• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT serije s FIAT motorima

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Ti motori su vam se navrteli jako puno i da bi oni palili treba skinuti glavu i videti kakvo je vreme unutra, a najvjerojatnije su poderani, ventili ne brtve.
Ali kad prođe zima oni još dugo ljeta budu vjerno služili prije nego do kraja ispuste dušu.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Izmjeri kompresiju i znal budeš odmah sve.
Pritisak ulja ide na njima bez problema na 5 bara na hladan motor, kad je vruć drži 1.5. Tako je barem na mome na kojem je zadnja generalka odrađena pred 20 god.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Kad izmjeri kompresiju onda tek nebu ništ znal jer sigurno je nema a nezna gde ju gubi.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Barem neće pumpu za prvu ruku dirat
Ne znam kakav alnaser imaju ti motori, ak je onaj spori ko i na Universalu nije ni čudo da neće sastavit
 

zaricmica

Novi član
Tu od
14 Pro 2020
Poruka
8
Ulje je na 4 bar kad je hladan. Pod jačim gasom. Inače sporo vergla. To je sigurno. Plus ću morati da proverim kakva je instalacija na grejaču i dovod nafte. Znam da kod rezervoara nema onu posudu nego je crevo samo povezano na povratni vod.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Kad izmjeri kompresiju onda tek nebu ništ znal jer sigurno je nema a nezna gde ju gubi.
Pitanje za tu kompresiju..
Na dizel motoru ako je kompresija 13-15 na hladno to spada pod jako loš motor??Pali super po hladnom bez grijača..Probal sam onu tehniku špricanja ulja unutra i opet mjerenje,onda skoći do 25..Potrošnja ulja nije strašna..
Da se uradi generalna,kolko bi taj motor bio bolji,jači,manje bi se grel ?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Ulje je na 4 bar kad je hladan. Pod jačim gasom. Inače sporo vergla. To je sigurno. Plus ću morati da proverim kakva je instalacija na grejaču i dovod nafte. Znam da kod rezervoara nema onu posudu nego je crevo samo povezano na povratni vod.
Vidi kakav alnaser ima gore, poslikaj ga.
Meni na Deutzu sad kad je zahladilo, dosta je sporo vrtio i trebalo mu je dosta da sastavi. Skinuli alnaser i četkice su bile gotove, stavili nove četkice, pikse i sad kad je i ispod nule okrene dva tri puta i pali.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Mislim da ima dobru kompresiju. Palio sam na gurku i upali na 2 metra bez problema. Takodje, traktor u leru radi izuzetno mirno i nema nikakvog dima. Dobro radi. Samo me buni to sa hladnim startom. Nebitno je što je rotaciona pumpa. On mora da upali bez problema. Bar ja mislim.

Ovome ne znam sate. Znam da mu je motor žute boje, što nisam još video nigde.
i to je isto kao kod mene. kad sam ga kupovao bio je bez vodene pumpe i nije bio paljen 6godina.nalili u suhi rezervar 3l nafte napumpali na ac pumpi i povukli ga 3m iz garaže na betona i on sastavio...tako i sad u 3m na granici sastavi odmah al na alnaser mora verglati jedno 30sekundi da sastavi i to ako...a na guranac odmah i bez gasa sastavi
 

zaricmica

Novi član
Tu od
14 Pro 2020
Poruka
8
Pozdrav,

Vreme je dozvolilo da krenem malo da se bavim traktorom. Sredio sam prvo creva za dovod goriva. Malo mi je sumnjivo što mi na ulaz pumpe i na preliv iz pumpe idu creva iz filtera? Do sada nisam video tako nešto. Obično iz preliva treba u rezervoar ići crevo.

Takodje sam primetio da nemam onu posudu u kojoj se nalazi ulje za grejač. Da li neko može da mi pošalje slike dela sa filterima, skicu creva, ili ako ima još bolje uputstvo za ovaj motor ili traktor :)

Hvala svima unapred!
 

zaricmica

Novi član
Tu od
14 Pro 2020
Poruka
8
Odlično! Ja sam našao samo ovaj prvi dokument. Ostatak nisam uspeo da nadjem nikako. Sad imam kompletno, sve. Mada, potrebno je samo za motor u suštini. :)

Skinuo sam i dokument za pumpu. Meni je rotaciona. Moraće da se uradi neki servis tog sistema. Sita da se očiste barem. Plus sam sada imao problem sa ozračivanjem sistema. Nikako nisam uspeo da upalim traktor...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Provjeri poklapanje svih točaka od zamajca ima TDC0 i ima kod mena 17stupnjeva prije TDC točke crtica na zamjacu "inje ->" kada ubrizgava gorivo.
To poklopi s pumpom i s 17 stupnjeva prije gornje mrtve točke na 1 cilindru, možeš provjeriti na razovdu sidanjem poklopca jel zubčanik 4 uzubljen dobro mora biti kako je na slici u dokumentu.

Ja sam svašta morao i promjenio glavu pumpe, reglaža, dizne, alnaser, alternator, cijela sturja, vodena pumpa. i još uvijek teško upali na ključ. A na guranac upali u 2m, a na ključ vergla 30sekundi prije paljenja a neka i par puta tkao.

Mislim da je moj motor pri kraju.

U Ladislavi je 6000kn generalka motora.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zaricmica

Novi član
Tu od
14 Pro 2020
Poruka
8
Sinoć sam probao da preuredim creva po dokumentu koji sam skinuo. Ima šema goriva. I dalje neće da upali.

Ne deluje mi da ima jak pritisak na dizni. Nafta kaplje samo. A na šrafovima za ozraku pumpe imam pritisak nafte, tj imam mlaz nafte koji izlazi. Mislim da je ceo sistem ozračen i da nema vazduha u njemu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Daj to pošlepaj da progura ako je negde zaostalo zraka pa nemre VT pumpa probiti.
Malo su nezgodni ti motori za odzračiti.
 

zaricmica

Novi član
Tu od
14 Pro 2020
Poruka
8
Trenutno sam ga rasklopio i skinuo haubu :) Moram da proverim sve lepo. Gledao sam ih par komada, pale kao mina. Jedan 540 u Pazaru. Bez grejača, bez ičega. Samo upali. Drugi u Kragujevcu. Oba na dodir upalila.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
probaj slepati I na guranac u 3. brzini palito tj ozraciti...

otpusti matici na crijevu do dizne i slepaj i probaj da upali. kad primi brze zatvaraj saraf. amo ne upali isto radi na sev tri dizne nakon svakih 100m.

provjeri ac pumpi da ne gubi pritisak i da su filteri nezastopani I da ti je pipa na rezervaru otvorena...

ako ni tad ne upali i skuzis da nafta kapa iz uloska dizne onda je il dizna il glava pumpe. nafta na diz i mora ici u finu maglu. pazi da si je ne uspricas pod kozu, mici prste od injektora...

ako je magla na dizni onda pak il je tocka palje ja pomaknita iz nekog razloga il su ventili tj nedostatak kompresije.

dalje napamet neznam
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ako ga šlepaš ne treba otvarati VT lajtunge...čak ni odzračivati NT dio.
Ako ga odzračiš na pumpi i glavi, mora vužgati s otpuštanjem jednog VT lajtunga na dizi. Može i jedan po jedan, iako se ne sjećam da je ikad trebalo otpuštati sva tri.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Ja uvijek otpuštam sve lajtunge. Jedino ako koji nije dostupan tog ne otpuštam.
 

zaricmica

Novi član
Tu od
14 Pro 2020
Poruka
8
Pozdrav,

Juče sam se bavio oko traktora. Hvala avialias na onim dokumentima. Rastavio sam prednji deo pumpe gde se nalaze sito, oprugice i neki klip. Sito je bilo prepuno sve i svačega. Takodje sam spakovao po crtežu opruge i klip.

Traktor je upalio bez problema. Nije mi rešenje da vučem traktor da bi upalio. On mora paliti i bez toga :)

Takodje, dosta je pomoglo to što sam rukom zatvorio usis vazduha. Brže je verglao i lakše upalio taj prvi put.

Inače, pre toga sam ozračio pumpu na ona 2 šrafa. I otvorio jednu diznu da ostane bez mehura vazduha. I upalio je relativno lako.

Danas ću proveriti da li će upaliti bez grejača. Pa da prepravljam instalaciju za preliv i za grejač. Nakon toga pranje i farbanje. Pošto je šaren kao detlić. Motor mu je žute boje :unsure:
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Pozdrav,

Juče sam se bavio oko traktora. Hvala avialias na onim dokumentima. Rastavio sam prednji deo pumpe gde se nalaze sito, oprugice i neki klip. Sito je bilo prepuno sve i svačega. Takodje sam spakovao po crtežu opruge i klip.

Traktor je upalio bez problema. Nije mi rešenje da vučem traktor da bi upalio. On mora paliti i bez toga :)

Takodje, dosta je pomoglo to što sam rukom zatvorio usis vazduha. Brže je verglao i lakše upalio taj prvi put.

Inače, pre toga sam ozračio pumpu na ona 2 šrafa. I otvorio jednu diznu da ostane bez mehura vazduha. I upalio je relativno lako.

Danas ću proveriti da li će upaliti bez grejača. Pa da prepravljam instalaciju za preliv i za grejač. Nakon toga pranje i farbanje. Pošto je šaren kao detlić. Motor mu je žute boje :unsure:
Provjeri si jos sito filter na ac pumpi, ono je odnah ispod poklopca na gornjoj strani pumpe. Tamo isto zna svega biti jer direktno je spojena na rezervoar a nema čašicu da vidis talog...

samo zatvori pipu iz rezervara i neces trebati ozracivati ponovo pumpu visokog pritiska. ako pri zatvaranju poklopca ac pumpe prvo samo postavis poklopac, otvoriš pipu, nalijes pumpu, izade zrak i onda stegnes pooklopac...
 

Najnoviji postovi

Na vrh