.

Obično se prek istog osigurača spaja i teret i upravljački krug releja...pa zato pregaraju osigurači ;)
Ja sam razdvojil prekidače od odlaznog dijela releja i upravljačkog dijela.
Tj. na prekidače ide žica sa osigurača.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Radio sam nedavno neku instalaciju na jednom autu. Za sada bez pregaranja osigurača. Najbolje bi bilo da nam skiciraš kako si to sve skupa napravio.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,370
Evo ovak otprilike to izgleda kako samo spojil.
IMG_20240305_215526.jpg
A ovak to izgleda pod haubom.
IMG_20240216_233024.jpg
Ovdje sam dodal i 2 releja, ostala dva sam kasnije nabavil.
IMG_20240217_220202.jpg
Da napomenem sada sa 25A osiguračem radi tj. još nije izgorilo.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Nije dobro, prvo što vidim nisi osigurao " teret" , prije potrošača mora biti osigurač.
Upravo sad crtam svoju šemu da bude preglednija , pa ti mogu sutra postaviti ovdje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh