• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT plugovi

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Za okretač treba imati površinu, i traktor koji će ga nositi, imt 560 ni u jednom pogledu nije za to sposoban, a meni za sada nije ni potreban, možda kasnije ako budem imao potrebe za traktorom od 100-120ks, kod mene u okolici su se zadržali, al ne od imt-a ili olt-a, nego sve strani plugovi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Da, ako želiš imati veći plug koji će dobro progutati masu i zaorati, okretača tih dimenzija IMT nemože nositi, iz tog razloga ja sam uzel onog malog okretača koji je istih gabarita ko i imt756vk plug i to je tako oranje, može poslužiti, lijepo ore u čistoj zemlji, ali čim je više mase tu se štopa i ne zaorava kako treba.

Zato onaj Lemken u kombinaciji sa Sameom radi savršenstvo :)

I na naših cca 55-60 kj oranica s ata dva okretača mislim da budemo sve odradili kak treba.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,229
Ja mislim da 560 bi orao super sa šananinim lemkenom da je postelan na 12 cola..
Pa ima u selu dva lemkena, jedan 3 brazde, jedan 4 i obadva su na 12 cola postelana i oru milina jedna..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Kolega, 565 digne lemkena jedva 10-15 cm od zemlje, pošto je izrazito visok plug.
FOP-a koji je visok 70 cm mislim digne jedva 20-25 cm od zemlje, tak da od takvog posla slabe vajde.

Mislim da 560/565 sa tim svojim malim zadnjim kotačima 28" plug klirensa iznad 70 cm nemože nositi dovoljno visoko da bi svugdje sigurno prošao.

Inače, slažem se s tobom, 565 ore s okretačem 12" bez problema, još samo da ima dodatnu hidruliku i da je naći plug ne previsokog klirensa, ali opet večeg razmaka između brazdi, to bi išlo bez frke.
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
234
Šanana, jesi mozda probao lemkena i 565?? ja sve vise gledam nekakvog dvobraznog okretaca da ga na 560 stavim jer trenutno za sada nemam potrebe za vecim traktorom a okretac bi mi rijesio planove za dalje i nebi morao kupovati opet plug kasnije.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Mislim da 560/565 sa tim svojim malim zadnjim kotačima 28" plug klirensa iznad 70 cm nemože nositi dovoljno visoko da bi svugdje sigurno prošao.

ŠANANA na 6945 imam 28 cola gume a digne plug dosta visoko problem IMT-a je hidraulik ako nema dodatnu pumpu makar i ona je sr,, . I naravno okretači su puno teži a taj hidraulik je napravljen za 200 kg i nije mu lako kad nosi nekaj teško .
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Kaj vi pričate..
Kolega koji ima 565,i sada par godina 577,oba imaju zadnje gume 16.9.28,ore sa okretačem Voogel noot,onaj model L850,visina mu je 65mislim,razmak brazde 95,i to več 10ak godina s tim plugom,ni jedan nema problema oko visine dizanja,a ni sa vučom tog plluga..

Isto tako je sam probao za 577,sa zadnjim kotačima 12.4.36,zakopčat svoj dvobrazni okretač,i digne ga dost visoko..Čudni ste vi sa svojim traktorima,nebre ovo,nije sposoban za ovo..
Možda samo vozač nije sposoban u toj priči..

Isto tako da je okretač za veče parcele,to uopče nije istina..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,229
Ma ravnjak nema niti jednu jedinu prednost naspram okretaca i tu je prici kraj..
Meni je zao sto nema pravih jednobrazaca okretaca..
U jedno vrijeme sam razmisljao o kupovini nekakvog 565 ili 577, da rasteretim 539, i da sam kupio odmah bi kupio i neki pravi okretac i u oranju bi se preporodio.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ima prednosti, ako ti je njiva siroka 40 m, a duga 600. Ima takvih ovdje dosta. Imas jednobraznih okretacak koliko hoces, mislim da onaj Pavin ima i nove u ponudi. Samo koliko to ima smisla kupovati?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Marko, nije problem, ovog mog malog okretača dogne pol metra od zemlje, ali je klirens 60 cm
Nije problem ni sa FOP-om, klirens je 70 cm, digne ga isto 25-30 cm kaj je sasvim dovoljno.

Problem je sa Lemkenom, klirens mu je skoro 80 cm i tu ga digne jedva 15-20 cm od zemlje.

Iako imam na obadvije strane poluge one navojne za podizanje, tak da tu još mogu dodatno regulirati visinu dizanja, Lemkena nisam još isprobal u oranju sa 565, mogao bi sam oan jednu stranu za probu i vjerujem da bi ga vukao. Za sad sam ga samo po dvorištu par puta prenesel dok je trebalo.

I nije uopče problem u hidrulici traktora, imt ima odličan hidraulik, kad je ispravan dovoljno jak i dovoljno brze reakcije, nositi teret do 800 kg mu ne poredstavlja neki problem, barem moj to nosi bez problema.

I slažem se s Markom, okretač je uvjek u prednosti bez obzira kakva parcela bila, nema do toga kad vidiš ravnu parcelu bez jarka na sredini i sa samo jednim jarkom uz među, nema do toga dok je ravno!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Marko, nije problem, ovog mog malog okretača dogne pol metra od zemlje, ali je klirens 60 cm
Nije problem ni sa FOP-om, klirens je 70 cm, digne ga isto 25-30 cm kaj je sasvim dovoljno.

Problem je sa Lemkenom, klirens mu je skoro 80 cm i tu ga digne jedva 15-20 cm od zemlje.

Iako imam na obadvije strane poluge one navojne za podizanje, tak da tu još mogu dodatno regulirati visinu dizanja, Lemkena nisam još isprobal u oranju sa 565, mogao bi sam oan jednu stranu za probu i vjerujem da bi ga vukao. Za sad sam ga samo po dvorištu par puta prenesel dok je trebalo.

I nije uopče problem u hidrulici traktora, imt ima odličan hidraulik, kad je ispravan dovoljno jak i dovoljno brze reakcije, nositi teret do 800 kg mu ne poredstavlja neki problem, barem moj to nosi bez problema.

I slažem se s Markom, okretač je uvjek u prednosti bez obzira kakva parcela bila, nema do toga kad vidiš ravnu parcelu bez jarka na sredini i sa samo jednim jarkom uz među, nema do toga dok je ravno!

moje njive su 200 ili 280m najduže, i koliko mi samo treba da okrenem traktor na kraju njive, koliko je to stiskanje kvačila, i dok se plug okrene, ovo-ono ja sa ravnjakom već otišao do pola njive ili na drugu stranu, za 560 nije okretač, ma koliko tvrdili suprotno, a o fergusonu da i nepričamo, jednobrazni okretač, nemojte molim vas!!!!

a te neke okretače manje od 10 tak coli što može i ferguson vući, to su igračke, imaju nizak klirens i vjerujem da će se štopati u kukuruzovini, bolje imati i ravnjak, pa da je pošten, nego loš okretač

za jače traktore i veće parcele, sa reverzerom itd itd, nemam ništa protiv okretača, tamo bi bio koristan, al za manji traktor od 100ks i površinu ispod 20 jutara dužine 400-500m, okretač tu nema što tražiti
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Ivanz orem sa 6945 do sad sa imt plugom 12 cola od sad lanzberg 12-14 prekretač vjeruj da je prekretač preporod neznam zakaj tebi nebi valjal pa možeš ga koristiti kao ravnjak . Naravno i predplužnjaci igraju jako veliku ulogu .
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
234
Hm, kod mene isto nema problema sa hidraulikom na 560 jer nosim i radim sa rotobranom 2.5m sa cjevastim valjkom bez problema...muči me jedino to okretanje pluga radi jednog izvoda hidraulike i ta podizna visina za koju priča šanana a uz to po pričama vjerujem da bi lakše vukao lemkena nego imt/olt.

Druga stvar, isto mi se sviđa ovo sa jednim jarkom uz to kad sam vidio šananine slike zaoravanja kukuruzovine(nemalčirane) sa lemkenom bil sam očarani te iskreno nisam do sad vidio da se sa nekim imt/olt dvobraznim plugom moze napraviti slićan posao..(doma imam olt posavac 12" vk i sa njim u kukuruzovinu nije bas neka sreca).
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Kratke su moje njive za to, ja kad orem, nestajem na kraju njive ni na kvačilo, dok skoro nedođem do kraja, samo dižem i spuštam plug, mislim da bi bio sporiji sa okretačem, a razor se zatvori sa sjetvospremačem u proljeće, i sve bude ravno

a više se troši traktor, to je sigurno, mislim na kvačilo i mjenjač

nije sreća, kad je mali plug....svi sa većim klirensom i većim razmakom brazdi se neće zaštopati, kada sam imao rusa i vukao leoparda 2x14, nikad se nije zaštopao....jer je dosta visok

idi u temu rabewerk plugovi i pogledaj sliku pluga što sam postavio, jel se taj okretač može zaštopati????
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Ako zatvoriš razor gdje onda u jesen počinješ oranje ? Otprilike ili imaš neku drugu tehniku ?
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
234
Kratke su moje njive za to, ja kad orem, nestajem na kraju njive ni na kvačilo, dok skoro nedođem do kraja, samo dižem i spuštam plug, mislim da bi bio sporiji sa okretačem, a razor se zatvori sa sjetvospremačem u proljeće, i sve bude ravno

a više se troši traktor, to je sigurno, mislim na kvačilo i mjenjač

nije sreća, kad je mali plug....svi sa većim klirensom i većim razmakom brazdi se neće zaštopati, kada sam imao rusa i vukao leoparda 2x14, nikad se nije zaštopao....jer je dosta visok

idi u temu rabewerk plugovi i pogledaj sliku pluga što sam postavio, jel se taj okretač može zaštopati????

Pa ja mislim da se svaki može zaštopati,ovisi to o puno faktora.

a mali je to znam, bio je za 542 za strnista i sl taman a za kukuruzovinu imam jednobraznog olt-a 16" samo sad kako smo kupili 560 gledam da se uzme nekakav veci dvobrazni da se moze bolje i brze to odraditi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh