• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT plugovi

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,657
Hahaha, ma to ti nitko neće :)

@matozdenci pa i ovaj IMT 751 je vukal IMT 533, pa kaže sused da ni nikad ovako izoral vlasnik kak sam ja izoral sa 558, s tim da ga nismo predobro nastelali od samog namještaja pluga, do crtala koje je ostalo u neko svoju stranu...

Evo prvi put sam to odradio, i sad ćemo sadit i valjda bu nekaj izraslo...

Jer nedam 8 iljada kuna za onaj plug sa L i kojekakve turbo plugove, da bi zasadio par što kila krumpira i nešto kukuruze.

Čovjek je do svoje smrti, a doživio je 80, orao sa tim plugom, i uvik je imal uroda kak se spada, tak da ne kuzim zakaj se toliko hvale ostali proizvodi ako i ovaj odradi kaj treba...

Ja zavrsavam s ovim postom u ovom općem smjeru, sljedeći post ako bude, bit će za tehničko pitanje u svezi IMT pluga...

Ispričavam se ako se netko nasal uvrijedjen mojim komentarima, ne mislim ništa loše, i nemam pik na nikoga, samo mi neki stavovi nemaju smisla, pa sam ja iznio svoje mišljenje, koje isto tako možda nema smisla :)


Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk


Ogromna je razlika u traktoru, 558 se igra s tim plugom dok mali imt ili moj vladek imaju toga pune mjere...i ja sam primjetil da šogi sa svojim 558 ljepše izore i uvjek gledam di je više trave (ili celina) da njega nariktam...
Jedino kaj je on svojeg dal raširiti (kod Žuge u Zvečaju) pa njorga na mojeg koji je original (fali mu tih 10 cm, ali uvjek bolje izore s mojima nego sa svojim...jer ga je navodno popigal u kamenu s vaše strane...)
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ne znam zašto se toliko sekirate isto kao što ne kužim kak nekome ne smeta kad recimo s imt plugom izore livadu i svuda kak su brazde vidi zelene linije trave jer brazde skoro okomito stoje.

Imam doma imt dvobrazni 12 i 14 cola smo imali i 16 jednobrazni i svi isto slažu brazde i problem je s tim plugom zaorat tipa livadu ili nedajbože kukuruzovinu jer zbo toga što brazda ostaje okomito ne može zaorat dobro i sve se vidi van iz brazde.

I oni rade po meni nedovoljno dobro, iako neki kažu ori još dublje ali opet ne preklapa brazdu samo je veca i štopanje između brazdi je ogroman problem za kukuruze zaoravat jer kad dođeš na trag kombajna žile bi si porezo.

Po meni dva velika problema imt plugova su daske i razmak između plužnih tijela.
Na oltu su daske čini mi se bolje ali razmak je isti.

Vogela dva brazde sam vidio 14 u radu i djeluje mi dosta duži razmak između tijela i koliko god plitko ideš on uvijek okrene brazdu naopako sto je velika stvar i nije se stopao u kukuruzovini.

Stari nakon gdoina oranja s imt plugovima nemre doci sebi kako lemken sad lagano ore, lijepo okreče brazde i zaore mrtve ljude ako treba.

Prije ga se nije dalo uvjerit,sad kad je probao je to druga prica, treba probat bolje ako se ima prilika jer koliko gdo plug izgledao kaso komad željeza ogromnih razlika ima i to vidiš tek kad probaš.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Livadu možeš i sa Lemkenom izorat i ako ga neznaš uštelat bit će iza tebe zeleno. @josix-u je ovo oranje prvo u životu i odlično je odrađeno. Ja sa svojim IMT plugom također zaorem sve, 99,9% mase iza kombajna se zaore. Ima kod mene par njih kaj imaju bolje i veće traktore i bolje plugove, pa kod većinje njih oranje ne liči na ništa. Poslije pređe sa RD i ne zamara se sa kvalitetom oranja.
Isto tako sam primjetio da dosta novih plugova "kvalitnih", bez pretplužnjaka ne zaorava nikako. Jako puno mase ostaje vani, tako da bi se i o tome dalo nešto reć.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Fizički je daska takva na vogel,lemken i sličnom da ako ga i ne uštelaš i nisu iste brazde one ce i dalje bit lijepo okrenute dok imt kako god štelao to ne možeš samo tako dobit, eventualno promjenom daske u neku bolju ako se može kupit.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Bolje je ne probati raditi sa boljim, ako si ne možeš priuštiti to bolje.

Mogu i ja posuditi od nekoga Kvernelanda ili Lemkena, probat orati, vidjet kako to dobro ide, i onda ponovno zakvačit svoj savijeni IMT 756 i još više se živcirati nego se sada živciram dok orem..
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Malo se skrenlo sa teme a bilo je rijec o 533 i dali olt ili imt plugovi.

Ko ore sa imt 533 sigurno nema Kvernelanda ili lemkena,zato sto ti plugovi kostaju polovinu ferge
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Kupi si jednobrazdni ili 752 ili 610 onaj jednobrazdni za fergu orginal imaš ručku uštela se jako ljepo ore.
Olt nema ručke to mu mana jednobrazdnom
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Olt jednobrazni ima ručku, Posavac. A stari Alkar nema.
E taj jednobrazni imt stvarno dobro ore, pod uvjetom da ima dobro crtalo i deflektor. I još im se špic na lemeš navari. Samo mu je problem što ne mrvi zemlju.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Ako imt ima deflektore dobre, vece, i ak za se spusti u zemlju, ne smije nista ostajat za njim. Godinama sa 2x14" smo orali, malo ga nadovarili i nema brige. Bolje nego rabewerk bez pretpluznjaka. Pretpluznjak je zakon, i to je to. Sta mislis koliko brzina ima veze da imt naslaze brazde ko slaninu ili ak ides brze onda ju i baci i rasprsi koliko zemlja dopusta. Brzina je bitna
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
To sam ja skuzil, da najljepše slaže i skroz okrene samo kad idem odredjenom brzinom, ako idem sporije u 3.spora, ostane čuperak trave, a ako ofurim po gasu u 1. brzoj, metar baci zemlju u stranu

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

ivica 4

Aktivni član
Tu od
16 Tra 2011
Poruka
144
Da se i ja malo nadovezem na raspravu ,imam 3 pluga kod kuce Imt 757 ,niemayer dvobrazni okretač i kuhn 3 brazni okretač rešetkasta daska ,plugove sam kupovao kako sam se širio s poljoprivredom ,tako da je prvi kupljen Imt ,dobar plug veliki razmak između brazdi sve živo može zaorat , da naslanja brazdu ne bih se složio ako su dobri deflektori on biljne ostatke jako dobro zaore i skroši malo brazdu ,kad sam kupio dvobraznog okretača na Imt sam napravio nosace za pretpluznjake jer nisam bio u potpunosti baš zadvoljan s oranjem i sad Imt odlično radi i u lakoj i teškoj zemlji i ne zaostaje puno u radu ni za niemayerom ,pa cak usudim se reć ni za kuhnom, za onog ko nema puno hektara Imt odličan plug uz male dorade i uz te dorade može parirati i razvikanim markama plugova ,ispricavam se zbog podužeg posta .:icon_winkle:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Dali imaš niemayera mehaničkog okretača 2x12" ili?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
IMT plugovi 755,756 i 757 se nikako nemogu uspoređivati, jer od njih 757 je najbolji, a da li ga kod mene imt 560 može vući u svim uvjetima oranja, e to je već pitanje, iako vidim da većima radi sa 560 i 757 plugom, ja radim sa 756 plugom, velika je to razlika

IMT i OLT su prije bili najbolji plugovi, danas je druga priča, kad ima boljih uvoznih plugova, koje firme puno rade i testiraju, al što očekivati od naših firmi, pitanje da li još postoje, u oltu mislim da više nerade, barem nisam ništa vidio kada sam prolazio prije par dana....
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Imt i olt moraju propasti i stati sa radom samo zato sto su slabo napredovali,zaostali za konkurencijom koja je usla na nase prostore.Poceli su i slabije materijale koristit,tanje

Donekle smo i mi kao drustvo krivi propasti nasih preduzeca zato sto cemo prije uzet strani proizvod neg domaci pa makar bili tu negdje
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
IMT je bez problema mogao napraviti plug poput Lemkena ili Kvernelanda, imali su s čim, imali su iz čega, imao je tko napraviti i projektirati, a hvala bogu imali su za primjer more okretnih plugova sa dodatnom opremom od kojih su mogli prekopirati, ali ništa od tog nisu napravili i tako su i završili.

Ona teza da je IMT ili OLT plug dobar za naše zemlje odavno ne vrijedi i to je prošlo svršeno vrijeme.
To može poslužiti, ali za ozbiljan posao ne.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
A sada ti IMT više nevalja, a :(punch)::biggrin:

Razmišljam i da samm možda mogao kupiti nešto drugo osim IMTa, bio je u ponudi plug unia poljski sa 3 brazde, štelujući 12-14", i točak za dubinu, te crtalo, i odlučim se za IMT, na tom poljaku trebalo je skinuti zadnju brazdu i mogao se namještati ovisno od težine oranja, a kada bi uzeo i veći traktor od 560, onda bi opet odgovarao, al odbilo me to, da su neki ljudi koji su ga imali tvrdili da je napravljen od slabog materijala, stoje dugo po oglasnicima itd itd
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Mogli su oni ali opet ko bi to platio , rijetka većina ima novaca za skup plug .
A ja da neznam koliko radim ne bi dao 10000 eura za plug radje bi uzeo polovan baš me briga kako izgleda oranje prinos je isti.
Estetika nije bitna
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Tebi je možda svejedno,ali ne bi ti trebalo biti. Prije žetve i zbrajanja prinosa treba napraviti još koju operaciju na tom oranju,a tu dolazi do izražaja kako i s čim je poorano.
 

Najnoviji postovi

Na vrh