• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT plugovi

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Oltovi fenixi su od 60 do 160 000 kn, novi. Vidio sam ih par kod ljudi i rade bez problema. A znam velik broj "ozbiljnih" poljoprivrednika koji imaju olt-ove nove strojeve, pogotovo sijačice i tanjurače. Pod tim mislim na ljude koji rade 50-100-200 ha. Zato mislim da olt neće propasti i da će nastaviti proizvodnju unatoč stečaju. Prvo, to je privatna firma, a drugo, već su bili u jednom stečaju i isplivali su. Kad bi sad svi koji idu na natječaje za ruralni razvoji kupili barem jedan olt-ov priključak, doživili bi renesansu. Sve je to vezano jedno za drugo, što mislite, ako vi ne kupujete i podcjenjujete domaći proizvod da će netko drugi cijeniti vaš? Najbolji je primjer Borovo, danas su došli do toga da im se o čizmama piše i u Vougue-u. A na nama je da ih pomognemo, makar bili i malo lošiji.
Sjetite se korejskih automobila prije 20 godina, a kakvi su sad. Samo, u Koreji je možda 10-20% stranih automobila, sve ostalo je domaća proizvodnja. A isto je i s prehranom, sve je domaće.
Znam da nije tema o tome, ali jbg, moramo biti svjesni sebe i svojih mogućnosti, ali onoga što nam predstoji ako ne budemo poštovali i podržavali ljude koji žive oko nas. Mi smo oni, oni su mi. Samo skupa možemo ići naprijed.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Slažem se!
Ja sam metalske struke te po selima oko mene idem po OPG-ima i ljudima popravljam plugove strojeve i sl.
E sad što je zanimljivo,nikad na niti jednom IMT i OLT plugu nisam doživio da je pukla daska nosač vlave ili uzdužna greda!
Na Vogelu pucaju daske a na nekoliko lemkena sam vario gredu,ljudi ih toliko hvale i dižu u nebesa,a hebem ja plug kojem pukne daska i greda!
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Oranje se malo preozbiljno shvata a prvi sam ja .Kad orem za psenicu trudim se da bude sto ljepse i kvalitetnije uradeno a komsija ako mu je bio kukuruz popali ostatke potanjira i posije rasipacom.
Na prinosu nike razlike ne bude posto slicno i dubrimo.

Ove godine u koga brazda ne bude poklopita...prevrnuta,dobro ce izmrznut al i dobro ce prorast trava
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pukne daska na bilo kojem plugu kad se potroši do određene granice tako da to nema veze.
Pukne greda na bilo kojem plugu ako se zapne s njim za nešto ili ako ga se vuče s prejakim traktorom.

Eto toliko.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Kak ne puca na OLZ,IMTi Leopardu???
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Možda zato kaj te plugove ne koristi nitko tko puno radi,pa idu 100 godina bez kvara...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Doduše, većina tih plugova koji su došli iz uvoza je prije toga odradila boktepitaj koliko hektara. Sjećam se kad je susjed dovezao V&N iz Njemačke, da je bilo odrezati onu dasku, mogo si se brijat s njom bez problema. Falilo je brat-bratu 3 cm.
A ja sam na IMT-u svašta vido i krpio ponekad. Prvi popravak na plugu što sam i radio je bio baš na IMT-u, pukla daska ko staklo, al bila je i godina loša. Kod jednog čovjeka sam vidio na 757 oba čela dasaka potrošena za cca 7-8 cm. A kaže kupio prije 10-ak godina novi i radi 20 ha. Inače su ljudi sa 757 zadovoljni, radio sam na par komada lemeše.
Ima svašta, mi imamo jednog Posavca, jednobraznog i jednom su stručnjaci odlučili orati livadu koja nije skoro 10 g orana i to u pol ljeta. I došli kod nas po taj plug. Zakopčali ga za Torpeda 75 i udri. I savili su mu onu dijagonalnu cijev od trotočja do grede. Nakon toga su odustali. Ali na tom plugu nikada ništa nije puklo niti se savilo. A izoro je sve i svašta, od livada do starih voćnjaka i nikada se nije pomotao ni savio. A imamo i PTO, sad mi je žao što nisam ostavio jedan lemeš, bio je potrošen skoro do vijka. Za njega sam pravio nove lemeše, nisam htio kupovati nove. Ali daske ko nove. Jedino ima lufta na klinovima za pomicanje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Baš sam nedavno vario dasku na našem 757, posudio ujak plug, čovijek ga vratio sa puknjenom drugom daskom, povarili i teramo još malo i gotove su daske, več je dolje oštrica ko nož tanka :) A izorao je godišnje oko 30-40 rali kod nas, stavljne su nove daske 2008. godine pa računajte.
A kupili smo Lemkena koji je izorao Bog te pitaj koliko i još uvijek su mu prve daske originalne malo preko pola potrošene, a izorat će još tko zna koliko.

Eto ak oveč hoćemo uspoređivati...svaki će pući ako se u nešto udari ili ako se za nešto zapne, ni jedan ne puca kod normalnog oranja :)
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Nemos znat da s mu to prve daske,mozda su mijenjate al stavite orginal

Materijal je sigurno kvalitetnij,al da se ne trosi to nemoze bit.
Il su mijenjate il je prije malo radeno sa njima
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Kako ne možeš znat, pogotovo ako ima brojeve. A tu je i boja, položaj, vijci...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Prve brazde imaju još uvijek original daske, to se vidi, a na drugim brazdama su nove daske, sve se vidi. Ja bi reko da je plug sklepan od više njih i tak je prodan, ali radi sasvim uredno.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Trosel se kod tebe na plugu daske,raonici,crtala i plaz

Ovo prije sam napiso za itp....

Svaka cast sanana na postenom odgovor...
Plug je radio sil u posla...Moralo se nekad nesto i promijent...Nisu bezveze stavljate nove daske prije nego je prodat.
Nema razloga da te ne sluzi dobro kad su dijelovi orginalni pa makar sklopit od 5 plugova
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Koliko plugova u ovom trenutku ima, da svaku njivu s drugim orem, ni ne stignu se trošit. Trenutno stanje u dvorištu: dva jednobrazna, dva dvobrazna ravnjaka, jedan dvobrazni mali okretač, jedan trobrazni na popravku - od susjeda, a zabezecirao sam i onog eberharta 3x14", samo ga treba dovest, to će bit još jedan projekt, mislim mu ugradit valjak, ako ne otputuje prerano... Osim toga, skupljam starinsku mehanizaciju, pa još tih zaprežnih plugova ima ko u priči. E da, još pokušavam izvući od jednog lika i jedan starinski rigoler, to mi je velika želja.
Troši se sve, naravno da se troši. Ne kužim zašto pitaš. Samo sam odgovorio kako se najjednostavnije može prepoznati dali su mjenjani djelovi.
A što se tiče habanja dijelova, mišljenja sam ako plug ima potrošenu dasku nakon 20-30 godina (a većina polovnih iz uvoza ima toliko godina) to je uglavnom znak da je plug bio u intenzivnoj uporabi, a to u konačnici znači i da je dobar. Ali ako mu se potroše daske u par godina, e onda je problem u materijalu. Tim više što su ti kojma se potroše daske u par godina uglavnom mali plugovi, pa uglavnom i rade male površine.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Maximalni zahvat 16" ili 40 cm, ali naravno može i manje, ovisi kako ga naštelaš za određeni traktor.
Kad orem sa 539 uspijem ga naštelati da hvata nekih 30-35 cm, a za 565 ga složim da hvata 40 i do 45 cm bez problema, bez pomakivanja koljenaste osovine :)
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Jednom prilikom sam sa jednobraznin oltom 12" orao 55cm duboko i nekih 45cm u širinu. Crtalo je bilo podignuto do vrha i cijeli nosač crtala je ponirao pod zemlju, to je bilo samo jednom i nisam to poslije uspio postići.

Poslano sa mog VOYAGER2_DG310 koristeći Tapatalk
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Maximalni zahvat 16" ili 40 cm, ali naravno može i manje, ovisi kako ga naštelaš za određeni traktor.
Kad orem sa 539 uspijem ga naštelati da hvata nekih 30-35 cm, a za 565 ga složim da hvata 40 i do 45 cm bez problema, bez pomakivanja koljenaste osovine :)

zašto kačiš jednobrazni za 565????
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kad treba izorati težu zemlju u lošim uvjetima, a gore je puno kukuruzovine ili trave, tu onda idem sa jednobrascem i 565, to je izorano milina i baš kako treba :)
No ravnjaci kod nas odlaze u prošlost...
 

Najnoviji postovi

Na vrh